Ուշ չէ, եթե անգամ ուշացել ես
Ուղղանկյուն նկարակալների առաջ նստածները ո՛չ երեխաներ են, ո՛չ էլ բուհի ուսանողներ: Մարդիկ, որ մատիտը ձեռքներին նկարել են սովորում, վաղուց ունեն մասնագիտություն ու աշխատանք, բայց ունեն նաև գիտակցում, որ երբեք ուշ չէ երազանքներին վերադառնալու ու դրանք իրականացնելու համար:
«Հաշվապահ եմ, բայց չեմ սիրում իմ մասնագիտությունը, գործից հետո գալիս եմ նկարելու, շատ է դուրս գալիս: Նկարելիս ամեն ինչի մասին մոռանում եմ ու լիցքաթափվում»,- ասում է 23-ամյա Սվետլանան: Մտածում է, որ հետագայում կարող է նաև դրանով գումար վաստակել: «Հիմա շատ տարածված է դալանները, փողոցները նկարազարդել, կարող եմ դրանով զբաղվել»,- հավելում է նա: Երեք ամիս է, ինչ կենտոն է գալիս, շուտով կավարտի իր առաջին նկարը: Սվետլանային շատ հարցեր չեմ տալիս. պետք է առանց թերացումների ավարտի աշխատանքը:
«Սվետիկը շատ ընդունակ է, նկարում է անշտապ, համբերատար, հետաքրքասեր է ու ջանք չի խնայում, ունի այն, ինչ պետք է լավ նկարելու համար»,- ասում է ուսուցչուհին՝ Հասմիկ Հոխանյանը, որ իրեն ավելի շատ նրանց ընկեր ու նկարելու հարցում խորհրդատու է համարում, քան ուսուցիչ:
Հասմիկը սկսել է մի աշակերտով, հիմա տասնհինգն են: Տարբեր տարիքի են, սկսած 13-ից մինչև 40 տարեկան: Մեծերի հարցում տարիքային սահմանափակում չունեն:
«Նկարելու համար տաղանդ պետք չէ, այստեղ բոլորն էլ մարդիկ են, ովքեր պարզապես սիրում են նկարելը և իրենց կյանքի ընթացքում ուզել են զբաղվել դրանով, բայց ինչ-ինչ պատճառներով հեռացել են նկարչությունից: Սաներիս մեծ մասը մասնագիտությամբ տնտեսագտներ ու հաշվապահներ են»,- ասում է Հասմիկը:
Քիչ հետո գալիս է տնտեսագետը, ողջունում է մեզ, դնում նկարակալը, հարմարեցնում արձանիկը, որը պետք շարունակի նկարել: Էդգարը (33 տարեկան) դասախոս է Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում: Դասախոսություն կարդալուց հետո գալիս է այստեղ ու ինքն է դառնում ուսանող: «Փոքր ժամանակ գնացել եմ նկարչական դասերի: Միշտ ուզել եմ վերսկսել նկարելը: Ընկերներիս միջոցով իմացա կենտրոնի մասին ու եկա»,- ասում է Էդգարը ու դիմում Հասմիկին, թե արձանիկի ոտնաթաթը չի հաջողվում նկարել:
Նրանց հետ զրույցը ընդհատումներով է ստացվում, մեկ նկարում են, մեկ զրուցում ենք: Փորձում եմ հնարավորինս քիչ միջամտել: Հասմիկը, որքան էլ ընկերական, բայց բծախնդիր է, որ նկարները լավ ստացվեն: «Ես էլ նրանց հետ ոգևորվում եմ, երբ լավ են նկարում, իսկ երբ չի հաջողվում ծայրահեղ դեպքում եմ ինքս մատիտ վերցնում ու ուղղում: Ուզում եմ իրենք անեն ամեն ինչ»,- ասում է Հասմիկը:
Հասմիկը յուրաքանչյուրին անհատական մոտեցում է ցուցաբերում: Առաջնահերթ են նկարելու ցանկությունն ու աշխատասիրությունը:
«Ես կարող եմ» արվեստանոց-գրախանութը գործում է արդեն երկու տարի: Նման կենտրոն բացելու միտք հղացել է Արևիկ Աստաբացյանը, ով այժմ կենտրոնում երեխաներին նկարչություն և անիմացիա է ուսուցանում: «Հասկացա, որ լիքը բան կա, որ դեռ արված չէ: Դրանցից մեկն էլ մեծահասակների համար նկարչության դասեր սկսելն էր: Շատ հասուն մարդիկ ուզում են զբաղվել արվեստով, անկախ նրանից, որ արվեստից հեռու մասնագիտություններ ունեն: Հիմա, երբ ունենք երկու տարվա փորձ մեծահասակների հետ աշխատելու, տեսնում ենք, որ կան մարդիկ, ում կյանքում շատ կարևոր դեր ունեցան մեր դասերը , և նրանցից ոմանք սկսել են աշխատել արվեստի բնագավառում: Կարող եմ վստահ ասել, որ սա լավագույն մտքերից էր, որ մեր թիմով համարձակեցինք իրականացնել»,- ասում է Արևիկը:
Իսկ անվան ընտրության մասին ասում է. «Քանի որ նպատակները մեզ վախենալու էին թվում, որոշեցինք էնպիսի անուն ընտրել, որ մեզ կօգնի չհուսահատվել: Մինչ օրս մեր կենտրոնում աշակերտների և աշխատողների համար օրենք է գործում. երբեք չասել՝ չեմ կարող կամ չի ստացվում»:
Վերջերս եղավ կենտրոնի սաների նկարների առաջին ցուցադրությունը «Երազանքից իրականություն» խորագրով: «Նկարիչը պետք է իր գործը հանրային դարձնի ու ստանա նրանց գնահատականը: Դա է ոգևորում ու արժևորում նրանց աշխատանքը»,- ասում է Հասմիկը:

Никогда не поздно, даже если запоздало
Те, кто сидят перед мольбертами, не дети и не студенты вуза. Это люди, которые давно имеют специальность и работу, но при этом они уверены, что никогда не поздно вернуться к своей мечте и осуществить ее.
“Я бухгалтер, но не люблю свою профессию. После работы прихожу сюда рисовать. Мне это очень нравится. Когда я рисую, я забываю обо всем и расслабляюсь”,- говорит 23-летняя Светлана. Девушка считает, что в дальнейшем сможет зарабатывать с помощью рисования. “Сейчас очень принято разрисовывать арки домов, здания на улицах, так что могу заниматься этим”,- добавляет моя собеседница. Она посещает центр уже третий месяц и скоро закончит свою первую картину.
“Светик очень способная. Рисует не спеша, терпеливо. Она любознательна, не жалеет сил и имеет все качества для того, чтобы хорошо рисовать”,- говорит учительница Светланы Асмик Оханян. Но сама она считает себя скорее другом и советником для своих воспитанников.
Начинала Асмик с одного ученика, сейчас их уже 15. Это люди разного возраста – от 13 до 40 лет. Для взрослых ограничений в возрасте не существует.
“Для того, чтобы рисовать, талант не нужен. Сюда приходят люди, которые просто любят рисовать и всегда хотели этим заниматься, но по каким-то причинам не смогли это сделать. Большинство моих учеников – экономисты и бухгалтеры”,- говорит Асмик.
Вскоре появляется молодой мужчина, по специальности экономист. Поздоровавшись с нами, он устанавливает скульптуру, которую ему предстоит рисовать. 33-летний Эдгар преподает в Ереванском государственном экономическом университете. После лекций он приходит сюда и сам становится студентом. “В детстве я посещал уроки рисования и всегда хотел к этому вернуться. Через своих друзей узнал об этом центре и пришел сюда”,- рассказывает Эдгар.
Асмик относится к своим ученикам по-дружески, но вместе с тем очень требовательна в работе. “Когда они хорошо рисуют, я воодушевляюсь вместе с ними. А если у них что-то не получается, то сама беру в руки карандаш и исправляю”,- говорит Асмик.
Книжный магазин-мастерская “Я могу” действует уже два года. Идея создания такого центра принадлежит Аревик Астабацян, которая сейчас учит детей рисованию и анимации. “Я поняла, что есть идеи, которые до сих пор не претворены в жизнь. Многие зрелые люди хотят заниматься искусством, независимо от того, какая у них специальность. Сейчас, имея уже двухлетний опыт работы со взрослыми, мы видим, что в жизни многих людей наши уроки сыграли очень важную роль, и некоторые из них начали работать в сфере искусства. Могу с уверенностью сказать, что это была одна из лучших идей, которую наша команда рискнула осуществить”,- говорит Асмик.
Касаясь названия центра, она отметила, что здесь для учеников и преподавателей действует одно правило: никогда не говорить “я не могу” или “не получается”.
Недавно состоялась первая выставка работ воспитанников центра, которая носила название “От мечты к реальности”. “Художник должен придавать своей работе общественный характер и удостаиваться оценок. Это воодушевляет тех, кто создает работы”.