Հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունների հետեւանքով հայկական կողմն ունի 2 զոհ
Դեկտեմբերի 17-ի գիշերը հակառակորդի կողմից ձեռնարկված անհաջող դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձերից հետո, որի արդյունքում վերջինս ծանր կորուստներ կրելով հետ էր շպրտվել, ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության խմբերը` հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային, արևելյան, հյուսիսարևելյան և հյուսիսային ուղղություններով` դեկտեմբերի 18-ի գիշերը դիմել են հերթական դիվերսիոն գործողությունների: Վերոնշյալ բոլոր ուղղություններում հայ դիրքապահները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և անցել պաշտպանական մարտերի: Ադրբեջանական գրոհայինները կորուստներ տալով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
Պն տարածած մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ ծավալված մերձամարտերի ընթացքում արիաբար մարտիրոսվել են ՊԲ զինծառայողներ Աղասի Արսենի Գրիգորյանը (ծնվ. 1996թ.) և Ռուբեն Ռոբերտի Ալեքսանյանը (ծնվ. 1996թ.):
Դեկտեմբերի 17-ին՝ ժամը 21:30-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայաված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1992թ. ծնված Գոռ Վահանի Օհանյանը:
«ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակացությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին: Հակառակորդի սադրիչ քայլերն անհետևանք չեն մնալու: Պատասխանը լինելու է ցավոտ և անդառնալի կորուստներով լի»,- նշված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

В результате диверсионных действий противника погибли двое армянских военнослужащих
После предпринятой противником в ночь на 17 декабря неудачной попытки диверсионно-разведывательного проникновения, в результате которой азербайджанские силы были отброшены с большими потерями, группы особого назначения азербайджанской стороны в ночь на 18 декабря предприняли очередные диверсионные действия на южном, восточном, северо-восточном и северном направлениях линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.
По всем направлениям армянские военнослужащие вовремя заметили продвижение групп особого назначения и перешли к оборонительным боям․ Азербайджанские боевики, понеся потери, были отброшены на исходные позиции.
В ходе развернувшихся ближних боев героически погибли военнослужащие Армии обороны Агаси Григорян, 1996 г.р. и Рубен Алексанян, 1996 г.р.
Кроме того, 17 декабря около 21:30 в одной из воинских частей на северном направлении при невыясненных пока обстоятельствах смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Гор Оганян, 1992 г․р․ Для выяснения обстоятельств произошедшего ведется следствие.
“Министерство обороны НКР разделяет горе утраты и выражает свои соболезнования членам семей, родным и сослуживцам погибших военнослужащих. Провокационные действия противника не останутся без последствий. Ответ будет болезненным и полным необратимых потерь”,- говорится в сообщении МО НКР.