Գառնեցիները փակեցին ճանապարհը` պահանջով դադարեցնել Ազատ գետը ցամաքեցնելուն նպատակաուղղված ծրագիրը
«Ջրային տնտեսություն ԾԻԳ» ՊՀ-ի աշխատակիցներն այսօր, դեկտեմբերի 21-ին, հանրային քննարկում պետք է անցկացնեին Գառնիի բնակչության հետ` կրկին «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագիրն իրականացնելու համաձայնությունն ստանալու նպատակով: Հանդիպումը նշանակված էր ժամը 11:00-ին, սակայն մինչ նրանց ժամանելը, ի նշան բողոքի, գառնեցիները «Ազատություն Ազատ գետին», «Փրկենք մեր գետը, մեր բնությունը, մեր պատիվը» կարգախոսներով փակեցին գյուղ մտնող ճանապարհը:
Ոստիկանները պահանջեցին ազատել ճանապարհը: Գառնեցիները հայտնեցին, որ դահլիճներում պայքարելու բոլոր ձեւերն արդեն սպառվել են եւ իրենց անհամաձայնությունը երկրի ղեկավարներին հասցնելու այլ ճանապարհ չի մնացել: Կառավարությունը, եթե անտեսում է հանրային քննարկումների ժամանակ բնակչության արտահայտած տեսակետը, մնում է պայքարի այլ ուղիներ ընտրել ասելիքը տեղ հասցնելու համար: Ճանապարհը փակված մնաց մեկ ժամից ավելի: Գառնի համայնքի ղեկավար Աշոտ Վարդանյանը ցուցարարներին տեղեկացրեց, որ «Ջրային տնտեսություն ԾԻԳ»-ի աշխատակիցներն իմանալով ժողովրդի ընդվզման մասին` չեն գալու հանդիպման: Գառնեցիներն ավելի ուշ բացեցին ճանապարհը եւ հայտարարեցին, որ այլեւս նրանց լսելու ցանկություն չունեն եւ այսուհետ, երբ կրկին կբարձրաձայնեն Ազատ գետի ջուրը վերցնելու հարցը` ժողովրդի պատասխանն այս կլինի:
Ցուցարարները պնդում էին, որ գետում առկա չափազանց քիչ ջրաքանակը իրականում չի բավականացնելու անգամ մեկ գյուղի հողատարածք ոռոգելու համար, որ Համաշխարհային բանկից վերցվող վարկը չհիմնավորված պարտք է մեր երկրի համար, իրենց հողատարածքները չեն ոռոգվել ամբողջ ամռան ընթացքում` ջուր չլինելու պատճառով եւ թույլ չեն տա գետի ջուրը տանել:
Ժամանել էր միայն Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) ներկայացուցիչը եւ ականատես եղավ ժողովրդի ընդվզմանն ու պահանջներին: Նրան տեղեկացրինք, որ ծրագրի շահառու համարվող գյուղերից միայն Նարեկում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը 120 հա հողատարածք ունի: Նարեկի համայնքապետը բնակիչների բողոքին ի պատասխան, որ եղած ջուրը վարչապետն է օգտագործում, հայտնել էր. «Ինչ վերաբերում է Հովիկ Աբրահամյանի հողերին, ապա դրանց ոռոգումը մեր գյուղի հետ կապ չունի: Նա առանձին պոմպերով է ջուր բերում, առանձին տեղից է սնվում»,- նշեց գյուղապետը»: Մեր հարցին` ՀԲ-ն պարզե՞լ է, թե Ազատ գետից տարվող ինքնահոս ջրագիծը որ պոմպակայաններին է փոխարինելու` վարչապետի՞, թե՞ Նարեկ գյուղի: Նա հայտնեց, որ իրենք տեղյակ չեն այդ մասին:
Նշենք, որ վերջին հանդիպումը գառնեցիների եւ «Ջրային տնտեսություն ԾԻԳ»-ի եւ «Քաղցրաշենի» ծրագիրը ֆինանսավորող Համաշխարհային բանկի աշխատակիցների հետ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 23-ին: Այդ օրը դարձյալ գյուղի մշակույթի տանը հավաքված գառնեցիները միակամ մերժեցին ծրագիրը եւ ի նշան բողոքի լքեցին դահլիճը` չցանկանալով լսել նրանց բացատրությունները:
Ինչպես տեղեկացրել ենք մեր նախորդ հրապարակմամբ, «Ոռոգում» ԾԻԳ-ը, ինչպես նաեւ կառավարական շրջանակներն արդեն քաջածանոթ լինելով բնակիչների տեսակետին, ավելի երկար էին նախապատրաստվել այդ հանդիպմանը: Հանրային լսումից մեկ շաբաթ առաջ ծրագրի իրագործման դեմ պայքարողների հետ պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական շրջանակներից հանդիպումներ էին եղել, փորձ էր արվել հորդորներով, սպառնալիքներով կանխել նրանց մասնակցությունն այդ հադիպմանը, նախադրյալներ ստեղծել հանրային լսումն իրենց կանխորոշած սցենարով անցկացնելու եւ ցանկալի արդյունք արձանագրելու համար: Դա նրանց չհաջողվեց:
Այդ օրը նրանք տեղեկացան նաեւ, որ Գառնի համայնքի ավագանին նոր որոշում ունի «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագրի վերաբերյալ:
Գառնի համայնքի ավագանին այս տարվա ապրիլի 9-ին ընդունել էր մի որոշում, որով «համաձայնություն է տվել` Գառնի-Քաղցրաշեն ջրագիծը Գառնի համայնքի վարչական տարածքով «Գալակտիկա» ՓԲԸ-ից մինչեւ Արարատի մարզի Լանջազատ համայնք անցկացնելուն»: Ավագանու կայացրած որոշման մասին գառնեցիներն, անգամ ավագանու անդամներից ոմանք, տեղեկացել են այն կայացնելուց ամիսներ հետո: Գառնիի բնակիչները 201 անձի ստորագրությամբ համայնքի ղեկավարից պահանջել էին ավագանու նիստ հրավիրել` Գառնի համայնքի ավագանու 09.04.2015թ. կայացրած 16-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Ավագանու անդամներից 6-ը (11 անդամներից) այս որոշումն ընդունել են մի ժամանակամիջոցում, երբ Գառնիի բնակչությունը երեք անգամ մերժել էր հանրային քննարկման ներկայացված «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագիրը: Ավագանու անդամները պնդում էին, որ իրենք բնակչության կարծիքը չեն անտեսել եւ թույլատրել են խողովակներն անցկացնել ոչ թե Ազատի կիճից, այլ` «Գալակտիկա» ՓԲԸ-ից 400 մետր ներքեւ ընկած հատվածից, որտեղ Ազատի ջրամբարն է գտնվում:
Սեպտեմբերի 30-ին ավագանին քննարկելով բնակչության պահանջը լրացում կատարեց իր «նախորդ որոշումը հստակեցնելու առումով»`  «Քաղցրաշեն ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագրի շրջանակներում խողովակաշարի սկզբնամաս (գլխամաս) սահմանելով «Գալակտիկա» ՓԲԸ-ի ուղղությամբ ձորամիջյան տարածքը, համաձայնություն չտալով «1218» նիշից մինչև «Գալակտիկա» ՓԲԸ-ի ուղղությամբ ձորամիջյան տարածքը խողովակաշարի անցկացմանը»:
Համաշխարհային բանկի առաջարկով՝ «Ջրային տնտեսություն ԾԻԳ» ՊՀ-ի աշխատակիցները վերջին երկու շաբաթներին ֆոկուս խմբային քննարկումներ են իրականացրել գառնեցիների շրջանում: Նրանք առաջինը հանդիպեցին ավագանու հետ՝ փակ դռների հետեւում քննարկելով վերջին որոշումը կայացնելու պատճառը: Թե ինչ հետեւությունների են հանգել այդ հանդիպումների ժամանակ` դեռեւս հայտնի չէ: Նշենք միայն, որ  գառնեցիներն իրենց հավաքական տեսակետը` մերժել «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագիրը, հայտնել են բոլոր հանդիպումների ժամանակ, եւ հազիվ թե այդ հանդիպումները փոխեին նրանց որոշումը: Դեռեւս մարտի 18-ին ավելի քան 2000 ստորագրությամբ բաց նամակով դիմել էին հանրապետության նախագահին՝ «պահանջելով արգելել այս կործանարար ծրագրի իրականացումը», քանի որ այն հակաբնապահպանական եւ հակասոցիալական ծրագիր է:

Сотрудники сотрудники Агентства реализации программ “Водное хозяйство” должны были провести публичное обсуждение с жителями Гарни с целью получения их согласия на реализацию программы “Система самотечного орошения Кахцрашена”. Встреча была назначена на 11:00, однако до прибытия представителей Агентства гарнийцы в знак протеста перекрыли ведущую в село дорогу.
Они заявили, что все формы борьбы в условиях зала исчерпаны и других возможностей довести свое несогласие до руководства страны не осталось. Дорога оставалась заблокированной в течение часа. Руководитель общины Ашот Варданян сообщил участникам пикета, что сотрудники Агентства развития “Водное хозяйство” узнали о возмущении людей и не придут на встречу. Через некоторое время гарнийцы разблокировали дорогу, заявив, что больше не намерены выслушивать их мнение и впредь, когда будет подниматься вопрос использования воды реки Азат, будет дан аналогичный ответ.
Участники акции утверждали, что воды в реке не хватает для орошения земель даже одного села, что кредит, который должен выделить Всемирный банк, станет для нашей страны необоснованным долгом, что из-за отсутствия воды их земельные участки не орошались даже летом, поэтому они не позволят забирать воду из реки.
В Гарни приехал только представтель ВБ, который стал свидетелем недовольства людей и узнал об их требованиях. Ему сообщили, что в одном только селе Нарек, которое включено в программу, премьер-министр РА Овик Абрамян имеет 120 га земли. В ответ на возмущение жителей тем, что имеющуюся воду использует премьер-министр, староста Нарека сказал: “Что касается земель Овика Абрамяна, то их орошение не имеет отношения к селу. Он доставляет воду отдельными насосами из другого места”. На наш вопрос, выяснил ли Всемирный банк, какие насосные станции будут заменены самотечным водоводом – принадлежащие премьер-министру или общине, представитель ВБ сказал, что не осведомлен об этом.
Отметим, что последняя встреча гарнийцев с представителями “Водного хозяйства” и Всемирного банка, финансирующего программу “Кахцрашен”, состоялась 23 октября. В тот день собравшиеся в Доме культуры гарнийцы единогласно отвергли программу и в знак протеста покинули зал.
Представители АРП “Ворогум” и правительственных кругов, зная о позиции местных жителей, к нынешней встрече подготовились более основательно. За неделю до общественных слушаний они встречались с жителями общины, пытаясь с помощью уговоров и даже угроз создать предпосылки для проведения слушаний по запланированному ими сценарию с тем, чтобы добиться нужного результата. Однако эти действия провалились.
В тот день представители Агентства узнали и о том, что совет старейшин Гарни принял новое решение по программе “Система самотечного орошения Кахцрашена”.
9 апреля с.г. администрация Гарни решила дать согласие на проведение водовода Гарни-Кахцрашен, о чем жители общины узнали лишь через несколько месяцев. 201 человек подписались под требованием о том, чтобы руководитель общины созвал заседание совета старейшин с целью признать недействительным принятое им решение от 09.04.2015 г.
Члены совета старейшин уверяли, что своим решением они не проигнорировали мнение населения и разрешили провести трубы на территории Азатского водохранилища.
30 сентября совет старейшин, обсудив требование жителей общины, внес в предыдущее решение поправку, согласно которой администрация на дет согласия на проведение водовода.
По предложениею Всемирного банка в последние две недели сотрудники Агентства реализации программ “Водное хозяйство” проводили обсуждения с гарнийцами. Они прежде всего провели встречу за закрытыми дверями с членами совета старейшин. К каким выводам пришли участники этой встречи, пока неизвестно. Отметим, что в ходе всех встреч гарнийцы высказывали коллективную точку зрения – отклонить программу “Самотечная оросительная система Кахцрашена”. А 18 марта жители Гарни обратились к президенту страны с открытым письмом, под которым подписались более 2000 человек. В письме содержалось требование “запретить реализацию гибельной программы”, поскольку она носит антиэкологический и антисоциальный характер.