Դրամի արժեզրկման նոր վտանգներ
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը՝ Կենտրոնական բանկը օրեր առաջ, առաջին անգամ 2006-ից հետո, բարձրացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25%-ով, իսկ նախագահ Օբաման վերացրեց ԱՄՆ-ից նաֆթի արտահանման ավելի քան 40 տարի տևած արգելքը:
Այսպիսով, վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նախկին 0-0.25%-ի փոխարեն այժմ լինելու է 0.25-0.5%-ի սահմաններում։ Ճգնաժամերից ամբողջությամբ վերականգնվելով՝ ԱՄՆ-ի տնտեսությունն այնքան էր աշխուժացել, որ ինֆլյացիան կարող էր մեծանալ։ Բացի այդ՝ չափազանց մեծ գործարար ակտիվությանը սովորաբար հաջորդում է ավելի սուր անկում, այդ պատճառով էլ ԱՄՆ-ում հակված են զսպել նաև կտրուկ աճերը։ Ինֆլյացիան և աշխուժությունը զսպելու հիմնական ձևերից մեկն էլ հենց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումն է, որը նշանակում է ավելի թանկ դոլար՝ բոլոր առումներով (այդ թվում՝ աշխարհի այլ երկների արժույթների համեմատ)։
Իսկ ահա նաֆթի արտահանման արգելքի հանման պարագայում պետք է արձանագրել, որ այժմ ամերիկյան նաֆթարտադրողները արդեն սկսում են նաֆթի արտահանումը Մեքսիկա և Կանադա, իսկ առաջիկայում կսկսեն դուրս գալ նաև այլ շուկաներ: Արդյունքում համաշխարհային շուկայում նաֆթի առաջարկը էլ ավելի կմեծանա՝ առանց այդ էլ պակասող պահանջարկի ֆոնին, որը կհանգեցնի «սև ոսկու» արժեզրկման:
Ուղղակի ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա
Աշխարհի մյուս գրեթե բոլոր արժույթների նման՝ դրամը արժեզրկման ուղղությամբ ճնշման տակ է ընկնում ԱՄՆ-ում կայացված այս որոշումից հետո։ Հանդիսանալով աշխարհի թիվ մեկ տնտեսությունը՝ գործարարները հակված են ներդրումներ անել ԱՄՆ-ում, հատկապես, երբ ԱՄՆ տնտեսությունը ծաղկման փուլում է գտնվում, ինչպես այսօր է։ Նշանակում է ամբողջ աշխարհից ու հատկապես՝ համեմատաբար ռիսկային զարգացող երկրներից (Ռուսաստան, Թուրքիա, Բրազիլիա, արաբական երկրներ) դոլարի տեղափոխում ԱՄՆ, ինչը ենթադրում է բոլոր հիմնական արժույթների արժեզրկում դոլարի նկատմամբ։ Հայաստանը ևս կամա-ակամա ընկնելու է այս միտման տակ, թեև արտասահմանյան ներդրումները մեր տնտեսությունում արդեն իսկ չափազանց քիչ են (տարեկան 300-350 միլիոն դոլար)։
Անուղղակի ազդեցությունը
Ինչպես նշվեց, ԱՄՆ-ում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացման արդյունքում դոլարի նկատմամբ կարժեզրկվի նաև ռուբլին: Սակայն ռուբլու արժեզրկման ավելի մեծ պատճառ կա՝ նաֆթի արժեզրկումը:
Ինչպես հայտնի է, նաֆթը հանդիսանում է Ռուսաստանից արտահանման հիմնական ապրանքը և դրա արժեզրկումը հանգեցնելու է այդ երկրում արտաժույթի պակասորդի և ռուբլու արժեզրկման:
Իսկ ահա ռուբլու արժեզրկման արդյունքում Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցվող գումարները ավելի քիչ (արժեզրկված) կլինեն։ Սա վերաբերում է նախ և առաջ Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքի մեկնած մեր հայրենակիցների կողմից ուղարկվող մասնավոր տրանսֆերտներին։ Անցած տարի դրանք 10%-ով նվազել էին 2013-ի համեմատ, այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին՝ 38%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ուստի առաջիկայում կարելի է սպասել անգամ կիսով չափ նվազում՝ ԱՄՆ-ում կայացված այս վերջին որոշումների ֆոնին։
Ավելի քիչ դրամական փոխանցումները առաջին հերթին նշանակում են է՛լ ավելի մեծ ճնշումներ դրամի վրա՝ արժեզրկման ուղղությամբ։ Բացի այդ՝ քիչ տրանսֆերտների պատճառով հայաստանցիներն ավելի քիչ գնումներ կկատարեն, ինչը նշանակում է տնտեսական ընդհանուր ակտիվության նվազում։
Մեր տնտեսության վնասները՝ դրամի արժեզրկումը զսպելու դեպքում
Քանի որ ԱՄՆ-ում կայացված վերջին որոշման և՛ ուղղակի, և՛ անուղղակի ազդեցությունները առաջին հերթին և ամենանկատելի ձևով դրսևորվելու են մեր դրամի արժեզրկման ուղղությամբ ճնշման տեսքով, Կենտրոնական բանկը պետք է անցնի ամբողջությամբ ազատ լողացող կուրսի քաղաքականությանը և չփորձի զսպել դրամի արժեզրկումը։ Դրամի արժեզրկման դեպքում ներմուծվող ապրանքների էական թանկացում կդիտվի, սակայն դա ավելի նախընտրելի է, քան այն վնասները, որ մեր տնտեսությանը կհասցվի՝ դրամի արժեզրկման դեմն առնելու հետևանքով։
Դրամի արժեզրկում թույլ չտալու դեպքում նախ և առաջ արտահանման նվազում կլինի։ Որովհետև, եթե գործընկեր բոլոր երկների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի արժույթը արժեզրկվում է, իսկ Հայաստանինը՝ ոչ, ապա մեր արտահանողները միանգամից հայտնվում են չափազանց ծանր վիճակում։ Երկրորդ՝ Հայաստանում էժան մնացող դոլարը կգրավի նաև տեղի ռուսական ընկերություններին, ովքեր կսկսեն մեր երկրից դոլար հավաքել ու տանել Ռուսաստան, ինչպես արեցին ճիշտ մեկ տարի առաջ։ Երրորդ՝ կվատնվեն Հայաստանի միջազգային պահուստները, ինչը ենթադրում է զուգահեռաբար արտաքին պարտքի է՛լ ավելի մեծացում։ Եվ չորրոդ ՝ Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը էականորն կնվազի։ Այսպես, եթե ԿԲ-ն փորձի զսպել դրամի արժեզրկումը, դա անելու է ինչպես միջազգային պահուստները վատնելու, այնպես էլ՝ շրջանառությունից դրամի քանակությունը հանելու հաշվին: Շրջանառվող ավելի քիչ դրամը կհանգեցնի վարկերի տոկոսադրույքների աճի, ինչը կբերի գործարարների կողմից վերցվող վարկերի ու ներդրումների ծավալի նվազման, որը նշանակում է ավելի ցածր տնտեսական ակտիվություն։ Այսպիսով՝ վերընշված վնասները անհամեմատ ավելի նշանակալի են, քան՝ ներմուծվող ապրանքների գնաճը։ Ուստի իշխանությունները չպետք է ելնեն նրանից, որ 2016-ը նախընտրական տարի է և «հեշտ» լուծում տան այս նոր մարտահրավերին։

Новая опасность обесценивания драма
Федеральная резервная система США (Центральный банк) несколько дней назад впервые после 2006 года повысила ставку рефинансирования на 0.25%, а Президент Обама отменил запрет на экспорт нефти из США, длившийся более 40 лет.
Таким образом, ставка рефинансирования вместо предыдущих 0-0.25% отныне будет в пределах 0.25-0.5%. Полностью восстановившись от кризиса, экономика США активеизировалась настолько, что инфляция могла увеличиться. Кроме того, после чрезмерно высокой деловой активности следует более острый спад, и по этой причине в США склонны сдерживать также и резкий рост. Одним из основных способов сдерживания инфляции и активности является именно повышение ставки рефинансирования, что означает, что доллар станет более дорогим во всех смыслах (в том числе и по сравнению с валютами других стран).
А вот в плане отмены эмбарго на экспорт нефти следует отметить, что ныне американские нефтепроизводители уже начинают экспорт нефти в Мексику и Канаду, а в дальнейшем начнут выходить также и на другие рынки. В результате предложение нефти на мировом рынке еще более повысится на фоне и без того снижающегося спроса, что приведет к обесцениванию «черного золота».
Прямое влияние на экономику РА
Подобно почти всем другим валютам мира, драм попадает по давление в направлении обесценивания после указанного решения США. Бизнесмены склонны инвестировать в США, так как это экономика номер один в мире, особенно когда экономика США переживает период процветания, как сейчас. Это означает, что со всего мира и в особенности из сравнительно рискованных развивающихся стран (Россия, Турция, Бразилия, арабские страны) произойдет перемещение доллара в США, что подразумевает обесценивание всех основных валют по отношению к доллару. Армения также волей-неволей попадет под указанную тенденцию, хотя иностранные инвестиции в нашу экономику уже малы (300-350 млн. долларов в год).
Косвенное влияние
Как было отмечено, в результате повышения ставки рефинансирования в США по отношению к доллару обесценится также и рубль. Однако, есть более весомая причина обесценивания рубля – обесценивание нефти.
Как известно, нефть является основным продуктом экспорта из России, и ее обесценивание приведет к дефициту валюты в этой стране и обесцениванию рубля.
А вот в результате обесценивания рубля суммы, перечисляемые из Армении в Россию уменьшатся (обесценятся). Это относится в первую очередь к частным трансфертам, отправляемым из России в Армению нашими соотечественниками, уехавшими туда на заработки. В прошлом году они на 10% снизились по сравнению с 2013 годом, а в январе-октябре этого года – на 38% по сравнению с тем же периодом предыдущего года, посему в дальнейшем можно ожидать даже снижения наполовину на фоне указанных решений США.
Снижения объемов денежных переводов означает, что будет иметь место еще большее давление на драм в направлении обесценивания. Кроме того, вследствие меньшего объема трансфертов жетели Армении будит делать меньше покупок, что приведет к снижению общей экономической активности.
Потери нашей экономики в случае сдерживания обесценивания драма
Так как как прямые, так и косвенные влияния последнего решения США в первую очередь и самым заметным образом проявятся в давлении на драм в направлении обесценивания, Центральный банк должен перейти к политике полностью плавающего курса и не пытаться сдержать обесценивание драма. В случае обесценивания драма импортируемые товары существенно подорожают, но это предпоччтительнее, чем тот вред, который будет нанесен нашей экономике вслествие противодействия обесцениванию драма.
В случае недопущения обесценивания драма прежде всего снизятсяобъемы экспорта, так как если валюты всех стран-партнеров, в том числе России, обесцениваются, а Армении – нет, то наши экспортеры сразу оказываются в чрезвычайно тяжелой ситуации. Во-вторых, если в Армении доллар останется дешевым, то это соблазнит российские компании, которые начнут собирать в нашей стране доллар и вывозить в Россию, как и поступили год назад. В-третьих, будут растрачены международные резервы Армении, что подразумевает еще больший рост внешнего долга. И в-четвертых, экономическая активность Армении существенно упадет. Так, если ЦБ попытается сдержать обесценивание драма, это будет сделано как за счет растраты международных резервов, так и изъятия некоторого количества драма из оборота. Уменьшение массы драма в обороте приведет к росту процентных ставок по кредитам, что приведет к снижению объемов получаемых бизнесменами кредитов и инвестиций, что означает более низкую экономическую активность. Таким образом, вышеуказанные потери несравненно более существенны, чем повышение цен на импортируемые товары. Следовательно, власти не должны исходить из того, что 2016 год является предвыборным и выносить «легкие» решения по новым вызовам.