Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում այսօր կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի ավարտից հետո, մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերին:
Բանակցությունների ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարները` Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, քննարկել են նախորդ՝ 2015թ. հոկտեմբերի 16-ի բարձրագույն խորհրդի նիստում ընդունված մի շարք որոշումների կատարման ընթացքը, Եվրասիական տնտեսական խորհրդի 2016թ. բյուջեն, Միության կառույցներում նախագահության, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամների միջև պարտականությունների բաշխման և անձնական կազմի մասին, Միության անդամ պետություններում 2020թ. փուլի մարդահամարի անցկացման մասին և մի շարք այլ հարցեր:
Օրակարգի շրջանակներում Միության պետությունների ղեկավարները հաստատել են Եվրասիական տնտեսական միության դատարան դիմելու դեպքում, տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից վճարվող տուրքի դրույքաչափը, քննարկել «ԵԱՏՄ-ի և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու կապակցման հարցերով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների փոխգործակցության մասին» հարցը:
Անդրադարձ է եղել նաև Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի դադարեցման խնդրին:

В Москве Президент Серж Саргсян принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета
Президент Серж Саргсян после завершения состоявшейся сегодня в Москве сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) принял участие в заседаниях Высшего Евразийского экономического совета в узком, затем в расширенном составе.
В ходе переговоров главы государств – членов Евразийского экономического союза: Президент Республики Армения Серж Саргсян, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев, Президент Кыргызской Республики Албазбек Атамбаев и Президент Российской Федерации Владимир Путин обсудили ход исполнения ряда решений, принятых на предыдущем заседании Высшего совета, состоявшемся 16 октября 2015 года, бюджет Евразийского экономического союза на 2016 год, вопросы председательства в органах Союза, о персональном составе и распределении обязанностей между членами Коллегии Евразийской экономической комиссии, о проведении переписи населения раунда 2020 года в государствах – членах Евразийского экономического союза и ряд других вопросов.
В рамках повестки дня главы государств Союза утвердили размер пошлины, уплачиваемой хозяйствующими субъектами при обращении в Суд Евразийского экономического союза, обсудили взаимодействие государств – членов Евразийского экономического союза по вопросам сопряжения ЕАЭС и Экономического пояса Шелкового пути.
Был также затронут вопрос прекращения применения Российской Федерацией Соглашения о свободной торговле по отношению к Украине.