Դժվարությունները հիասթափեցրել են սիրիահայ ընտանիքին
«Մինչ պատերազմի սկսվելը ամեն ինչ հանգիստ և բարվոք էր: Գործերներս լավ էր, մեզ համար կապրեինք: Կուզեինք Հայաստան գալ շրջելու, արձակուրդ անցկացնելու: Բայց ամեն ինչ այլ կերպ դասավորվեց»,- պատմում է հալեպահայ Կարապետ Դավոյանը:
Պատերազմ էր, ռմբակոծումներ, բազամթիվ դժվարություններ, բայց շարունակում էին ապրել Հալեպում։ Ամեն ինչ փոխվեց, երբ Կարապետի որդին՝ տասնյոթամյա Հակոբը, ռումբի պայթունից վիրավորվեց: Վնասվեցին տղայի թոքը, լյարդն ու ողնաշարը: Բժիշկները հորդորեցին Հալեպից հեռանալ: 2014-ի օգոստոսին Կարապետը, կինն ու երկու զավակներն արդեն Երևանում էին: Երկու տարի է անցել, բայց Հակոբը դեռ անկողնային հիվանդ է: Սպասում են պարկելախոցերը լավանան, որ «Կարմիր Խաչ» ֆիզիոթերապիայի տանեն:
«Եկանք Հայաստան, իմ Մասիսին մոտիկ: Տուն վարձակալեցինք: Սկզբնական հինգ ամիսների ընթացքում Հակոբը մնում և բուժվում էր հիվանդանոցում: Լավ է, որ գոնե սփյուռքի և առողջապահության նախարարությունները տղայիս բուժման ողջ ծախսերը վճարեցին: Ամեն ամիս էլ տան վարձի համար այլ ընկերություն է 60 հազար հատկացնում»,-ասում է Կարապետը:
Վեց ամիս առաջ նրանց է միացել նաև Կարապետի եղբայրը՝ Հովհաննեսը, ընտանիքի հետ միասին: Հուլիսին եղբայրների հետ նա հիմնադրել է «Կարօ և Յովիկ» վարսավիրանոցը: Նույն անունով վարսավիրանոց իր գերդաստանը յոթանասուն տարի ունեցել է Հալեպում: Մինչ հիմա Հալեպում նրանց վարսավիրանոցն ու տունը պահպանվում է։ Վարսավիրանոցը պատերազմական գործողությունները սկսվելուց հետո չեն կարողացել աշխատացնել, հաճախորդ չկար։
Մինչ Հայաստան գալը չեն իմացել այստեղի դժվարությունների մասին: Խոստովանում է՝ մինչ այժմ չեն հարմարվել:
Օրենքի չիմացության պատճառով հարկային ծառայության հետ խնդիր են ունեցել: Վարսավիրանոցը գրանցելիս չեն իմացել, որ եթե երկու աշխատանքային աթոռ ունես, պետք է երկու աշխատող էլ գրանցես: Իրենք գրանցել են մեկին և 110 հազար դրամ տուգանվել:
«Գնացի հարկայինի պետի մոտ: Արդեն ակտը գրել էին: Աղաչեցի՝ չեղարկեն: Բացատրեցի, որ պատերազմից ենք եկել, երեխաս վիրավոր է: Ես մեկ կոպեկի կարոտ եմ: Այս անգամ ներող եղիր: Չներեց: Պետք է էս ձև չլիներ: Սիրիայում եթե խախտում ես անում, զգուշացնում են, որ այսինչ օրենքը խախտել ես: Եթե կրկին խախտես, տուգանքդ կավելանա և արդեն ստիպված կլինես վճարել»,- պատմում է Կարապետը:
Նա ասում է, որ ժողովուրդը շատ է օգնել իրենց։ Տաքսու վարորդները երբ իմացել են Սիրիայից եկած են, գումարը չեն վերցրել: Սակայան նա չի մոռանում իրենց տուգանած պաշտոնյային։ «Այն հարկայինի մարդը ներող չեղավ: Կյանքում իրեն չպիտի ներեմ»,- ասում է Կարապետը:
Դավոյանները չեն ուզում մնալ Հայաստանում։ Ասում է՝ շատ դժվարություններ կան այստեղ: Չեն հասցնում տան, վարսավիրանոցի վարձերը մարել, վճարել հարկային մուծումները: Շատ ընկերությունների, պետական մարմինների է դիմել, օգնություն խնդրել: Սկզբում Կարմիր խաչն է սնունդ տվել, հիմա օգնությունը միայն տան վարձն է։
«Առաջին հնարավորության դեպքում ես էլ կցանկանամ Հայաստանից ձգեմ, երթամ: Ափսոս, բայց.. : Մեկնելու համար դեռ որևէ տեղ չեմ դիմել, բայց հաստատ կդիմեմ: Ցանկանում եմ ընտանիքիս հետ Կանադա մեկնել: Եղբորս ընտանիքը դեռ չի որոշել՝ գալու՞ է, թե՞ ոչ: Բայց ես որոշած, վերջացրած եմ: Նորից ափսոս կասեմ, որ մարդ իրա հայրենիքը պետք է թողնի, գնա այլ երկիր: Այստեղ ամեն ինչ թանկ է, կյանքը թանկ է: Չենք կարող հասցնել: Շատ էի ցանկանում մնալ. սիրուն երկիր, սիրուն ժողովուրդ է»,- ասում է Կարապետը:

Трудности разочаровали армянскую семью из Сирии
“До войны мы жили спокойно и благополучно, дела шли хорошо. Хотели приехать в Армению в отпуск, но все сложилось иначе”,- рассказывает Карапет Давоян из Алеппо.
Несмотря на войну, бомбардировки и многочисленные трудности, они продолжали жить в Алеппо. Все изменилось после того, как сын Карапета, 17-летний Акоп, в результате взрыва бомбы получил ранение. У мальчика были повреждены легкое, печень и позвоночник. Врачи посоветовали Карапету покинуть Алеппо. В августе 2014 г. он вместе с женой и двумя детьми уже был в Ереване. Прошло два года, но Акоп все еще не может ходить. Он ждет, пока пройдут пролежни, чтобы пройти курс физиотерапии в больнице Красного Креста.
“Мы приехали в Армению, поближе к моему Масису, сняли квартиру. Первые пять месяцев Акоп лечился в больнице. Хорошо хоть министерства диаспоры и здравоохранения оплатили расходы. Еще одна компания каждый месяц выделяет 60 тысяч драмов на аренду жилья”,- рассказывает Карапет.
| Овик Давоян |
Шесть месяцев назад к ним присоединился брат Карапета Ованнес со своей семьей. В июле Карапет вместе с братом открыл парикмахерскую “Каро и Овик”. В Алеппо у них была парикмахерская под таким же названием, которая существовала почти семидесять лет. Однако в годы войны из-за отсутствия клиентов работать стало невозможно.
До приезда в Армению братья не знали о здешних трудностях. Карапет признается, что они до сих пор не могут приспособиться к жизни на родине.
Из-за незнания законов возникли проблемы с налоговой службой. При регистрации парикмахерской Карапет не знали, что если есть два кресла, то нужно регистрировать двух работников. Они зарегистрировали одного, поэтому пришлось заплатить штраф в 110 тысяч драмов. “Я пошел к начальнику налоговой службы, умолял его отменить составленный акт, объяснил, что мы бежали от войны, что мой ребенок ранен, мы мало зарабатываем. Попросил на этот раз простить. Не простил. Так нельзя. В Сирии если кто-то допускал нарушение, его предупреждали о том, что он нарушил такой-то закон. В случае повторного нарушения штраф возрастал, и надо было платить”,- рассказывает Карапет.
По его словам, ему очень помогали простые люди. Таксисты, узнавая, что он из Сирии, не брали с него денег. Но Карапет не может забыть оштрафовавшего его чиновника. “Я ему никогда этого не прощу”,- сказал мой собеседник.
Давояны не хотят оставаться в Армении. Говорят, что трудностей здесь много. Они не успевают платить за жилье, за аренду помещения парикмахерской, налоги. Карапет обращался за помощью в различные организации, государственные органы. Вначале Красный Крест помогал продуктами питания, но сейчас оплачивает лишь жилье.
| Карапет Давоян |
“При первой же возможности я уеду из Армении. Жаль, но… Для отъезда никуда пока не обращался. Хочу вместе с семьей уехать в Канаду. Семья моего брата пока не решила, ехать или остаться. Но я уже принял окончательное решение. Еще раз говорю: очень жаль, что человек должен оставить свою родину и уехать в другую страну. Здесь все очень дорого, жизнь дорогая. Мы не сводим концы с концами. Мне очень хотелось бы остаться – красивая страна, хорошие люди…”