Բազմամետաղներ կորոնեն Վարդենիս և Քաչալսար լեռների փեշերին
«Գեոմայնինգ» ՍՊԸ-ն պատրաստվում է որոնողագնահատողական աշխատանքներ իրականացնել Վայոց ձորի մարզի Վարդենիսի բազմամետաղների հանքերևակման տեղամասում: Այն ընկած է Վարդենիս և Քաչալսար լեռների փեշերին: Որոնողագնահտողական աշխատանքների տարածքը զբաղեցնում է 18.32 կմ2 մակերես: Հանքային գոտին խորքում հետախուզելու նպատակով նախատեսվում է հորատել 10 հորատանցք 100-180 մ խորությամբ:
«Գեոմայնինգ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2012թ.-ին: Համաձայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների, ունի երկու բաժնետեր՝ «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲԸ-ի (նախկին «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի») և Աշոտ Հարությունյանը:
Նախագծի բնապահպանական մասում նշվում է, որ հանքերևակման շրջանում հանդիպում են ողնաշարավոր կենդանիների ավելի քան 220 տեսակ. բեզոարյան այծ, հայկական վայրի ոչխար, գորշ արջ, լուսան, գայլ, աղվես, կզաքիս, անտառային կատու, քարակաքավ, բազմաթիվ ճնճղուկազգիներ, ձկներից կարմրախայտ, կոդակ:
Գիշատիչ թռչուններից են սև և սպիտակագլուխ անգղերը, գառնանգղր, քարարծիվը, սև ճուռակը: Շատ են սողունները՝ օձեր (գյուրզա, շահմար) և մողեսներ:
Որոնողագնահատողական աշխատանքների ընթացքում բուսական և կենդանական աշխարհին սպառնացող վտանգը մեծ չէ, սակայն եթե հայտնաբերվեն բավականաչափ պաշարներ և սեփականատերերը որոշեն շահագործել հանքավայրը, բնապահպանական լուրջ ռիսկ կլինի կարմիր գրքում գրանցվծ բուսական և կենդանական աշխարհի համար:
Երևակմանն ամենամոտ գյուղը Գետիկվանքն է, որը գտնվում է համանուն գետակի ձորահովտում: Գետիկավանքը մտնում է Վարդահովիտ համայնքի կազմի մեջ: Վարդահովիտի համայնքապետ Սամվել Գևորգյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ հանրային լսումներ եղել են, և համայնքն արդեն տվել է համաձայնությունը:
«Բնակչությանը, կարելի է ասել, հուզող հարցեր չեն եղել: Բնակիչներն ուրախ են եղել աշխատատեղերի ստեղծման համար: Խոստացան, որ ուսումնասիրության ժամանակ տեղի բնակիչներից աշխատողներ կվերցնեն, բանվորական աշխատուժի տեղ ունեն»,-ասաց Սամվել Գևորգյանը:
Ըստ գյուղապետի, տարածքը շատ բարձր է՝ ընկնում է գյուղատնտեսական այլ հողերի կամ հեռագնաց արոտավայրերի տարածքում, որը գրեթե չի օգտագործվում:
«Գեոմայնինգ» ՍՊԸ-ն արդեն իսկ ուներ 2012-2015թթ. երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա, սակայն գյուղապետի խոսքով, չեն իրականացրել ուսումնասիրություններ: Սկսելու են 2016թ. գարնանից:

У подножия гор Варденис и Качалсар будут искать полиметаллы
ООО “Геомайнинг” собирается провести новые поисково-оценочные работы на территории Варденисского месторождения полиметаллов (область Вайоц дзор). Участок находится у подножия гор Варденис и Качалсар. Площадь поисковых работ составляет 18.32 кв.км. С целью проведения разведки планируется пробурить 10 скважин глубиной 100-180 метров.
ООО “Геомайнинг” было основано в 2012 г. По данным госреестра юридических лиц МЮ РА компания имеет двух акционеров – ЗАО “Данди Пришс Металс Капан” (бывшее “Дино Голд Майнинг Кампни”) и Ашот Арутюнян.
В экологическом разделе проекта отмечается, что на данном участке встречаются свыше 220 видов позвоночных животных: безоарийский козел, армянский дикий баран, бурый медведь, волк, лиса, лесная кошка, а также некоторые виды птиц и рыб. Имеется и много пресмыкающихся – змеи, ящерицы.
В ходе поисково-оценочных работ угрозы для растительного и животного мира почти не будет, но если будут обнаружены достаточные запасы полиметаллов и собственники компании решат эксплуатировать месторождение, то для зарегистрированных в Красной книге видов флоры и фауны возникнет серьезная угроза.
Ближе всего к территории месторождения находится село Гетикванк. Оно входит в состав общины Вардаовит. Староста Вардаовита Самвел Геворкян в беседе с Hetq.am сказал, что публичные слушания состоялись, и община дала свое согласие.
“Можно сказать, что волнующих население вопросов не было. Жители рады тому, что будут созданы рабочие места. Обещали в ходе изучения территории в качестве рабочих взять местных жителей”,- сообщил староста.
По его словам, месторождение находится на территории отдаленных пастбищ, которые почти не используются.
ООО “Геомайнинг” уже имело лицензию на проведение геологического изучения в 2012-2015 гг., однако, как сказал Самвел Геворкян, эти работы не были проведены. Они начнутся весной 2016 г.