230,000 ծառ Հայաստանում ու Արցախում՝ 2015թ.-ին. «Էյ Թի Փի»-ն ծառ է տնկում
Մինչ Փարիզում աշխարհի 195 երկրների ղեկավարներ բանակցում էին գլոբալ կլիմայական փոփոխությունների շուրջ նոր համաձայնագիրը, Հայաստան Ծառատունկ Ծրագիրն («Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամ) ամփոփում էր ևս մեկ հաջողված տարի՝ գնահատելով բազմաթիվ կամավորների և տեղի բնակիչների հետ հազարավոր ծառեր տնկելու համատեղ ջանքերը:
2015 թ.-ի ավարտին «Էյ Թի Փի»-ն տնկել է 229,322 ծառ՝ այսպիսով տնկված ծառերի քանակը հասցնելով 4,952,642-ի՝ սկսած 1994 թ.-ին Քերոլին Մյուգարի կողմից կազմակերպության հիմնադրման օրվանից:
Այս տարի իրականացված ծառատունկերի մեջ առանձին կարևորություն ունեին այն տեղամասերը, որոնք ընտրվել էին «Կենաց դար» նախաձեռնության շրջանակներում: Այսպես, 10 նոր համայնքային անտառներ ստեղծվեցին՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թ. Հայոց Ցեղասպանության հետևանքով կորսված Պատմական Հայաստանի մարդկանց ու համայնքներին: Կոտայքի, Լոռու և Շիրակի մարզերում տնկված նոր անտառները զբաղեցնում են ընդհանուր 27 հեկտար, կամ որ նույնն է՝ ֆուտբոլի շուրջ 27 դաշտի տարածք՝ արդեն ավելի քան 13,000 նորատունկ ծառերով:
«Էյ Թի Փի»-ի «առաջամարտիկը»՝ Համայնքային Ծառատունկ Ծրագիրն այս տարի կանաչապատել է 11 համայնքներ՝ Հայաստանի և Արցախի ողջ տարածքում: Համայնքային բնակչության հետ համատեղ՝ ծառ ու թուփ է տնկվել բազմաթիվ եկեղեցիների, հուշակոթողների, այգիների, դպրոցների ու հիվանդանոցների տարածքում:
«Մեր առաքելության առանցքում է նաև նոր տնկված ծառերի միջոցով աղքատության նվազեցումը»,- նշում է «Էյ Թի Փի»-ի փոխտնօրեն Արթուր Հարությունյանը: «Այս տարի հազարավոր պտղատու ծառեր ենք տրամադրել համայնքներին՝ ներառյալ Արցախի այն գյուղերը, որտեղ հայրենադարձ սիրիահայերն են վերաբնակեցվել: Այս տարին բացառիկ էր պտղատու ծառերի տված արդյունքի տեսանկյունից. համայնքների բնակիչները ստացել են ավելի քան 473,000 կիլոգրամ միրգ՝ ներառյալ ծիրանը, դեղձն ու տանձը»,- մանրամասնում է նա:
Համայնքային ծառատունկից զատ, պտղատու ծառեր, թփեր ու մշտադալար ծառեր են տրամադրվել Տավուշի մարզի սահմանամերձ Վազաշեն և Այգեպար գյուղերի բնակիչներին: Այստեղ ծառերը բաշխելու հարցում «Էյ Թի Փի»-ն համագործակցել է Հայ Օգնության Ֆոնդի հետ:
Այս տարի կանաչապատվել է նաև Արցախի Մարտունի քաղաքը՝ մասնավորապես, «Երևանի» նորաստեղծ այգին:
«Էյ Թի Փի»-ի Անտառվերականգնման բաժնի համար տարին ևս հագեցած էր. ավարտին էր հասցվում Միխայլովկա, Ստեփանավան գյուղերում ընդարձակ անտառների տնկումը, ստեղծվում էին նոր անտառներ՝ Կողեսում և Տաշիրում: Միայն այս աշնան ընթացքում Անտառվերականգնման թիմը՝ հարակից գյուղերի մոտ 100 բնակիչների հետ միասին, տնկել է ավելի քան 143,000 ծառ: «Այստեղ մեր ժամանակավոր աշխատակցիները հարակից համայնքներից եկած ընտանիքների խմբեր էին, ընկերներ, ամուսիններ: Նրանք, միանալով մեր աշխատանքին, միաժամանակ նպաստում են «Էյ Թի Փի»-ի մեր գլխավոր նպատակներից մեկին՝ լրացուցիչ աշխատատեղեր ստեղծելուն և սեփական հողի հանդեպ հանձնառություն սերմանելուն», - ընդգծում է Անտառվերականգնման բաժնի ղեկավար Նավասարդ Դադյանը:
«Ծառ տնկելը մեզ համար ավելին է, քան միայն եկամտի աղբյուրն ու աշխատանքը: Մենք այժմ նաև սեփական բարիք ստեղծելու համար ենք այստեղ. մեր երեխաներն են այստեղ խաղալու, երբ մեծանան: Բացի այդ, ես եկել էի տեսնելու, արդյո՞ք աճել են նախորդ տարի տնկածս ծառերը… իսկ դրանք, իսկապես, աճել են: Միայն այսօր ես տնկեցի 220-ից ավելի ծառ», - իր ոգևորությունն էր կիսում նոյեմբերին ծառատունկին միացած Արևիկ Մխիթարյանը՝ Միխայլովկա գյուղի 30-ամյա բնակչուհին:
Բազմաթիվ տեղական և միջազգային կազմակերպություններ են միացել «Էյ Թի Փի»-ի ծառատունկերին՝ իրենց կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շրջանակներում: «Ասիական զարգացման բանկը, Անելիք բանկը, Բիբլոս բանկը, Սինոփսիս Արմենիան, «Ըրնսթ ընդ Յանգ» ՓԲԸ-ն, ի թիվս այլ կազմակերպությունների, ֆինանսավորել են ծառատունկեր և ծառերի խնամքի աշխատանքներ՝ դրանցում ներգրավելով սեփական աշխատակիցներին ու նրանց ընտանիքներին: Ծառատունկերին մասնակցել են նաև դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, և մենք հաջորդ տարիներին առավել մեծ ոգևորությամբ ենք շարունակելու այս ավանդույթը»,- նշում է Արթուր Հարությունյանը:
«2016 թ.-ին «Էյ Թի Փի»-ն նախատեսում է ընդլայնել տնկարանային իր գործունեությունը՝ 4-րդ տնկարանի ստեղծմամբ ընդգրկելով Հայաստանի հարավը: Այս տարի ձեռք ենք բերել ընդարձակ հողատարածք Վայոց ձորի մարզում՝ Հայաստանի գինեգործական այս տարածաշրջանում մեր չորրորդ տնկարանը հիմնելու նպատակով», - առաջիկա նախագծերն է ներկայացնում Արթուր Հարությունյանը: «Այս տնկարանը մեզ թույլ կտա հարավ հասցնել և՛ ավելի մեծ քանակությամբ, և՛ տեղի բնակլիմայական պայմաններին առավել համապատասխան տնկիներ: Բացի այդ, կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր և տեղական տուրիզմի զարգացման նոր հնարավորություններ: Առաջիկա ամիսների անելիքների մասին նոր մանրամասները՝ շատ շուտով», - խոստանում է Հարությունյանը:
«Էյ Թի Փի» ԲՀ-ն հիմնադրվել է 1994 թ.-ին: Մինչ օրս բարեգործական հիմնադրամը տնկել է ավելի քան 4,9 միլիոն ծառ, հիմնել է 3 տնկարան և 2 բնապահպանական կրթական կենտրոն, կանաչապատել է գյուղեր, քաղաքներ, եկեղեցիներ, ստեղծել է այգիներ և կանաչ գոտիներ՝ Հայաստանի և Արցախի ողջ տարածքում: Այս ընթացքում կազմակերպությունն աշխատանքով է ապահովել հարյուրավոր մարդկանց և կենսական նշանակության միջոցներ տրամադրել հազարավոր գյուղացիների: Կազմակերպությունը վերջերս մեկնարկել է «Կենաց Դար» նախաձեռնությունը՝ նպատակ ունենալով հիշատակել Հայոց Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը:

Green 2015: ATP Plants 230,000 Trees in Armenia and Artsakh
As leaders from 195 nations negotiated a new global climate change agreement in Paris, Armenia Tree Project (ATP) was putting the final touches on another successful year working with volunteers and local residents to plant thousands of trees.
By the end of 2015, another 229,322 trees were planted by ATP, bringing the total to 4,952,642 trees planted since the organization was founded by Carolyn Mugar in 1994.
An important aspect of this year’s plantings was the sites dedicated to the Living Century Initiative. Ten new community forests were established in honor of the people and places of historic Armenian communities that were lost in the Genocide of 1915. The new forest sites in Kotayk, Lori and Shirak cover 27 hectares--nearly 70 acres or an area about the size of 27 European football fields--and already hold more than 13,000 trees.
ATP’s flagship Community Tree Planting Program greened sites in every region of Armenia including Artsakh. In partnership with residents of the local community, trees were planted around churches, monuments, parks, schools, and hospitals.
“A core part of our mission is to reduce poverty through planting trees,” explainsDeputy DirectorArthur Harutyunyan. “This year thousands of fruit trees were distributed to village communities, including villages in Artsakh repopulated by SyrianArmenians. The harvest from our trees was the best ever, with more than 473,000 kilos of fruit including apricot, peaches and pear this year.”
In addition, fruit trees, shrubs and evergreens were provided tofamilies in the border villages of Vazashen and Aygepar in Tavush. ATP collaborated with Fund for Armenian Relief to distribute trees, and helped to green the newly established Yerevan Park inMartuni, Artsakh.
ATP’s Forestry Department was busy completing a large forest in Mikhaylovka, Stepanavan, and establishing a new forest in Koghes, Tashir. The forestry team planted more than 143,000 trees this fall with the support of 100 workers from nearby villages. “The planters came in groups of families, friends and couples, thus supporting one of our goals of creating jobs and giving people a sense of ownership towards their land,” says Harutyunyan.
“Planting trees is more than a source of income and jobs. It’s for our own good. Our kids can play here once they’re older,” says ArevikMkhitaryan, a 30 year old farmer from Mikhaylovka. “I also came to see if my trees from last year had grown…and they have! I planted 220 more trees today.”
Several local and internationalorganizations planted with ATPas part of their Corporate Social Responsibility programs. “Asian Development Bank, Anelik Bank, Byblos Bank, Ernst and Young and Synopsys Armenia,to name a few, sponsored plantings and treecare activities with the involvement of employees and their families. International diplomatic missions also participated in plantings, and we will gladly expand on this tradition in coming years,” adds Harutyunyan.
Looking ahead to 2016, ATP is planning to expand its nursery operations into southern Armenia with the addition of a fourth tree nursery. “We have purchased a plot of land in VayotsDzor near the wine region of Armenia to establish a new nursery,” explains Harutyunyan. “This nursery will allow us to provide more trees to this region that are adapted to local climate conditions, and create new jobs and opportunities for tourism. Stay tuned as we announce more details in the coming months.”
Since its inception in 1994, ATP has planted more than 4.9 million trees, established three nurseries and two environmental education centers, and has greened villages, churches, parks, and open spaces throughout Armenia. In the process, the organization has provided employment for hundreds of people and provided vital resources to thousands of villagers. The organization’s current campaign is the Living Century Initiative, launched to commemorate the centennial of the Armenian Genocide. For more information, visit www.livingcentury.org.