Ինչպե՞ս կանդրադառնան ամերիկյան պատժամիջոցները «ՎՏԲ Հայաստան» բանկի վրա
Ամերիկյան կառավարությունը երկարացրել է «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ի նկատմամբ 2014թ.-ին կիրառած սահմանափակումները: Այս տարվա ցուցակում ներառված է նաև «ՎՏԲ-Հայաստան»-ը:
Հիշեցնենք, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները անցյալ տարվա հուլիսի 29-ին պատժամիջոցներ կիրառեց Ռուսաստանի Դաշնության «Ռոսսելխոզբանկի», Մոսկվայի բանկի և «ՎՏԲ-բանկ»-ի նկատմամբ: Պատժամիջոցը ենթադրում էր, որ ԱՄՆ քաղաքացիներին կամ ԱՄՆ-ից դուրս գտնվող քաղաքացիներին ու ընկերություններին արգելվում էր այդ բանկերին ներկայացնել նոր բաժնետիրական կամ պարտքային կապիտալ 90 օրից ոչ ավել ժամանակահատվածում, գործարքներ և այլ գործողություններ կատարել իրենց նոր բաժնետոմսերով: Ամերիկյան ընկերություններն ու քաղաքացիներին արգելվել է վարկ տալ այս բանկերին:
Հիշեցնենք՝ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի 100%-անոց բաժնետերը ռուսական «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ն է, որտեղ բաժնեմաս ունի նաև Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը հայտնվել է այն կազմակերպությունների խմբում, որոնց արգելվում է ամերիկյան ընկերություններից և ԱՄՆ քաղաքացիներից երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցներ ներգրավել:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի նկատմամբ ԱՄՆ կողմից կիրառվող ոլորտային պատժամիջոցների գործողության հետ կապված բանկը տեղեկացնում է. «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի ընդգրկումը ԱՄՆ ոլորտային պատժամիջոցների ենթարկվող կազմակերպությունների ցուցակում չի փոփոխում 2014թ. սեպտեմբերից «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների իրավաբանական ուժն ու ծավալը:
««ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը շարունակում է աշխատել սովորական ռեժիմով, պահպանելով իրացվելիության և կապիտալի բարձր (բավարար) մակարդակ: Պատժամիջոցների ցուցակում հայտնված հատուկ կազմակերպությունների ճշգրտման հետ կապված իրավիճակը չի պահանջում «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկից այլընտրանքային որոշումների ընդունում, քանզի կիրառվող պատժամիջոցները, հիմնականում, սահմանափակում են ԱՄՆ-ից 30 օրից ավելի ժամանակահատվածում բանկի կապիտալում միջոցների ներգրավումը:
Հիմնական միջոցները բանկը ներգրավում է երկրի ներսում և օգտվում է մայր ընկերության՝ ՎՏԲ Բանկ (ՀԲԸ) աջակցությունից: Բանկը կատարում է հաճախորդների հանդեպ իր պարտավորությունները և տեղեկացնում է, որ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի հաճախորդների՝ ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց վրա ԱՄՆ կողմից սահմանափակիչ միջոցների երկարացումը չի անրադառնա»»,- հայտնում է «ՎՏԲ Հայաստան» բանկը:

Как скажутся американские санкции на банке “ВТБ Армения”
Американское правительство продлило санкции, введенные в 2014 г. против ОАО “Банк ВТБ”. В список этого года включен также банк “ВТБ Армения”.
Напомним, что 29 июля прошлого года Соединенные Штаты ввели санкции против российских Россельхозбанка, Банка Москвы и Банка ВТБ. Санкции предполагали, что гражданам и компаниям США, находящимся в стране и за ее пределами, запрещается финансировать указанные банки более чем на 90 дней, а также выдавать кредиты.
Напомним, что 100-процентным акционером банка “ВТБ-Армения” является российское ОАО “Банк ВТБ”, акциями которго владеет также Государственная нефтяная компания Азербайджана.
Банк “ВТБ-Армения” оказался в числе тех организаций, которым запрещается привлекать долгосрочные финансовые средства американских компаний и граждан.
В связи с применением США санкций банк “ВТБ Армения” сообщает: “Включение Банка ВТБ (Армения) в список организаций, попадающих под секторальные санкции США, не меняет юридическую силу и объем примененных к нему санкций, действующих с сентября 2014 года.
Банк ВТБ (Армения) продолжает функционировать в штатном режиме, сохраняя высокий уровень ликвидности и капитала. Уточнение конкретных организаций в списке санкций не требует от Банка ВТБ (Армения) принятия альтернативных решений, так как наложенные санкции, главным образом, ограничивают привлечение в капитал банка средств из США свыше 30 дней.
Основные средства банк привлекает внутри страны и пользуется поддержкой материнской компании – банк ВТБ (ПАО). Банк выполняет свои обязательства перед клиентами и информирует о том, что на клиентах Банка ВТБ (Армения) – как физических, так и юридических лицах – продление ограничительных мер со стороны США никак не отразится”.