«Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում մարդիկ զոհվում են միայն ազգային պատկանելության համար»
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Նազելի Վարդանյանը Բուդապեշտի դատարանում ներկայացնում էր ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդի շահերը:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը, որը քնած ժամանակ կացնահարել էր Գուրգեն Մարգարյանին, Բուդապեշտի քաղաքային դատարանի 2006 թվականի ապրիլի 13-ի դատավճռով ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել՝ առաջին 30 տարին առանց ներման իրավունքի: Այս տարվա փետրվարի 22-ին Հունգարիայի վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ է թողել դատավճիռը:
Նազելի Վարդանյանը տիրապետում է ռուսերեն, գերմաներեն, անգլերեն լեզուներին, եւ լեզվի իմացության շնորհիվ նրան հաջողվեց հաղթահարել դատաքննության դժվարություններն ու հաջող ավարտի հասցնել գործը:
Փաստաբանի հետ ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցը հունգարական դատական համակարգի, դատավարական առանձնահատկությունների եւ փաստաբանի աշխատանքի դժվարությունների մասին է:
- Ինչպե՞ս էիք իրականացնում փաստաբանական աշխատանքը Հունգարիայի դատարանում:
- Հունգարիայի դատարանում, ինչպես նաեւ մեզ մոտ, քրեական գործով կարող են մասնակցել տվյալ երկրում արտոնագիր ունեցող փաստաբանները, այդ պատճառով մենք վարձել էինք հունգարացի փաստաբան, որը դատարանում ներկայացնում էր մեր շահերը: Հունգարիայի օրենսդրության համաձայն` հիմնական փաստաբանը կարող է օգնական ունենալ, եւ ես հանդես էի գալիս իբրեւ օգնական: Դժվար դատավարական պրոցես էր. լեզվի արգելքը կար՝ ողջ դատավարությունը հունգարերենով էր ընթանում, գործը հոգեբանորեն շատ ծանր էր՝ արտասովոր էր 21-րդ դարում կացնահարելով մարդ սպանելը, դժվար էր նաեւ այն առումով, որ գործը քաղաքականացված էր: Բացի այդ, Հունգարիայի օրենսդրությանը պետք է ծանոթանայի:
Ի տարբերություն մեր օրենսդրության, Հունգարիայի քրեական դատավարության օրենսգրքով տուժողը դատավարության կողմ չի հանդիսանում, եւ մենք ամբաստանյալին կամ վկային ուղղակի հարցեր տալու, միջնորդություններ անելու հնարավորություն չենք ունեցել ամբողջ դատավարության ընթացքում: Երբ վկային քննում են, դու չես կարող միանգամից հարցեր տալ, դա պետք է արվի կա՛մ դատախազի, կա՛մ դատավորի միջոցով: Այսինքն, մենք հարցերը գրավոր պետք է ունենայինք ձեռքի տակ, որպեսզի ներկայացնեինք դատավորին կամ դատախազին, որոնք էլ կորոշեին` հրապարակել կամ ոչ: Նույնը վերաբերում է միջնորդություններին, որոնք նույնպես գրավոր էինք ներկայացնում: Այդ պատճառով էլ մեր արտադատարանական աշխատանքն ավելի շատ էր նյութեր պատրաստելու եւ ներկայացնելու առումով, քան դատարանում էր արվում: Հարցերը պետք է նախապես պատրաստեի ու թարգմանեի, որը բավականին ժամանակ էր խլում:
- Եթե շատ կարեւոր վկա էր հարցաքննվում եւ նրան հարցեր ունեիք տալու, կարո՞ղ էիք հարցաքննության պահին հանպատրաստից հարցեր ուղղել:
- Ոչ, դա բավականին դժվար էր, եւ այդ պատճառով մինչեւ դատաքննությունը մոտավոր պատկերացնելով, թե ինչ ընթացք կարող է ունենալ հաջորդ դատական նիստը, որն, ի դեպ, ընդմիջվում էր 1-1,5 ամսով, հարցեր ու միջնորդություններ էի պատրաստում ու վերցնում ինձ հետ: Հունգարացի փաստաբանի աշխատանքն էլ էր դրանով բարդանում, մանավանդ որ ադրբեջանական կողմը այս դատավարությունը հնարավորինս քաղաքականացրել էր: Կատարված ոճրագործությունը կապում էին Ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Ո՛չ հունգարացի փաստաբանը, ո՛չ դատավորն ու դատախազը տեղյակ չէին Ղարաբաղյան հակամարտության մանրամասներին, այդ փաստերը միայն մենք կարող էինք ներկայացնել: Ամբողջ դատավարության ընթացքում Ղարաբաղյան հակամարտությունն էր քննարկվում, եւ պատմաբան Հայկ Դեմոյանին գործում ներգրավելը դրանով էր պայմանավորված:
- Հունգարիայի օրենսդրությամբ փաստաբանն ի՞նքն է գործի վերաբերյալ ապացույցներ հավաքում:
- Հունգարիայում դատաքննությունը նույնպես մրցակցային է, եւ հիմնականում վեճն ընթանում է մեղադրողի եւ փաստաբանի միջեւ: Տուժողի շահերը պաշտպանում է դատախազը: Մենք այդ գործընթացից դուրս էինք, թեպետ նստած էինք մեղադրողի շարքում, բայց ամբողջ աշխատանքն, ըստ օրենսդրության, դատախազն էր անում, եւ պարտադիր չէր, որ տուժողը ներկա լիներ նիստին: Բայց այս դեպքում, եթե մենք չմասնակցեինք դատաքննությանը, թերեւս հաջողվեր Սաֆարովին արդարացնել կամ պատիժը մեղմացնել, կամ դատական վեճը տեղափոխել քաղաքական դաշտ: Սաֆարովի փաստաբանի ողջ նպատակը այս գործը քաղաքականացնելն էր, նրա կենսագրությունը կապում էին Ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Ուզում էին ներկայացնել, որ նա աֆեկտի վիճակում է կատարել սպանությունը:
Դատահոգեբանական երկրորդ եւ երրորդ փորձաքննությունների ժամանակ հոգեբաններն իրենց փորձաքննության մեջ նշել էին, որ նա հետտրավմատիկ սինդրոմ ունի, այսինքն, պատերազմի դաժանությունները տեսնելով 13-14 տարեկան հասակում` տրավմա է ունեցել, եւ երբ հայի է հանդիպել, նրա մոտ արթնացել է այդ ամենը: Նրանց փաստաբանն ընդունում էր, որ սպանություն է կատարվել, բայց ոչ ծանրացուցիչ հանգամանքներում, նրա ասելով` միայն կացին գնելը չի նշանակում կանխամտածված սպանություն: Հետո ասում էին, թե Սաֆարովն այնպիսի վիճակում է եղել, որ չի հասկացել իր գործողությունները: Դատաքննության ընթացքում 4 անգամ փորձաքննություն նշանակվեց: Առաջին փորձաքննության արդյունքներով Սաֆարովը միանգամայն առողջ էր եւ այդպես էլ պետք է լիներ, որովհետեւ նա 8 տարի ռազմական կրթություն էր ստացել Թուրքիայում եւ եղել էր նրանց լավագույն սպայական կազմում: Բացի այդ, փորձաքննության ժամանակ նա 4 ժամ նկարագրել էր սպանության մանրամասները: Երրորդ փորձաքննությունից հետո փորձագետները նրան անմեղսունակ էին ճանաչել եւ կարող էին ազատել պատժից: Սաֆարովի փաստաբանը պնդում էր, թե պետք է հաշվի առնել, որ Սաֆարովը այլ մշակույթի ներկայացուցիչ է, եւ մենք չենք կարող նրա հոգեբանությունը հասկանալ:
Մենք գործը դիտարկում էինք իրավական դաշտում: Մեզ հաջողվեց փաստարկել, որ մեղադրվող կողմը ճիշտ չի ներկայացնում պատմական իրադարձությունները: Փաստաթղթերով հիմնավորեցինք, որ 1992թ.-ին Ջաբրաիլում աֆղան-մոջահեդներն են եղել, երբ հայկական զորքերը մտել են այդ տարածք, այնտեղ արդեն խաղաղ բնակչություն չի եղել: Ճիշտ է, Սաֆարովը ծնվել է Ջաբրաիլում, սակայն 1991թ.-ին մեկնել է Բաքու, իսկ 1992թ.-ին մեկնել է Թուրքիա` սովորելու: Փաստեցինք, որ Ջաբրաիլը ազատագրվել է 92-93թթ.-ին, երբ նա արդեն Թուրքիայում էր, հետեւաբար չէր կարող պատերազմական դաժանություններ տեսնել:
- Ի՞նչ եք կարծում, ձեր բացակայության պայմաններում դատաքննությունը չէ՞ր ունենա այն արդյունքը, ինչ եղավ, դատախազությունը բավարար պարտավորվածություն չէ՞ր զգա մեղադրանքը պաշտպանելու հարցում:
- Պատմական իրադարձություններին անտեղյակությունը կխանգարեր նրանց մեղադրանքը պաշտպանելու հարցում: Նրանք գիտեին, որ սպանություն է եղել, բայց սպանությունը մեղմացնող եւ ծանրացնող հանգամանքներ կան: Ռամիլ Սաֆարովին մեղադրում էին 4 ծանրացուցիչ հանգամանքներով սպանություն կատարելու մեջ՝ կացին է գնել սպանություն կատարելու մտադրությամբ, որով կանխամտածված սպանություն է կատարել, առավել դաժանությամբ է սպանությունը կատարել, եւ որ ազգային պատկանելության համար մեկը զոհվել է, մյուսը՝ մահափորձի ենթարկվել: Ճիշտ է, Բուդապեշտի դատարանում տրամադրված էին արդար դատավճիռ կայացնելու, սակայն այդ ամենը պետք է ապացուցվեր: Ո՛չ փաստաբանը, ո՛չ դատախազը չէին կարող Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ հարցեր տալ: Այդ ամենը պատմական փաստերով էր պետք հիմնավորել, եւ դատախազը չէր կարող դա միայնակ անել:
Ավելին, նրանք անտեղյակ էին, որ մենք Ադրբեջանի հետ ոչ մի փոխհարաբերություն չունենք: Նախաքննության ավարտից հետո, երբ ծանոթանում էի քրեական գործի նյութերին, նկատեցի գործում դրված մի գրություն, որով դատախազը որոշում էր կայացրել գործի քննությունը Բաքվի դատարան ուղարկելու մասին: Ես մեկ շաբաթվա ընթացքում կարողացա հանդիպել Հունգարիայի բաձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ու բացատրել, որ մենք Ադրբեջանի հետ ոչ մի փոխհարաբերություն չունենք եւ չենք կարող պաշտպանել տուժողի իրավունքները: Մեզ ընդառաջեցին, եւ գործը քննության ուղարկվեց առանձնապես ծանր քրեական գործեր քննող մայրաքաղաքային դատարան:
Սաֆարովին լիովին հուսադրել էին, որ դատաքննությունը կտեղափոխեն Բաքու, եւ նա ազատ կարձակվի: Հունիսի 19-ին, երբ գործը հանձնվել էր մայրաքաղաքային դատարան, եւ Սաֆարովի փաստաբանը նրան տեղեկացնում է, որ դատավարությունը տեղի է ունենալու Բուդապեշտի դատարանում, նա հիստերիայի մեջ է ընկնում ու վիրավորում է կալանավայրի աշխատակիցներին:
Կալանավայրում երկրորդ քրեական գործն է հարուցվում կալանավայրի աշխատողների հետ վատ վարվելու համար: Հիմա այս գործն էլ է քննվում դատարանում:
- Հայազգի սպայի սպանության գործը քննվել է երկու դատական ատյաններում, գործի քննությունը դրանով սահմանափակվո՞ւմ է:
- Գործը լսվել է մայրաքաղաքի առավել ծանր քրեական գործեր քննող առաջին ատյանի դատարանում մեկ դատավորի եւ երկու ատենակալի կազմով, այնուհետեւ մեղադրվող կողմի բողոքի հիման վրա քննվել է վերաքննիչ դատարանում: Այստեղ քննվում էր 3 դատավորի կազմով, եւ նախագահող դատավորը կին էր՝ Պերյոշկա Կարպատ: Հունգարիայում նույնպես գործում է եռաստիճան դատական համակարգ՝ առաջին ատյան, վերաքննիչ դատարան եւ Գերագույն դատարան, որը ոչ բոլոր բողոքներն է ընդունում վարույթ: Մարտի 2-ին լրացել է Գերագույն դատարան բողոք բերելու ժամկետը, եւ մինչեւ օրս լուր չունենք` բողոք եղե՞լ է, թե՞՝ ոչ:
- Ձեր կարծիքով` կայի՞ն արտադատարանական գործոններ, որոնք ազդեցին դատավճռի վրա:
- Դատավճիռը կայացնելու օրերին Ադրբեջանում լայն քարոզչություն էր ընթանում, որով քարոզվում էր ընդօրինակել Սաֆարովի հերոսական արարքը: Մենք հունգարական ինտերնետային էջերից վերցրինք եւ դատարանին ներկայացրինք Սաֆարովին «Տարվա մարդ» ճանաչելու մասին տեղեկությունը: Դատավորն ասաց, թե չգիտի որեւէ երկիր, որտեղ մարդասպանը հերոսացվի: Այս հանգամանքը բացասաբար անդրադարձավ նրանց վրա:
Վերաքննիչ դատարանում փաստաբանն ասում էր, որ դատարանը հաշվի չի առել, թե ինչ միջավայրում է Սաֆարովը ձեւավորվել որպես անձ, իր երկրում հայ սպանելը մարդասպանություն չէ: Դա համընկավ փետրվարի 22-ին Թուրքիայում Հրանտ Դինքի սպանության հետ: Այստեղ նույն ձեռագիրն էր, դարձյալ մարդասպանին հերոսացնելու փորձ արվեց:
Դատախազի ճառը շատ զգացմունքային էր ու խիստ: Նա ասում էր, որ Սաֆարովը չի հարգել Հունգարիայի հյուրընկալությունը եւ ապտակ է հասցրել հունգարացի ժողովրդին: Նախաքննության ժամանակ կատարվածը որակվել էր ցեղասպանություն, եւ դատաքննության ընթացքում դա կրկնեց երկու անգամ: Նշեց, որ Գուրգեն Մարգարյանը սպանվեց միայն նրա համար, որ հայ էր, իսկ դա ծանր հանցագործություն է համարվում, քանի որ հիմքում ազգային խտրականությունն է, եւ պահանջեց ցմահ բանտարկություն՝ 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Դատավորը Սաֆարովի արարքը ռասիզմ որակեց: Դատավճռում ընդգծվեց, որ այդ երկրներում մարդիկ զոհվում են միայն ազգային պատկանելության համար:
- Ի՞նչ տվեց ձեզ մասնակցությունը այդ դատաքննությանը եւ ի՞նչը կցանկանայիք տեսնել Հայաստանի դատարանում:
- Ամենակարեւորը` այդ դատավճիռը իմ մեջ վերականգնեց հավատը արդարադատության նկատմամբ: Հունգարիայի դատարանում ամենագրավիչը կարգ ու կանոնն էր, խստապահանջությունը սահմանված կարգապահության նկատմամբ: Ճիշտ է, դատավորի ներս մտնելուց ոտքի չէին կանգնում, ինչպես մեր դատարանում, բայց բոլորն իրենց պարտականությունները հստակ գիտեին: Այն փաստաթուղթը, որն առնչություն չուներ դատական գործի հետ, չէր ընդունվում: Դատավորի եւ օգնականի հետ ոչ մի շփում չէիր կարող ունենալ եւ միայն նիստից հետո կարող էիր փաստաթղթերը փոխանցել օգնականին:
Կարգապահական հարցերում շատ խստապահանջ էր դատարանը, եւ այդ խստությունը քեզ հարկադրում էր հարգանք տածել դատարանի նկատմամբ: Թարգմանիչը 10 րոպե ուշացել էր, եւ դրա համար դատավորը տուգանք նշանակեց, իսկ երբ նա փորձեց առարկել, 300 դոլարի հասավ տուգանքը: Երրորդ փորձաքննությունից հետո փորձագետին հարցաքննում էին, թե ինչպես է նա անմեղսունակ ճանաչել Սաֆարովին, նա չկարողացավ պատասխանել եւ լռեց: Դատարանն արձանագրեց, որ փորձագետը չի ցանկանում պատասխանել հարցին, վերջինս առարկեց, թե չի հրաժարվում հարցին պատասխանելուց: Դրա համար նրան 500 դոլար տուգանեցին:
- Տեղական լրատվամիջոցները հետաքրքրվա՞ծ էին այս գործով:
- Մեծ հետաքրքրություն կար գործի նկատմամբ, եւ հունգարական լրատվամիջոցները մասնակցում էին, դատավճիռն ընթերցելու օրը կային բոլոր տեղական եւ միջազգային լրատվամիջոցները, «Ազատություն» ռադիոկայանը ուղիղ եթեր տվեց:

“National Identity Can Get You Killed in Turkey or Azerbaijan”
Nazeli Vardanyan, a member of the Chamber of Advocates of Armenia, represented the interests of army officer Gurgen Margaryan's legal heir during the famous much-followed trial in Budapest.
On April 13, 2006, the court delivered a sentence of life imprisonment, with no pardon possible during the first 30 years, to Azerbaijani army office Ramil Safarov, who struck Margaryan dead with an axe on February 19, 2004 as the latter slept. On February 22 of this year, a Court of Appeals in Hungary upheld the verdict.
In the following interview, Nazeli Vardanyan reflects on the Hungarian court system, the specifics of court proceedings and the difficulties of a lawyer's life.
- What was it like working as a lawyer in Hungary?
-In Hungarian courts, just like in Armenia, only licensed lawyers can head a criminal case. So we had hired a Hungarian lawyer to represent our interests in court. According to the Hungarian legal code, the leading lawyer is allowed to have an assistant, so I was in court assisting our Hungarian lawyer. It was a difficult case – there was a language barrier because the court proceedings were in Hungarian throughout the trial. It was also psychologically a very disturbing case – it is unusual to see a case of someone being axed to death in the 21 st century; and it was also difficult because the case was politicized. Besides all that, I had to familiarize myself with the Hungarian legal code.
In contrast to Armenia, according to the Hungarian criminal code, the plaintiff is not one of the sides in the legal proceedings. We did not have the right to ask the defendant or witnesses questions directly or to intercede. When a witness is being questioned, you cannot ask him or her questions yourself; you have to do so either through the prosecutor, or through the judge. So we had to have the questions ready in writing, which we would then give to the prosecutor or the judge and they would decide whether or not to direct the question to the witness. It was the same if we wanted to intercede on behalf of a witness; we had to submit that in writing as well. Because of all this, we did a lot more work out of court, preparing material and documents. I had to prepare the questions beforehand and have them translated, which took up a lot of time.
- If a very important witness was on the stand and you wanted to question him, could you come up with the questions extempore and ask them?
- No, that was very difficult to do. That is why during each session I had to think ahead to the next, which could take place after an interval of 1-1.5 months. I would prepare questions and intercessions in this period and take them with me. The Hungarian lawyer's work was also complicated because of this, especially since the Azerbaijani side had politicized this court case extremely. They were linking this crime with the Karabakh conflict. The Hungarian lawyer, the prosecutor, and the judge were all unaware of the details of the Karabakh conflict; only we could present those facts. The Karabakh conflict was being discussed constantly throughout the trial, and that was why we had historian Hayk Demoyan on board.
- Is the lawyer responsible for collecting his or her own evidence, according to the Hungarian legal code?
- In Hungary, the legal process is also competitive, and the case is debated mainly between the prosecution and the defense. The prosecutor protects the victim's rights. We were left out of the process - although we were sitting in the plaintiff's corner, the case was being led by the prosecutor, in accordance with their legal code, and it was not required of the victim's side to be present in court. But in this case, if we had not been present, it might have been possible to gain an acquittal for Safarov, or perhaps a lighter sentence or even to transfer this court case to the political arena. Safarov's lawyer had only one aim – to politicize this case by connecting it with the Karabakh conflict. They wanted to argue that Safarov had committed the crime in a state of temporary insanity. During the second and third sessions with experts in forensic psychiatry, the psychiatrists presented Safarov as a patient with Post-Traumatic Stress Disorder. They said that he had seen the brutality of war at the age of 13 or 14 and had suffered from trauma because of it, which resurfaced in him when he met an Armenian. His lawyer admitted that what had occurred was murder, but argued that it had not been done in cold blood – simply buying an axe is not evidence of premeditation. They then said that Safarov had been in a state where he no longer understood his actions or their consequences. Four expert hearings were scheduled during the trial. The first one declared Safarov completely healthy, which is how it should have been, because he had received eight years training in Turkey and was one of the best in their officers' school. Besides this, he had described the details of the murder for four hours during his interrogation. After the third expert hearing, the psychiatrists declared him inculpable and he might have succeeded in avoiding punishment. Safarov's lawyer insisted that his client was from a different cultural background, which is why it would be impossible for those present to understand his mindset.
We saw the case in its legal aspect. We succeeded in proving that the defendant's side was presenting historical facts incorrectly. We proved with documents that in 1992 there had been Afghanmojahideens in Jebrail; that there had not been any peaceful civilians when Armenian forces entered that territory. It's true that Safarov was born in Jebrail, but he had moved to Baku in 1991 and then to Turkey in 1992 to study. We proved that Jebrail had been liberated in 1992-93, when he was already in Turkey, so he could not have been a first hand witness to war.
- Do you think the verdict would have been the same if you had not been present in court? Would the prosecution not have felt the same responsibility to prove the allegations?
- Their lack of knowledge of historical events would have prevented them from prosecuting effectively. They knew that a murder had been committed, but there are circumstances which can complicate the situation or lighten the punishment for the accused. In Ramil Safarov's case, there were four circumstances which suggested cold-blooded murder – he bought an axe with the intent of using it for murder, he committed the murder with excessive brutality, and the murder was committed, and there was also an attempt to kill another person, because of the national identity of the victim. It's true, the court in Budapest seemed determined to deliver a just verdict, but all that had to be proven first. Neither the lawyer nor the prosecutor could ask any questions pertaining to the Karabakh conflict. All that had to be proven historically with documents, and the prosecutor could not do that alone. Moreover, they were unaware that we have no relations with Azerbaijan. After the preliminary hearing, when I was reading through the material for the case, I noticed a document which stated that the prosecutor had decided to transfer the case to a court in Baku. In a period of one week, I managed to meet with high-ranking officials in Hungary and explained to them that we have no relations with Azerbaijan and could not protect the victim's rights there. They heard us out and sent the case to a court in the capital which dealt with exceptional criminal cases.
Safarov was convinced that the case would be transferred to Baku, where he would be freed. On June 19, when the case was transferred to a court in the Budapest, and his lawyer told him that the case would be heard in the Hungarian capital, Safarov had a hysteric fit and wounded staff members at the detention center. Another case was filed against him for mistreating the workers at the detention center. That case is currently being heard in court.
- In your opinion, were there any extra-judicial circumstances which affected the outcome of the case?
- During the days when the verdict was due, there was a lot of propaganda in Azerbaijan which urged people to follow Safarov's heroic example. We extracted an article from Hungarian websites which stated that Safarov was named Man of the Year in Azerbaijan, and presented this to the court. The judge said that he had not heard of any country where a murderer was made a national hero. This had a bad effect of their case.
In the Court of Appeals, the defendant's lawyer argued that the court had not taken into consideration the environment in which Safarov had grown up – killing an Armenian in his country was not considered murder. That coincided with the murder of Hrant Dink in Turkey on January 19. It was a similar case – once again, an attempt was made to cast the murderer in a hero's mold.
The judge's speech was very emotional but strict. He said that Safarov had not accepted Hungary's hospitality and had effectively slapped the Hungarian people in the face. The act had been called genocide during the preliminary hearing, and this was repeated twice during the trial. It was noted that Gurgen Margaryan was killed only because he was Armenian. This is considered a serious crime, because it is based on national discrimination. So a verdict was demanded of life imprisonment, without the possibility of pardon within the first 30 years. The judge defined Safarov's act as racism. The verdict also noted that in those countries, your national identity was enough to get you killed.