Հայաստանը, Եվրոպան ու սիրիացի փախստականները
Եվրոպայում ծագած միգրացիոն ճգնաժամը համարվում է ամենախոշորը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր եւ ԵՄ մարմինների քննարկման առանցքային թեմաներից մեկն է: Համաձայն անցած տարվա վերջին ամիսների տվյալների, 2015 թվականին Սիրիայից եւ Իրաքից շուրջ մեկ միլիոն երկու հարյուր հազար փախստականներ են ժամանել Եվրոպա, որոնց մեծ մասին ընդունել է Գերմանիան:
Թուրքիայի օրինակը
Հիմնականում հենց Գերմանիայի նախաձեռնությամբ էլ ԵՄ-ում ընդունվել էր փախստականներին պարտադիր քվոտաներով տեղաբաշխելու սկզբունքը, ըստ որի՝ ԵՄ երկրները պետք է միմյանց միջեւ, այսպես ասած, բաժանեին փախստականի կարգավիճակ ունեցող ներգաղթյալներին: Ընդհանուր առմամբ, խոսքը շուրջ 160 հազար անձանց մասին էր: Ամենամեծ մասը, ԵՄ երկրների շարքում, պետք է ընդուներ Գերմանիան՝ շուրջ քառասուն հազար մարդ, այնուհետեւ Ֆրանսիան՝ երեսուն հազար մարդ: Այնպիսի խոշոր եվրոպական երկրների դեպում, ինչպիսին են, օրինակ, Իսպանիան եւ Լեհաստանը, խոսքը վերաբերում է, համապատասխանաբար, 19 եւ 12 հազարական փախստականներին:
Ընդ որում, կան երկրներ, որոնք դեմ գնացին Գերմանիայի նախաձեռնած այս համակարգի ներդրմանը և փախստականների ընդունմանը... Խոսքը, մասնավորապես՝ Չեխիայի, Ռումինիայի, Սլովակիայի եւ Հունգարիայի մասին է:
Միեւնույն ժամանակ, Եվրամիությունը քայլեր է ձեռնարկում Սիրիայից եւ Իրաքից փախստականների ներհոսքը կասեցնելու կամ գոնե նվազեցնելու ուղղությամբ եւ այդ հարցում ակնկալում է այլ երկրների ներգրավվածությունը: Դրա վառ օրինակն է Թուրքիան: Անկարայի եւ Բրյուսելի միջեւ ձեռք բերված համաձայնություններով, Թուրքիան Եվրամիությունից երեք միլիարդ դոլար պետք է ստանա իր տարածքում փախստականներին տեղավորելու եւ այդ կերպ նրանց հոսքը դեպի Եվրոպա զսպելու համար:
Եվրոպացիների համար փախստականների ճգնաժամի կարեւորությունն ակնհայտ է դառնում նաեւ նրանով, որ Թուրքիայի կողմից միգրանտների հոսքը զսպելու դիմաց Բրյուսելը նոր դռներ է բացում Անկարայի համար՝ Եվրամիությանն անդամակցելու բանակցություններում: Հատկանշական է, որ այդպիսով, ԵՄ-ն նաեւ փաստացի դեմ է գնում իր սկզբունքներին՝ աչք փակելով Թուրքիայի՝ արեւելքում քրդերի նկատմամբ իրականացվող բռնությունների ու այդ երկրում ժողովրդավարության հետընթացի վրա: Բացի այդ, ինչպես նույն նոյեմբերին հայտնել էր Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, սպասվում է, որ Թուրքիայի եւ Եվրամիության միջեւ առաջիկա ամիսների ընթացքում առանց վիզայի ռեժիմ հաստատվի:
Հայկական ներդրումը
Սիրիական հակամարտության սկզբից ի վեր, Հայաստանում ապաստան են գտել Սիրիայի շուրջ 17 հազար քաղաքացիներ: Սա նշանակում է, որ փոքրիկ Հայաստանն ավելի շատ սիրիացի փախստականների է ապաստան ու կարգավիճակ տրամադրել, քան, օրինակ, հսկա Լեհաստանը, որտեղ, ինչպես ասացինք, համաձայն պարտադիր քվոտաների, տեղավորվելու է 12 հազար փախստական:
Շատ տրամաբանական կլիներ սպասել, որ Հայաստանի ղեկավարությունը փորձեր օգտագործել այս նշանակալի փաստը Եվրոպայի համար անչափ ցավոտ այս հարցում: Մասնավորապես, փախստականների տեղավորելու ու կարգավիճակ տալու համար կարելի էր ստանալ, թե′ նյութական աջակցություն և թե′ քաղաքական դիվիդենտներ:
Ի վերջո, եվրոպական չափանիշներով 17 հազար սիրիացի փախստական ընդունելը (այն էլ՝ փոքր երկրի կողմից) հերոսություն է և արժանի է գնահատականի… Դա առավել արդիական է այն պահին, երբ եվրոպական որոշ երկրներ չեն ցանկանում կիսել համաերվոպական այս խնդիրը և որևէ այլ երկրի աջակցություն երախտապարտությամբ է ընդունվում:
Սակայն, ի տարբերություն այլ երկրների, որոնք այս ճգնաժամի լուծման գործընթացում իրենց ցանկացած դերակատարում փորձում են մատուցել որպես մեծ օգնություն եւ դրա դիմաց դիվիդենտներ քաղել, 16-17 հազար սիրիացի փախստական ընդունած Հայաստանը սահմանափակվում է, այսպես կոչված, «կեղծ համեստությամբ» եւ հուզական հայտարարություններով: Այդպիսի հայտարարությունների թվում կարելի է դասել Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանում:
«Այսօր մենք ականատեսն ենք Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող անմարդկային դաժանությունների... Մենք մեր ուժերի ներածին չափով փորձում ենք օժանդակել փախստականներին. մինչ օրս Հայաստանն ընդունել է ավելի քան 16 հազար փախստական Սիրիայից: Նրանց ընդունման թվով Հայաստանն առաջիններից մեկն է Եվրոպայում» -մասնավորապես ասել է Սարգսյանը:
«Անշահախնդիր ենք»
Սակայն, բացի այդ ելույթից Հայաստանը գործնական որևէ քայլ չի ձեռնարկում՝ Սիրիայից փախստականներին ընդունելու համար արևմուտքից աջակցություն ստանալու համար: Չի իրականացվում մեդիա-արշավ, չեն ձեռնարկվում անգամ բանակցություններ: Արդյունքում եվրոպայում որոշում ընդունողները գրեթե տեղյակ չեն, որ փոքրիկ ու համեստ հնարավորություններով Հայաստանը շուրջ 17 հազար փախստական է ընդունել:
Սա, անշուշտ, վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության պատասխանատուները բավականաչափ լուրջ չեն վերաբերում Եվրոպայում ծագած ճգնաժամի կարեւորությանը եւ Հայաստանի համար դրա ունեցած հավանական հնարավորություններին: Բացի այդ, արտաքին քաղաքականության պատասխանատուները նաև վատ են տիրապետում միջազգային լոբբի իրականացնելու ու լրատվամիջոցների օգնությամբ «շուխուռ հանելու» մեխանիզմներին (որոնք այս դարում խիստ անհրաժեշտ են):
Արդյունքում, Հայաստանը, դժբաախտաբար, շարունակում է զբաղեցնել միջազգային անցուդարձին դիտորդի կարգավիճակով հետեւողի տեղը: Թեև, առնվազն սիրիացի փախստականներին ընդունելու խաղաքարտով կարող էր գոնե կես ոտքի տեղ բացել որոշումներ ընդունող երկրների «ակումբում»:
Հ.Գ. Սակայն արտաքին քաղաքական գերատեսչության այդ անգործությունը ոչ միայն չի քննադատվում, այլև խրախուսվում է. Էդվարդ Նալբանդյանը վերջերս պարգեւատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով:

Армения, Европа и беженцы из Сирии
Возникший в Европе миграционный кризис считается самым крупным со времен Второй мировой войны и является одной из узловых тем обсуждения в органах ЕС. Согласно данным за последние месяцы прошлого года, в 2015 году из Сирии и Ирака в Европу прибыли около 1 млн. 200 тыс. беженцев, большую часть которых приняла Германия.
Пример Турции
Именно в основном по инициативе Германии в ЕС был принят принцип о распределении беженцев по обязательным квотам, согласно которому страны ЕС должны были между собой, так сказать, распределить мигрантов, имеющих статус беженца. В общей сложности, речь идет примерно о 160 тыс. лицах. Самую большую часть среди стран ЕС должна была принять Германия – примерно 40 тыс. человек, затем Франция – 30 тыс. человек. В слкучае таких крупных евртопейских стран, как, например, Испания и Польша, речь шла соответственно о 19 тыс. и 12 тыс. беженцев.
Притом, есть страны, которые воспротивились вндрению инициированной Германией вышеуказанной системы и приему беженцев. Речь, в частности, о Чехии, Румынии, Словакии и Венгрии.
В то же время Евросоюз принимает меры, направленные к прекращению или хотя бы снижению притока беженцев из Сирии и Ирака и в этом вопросе рассчитывает на участие других стран. Ярким примером является Турция. Согласно договоренностям, достигнутым между Анкарой и Брюсселем, Турция должна получить от Евросоюза 3 млрд. долларов на размещение беженцев на своей территории и таким образом, недопущение их проникновения в Европу.
Для европейцев важность кризиса в связи с беженцами становится очевидной в том числе и ввиду того, что взамен сдерживания Турцией потока мигрантов Брюссель открывает новые возможности для Анкары в переговорах о членстве Турции в Евросоюзе. Знаковым является то, что, таким образом, ЕС поступает вопреки своим принципам, закрывая глаза на насильственные действия, осуществляемые в отношении курдов на востоке Турции и на регресс демократии в этой стране. Кроме того, как в ноябре заявил премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу, ожидается, что в течение ближайших месяцев между Турцией и Евросоюзом будет установлен безвизовый режим.
Армянский вклад
С начала конфликта в Сирии в Армении нашли убежище примерно 17 тыс. граждан Сирии. Это означает, что маленькая Армения приютила и предоставила статус большему количеству беженцев из Сирии, чем, скажем, огромная Польша, которая, как выше было указано, согласно обязательным квотам, должна разместить 12 тыс. беженцев.
Было бы логично ожидать, чтобы руководство Армении попыталось использовать этот существенный факт в этом, дожовльно больном для Европы вопросе. В частности, взамен размещения беженцев и предоставления им статуса можно было получить материальную поддержку и политические дивиденды.
В конечном счете, по европейским меркам, принять 17 тыс. беженцев из Сирии (к тому же – в небольшой стране) – геройство и достойно оценки. Это тем более актуально в тот момент, когда некоторые европейские страны не хотят разделить эту общеевропейскую проблему и поддержка какой-либо страны принимается с благодарностью.
Однако, в отличие от тех стран, которые в процессе разрешения этого кризиса любую свою деятельность пытаются представить как большую помощь и выручить с этого дивиденды, принявшая 16-17 тыс. беженцев Армения ограничивается так называемой «ложной скромностью» и волнующими заявлениями. К таковым можно причислить выступление Сержа Саргсяна на 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
«Сегодня мы являемся свидетелями бесчеловечных зверств на Ближнем Востоке. Мы в меру своих сил пытаемся содействовать беженцам, до сих пор Армения приняла более 16 тыс. беженцев из Сирии. По числу принятых беженцев Армения находится на одном из первых мест в Европе», - в частности, заявил Саргсян.
«Мы бескорыстны»
Однако, помимо указанного выступления, Армения не предпринимает практичерских шагов в целях получения поддержки от Запада в плане приема беженцев из Сирии. Не осуществляется медиа-кампания, не инициируются даже переговоры. В результате принимающие решения в Европе почти не осведомлены о том, что Арения с ее скромными и небольшими возможностями приняла почти 17 тыс. беженцев.
Это, конечно, свидетельствует о том, что ответственные за внешнюю политику Армении недостаточно серьезно относятся к важности возникшего в Европе кризиса и его вероятным возможностям для Армении. Кроме того, ответственные за внешнюю политику плохо владеют механизмами осуществления международного лоббинга и «поднятия шума» при помощи СМИ (которые в этом веке очень необходимы).
В результате Армения продолжает оставаться наблюдателем за международными процессами. Хотя как минимум с помощью «карты» с сирийскими беженцами могла бы завоевать местечко в «клубе» стран, принимающих решения.
P.S. Однако, эта бездеятельность внешнеполитического ведомства не только не критикуется, но и поощряется – Эдвард Налбандян недавно был награжден медалью «За заслуги перед отечеством» 1-ой степени.