«ՀայՓոստը» համագործակցում է RIA Money Transfer արտասահմանյան վճարահաշվարկային համակարգի հետ
Հայաստանի Հանրապետության փոստային կապի ազգային օպերատոր ՀայՓոստը և աշխարհում մեծությամբ երրորդ RIA Money Transfer դրամական փոխանցումների ընկերությունը («Ռիա») հայտարարել են դրամական փոխանցման ծառայություններ մատուցելու նպատակով ձեռնարկած գործընկերության մասին:
Նոր պայմանագիրը ՀայՓոստի հաճախորդներին հնարավորություն կտա եվրոյով (EUR) և ԱՄՆ դոլլարով (USD) կանխիկ փոխանցումներ ստանալ ՀայՓոստի 600-ից ավելի առցանց փոստային բաժանմունքներից: Ապահով և մատչելի ծառայության մատուցումից բացի ՝ «Ռիա»-ի փոխանցումների արագ համակարգը ՀայՓոստի հաճախորդներին թույլ կտա արտասահմանում գտնվող բարեկամներից և ընկերներից փոխանցումներ ստանալ մի քանի րոպեի ընթացքում: ՀայՓոստի հաճախորդները կկարողանան նաև գումարներ ուղարկել «Ռիա»-ի համաշխարհային ամբողջ ցանցով, որն ընդգրկում է 147 երկիր և 287 000 սպասարկման կետ:
Վերջին շրջանում ՀայՓոստը ռազմավարական քայլեր է կատարել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, որտեղ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքում 2015 թվականի հուլիսի 21-ին ընկերությունը բացեց իր առաջին միջազգային մասնաճյուղը: Սուրհանդակային և առաքման ծառայությունների մատուցման հետ մեկտեղ վերջերս մեկնարկել է ՀայՓոստի «ՇոփԻնԱմերիկա» ծառայությունը, որը Հայաստանի բնակիչներին ազատ և հեշտ կերպով հասանելի է դարձնում ԱՄՆ շուկայի ապրանքները:
Նոր մասնաճյուղը, որը կամուրջ է հանդիսանում Հայաստանի և ԱՄՆ միջև, այժմ ՀայՓոստի ամերիկաբնակ հաճախորդներին թույլ կտա «Ռիա»-ի միջոցով նաև կանխիկ գումար ուղարկել իրենց սիրելիներին Հայաստանում: Հաճախորդները կարող են գումարն ուղարկել նաև առցանց՝ www.riamoneytransfer.com կայքից՝ վճարումն ապահովելով Հայաստանում ՀայՓոստի յուրաքանչյուր իրավասու բաժանմունքից:
«ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանի խոսքով. «ՀայՓոստի և RIA Money Transfer միջև համագործակցությունը մեծ հնարավորություն է, որը հաճախորդներին թույլ է տալիս կանխիկ փոխանցումներ ուղարկել և ստանալ աշխարհի տարբեր անկյուններից: Մեր առաքելություններից մեկը հաճախորդներին բարձրորակ, արագ և մատչելի ծառայությունների մատուցումն է: Մենք վստահ ենք, որ «Ռիա»-ի հետ համագործակցությունը համահունչ է այդ առաքելությանը, և լիահույս ենք, որ մեր համատեղ աշխատանքը շոշափելի արդյունքներ կգրանցի մոտ ապագայում»:
RIA Money Transfer ընկերության Նախագահ և Գործադիր տնօրեն Խուան Բիանքին ավելացրեց. «ՀայՓոստի հետ դրամական փոխանցումների մեր նոր ծառայության մեկնարկը կատարվում է ճիշտ ժամանակին՝ հատկապես հաշվի առնելով ՀայՓոստի ներկայիս ընդլայնումը Միացյալ նահանգներում, և մենք ուրախ ենք Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատորի հետ համագործակցության համար: «Ռիա»-ի ընդհանուր տեսլականի բաղկացուցիչներից մեկը ամբողջ աշխարհով մատչելի փոխանցումների մեծագույն հասանելիության ապահովումն է, և փոստային բաժանմունքները գերազանց ճանապարհ են այդ հոսքն ապահովելու համար: ՀայՓոստը նաև ռազմավարական նշանակություն ունեցող տեղակայմամբ բազմաթիվ բաժանմունքներ ունի հեռավոր բնակավայրերում, և մենք ակնկալում ենք լավագույն ծառայություն մատուցել արտասահմանում բնակվող հայերին՝ նրանց առաջարկելով ընտանիքներին փող ուղարկելու ապահով և մատչելի այլընտրանք»:
2014 թվականին Համաշխարհային բանկի հաշվարկի համաձայն՝ Հայաստանը փոխանցումներից ստացել է 2.2 միլիարդ դոլլար, և 2013 թվականին այդ փոխանցումները կազմել են երկրի համախառն ներքին արդյունքի 21%-ը:

HayPost of Armenia Partners with Ria Money Transfer
HayPost, the national postal operator of Armenia, and Ria Money Transfer (“Ria”), the third largest money transfer company in the world, have announced a partnership to provide inbound and outbound money transfer services throughout Armenia.
The new agreement will allow HayPost customers to receive cash remittances in euro (EUR) and US dollars (USD) at any of HayPost’s 600+ onlinepost offices in Armenia. In addition to providing a secure and economical service, Ria’s rapid transfer system enables HayPost customers to receive transfers from family and friends abroad within minutes. HayPost customers can also send money through Ria’s global network which spans 147 countries and 287,000 locations.
HayPost has made strategic moves in the United States recently, where on July 21, 2015 the company opened its first international branch in Glendale, California. As well as providing courier and shipping services, HayPost recently launched “ShopInAmerica” which grants Armenian residents open and easy access to goods from the US market.
The new location, which serves as a bridge between Armenia and the USA, now also offers HayPost’s US-based customers the ability to send cash to their loved ones in Armenia using Ria Money Transfer. Customers can also send money online at www.riamoneytransfer.com with payout at any authorised HayPost post office in Armenia.
General Director of “HayPost Trust Management” BV Juan Pablo Gechidjian said, “The cooperation between HayPost and Ria Money Transfer is a great opportunity, enabling customers to send and receive cash remittances to and from different parts of the world. One of our missions is to provide quality, fast and affordable services to our customers. We are confident that our partnership with Ria Money Transfer fits within this mission and are hopeful our work together will yield tangible results in the near future.”
Ria’s President and CEO, Juan Bianchi added, “The launch of our new money transfer service with HayPost is especially timely given their recent expansion to the United States and we’re delighted to partner with Armenia’s National Postal Operator. Part of Ria’s global vision is to provide greater access to affordable remittances worldwide and post offices are an excellent channel to facilitate these flows. HayPost also has many strategically located branches in remote locations and we’re looking forward to better serving Armenians living abroad by giving them a secure and affordable alternative for sending money home to their families.”
In 2014, the World Bank estimated that Armenia received $2.2 billion in remittances and that remittances accounted for 21% of the country’s GDP in 2013. This data places Armenia in the top 10 countries most dependent on remittances globally.