Օբսիդիանի արտադրանք կա, օրինական հանքավայր՝ ոչ
Հայաստանի օգտակար հանածոների հանքավայրերի պետական հաշվեկշռում հաշվառված են օբսիդիանի չորս հանքավայրեր, որոնք գտնվում են Դամլիկի, Արտենիի, Արթին լեռի և Արթին լեռի Սևքարի տեղամասերում: Այդ հանքավայրերը ներկայումս չեն շահագործվում: ՀՀ կառավարությունը Ազգային ժողով է ներկայացրել «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծ, որով նպատակ է հետապնդում խթանել ոչ մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտը, մասնավորապես՝ օբսիդիանի հանքավայրերի շահագործումը:
Կառավարությունն առաջարկում է օբսիդիանի յուրաքանչյուր հանքավայրի շահագործման թույլտվության տրամադրման համար տարեկան պետական տուրք սահմանել 100 հազար դրամի չափով: Գործող օրենքով գունագեղ քարերի յուրաքանչյուր հանքավայրի շահագործման թույլտվության տարեկան տուրքը կազմում է 10 մլն դրամ:
Նախագծի հեղինակները նշում են, որ թեև ավելի քան 20 տարի հայկական օբսիդիանի բնական գունագեղ քարերն օգտագործվում են հուշանվերների և շինանյութերի արտադրության բնագավառներում, սակայն օբսիդիանի հումքի օգտագործման ծավալները Հայաստանում շատ մեծ չեն՝ տարեկան 3500-5000 տոննա:
Ներկայումս գործող պետական տուրքի 10 մլն դրամ դրույքաչափի պայմաններում օբսիդիանի հանքի շահագործումը տնտեսապես դառնում է ոչ շահավետ և տեղական ընկերությունները բարդությունների առջև են կանգնում օբսիդիանի հանքաքարի օրինական` փաստաթղթավորված կերպով ձեռք բերելու հարցում, քանի որ օրինական գրանցված և աշխատող օբսիդիանի հանքավայրեր Հայաստանում չկան: Իսկ օբսիդիանի արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է` ապահովելով համապատասխան մուտքեր պետական բյուջե:
Օբսիդիանի հանքաքար օգտագործող ընկերությունների և պետական մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացել է քննարկում, ինչի արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով նվազեցնել օբսիդիանի հանքավայրի շահագործման համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափը:

Производство обсидиана существует, а законные месторождения – нет
На государственном балансе месторождений полезных ископаемых Армении числятся четыре месторождения обсидиана, которые находятся на территории сел Дамлик, Артени, недалеко от горы Артин и в местечке Севкар. В настоящее время эти месторождения не эксплуатируются. Правительство представило в Национальное Сбрание проект закона о внесении дополнений в закон РА “О государственной пошлине”, который преследует цель стимулировать сферу неметаллической добывающей промышленности, в частности, эксплуатацию обсидиановых месторождений.
Для выдачи разрешения на эксплуатацию каждого такого месторождения правительство предлагает установить ежегодную пошлину в размере 100 тысяч драмов.
Авторы законопроекта отмечают, что армянский камень обсидиан используется в производстве сувениров и стройматериалов свыше 20 лет, однако объемы использования обсидианового сырья в Армении невелики – 3500-5000 тонн в год.
Действующая в настоящее время госпошлина в размере 10 млн драмов делает эксплуатацию обсидиановых месторождений невыгодной. В вопросе получения документов законным путем местные компании встают перед трудностями, поскольку в Армении нет законно зарегистрированных и действующих месторождений. Между тем большая часть продукции из обсидиана экспортируется, обеспечивая соответствующие поступления в госбюджет.
На днях в Министерстве экономики состоялось обсуждение с участием представителей компаний, эксплуатирующих обсидиановые месторождения, в ходе которого была признана необходимость снизить установленный законом размер госпошлины на эксплуатацию этих месторождений.