Հայաստանի ճարտարապետական լեզուն. մոլորվելով թարգմանության մեջ
Հարցազրույց Ջեյն Բրիթ Գրինվուդի հետ (AIA) Կազմեցին՝ Խաչիկ Մուրադյանը և Ջեյսն Սոհիգյանը (համատեղ էքսկլյուզիվ. Հայկական շաբաթաթերթ/Հետք-օնլայն)
Վոթերթաուն, Մասաչուսեթս: Ջեյն Բրիթ Գրինվուդն իր աչքերով է տեսել Հայաստանի դժվարությունները (պայքարը)։
Գրինվուդը՝ Միսիսիպիի պետական համալսարանի ճարտարապետության, արվեստի և դիզայնի ֆակուլտետի փոխդեկանը, և նրա ամուսինը եկան Հայաստան 1988-ի երկրաշարժից հետո՝ մասնակցելու Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ստեղծմանը։
Հայաստանից հեռանալուց հետո Գրինվուդը ճանապարհներ էր փնտրում՝ մասնակից դառնալու այն երկրի վերակառուցմանը, որը սկսել էր սիրել։ Որպես ճարտարապետ՝ նրան հետաքրքրել էր Հայաստանի ենթակառուցվածքների վերակառուցումը, բայց նա հուսահատված էր՝ տեսնելով, որ նոր կառույցները զուրկ են ավանդական հայկական գծերից։
Աշխատելով «Earthwatch» շրջակա միջավայրի պահպանման կազմակերպության հետ՝ Գրինվուդը ներկայումս կազմակերպում է չորս 11-օրյա ճարտարապետական հետազոտական արշավներ, որոնք 2007-ի հունիս-հուլիս ամիսներին Գյումրի կբերեն միջազգային կամավորներին։
Կամավորները կճանաչեն և կվավերագրեն պատմական ճարտարապետական տարրերը և նմուշները պատմական տարածքներում, որն էլ կնպաստի ճարտարապետական տեղեկատվության ավելացմանը տվյալների բազայում, որից կօգտվեն պլանավորողներ, ճարտարապետներ և դիզայներներ Հայաստանում։
Այս ծրագրի մասին ավելի շատ տեղեկություն ունենալու կամ որպես կամավոր անդամագրվելու համար այցելեք` www.earthwatch.org/expeditions/greenwood.html:
Ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցը Գրինվուդի հետ տեղի է ունեցել հեռախոսով ապրիլի 4-ին։
- Ինչպե՞ս «Earthwatch» կազմակերպությունը սկսեց հետաքրքրվել դեպի Հայաստան արշավներով։
- Մի քանի տարի առաջ ես ծրագիր ներկայացրի «Earthwatch»-ին Հաիթիում, որը կապված էր տեղական ճարտարապետության հետ։ Նրանց հետաքրքրեց այդ ծրագիրը, բայց Հաիթիում հեղաշրջում եղավ, և այն կանգ առավ։ Իմ ծրագրի մենեջերը գիտեր Հայաստանի հանդեպ իմ հետաքրքրության մասին, և նա խնդրեց ինձ մեկ այլ առաջարկության մասին՝ կապված ճարտարապետության հետ։
«Earthwatch»-ը շատ ծրագրեր է ստանում, որոնք վերաբերում են, ասենք, կրիաների և լամանտիների վտանգված տեսակներին, բայց նրանք չունեն շատ ծրագրեր, որոնք գործ ունեն ճարտարապետության հետ։ Երբ «Earthwatch»-ը փորձում է նպաստել միջավայրի պահպանմանը, այն գիտակցում է, որ ճարտարապետությունը այդ պահպանման մի մասն է կազմում, այնպես որ նրանք ինձ խնդրեցին գրել մեկ ուրիշ առաջարկ, որը գործ ուներ տեղական ճարտարապետության հետ։ Քանի որ երկար ժամանակ հետաքրքրվում էի Հայաստանով, ես գրեցի առաջարկ այս հայկական ծրագրի համար։
- Ի՞նչ առանձնահատուկ դիտարկումներ ունեք Հայաստանի ճարտարապետության վերաբերյալ։ Որո՞նք են ավանդական գծերը, և ի՞նչ է կառուցվում այսօր։
- Գիտական տեսանկյունից գոյություն ունեցող տեղեկությունը մեծ մասամբ եկեղեցիների մասին է։ Դա Հայաստանի մշակութային ինքնության մի մասն է, բայց կան այլ՝ ավելի փոքր կառույցներ, որոնք նույնպես կարող են հանդիսանալ այս երկրի ինքնությունը։ Մարդիկ հաճախ չեն հասկանում ավելի փոքր կառույցների արժեքը, ինչպես, օրինակ, տների և քաղաքային շենքերի, փոխարենը նրանք շատ անգամ երկիրը դնում են սոցիալական և քաղաքական հարցերի համատեքստում։
Վերջին տարիներին Հայաստանում, մասնավորապես Երևանում, տնտեսական աճ է գրանցվել, և ես ճարտարապետության մեջ միատարրություն եմ տեսնում։ Օպերայի մոտ շենքերը նման են փոքր Թայմս Սքուերին, որտեղ կան լուսավորված գովազդային պաստառներ և գրասենյակային շենքեր՝ հորիզոնական ժապավենային պատուհաններով։ Երբ դու ձեռքդ ես վերցնում դրանց լուսանկարները, տեսնում ես, որ դրանցից աշխարհի շատ տեղերում կա։
Ես անհանգստացած եմ, և այդ անհանգստությունը բնորոշ է շատ մշակույթների, որոնք փորձում են առաջ գնալ տնտեսական տեսանկյունից և իրենց տեղը գտնել աշխարհի բեմում, նրանք նայում են, թե ինչ է կառուցվում աշխարհի մյուս մասերում և մտածում են. «Մենք պետք է կառուցենք ապակյա տներ, պետք է նման լինենք բոլորին»։ Ճիշտ է, դա լավ է, բայց դա պատճառ է դառնում, որ մարդիկ չհասկանան իրենց պատմության, ճարտարապետական պատմության և ժառանգության արժեքը։
Իմ կարծիքով, այդ ժառանգության մեծ մասը՝ բնակարանային շինարարության առումով, արդեն ոչնչացված է Երևանում, դուք այն այլևս չեք գտնի։ Գյումրիում՝ Կումայրի պատմական շրջանում և հին Ալեքսանդրապոլի տարածքում, դեռ գոյություն ունեն 20-րդ դարի վաղ շրջանի հայկական ճարտարապետության նմուշներ։ Նման բան ես չեմ տեսել Հայաստանի այլ վայրերում։
Ապագայում ես կուզեի, որ այս ծրագիրը ճյուղավորվեր մյուս տարածքներում, որովհետև ես կարծում եմ, որ Գորիսը ունի մեծ՝ միայն իրեն բնորոշ, քարանձավային տիպաբանություն, և Դիլիջանը, որն ունի այլ տեսակի բնակարանային շինարարության տիպաբանություն։ Դուք սկսում եք տեսնել, որ ճարտարապետական կառույցները իրականում հատուկ են տվյալ տեղանքին, մարդկանց և հասարակության տարբեր ռեգիոնալ ազդեցություններին։ Ճարտարապետական և ակադեմիական տեսանկյունից դա տեղեկություն է, որը կարիք ունի վավերագրման և պահպանման։
Սարսափելի ամոթ կլինի Հայաստանի համար կորցնել մշակույթի և պատմության այդ հատվածը։
- ԱՄՆ-ի որոշ պատմական տարածքներում դու չես կարող նույնիսկ ներկել քո տունը որոշակի գույնով։ Մինչդեռ այնպիսի հին և պատմական տեղում, ինչպիսին Հայաստանն է, թվում է՝ դու կարող ես կառուցել ամեն ինչ։ Ի՞նչ է կատարվում ճարտարապետության հետ Հայաստանում։
- Բնակարանային շինարարության առումով կան մի քանի գործոններ, համենայնդեպս Գյումրիում։ Մարդիկ սկզբունքորեն ուզում են ապաստարան, որը լինի անվտանգ, չոր և հարմարավետ։ Գյումրիում շատ մարդիկ դեռ ապրում են «դոմիկներում» կամ շենքի մեկ-երկու սենյակներում, որովհետև շենքի մնացած մասը վնասվել է 1988-ի երկրաշարժից։ Այս ընտանիքներից շատերը միջոցներ չունեն վերանորոգելու տները, կամ երբ դա անում են, նրանց չի հետաքրքրում այս տեսակի պատմական բնորոշ գծերի պահպանումը։ Դրան առաջնահերթություն չեն տալիս, և ես դա հասկանում եմ։ Չնայած գոյություն ունի Մշակույթի նախարարությունը և կան որոշ մարմիններ, որոնք զբաղվում են պահպանման գործով, ես չգիտեմ, թե ինչքան լավ են կիրառվում այդ չափանիշները։ Դա իրականում պետք է տեղի ունենա տեղական, քաղաքային մակարդակի վրա, բայց շատ մարդիկ դեռ պայքարում են ապրելու և գոյատևելու առօրյա խնդիրների դեմ, այնպես որ այս խնդիրները իրականում նրանց համար առաջնային չեն հիմա։
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս արշավներից։ Ու՞ր կարող է դա տանել։
- Դա հիմնականում կրթական գործընթաց է, կրթելու քաղաքացիներին՝ պատմական կառույցների կարևորության առումով։ Ապագայում արժեք կլինի։
Դրանք տուրիստական արժեք կարող են ներկայացնել, եթե առաջարկվի, և մարդիկ կգան Գյումրի՝ տեսնելու այս պատմական շրջանի շենքերը։
Բայց մենք նաև զգույշ պետք է լինենք։ «Կաղապարային լեզվի» զարգացման միջոցով ես կուզեի հաստատել դիզայներական ուղղվածություն և ռազմավարություն աճի համար։ Երբ մարդիկ ուզում են կառուցել այս տարածքում, պարտադիր չէ, որ բոլորը կառուցեն պատմական Ալեքսանդրապոլի նման։ Բայ այս կառույցների հետ կապված կան առանձնահատկություններ և բաղադրիչներ, օրինակ` պատուհանների ձևը, որը պահպանելու կարիք կա։ Շատ բան կա սովորելու այս կառույցներից, որը կօգնի ապագա Գյումրիի պլանավորմանը։
Եթե կամ երբ Կարսի ու Գյումրիի սահմանները բացվեն, մեծ տնտեսական բում կլինի Գյումրիում։ Այնպես որ, այդ պատմական շրջանը վտանգի տակ է այս տնտեսական զարգացման ամբողջ գաղափարից, և եթե մենք անցնենք կրթական և վավերագրման գործընթացի միջով և վերակառուցենք այս շինությունները, մենք հենակետ կունենանք՝ օգնելու մարդկանց՝ գնահատել իրենց ունեցածի արժեքը։
- Ի՞նչ հեռանկարներ կան աշխատանքները տեղում իրագործելու համար։ Արդյո՞ք կա հիմք ապագա առաջարկների՝ կառավարությանը և տեղական մարմիններին դիմելու համար։
- Իմ նպատակներից մեկը այս պատմական կառույցներից մեկի ձեռքբերումն է և պահպանման ու վերակառուցման գործընթացով անցնելը։ Սա միջոց է ստեղծել աշխատանք տարածքում, որովհետև շատ հմտություններ կան երկաթաձուլության և որմնադրության մեջ։
Գյումրին վարպետների հարուստ պատմություն ունի, այնպես որ կորչում է գեղարվեստական և արհեստագործական մշակույթը։ Դա միջոց է մարդկանց համար աշխատանք և երկրում ոլորտ ստեղծելու այս տեսակի գործերի համար՝ վերադառնալով երկաթաձուլությանը, քարեգործությանը, որմնադրությանը, և կրթելու հանրությանը ու մարդկանց սովորեցնելու հատուկ հնարներ։ Այդ ձևով մենք կարող ենք դիմել կառավարությանը, եթե մենք կարողանանք ցույց տալ, որ մենք ստեղծում ենք աշխատատեղեր և միջավայր, որը մարդկանց համար հաճելի է դառնում։
Ես կարծում եմ` Գյումրին ցանկալի փրկություն է Երևանի ամառվա շոգից և փոշուց։ Սա փորձ է՝ ցույց տալու, թե Գյումրին ինչ կարող է դառնալ։ Ես ուղղակի մի ճարտարապետ եմ այս մտահղացումներով. այն, ինչ կարող եմ անել, դա իմ ծրագիրն իրականացնելն է։ Եվ գիտակցելով դրա պարզությունը` մարդիկ ավելի հետաքրքրված կլինեն դրանով, և կտեսնենք, թե ուր է այն տանում։
Հայաստանում քաղաքականությունը շատ բարդ է, և ես այն մարդը չեմ, որ խառնվեմ դրան, բայց այս ծրագրի միջոցով և գիտակցությունը բարձրացնելով միգուցե որևէ մեկը օգտագործի այս գաղափարները և օգնի կառավարությանը, գոնե Գյումրիի կառավարությանը, շարժվել այս գաղափարներով։ Գիտեմ, դա չի պատահի մի գիշերվա մեջ, դա շատ բարդ խնդիր է քաղաքական առումով, բայց որպես ճարտարապետ այն, ինչ կարող եմ անել, հիմա դա վավերագրելն է, պահպանելը և բանավոր պատմություններ հավաքելը այն մարդկանցից, ովքեր իրենց կյանքն անցկացրել են այդ տներում, ի՞նչն է կարևոր եղել նրանց համար այդ տներում, և որպես դրա հետևանք` ո՞րն է ընտանեկան կյանքի սոցիալական կառուցվածքը։
- Մարդկանց վրա ճնշում են գործադրում, երբ նրանք բարձրաձայնում են այս խնդիրների մասին, օրինակ` որ շինարարական ծրագրերը ոչնչացնում են հայկական քաղաքների ժառանգությունը։ Հայաստանում մթնոլորտն այդ առումով բարդ է։ Դուք ունե՞ք գործընկերներ, ովքեր օգնում են ձեզ այդ գործում։
- Ես Գյումրիում աշխատում եմ Քաղաքային հետազոտական կենտրոնի հետ։ Անցած 5-6 տարիների ընթացքում նրանք զարգացրել են կառույցների թվայնացված տվյալների բազա. նրանք լուսանկարել են այդ կառույցները և կազմել են գրացուցակ։ Բայց նրանք չեն վերլուծել դրանք, չեն նայել ընդհանուր միտումներին սոցիալ-վարքագծային տեսանկյունից։ Այնպես որ, իմ հետազոտությունը փորձում է տանել դա դեպի մյուս քայլը։ Բայց ես լսել եմ, որ դժվար է, երբ մարդիկ փորձում են բարձրաձայն խոսել, այնպես որ իրականում ես կարող եմ միայն վավերագրել դա։
- Արդյո՞ք շինարարական ծրագրերը Հայաստանում հետևում են որևէ ուղղության, թե՞ կարծում եք, որ նրանք պահպանում են երկրի ժառանգությունը։
- Իմ տպավորությունն այն է, որ կան որոշ ցուցումներ, բայց դրանց չեն հետևում։ Բայց դա քաղաքական համակարգի և շինարարական կոդեքսների բարդությունն է։ Դուք դա կարող եք գտնել նաև ԱՄՆ-ում, այն հատուկ չէ միայն Հայաստանին։ Նույնիսկ ԱՄՆ-ում զարգացնողները գիտեն, որ կան կանոններ, բայց նրանք փորձում են շրջանցել դրանք, և դա իրականում կախված է նրանից, թե ինչքան ուժեղ է այն մարմինը, որը փորձում է մոնիտորինգ անել։ Եթե դու չունես ուժեղ քաղաքային կառավարություն կամ պահպանման խումբ, դու իրականում չես կարող հայտնաբերել՝ արդյո՞ք այդ ցուցումներն իրագործվում են, թե՝ ոչ։
Շատ հաճախ փողը ավելի հնչեղ է, քան որևէ այլ բան, մանավանդ մի երկրում, որը զրկված է եղել տնտեսական զարգացումից երկար տարիներ։ Դժվար է դրա հետ վիճել, ես դա հասկանում եմ։ Այնպես որ, պետք է փորձել միաժամանակ մի քայլ առաջ գնալ, որ մենք կարողանանք վավերագրել դրանք։ Այս շենքերը կարող էին քանդված լինել երկրաշարժի պատճառով, և շատ շենքեր վնասվել են ջրից տարիների ընթացքում։ Կարող է հասնենք մի կետի, երբ որևէ մեկն ասի, որ ֆինանսապես խելամիտ կամ հնարավոր չէ պահպանել շենքերը։ Նույնիսկ ԱՄՆ-ում, երբ նրանք ուզում են շենք վերակառուցել, առկա է ֆինանսական շահը։
- Դուք նշեցիք երկրաշարժերի մասին. ճի՞շտ է, որ նոր կառուցվող շենքերը սկսում են քանդվել՝ դեռ չավարտված։ Արդյո՞ք նոր շենքերը կառուցվում են երկրաշարժերին դիմանալու համար։
- Ինչքան ես հասկանում եմ, ենթադրվում է, որ դրանք կառուցվեն այնպես, որ դիմանան, բայց այդպես է թե ոչ, չեմ կարող ասել առանց ճարտարապետների և ինժեներների հետ խոսելու։ Բայց հենց դա է հետաքրքիր այդ պատմական շենքերի մոտ։ Շատ շենքեր Կումայրի պատմական շրջանում դիմացել են երկու երկրաշարժերի, մինչդեռ երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո կառուցվածները չեն դիմացել։ Շատ բան կա սովորելու այդ շենքերի կառուցման վերաբերյալ, որոնք ունեն ջերմային առանձնահատկություններ, և կան շատ դասեր, որ մենք կարող ենք սովորել դրանից, ինչը մեզ կօգնի առաջնորդվել ապագայում։
- Ինչպե՞ս է ներկայացվում այս արշավը միջազգային հանրության շրջանում։ Ինչպե՞ս եք դուք ներգրավում կամավորներին այս արշավին։
- «Earthwatch»-ն իր բոլոր ծրագրերի համար ունի հաստատակամ մարքետինգային ռազմավարություն։ Նրանք կապվում են մարդկանց հետ, ինչպես ձեզ հետ կամ այլ հայկական լրատվամիջոցի, արշավի մասին ներկայացնում են իրենց սեփական միջազգային կամավորական ցանցերում, արշավի մասին տեղեկություն կա նաեւ նրանց կայքում (www.earthwatch.org)։ Հայաստանում մենք պատրաստվում ենք նյութ տրամադրել հյուրանոցներին Գյումրիում և Երևանում, և մենք հույս ունենք հեռուստատեսությամբ լուսաբանել, երբ հասնենք այնտեղ ամռանը։
- Եթե այս արշավը հաջող անցնի, պոտենցիալ կա՞, արդյոք, «Earthwatch»-ի ուրիշ արշավների Հայաստանում։
- Անպայման։ Կան շատ հնագիտական տարածքներ, որոնք կարող են հետազոտվել։ «Earthwatch»-ն ունի արշավներ, որոնք վավերագրում են ֆլորան և ֆաունան։ Իմ կարծիքով` Հայաստանը ունի գեղեցիկ և վայրի ծաղիկներ։ «Earthwatch»-ը շատ հնարավորություններ ունի ներգրավված լինելու Հայաստանում, ուղղակի պետք է գտնել իմ նման ուրիշ անձանց, ովքեր հետաքրքրված են սրա նման մի բան փորձել։
- Ինչպե՞ս եղավ, որ ձեզ հետաքրքրեց Հայաստանը։
- Ես և ամուսինս ապրում էինք Բոստոնում։ Նա դաս էր տալիս և տեսավ բարձրագույն կրթության լրատուում գովազդ ՀԱՀ-ի(Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան) մասին, որը Կալիֆոռնիայի սփյուռքահայ համայնքի նախաձեռնությունն էր։ Նա բիզնեսի և ճարտարագիտության մասնագետ է, և սրանք այն ոլորտներն էին, որոնցով սկսվում էր ծրագիրը, և մենք 1992-ին եկանք այստեղ։
Հայաստանի կառավարությունը ՀԱՀ-ին տվել էր որոշ տարածք Աբովյան քաղաքում՝ նոր Ամերիկյան համալսարան կառուցելու համար, և նրանք վարձեցին ինձ որպես ճարտարապետ։ Ես կապ էի ապահովում Կալիֆոռնիայի համալսարանի ճարտարապետների հետ։
Շատ փոփոխություններ եղան։ Սկզբնական վայրը, որ մենք նայել էինք, ռազմական պաշարների պահեստ էր, և այդ վայրը բառացիորեն հօդս ցնդեց մեկ օր հետո, այնպես որ մենք երկար ժամանակ ծախսեցինք մեկ ուրիշ վայր գտնելու համար։ Իմ վերջնական առաջարկությունն այն էր, որ նրանք մնան Երևանի գործարար մասում, որովհետև տրանսպորտի խնդիր կար, և ոչ ոք չգիտեր, թե ապագայում ինչ է լինելու։
Մեկուկես տարի ապրելով այստեղ` ես տեսա, որ մարդիկ շատ ջերմ են, և բոլորը քեզ իր ընտանիքի մի մասն են դարձնում։ Սա գեղեցիկ երկիր է՝ շատ տարբեր արտահայտություններով. այն շատ փոքր է՝ բազմազան բնապատկերով։ Ես, իրոք, սիրահարված եմ և հիացած նրանով, և տարիներ շարունակ որևէ միջոց էի փնտրում՝ ճարտարապետորեն ներգրավված լինելու այստեղ։
1993-ին ես գնացի և վերադարձա 5 տարի առաջ, և այդ ժամանակից սկսած` յուրաքանչյուր ամառ գնում էի ընկերություններ և ծրագրեր փնտրելու համար։ Ես վերջապես կապ հաստատեցի Գյումրիի Քաղաքային հետազոտական կենտրոնի հետ։ Ես խանդավառություն եմ զգում այս երկրի և մարդկանց նկատմամբ, և հետաքրքիր է իմանալ այն մշակույթի մասին, որը կառուցել է այդ ճարտարապետությունը։
- «Earthwatch» կազմակերպության կատալոգում դուք ասում եք. «Միացեք ինձ այս հիանալի արշավին դեպի Հայաստան, այն իրականում կփոխի ձեր կյանքը»։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչպե՞ս կփոխվի մարդկանց կյանքը, եթե նրանք մասնակցեն այս արշավին։
- Նրանք ավելի լավ կճանաչեն երկիրը և իրենց համար կսովորեն։ Հայաստան գնալն ինձ համար կյանքի փորձություն էր. ես հասկացա, որ ես ավելի ուժեղ եմ, քան կարծում էի, և՛ հոգեպես, և՛ ֆիզիկապես, և կարծում եմ՝ մյուսներն էլ դա կզգան։ Կյանքը դեռ ծանր է Հայաստանում, և մարդիկ կհասկանան, որ, օրինակ, կարիք չկա 15 րոպե ցնցուղ ընդունել և օգտագործել այդքան շատ ջուր։
Ես այս տեսակի փորձությունները նկատի ունեմ, և ճարտարապետության հետ մեկտեղ մենք խոսում ենք պահպանման, կանաչ դիզայնի մասին, բայց երբ դու կարող ես զգալ ուրիշ մշակույթը, որն իրականում անում է այնքան շատ այդքան քիչ հնարավորություններով, այդ ժամանակ մարդիկ կհասկանան, որ դու կարող ես շատը անել` ունենալով քիչը, և շատ բաներ կան, որ մենք կարող ենք կրճատել մեր կյանքում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում կամ Ավստրալիայում կամ մեկ ուրիշ տեղ, և դեռ ունենալ հարուստ և կայացած կյանք։
Այս փորձության ընթացքում կամավորները կբացահայտեն իրենք իրենց, նրանք կիմանան Հայաստանի և ճարտարապետության մասին։ Դա կստիպի նրանց նայել շրջապատին ուրիշ աչքերով։ Նրանք կհասկանան, որ կարող են փոխել իրենց շրջապատը։ Յուրաքանչյուր անգամ, երբ կրթական գործընթաց ես ունենում, եթե դու կարողանաս ազդեցություն գործել մեկ-երկու ուսանողի վրա յուրաքանչյուր կիսամյակի ընթացքում, ուրեմն դու լավ աշխատանք ես արել, որովհետև նրանք կարող են գնալ և ազդել մյուսների վրա։ Ինչքան էլ դանդաղ լինի առաջընթացը, այն մի մեծ քայլ կլինի դեպի փոփոխություն որևէ տեղում։ Հնարավոր է` ես չտեսնեմ դա, բայց որևէ մեկը կտեսնի այդ աշխատանքը, որ մենք անում ենք, և կշարունակի այդտեղից։

An Interview with Jane Britt Greenwood, AIA By Khatchig Mouradian and Jason Sohigian (Joint Exclusive: Armenian Weekly/Hetq Online)
WATERTOWN,Mass.—Jane Britt Greenwood has seen some ofArmenia's struggles first-hand. An associate dean at theCollegeofArchitecture, Art, and Design atMississippiStateUniversity,Greenwoodand her husband went toArmeniaafter the earthquake of 1988 to assist in the establishment of theAmericanUniversityof Armenia (AUA).
After leavingArmenia,Greenwoodbegan looking for ways to be involved in the reconstruction of the country she had come to love. As an architect, the rebuilding ofArmenia's infrastructure interested her, but she was disappointed to find that the new buildings generally lacked the traditional Armenian character.
Working with the environmental organization Earthwatch Institute,Greenwoodis now organizing four 11-day architectural research expeditions that will take international volunteers to Gyumri in June and July 2007.
Volunteers will identify and document the historical architectural elements and patterns in the historic districts, which will contribute to a database of architectural information that can be accessed by planners, architects and designers inArmenia.
For more information about this project or to join as a volunteer, visit: www.earthwatch.org/expeditions/greenwood.html
The following interview withGreenwoodwas conducted by phone on April 4.
PULL QUOTES:
“It would be a terrible shame for Armenia to lose that part of their culture and history.”
“If and when the border of Kars and Gyumri opens up, there is going to be a big economic boom in Gyumri. So, that historic district is at risk of being destroyed through this whole notion of economic development, and if we go through this process of education and documentation and look at restoring some of these structures, we can get a foothold in helping people recognize the value of what they have.”
“Gyumri has a rich history of artists, so there is an artistic culture and crafts culture that is being lost. It's a way to create jobs for people, to create a niche in the country for creating these kids of artifacts, returning to ironwork, stonework, masonry work, and educating the public and educating people with specific skills. Through that we can approach the government, if we can show that we are creating jobs and creating an environment that is becoming pleasing for people.”
Armenian Weekly/Hetq—How did Earthwatch Institute become interested in the Armenia expedition?
Jane Britt Greenwood—I proposed a project to Earthwatch a few years ago inHaiti related to vernacular architecture. They were interested in that project, but there was a coup inHaiti so it was put on hold. My program manager for that project knew about my interest inArmenia, and he asked me for another proposal that dealt with architecture.
Earthwatch gets a lot of proposals for projects that do things like work with endangered species like turtles and manatees, but they don't have many projects that deal with architecture. When Earthwatch tries to promote sustainability and the environment, they recognize that architecture is a part of the issue of sustainability, so they asked me to write another proposal that dealt with vernacular architecture. Since my interest has been inArmeniafor so long, I wrote a proposal for thisArmeniaproject.
AW/H—What specific observations do you have about Armenia's architecture? What are the traditional features and what is being built today?
J.G.—From a scholarly point of view, the information that is being been written has been mostly about churches. That is part of the cultural identity ofArmenia, but there are other smaller structures that have just as much to do with establishing the identity of this country. People often don't see the value of smaller buildings such as houses and municipal buildings, but they have a lot to do with placing a country within a context of social and political issues.
In recent years there has been an economic boom inArmenia, especially inYerevan, and I have seen a homogenization that is taking place within the architecture there. Near the Opera, the buildings are like a miniTimes Squarewhere you have billboards that are illuminated and you've got these modern office buildings going up with the horizontal ribbon windows. And when you take photographs of them they could be going up anywhere in the world.
My fear is that—and this is typical for many cultures that are trying to move forward from an economic point of view and trying to position themselves on the world stage—they look at what is being built in other parts of the world and they think, “We need to build glass boxes, we need to be like everybody else.” While that is certainly good, it causes people to not understand the value of their history and their architectural history and heritage.
From my point of view, a lot of that heritage in terms of housing has already been destroyed inYerevan—you just don't find it anymore. In Gyumri, in the Kumayri Historic District and the old Alexandrapol area, there still are existing examples of Armenian architecture from the early 20th century. And I haven't seen anything like that in other parts ofArmenia.
In the long term, I would like to see this project branch out into other areas, because I think Goris has great a vernacular cave typology, and Dilijan has a different type of housing typology. You start to see that the architectural structures are really specific to a location and the different regional influences of the community and the people. From an architectural point of view and a research and an academic point of view, that is information that needs to be documented and preserved.
It would be a terrible shame forArmeniato lose that part of their culture and history.
AW/H—In some historic parts of the U.S., you can't even paint your house a certain color. Yet in a place as old and historic as Armenia, it seems like you can build just about anything. What is going wrong with architecture in Armenia?
J.G.—There are a few factors, from a housing point of view, and at least in Gyumri. People fundamentally want shelter, and they want shelter that is safe, dry and comfortable. In Gyumri, a lot of people are still living in domiks, or in one or two rooms of a house because the rest of house was damaged in the 1988 earthquake. Many of these families don't have the resources to repair the houses, or when they do they are not as concerned with maintaining this sort of historic character. It's not a high priority—and I certainly understand that.
While there is the Ministry of Culture and there are some entities that deal with preservation, I don't know how well standards are enforced. It really has to occur at the local, municipal level, but a lot of people are still struggling with the day-to-day issues of living and surviving, so these issues really aren't in the forefront for them right now.
AW/H—What are you expecting to get out of this expedition? What could it lead to?
J.G.—It is fundamentally an educational process, it's a way to educate citizens of the value of historic structures. There is value in the long term. There can be tourism value, if it can be promoted so people will travel to Gyumri to look at the houses in this historic district.
But we also have to be careful. Through the development of a “pattern language,” I would like to be able to establish design guidelines and a strategy for growth. When people want to build in this area, it's not that everyone has to build like historic Alexandrapol. But there are qualities and components about these buildings—in the way windows are designed, for example—there are sustainability issues that need to be maintained. There is a lot that we can learn from these structures that will help the planning of the future of Gyumri.
If and when the border ofKarsand Gyumri opens up, there is going to be a big economic boom in Gyumri. So, that historic district is at risk of being destroyed through this whole notion of economic development, and if we go through this process of education and documentation and look at restoring some of these structures, we can get a foothold in helping people recognize the value of what they have.
AW/H—What are the prospects of getting work done on the ground in terms of implementation? Is there a framework for future suggestions for approaching the government or municipalities?
J.G.—One of my long-term goals is to purchase one of these historic structures and actually go through a preservation/restoration process. This is a way to create jobs in the area, because there are a lot of skills in masonry and ironwork.
Gyumri has a rich history of artists, so there is an artistic culture and crafts culture that is being lost. It's a way to create jobs for people, to create a niche in the country for creating these kids of artifacts, returning to ironwork, stonework, masonry work, and educating the public and educating people with specific skills. Through that we can approach the government, if we can show that we are creating jobs and creating an environment that is becoming pleasing for people.
I think Gyumri is a welcome relief from the heat and smog ofYerevanin the summer. It is a matter of trying to sell the vision of what Gyumri could be. I'm just one architect with these ideas—all I can do is start with my project. And with awareness at the grassroots level people will become more interested in this and we can see where it goes.
The politics in Armenia are very complex and I'm not the person to get into that, but through this project and by raising awareness maybe someone can work from these ideas and help move the government, or at least the Gyumri government, toward these ideas. I know it is not going to happen overnight—it is a very complex problem from a political point of view—but as an architect all I can do right now is try to document, preserve and gather oral histories from people about their lives in these houses, what has been important to them about these houses, what is the social structure of family life as a result of these houses.
AW/H—There is pressure on people if they speak out about these matters and say, for example, that construction projects are destroying the heritage of Armenian cities. The atmosphere in Armenia is difficult in that respect. Do you have local partners in Armenia that are helping you with this work so you can be successful?
J.G.—I have been working in Gyumri with theCityResearchCenter. Over the past 5-6 years, they have been developing a digital database of the buildings—they have been photographing and cataloguing the buildings, which has been great. But they have not been analyzing the buildings, looking at trends, and looking at it from a social behavioral point of view. So my research is trying to take that to the next step. But I have heard that it is difficult if people try to speak out, so all I can realistically do is document it.
AW/H—Are the construction projects in Armenia following any guidelines or do you think they maintain the heritage of the country?
J.G.—My impression is that there are some guidelines but they are not being followed. But it is the complexity of the political system and the building codes. And you find that in theU.S. as well, so it is not something that is specific toArmenia. Even developers in the U.S. know there are rules but they try to get around them, and it really depends on how strong the entity is that is trying to monitor it. If you don't have a strong municipal government or preservation group, you really don't have a way to find out if the preservation guidelines are being followed.
Quite often money speaks louder than anything, especially in a country that has been deprived of economic development for so many years. And it is hard to argue with that—I understand that. So it is a matter or trying to take one step at a time so we can document this. These buildings could be destroyed by earthquakes—and a lot of the buildings have been damaged by water over the years. There may be a point where someone says it is not financially responsible or feasible to maintain the buildings. Even in theU.S.when they look at restoring a structure there is a financial bottom line.
AW/H—You mentioned earthquakes—is it true that some of the new buildings going up begin to crumble before they are even finished? Is the new construction being built to withstand earthquakes?
J.G.—It is my understanding that things are supposed to be built to meet earthquake standards, but whether or not they are, I can't answer without speaking to architects and building inspectors there. But that's what I find interesting about these historic buildings. A lot of the buildings in the Kumayri Historic District have withstood two earthquakes, while those built after the Second World War didn't. There are a lot of things we can learn about the way those buildings were constructed—there are thermal qualities to those buildings, and there are a lot of lessons we can learn from that to help guide us in the future.
AW/H—How is this expedition being promoted in the international community? How are you trying to recruit volunteers for the trip?
J.G.—Earthwatch has an aggressive marketing strategy for all of their projects. They are contacting people like yourself and other Armenian media, promoting the expedition among their own volunteer networks internationally, and there is information about the expedition on their website, www.earthwatch.org. InArmenia, we are going to distribute material at hotels around Gyumri andYerevan, and we are hoping to do a TV spot when we get there in the summer.
AW/H—If this trip is successful, is there potential for other Earthwatch expeditions in Armenia?
J.G.—Absolutely. There are plenty of archeological areas that could be investigated. Earthwatch has expeditions that document flora and fauna. From my point of view,Armenia has some beautiful flowers and wildflowers. There is a lot of opportunity for Earthwatch to be involved inArmenia—it is just a mater of finding other individuals like myself who are interested in trying to do something like this.
AW/H—How did you get interested in Armenia?
J.G.—My husband and I were living in Boston and he was teaching and saw an ad in the Chronicle of Higher Education about an American university [American University of Armenia] that was being initiated by the Diasporan community in California. His background is in business and engineering, and those are two areas in which they were starting programs, so we went over in 1992.
The Armenian government had given AUA some property in Abovian to build a new American style university, and they hired me to be the university architect. So I was the liason with architects from theUniversityofCalifornia.
There were a lot of changes. The original site we looked at was a munitions storage area, and the site literally blew up the day after I went to look at it, so we spent a lot of time looking for another site. My final recommendation was that they stay in downtownYerevanbecause transportation was an issue for people and no one knew what the future would look like.
Being there for a year and a half, I found the people to be very warm and everyone makes you a part of their family. It is a beautiful country, with so many different facets—it is so small with a varied landscape. I really fell in love with it and was fascinated with it, and I was looking for some way over the years to get involved architecturally with what was going on there.
I left in 1993 and I didn't return until five years ago, and I have been going back every summer since then to develop partnerships and look for projects. And I finally connected with theCityResearchCenterin Gyumri (www.alexandrapol.org). I have a real passion for the country and the people and I am interested in learning about the culture that built this architecture.
AW/H—In the Earthwatch Institute's catalogue you say, “Join me on this exciting expedition to Armenia—it will truly be a life changing experience.” How do you think people's lives will change if they participate in this expedition?
J.G.—They will have a better appreciation of another country and they will learn a lot about themselves. Going toArmenia was a life changing experience for me at many levels—I realized I was stronger than I thought I was both emotionally and physically, and I think other people will find this as well. It is still a hard life inArmenia, and people will understand from a sustainability point of view that, for example, you don't need to take a shower for 15 minutes and use that much water.
Those sorts of life experiences are what I mean—and with architecture we talk about sustainability, green design and waste—but when you can experience another culture that really does so much with so little, then people will understand that you can do a lot with a little, and there are a lot of things we can cut back on in our lives in the U.S. or in the UK or Australia or wherever you are from, and you can still have a rich and fulfilling life.
Volunteers will learn about themselves from this experience, and they will learn aboutArmeniaand architecture. It will make them look at their environment in a different way. It will make them realize they can make a difference in their own environment. Any time you have an educational process, if you can reach one or two of your students each semester, you have done a good job because they can go and reach other people. Whatever little progress we make will be a big step toward change somewhere down the line. I may never see it, but someone else might see the work we are doing and carry on from there.