«Մենք ապրում ենք քարե դարում էս զարգացած պետության մեջ. մարդիկ լուսին շուն են ուղարկում, բա մի շան չափ չկա՞նք, որ մեր բունն ունենանք»
Վանաձորի Երևանյան 90 հասցեում գտնվող հանրակացարանի երրորդ հարկում շուրջ մեկ ամիս է` սենյակների մեծ մասում իրենց կարևոր տեղն են զբաղեցնում ամենատարբեր տեսակի տաշտերն ու թասերը: Առատ ձյան տեղումներից հետո այն արագ հալվում է ու հանրակացարանի առաստաղներից ուղղակիորեն թափվում սենյակներ:
Դեռ նախորդ տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին, երբ հորդառատ անձրևաջրերի տակ ապրող բնակիչները, դիմելով լրատվամիջոցներին, ահազանգել էին հանրակացարանում առկա անմարդկային պայմանների մասին, Վանաձորի քաղաքապետարանի համատիրությունների ու բնակարանային տնտեսության բաժնի պետ Գրիշա Պառավյանը խոստացել էր հետամուտ լինել առկա խնդիրների լուծմանը:
Նոյեմբերին Վանաձորի քաղաքապետարանի համայնքային բյուջեից հատկացվեց 2.700.000 դրամ՝ հանրակացարանում մասնակի նորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար:
2.700.000 դրամով մասնակի նորոգման աշխատանքներ են իրականացվել հանրակացարանի տարբեր հատվածներում: Ինչ վերաբերում է անմխիթար վիճակում գտնվող տանիքին, ապա շուրջ 1.000 քմ տարածք ունեցող տանիքում նորոգվել է ընդամենը 10 քմ-ը:
Դեկտեմբերի 3-ին տեղացած առատ ձյան հալոցքները նոր ուժով են գրոհել վերին հարկի սենյակները, ինչի հետևանքով բնակիչներն կրկին ահազանգել են նախ հանրակացարանի պարետին՝ Արաքսյա Շահինյանին: Վերջինս էլ դիմել է Վանաձորի քաղաքապետարան, որտեղից ուղարկված մարդիկ եկել ու բնակիչների խոսքով ձնից մաքրել են դժգոհող բնակիչների սենյակների տանիքները:
«Ես հո չէ՞ի կանչել, որ գան տանիքիս ձյունը մաքրեն,- դժգոհում է բնակչուհիներից Լիլիթ Ստեփանյանը, նշելով, որ նորոգումից հետո կաթոցքները միայն ավելացել են,- մինչև վերանորոգումը էլի հա, կաթում էր, իսկ հիմա ամբողջ պանելն ա բացվել: Առաջ մի լագան էինք դնում սերվանդի գլխին, հիմա մի քանի հատ ենք դնում, որ գոնե կարողանանք տեղաշորերը պաշտպանենք»:
| Լիլիթ Ստեփանյան | Էմմա Նավասարդյան |
Քաղաքապետարանի կողմից ձյունը մաքրելու միջոցով խնդրի լուծման տարբերակը, բնականաբար, կարճ արդյունք է ունեցել: Ամանորին գրանցված հերթական առատ ձյունը սենյակներում է հայտնվել արդեն 2016թ.-ի առաջին օրերին: Բնակիչները կրկին ահազանգել են, այս անգամ, սակայն, ապարդյուն: Հունվարի առաջին օրերին խնդրի մասին տեղեկացված պարետը մեր այցի օրը` հունվարի 12-ին, նշեց, որ խնդրի մասին դեռևս չի հայտնել քաղաքապետարան:
«Ոչ աշխատանքային օրեր էին էդ օրերը, չեմ էլ զանգել: Այս երեք աշխատանքային օրերին էլ դեռ չեմ գնացել քաղաքապետարան: Գործեր ունեմ, պետք է գնամ քաղաքապետարան, կգնամ, կներկայացնեմ»,- ասում է պարետը:
Շրջում ենք երրորդ հարկի սենյակներով: Միայնակ բնակվող, 2-րդ կարգի հաշմանդամ 79-ամյա Ռաիդա Մուրադյանը ցույց է տալիս սենյակի մի կողմում շարված տաշտակներն ու ասում. «Ձնհալից հետո քանի վեդրո ջուր եմ թափել, բայց ես կարա՞մ ամեն անգամ էս ցրտին ջուր կրեմ, տանեմ թափեմ»:
| Ռաիդա Մուրադյան |
Մոտ 50.000 դրամի եկամուտ ունեցող կինն ասում է, որ միանյակ չի կարող հոգալ ոչ իր սենյակի, ոչ էլ տանիքի նորոգման խնդիրը:
63-ամյա Էմմա Նավասարդյանը ևս միայնակ է ապրում: «Հանրակացարանի վիճակից ելնելով երեխաս իր ընտանիքով ստիպված գնացել, վարձով է ապրում: Ջուրը տանիքից որ թափվում է, չգիտեմ ում դիմեմ, ում ասեմ, որ անձրևաջրերը լրիվ ներս են լցվում: Վերանորոգումից առաջ էլ է եղել էս խնդիրը, բայց հիմի եկել են մասնակի ռեմոնտ են արել, բայց նորից նույն պատմությունն ա: Մենք չենք հասկանում, թե ինչ մասնակի ռեմոնտ են արել: Մենակ տուալետների կռանտներեն են սարքել, բաչոկներն են դրել, մի քիչ սավաղ, ցեմենտ բիդոն են արել»,- նշում է նա:
Քաղաքի տարբեր հատվածներում տեղակայված տնակներից հանրակացարան եկած բնակիչներն ասում են, որ Վանաձորի քաղաքապետարանից իրենց խոստացել են՝ տնակից հանրակացարան տեղափոխվելու դեպքում երկու տարի անց բնակարան կստանան:
Երկուսի փոխարեն անցել է 10-15 տարի ու վրդովված բնակիչները առիթը բաց չեն թողնում մեր միջոցով բարձրաձայնելու քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց խոստումները:
«Մեզ երկու տարով էին ասել, որ կգանք ստեղ, բայց երկու տարին դառել ա 15 տարի: Էն օրն էլ Պառավյանին եմ ասել, ասում ա՝ մենք ձեզ տուն տալու հարց չունենք, դուք պետք ա մնաք էստեղ, պահպանեք»,- դժգոհում է Էմմա Նավասարդյանը:
Լիլիթ Ստեփանյանը, ով երկու անչափահաս երեխաների մայր է, ասում է, որ հաշմանդամ ու նոր վիրահատված երեխաներին այլևս չի կարող պահել այս խոնավ սենյակում:
«Էդ գալստուկավորներից մեկը թող գա մի օր իմ տան պայմաններում ապրի, էլի,- առաջարկում է Լիլիթը,- մենք ապրում ենք քարե դարում էս զարգացած պետության մեջ: Մարդիկ լուսին շուն են ուղարկում, բա մի շան չափ չկա՞նք, որ մեր բունն ունենանք:Երկու տարի էին ասել պայմանագրով՝ բանավոր, ոչ գրավոր, բայց երկու տարին դարձավ 10 տարի, շատերի համար 15 տարի: Թող վերջապես մեզ ընդգրկեն տուն ստացողների ցուցակում, մենք իրենցից ազատվենք, իրենք՝ մեզնից»:
Բնակիչներից մեկն էլ, ով խուսափում է ներկայանալ, ասում է. «Եթե մեզ հանեցին դոմիկներից ու էդ տեղերում հիմա հյուրանոցներ ու գազի զապրավկեք սարքեցին, թող էս ժողովրդին գոնե տնով ապահովեին»:
| Անահիտ |
12 տարի տնակում ապրելուց հետո ևս 11 տարի հանրակացարանում բնակվող Անահիտը ևս հիշեցնում է. խոստացել են բնակարան:
«Մինչ օրս սպասում եմ հույսով, թե երբ ինձ բնակարան կտան: Մինչև հիմա երազանքս չի կատարվում: Էն ժամանակ գալիս էին տանկային թաղամաս, ասում՝ ձեզ բնակարաններով կապահովենք, չմտածես: Հիմա որ Գրիշա Պառավյանը գալիս է, ասում է ՝ ինչի, ես քեզ տուն ե՞մ խոստացել»,- հիշում է Անահիտը:
| Գրիշա Պառավյան |
Քաղաքապետարանի համատիրությունների ու բնակարանային տնտեսության բաժնի պետ Գրիշա Պառավյանը մեր հարցին՝ տնակների բնակիչներին խոստացե՞լ եք երկու տարի անց բնակարանով ապահովել, նախ խուսափողական պատասխան է տալիս:
«Վանաձորի քաղաքապետի առաջարկությամբ այս տարի մենք ևս 11 բնակարաներ ենք կառուցելու «Առդա» հիմնադրամի և «Ֆուլեր» տնաշինական կենտրոնի համատեղ ներդրմամբ: Քաղաքապետն առաջարկել է, որ հանրակացարանների ընտանիքները ևս ցուցակներում ընդգրկվեն»,- ասում է նա, հավելելով, որ ընտրությունը կատարվելու է անօթևան համարվող ավելի քան 500 ընտանիքների միջև:
Ապա բաժնի պետը շարունակում է խոսքը. «Այդ մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ և կառավարությւոնը, և համայնքը իրենց նկատմամբ պարտավորություն չունեն: Սա միայն բարի կամքի դրսևորում է, որ ասենք Վանաձորի քաղաքապետարանի աշխատակիցները իրենց աշխավարձը ուշ են ստանում կամ իրենց աշխատավարձը չի բարձրացվում արդեն 8-րդ տարին է, որ նման բարեգործական ծրագրեր իրականացվեն»:
Ճշգրտող հարցից հետո՝ այնումենայնիվ, եղե՞լ է նման խոստում, թե՝ ոչ, բաժնի պետը արձագանքում է. «Երկու տարի միանշանակ չէր կարող լինել: Երևի խոստումը եղել է, որ առաջիկա բնակարանային բարելավման ծրագրում իրենք հաշվի կառնվեն: Միայն դա կարող է լիենլ: Երևի մեր բնակիչները շփոթում են, որ իրենց ասվել է, որ երկու տարով են իրենք վարձակալության գումարներ ստացել: Երկու տարի մենք իրենց բնակարանների վարձակալության գումարներ էինք տալիս»:
Վանաձորի թվով երկու հանրակացարններում բնակվում է 131 ընտանիք: Եվս շուրջ 400 ընտանիք համարվում է անօթևան: Թե շուրջ 530 ընտանիքներից ովքեր կլինեն այս տարի կառուցվելիք 11 բնակարանների տերերը, դեռևս պարզ չէ:

“В этом развитом государстве мы живем как в каменном веке”
В большинстве комнат на третьем этаже общежития, расположенного по адресу улица Ереванян, 90 в Ванадзоре, на видном месте находятся тазики и тара различной емкости. После обильных снегопадов снег растаял, и сейчас вода заливает потолки помещений верхнего этажа.
Еще в сентябре-октябре прошлого года, когда жильцам общежития приходилось буквально жить под водой, они обратились в СМИ, рассказав нечеловеческих условиях жизни в общежитии. После этого начальник жилищного отдела мэрии Ванадзора Гриша Паравян пообещал решить существующие проблемы.
В ноябре мэрия выделила 2.700.000 драмов на проведение частичного ремонта. Что касается ремонта крыши, то из 1000 кв. метров площади было отремонтировано всего десять.
3 декабря комнаты верхнего этажа вновь залило. Жильцы в очередной раз пожаловались коменданту общежития Араксии Шагинян. Та обратилась в мэрию Ванадзора, откуда прислали людей для расчистки крыши от снега.
“Мне не нужно было расчищать крышу от снега”,- сказала живущая в общежитии Лилит Степанян, отметив, что после ремонта комнаты стало заливать еще больше.
| Лилит Степанян | Эмма Навасардян |
Выпавший на Новый год обильный снег стал причиной очередного затопления комнат общежития. Комендант узнала о возникшей проблеме в первые дни января, а 12 января, в день нашего прихода, она сказала, что пока не обращалась в мэрию.
Мы побывали в комнатах третьего этажа. Одинокая пенсионерка, инвалид 2-ой группы, 79-летняя Раида Мурадян показала установленные в комнате тазики. “Я уже вылила несколько ведер воды. Но разве я могу каждый раз в этот холод тащить ведрами воду…”
| Раида Мурадян |
Пожилая женщина, которая живет на 50.000 драмов в месяц, отметила, что не может в одиночку решить вопрос ремонта своего жилья и крыши.
Одна живет и 63-летняя Эмма Навасардян. “Из-за условий в общежитии мой сын вместе с семьей вынужден был переехать на съемную квартиру. Я не знаю, к кому обращаться по вопросу протекания крыши. Нам сделали частичный ремонт, но ситуация не изменилась. Мы не можем понять, что это был за ремонт. Они лишь починили краны в туалете, установили бачки”,- сказала Эмма Навасардян.
Жильцы общежития, которые переехали сюда из домиков-вагончиков, рассказали, что мэрия Ванадзора обещала в случае переезда сюда из вагончиков в течение двух лет обеспечить их жильем.
Прошло уже 10-15 лет, однако люди продолжают жить в невыносимых условиях. Возмущенные жильцы общежтияи решили с нашей помощью напомнить чиновникам из мэрии об их обещании.
Лилит Степанян, у которой двое несовершеннолетних детей, говорит, что не может содержать их в этой сырости, поскольку один ребенок инвалид, а второму недавно сделали операцию.
“В этом развитом государстве мы живем как в каменном веке. Уже и собаку посылают на Луну. Неужели мы даже одной собаки не стоим, если не можем иметь свою конуру? Нам устно назвали срок – два года, но прошло уже 10-15 лет. Пусть наконец внесут нас в списки на получение жилья, тогда мы от них избавимся, а они – от нас”.
| Анаит |
Анаит 12 лет прожила в домике-вагончике и уже 11 лет живет в общежитии. Она тоже утверждает: им обещали кавртиру. “Мы до сих пор живем надеждой на получение жилья, но эта надежда никак не осуществится. Тогда нам обещали обязательно обеспечить квартирами. А сейчас Гриша Паравян заявляет: разве я вам обещал жилье?” – говорит Анаит.
| Гриша Паравян |
Начльник отдела жилищного хозяйства мэрии Ванадзора Гриша Паравян на наш вопрос: обещали ли жителям домиков-вагончиков обеспечить их через два года квартирами? - сперва дал уклоничвый ответ, сказав, что в этом году планируется построить 11 квартир, и мэр предложил включить в списки на их получение и проживающие в общежитии семьи. Потом он добавил, что выбирать будут из более чем 500 семей.
“Эти люди должны осознать, что ни правительство, ни община не имеют перед ними обязательства. Это исключительно проявление доброй воли. Сотрудники мэрии Ванадзора уже восьмой год получают зарплату с опозданием, их зарплата не повышается ради того, чтобы осуществлялись подобные благотворительные программы”,- заявил Паравян.
На уточняющий вопрос: тем не менее было дано такое обещание или нет? - начальник отдела ответил: “Два года однозначно не могло быть. Наверное, было обещано учесть их при осуществлении в ближайшей программе по обеспечению жильем. Наши жильцы что-то путают. Им было сказано, что в течение двух лет они будут получать деньги за аренду квартир”.
В двух общежитиях Ванадзора проживает 131 семья. Еще 400 семей считаются бездомными. Пока неизвестно, кому из 530 семей достанутся строящиеся в этом году 11 квартир.