Բաղդասարովը կմիանա՞ իր հին ընկերներին, որոնք դժգոհ են «բաց երկնքից»
Օրերս մամուլում հրապարակումներ եղան, որ Հայաստանի նախկին ազգային ավիափոխադրող «Արմավիայի» տեր Միխայիլ Բաղդասարովին պաշտոն է առաջարկվել վրացական «Georgian Airways» ընկերությունում: Այս մասին հենց ինքը՝ գործարարն էր հայտնել «Newmag» ամսագրին: Հետաքրքիր է, որ 2013-ի գարնանը, երբ արդեն հայտարարվել էր «Արմավիայի» թռիչքների դադարեցման ու սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին, Բաղդասարովը հարցազրույցներից մեկում ավիաընկերության վերադարձի մասին հարցին պատասխանել էր.
-Այս կյանքում ոչինչ չի բացառվում, բացառվում է իմ վերադարձը, իսկ «Արմավիան» կարող է վերադառնալ։ Ես այլեւս չեմ ուզում ավիացիայով զբաղվել, դա անշնորհակալ գործ է, անգամ եթե պայմանները փոխեն։ Կարծում եմ՝ առանց ինձ էլ «յոլա» կգնան, իսկ ես ինձ ավելի հանգիստ բիզնես կգտնեմ։
-Հուսանք` այստեղ։
-Ամեն ինչ կախված է բիզնեսից։ Հնարավոր է՝ այստեղ, հնարավոր է՝ արտերկրում։ Բայց, ամենայն հավանականությամբ, արտերկրում։ Այստեղ էլ ինչ-որ բան կմնա, բայց ոչ ավիացիան, իհարկե։ Գաղտնիք չէ, որ արտագաղթն ավելացել է, ինչու՞ ես չեմ կարող լինել այն արտագաղթողների թվում, որոնք հեռանում են։ Երկրորդ, ես այնպես չէ, որ գնում եմ, ուղղակի ուրիշ տեղ էլ եմ բիզնես անելու։
Այսինքն՝ Բաղդասարովը, չնայած վերոնշյալ հավաստիացմանը, հնարավոր է, այդուհանդերձ, վերադառնա ավիացիա, թեկուզ ոչ հայկական: Սակայն «Georgian Airways»-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ռոբերտ Օգանեսյանը sputnikarmenia.ru-ին ասել է, թե այդ ինֆորմացիան սուտ է, մտացածին, ու նման բան չկա:
Շեշտենք, որ վրացական «Georgian Airways»-ի հետ Բաղդասարովը բավականին ամուր կապեր է ունեցել դեռ այն ժամանակ, երբ «Արմավիան» գործում էր: Ավելին՝ 2011-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Բաղդասարովը հայտնել էր, որ մտադիր է ձեռք բերել «Georgian Airways»-ը, սակայն հարցը դեռ քննարկումների փուլում է, եւ վերջնական որոշում չի կայացվել: «Արմավիայի» տերը գովել էր վրացական ընկերությանը՝ նշելով, որ այն ունի լավ համբավ ու աշխատում է բալանսավորված:
Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 1993-ին «Airzena» անվամբ՝ գործունեությունը սկսելով 1994-ից: 1999-ին վերջինս միավորվել է «Air Georgia»-ի հետ՝ ձեւավորելով «Airzena Georgian Airlines»-ը: Նույն տարում ավիաընկերությունը դարձել է Վրաստանի ազգային փոխադրող: 2004-ից վերանվանվել է «Georgian Airways»: Ներկայում այս մասնավոր ընկերությունն, ըստ aerotransport.org-ի, շահագործում է «Boeing» եւ «CRJ» տիպի 6 օդանավ: Բազավորվում է Թբիլիսիում, միջազգային ուղղությունների թվում է նաեւ Երեւանը:
«Արմավիայի» նախկին աշխատողները լավ գիտեն Թամազ Գաիաշվիլուն՝ «Georgian Airways»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահին:
| «The Georgian Times» պարբերականը 2012-ին կազմել էր ամենահարուստ վրացիների ցուցակը, որում Գաիաշվիլին 40 մլն դոլար ունեցվածքով կիսել էր 62-64-րդ հորիզոնականները գործարար Էլգուջա Բուբուտեիշվիլու եւ նախկին ֆուտբոլիստ, ներկայում Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախաբեր Քալաձեի հետ: |
Բաղդասարովի՝ «Արմավիան» ղեկավարելու շրջանում (2005-2013 թթ.) հայկական ու վրացական ազգային փոխադրողները սերտորեն համագործակցում էին: Մասնավորապես, 2007-2009 թթ. «Արմավիան» շահագործում էր իր առաջին «Boeing 737-300» տիպի օդանավը (4L-TGL), որը վարձակալված էր հենց «Georgian Airways»-ից: Անձնակազմն ու բորտ-ուղեկցորդներն էլ Վրաստանից էին:
«Արմավիայի» վրացական «Boeing»-ը՝ Մայնի Ֆրանկֆուրտում (23.06.2007)
2009-ին հայկական փոխադրողը վրացական գործընկերոջից վարձակալեց մեկ այլ ինքնաթիռ՝ «Canadair CRJ 200LR» (EK-20073), որից նախկինում նույնպես չէր կիրառել: Քանի որ «Արմավիան» շուտով նմանատիպ ինքնաթիռ գնեց, վրացական օդանավը վերադարձրեց «Georgian Airways»-ին:
EK-20073-ը՝ Ցյուրիխում (06.08.2009)
Իր հերթին վրացական կողմը երկու անգամ փորձել է վարձակալել «Արմավիայի» ինքնաթիռները, սակայն գործարքը չի կայացել:
Ընդ որում՝ երկու դեպքում էլ «Georgian Airways»-ի ընտրությունը կանգ է առել օդանավերի վրա, որոնք «Արմավիայի» անկումից հետո մինչ օրս կանգնած են Երեւանում ու վաղուց չեն շահագործվում: Դրանցից մեկը EK-32008 համարով «Airbus 320-211»-ն է, որի սեփականատերը ներկայում «Յունիբանկն» է, իսկ դե յուրե շահագործողը՝ տեղական «Atlantis European Airways»-ը, որը սակայն սեփական թռիչքներ չի իրականացնում: Իսկ մյուսը՝ EK-20014 համարով եւ «Սերգեյ Մերգելյան» անունով «Canadair CRJ 200LR»-ը:
Հետաքրքիր է, որ անցյալ տարի «Georgian Airways»-ի այլեւս նախկին գլխավոր տնօրեն Իասե Զաուտաշվիլին բողոքել էր վրացական իշխանությունների գործելաոճից, որոնք «բաց երկնքի» քաղաքականության շրջանակներում 2014-ին ռուսական 13 ընկերությունների թույլատրել էին կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել Մոսկվայի ու Թբիլիսիի միջեւ, յուրաքանչյուրը՝ 14-ական չվերթ շաբաթվա կտրվածքով (2008-ի ռուս-վրացական պատերազմից հետո կանոնավոր օդային հաղորդակցությունը երկու երկրների միջեւ խզվել էր. 2011-ից ռուսական «Սիբիրն» ու «Georgian Airways»-ը ոչ կանոնավոր՝ չարտերային թռիչքներ էին իրականացնում, որոնք ուղեկցվում էին բարդություններով): Վրացական փոխադրողը 2014-ի վերջում, ի նշան բողոքի, ժամանակավոր դադարեցրել էր դեպի Մոսկվա չվերթների իրականացումը՝ սպառնալով մյուս ուղղությունների առկախմամբ եւս: Սակայն շատ չանցած ընկերությունը վերսկսել էր թռիչքները, քանի որ երկրի ավիաիշխանությունները համաձայնել էին պարիտետ սահմանել վրացական ու ռուսական փոխադրողների թռիչքների քանակի հանդեպ: «Georgian Airways»-ը, ի թիվս այլ պահանջների, ցանկացել էր վերականգնել ազգային փոխադրողի կարգավիճակը, սակայն իշխանությունները չէին ընդառաջել:
Փաստորեն, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում Արեւմուտքի քարոզած «բաց երկնքից» առաջին հերթին օգտվում են ռուսական փոխադրողները, որոնք մեծ ռեսուրսների շնորհիվ անմիջապես կլանում են շուկան՝ դրանից աստիճանաբար դուրս մղելով տվյալ երկրի փոխադրողներին:

Присоединится ли Багдасаров к своим старым друзьям, недовольным политикой “открытого неба”?
На днях в прессе появились сообщения о том, что владельцу бывшего национального перевозчика Армении, компании “Армавиа”, Михаилу Багдасарову предложена должность в грузинской компании Georgian Airways. Об этом журналу Newmag сообщил сам Багдасаров. Интересно, что весной 2013 г., когда уже было объявлено о прекращении полетов компанией “Армавиа” и начале процедуры ее банкротства, М.Багдасаров в одном из интервью, отвечая на вопрос о возвращении авиакомпании, сказал:
-В этой жизни ничего не исключено. Исключено мое возвращение. А “Армавиа” может вернуться. Я больше не хочу заниматься авиацией, это неблагодарное дело, даже если изменят условия. Думаю, обойдутся и без меня, а я найду более спокойный бизнес.
-Надеемся, здесь.
-Все зависит от бизнеса. Возможно, здесь, возможно, за границей. Но, по всей вероятности, за границей. Здесь что-то останется, но, конечно, не авиация. Не секрет, что эмиграция увеличилась. Почему я не могу оказаться в числе эмигрантов, которые уезжают. Во-вторых, не так, что я уезжаю, просто буду заниматься бизнесом также в другом месте.
То есть Багдасаров, несмотря на свое заявление, возможно, все же вернется в авиацию, пусть и не армянскую. Однако исполняющий обязанности директора компании  Georgian Airways Роберт Оганесян сказал sputnikarmenia.ru, что это ложная информация, выдумки и что ничего подобного нет.
Подчеркнем, что с Georgian Airways у Багдасарова были достаточно прочные связи еще в период деятельности “Армавиа”. Более того, в 2011 г. на встрече с журналистами Багдасаров сообщил, что намерен приобрести Georgian Airways, добавив, что вопрос пока обсуждается и окончательное решение пока не принято. Владелец “Армавиа” с похвалой отозвался о грузинской компании, отметив, что она имеет хорошую репутацию и работает сбалансированно.
Georgian Airways была основана в 1993 г. под названием Аirzena, а начала деятельность в 1994 г. В 1999-ом в результате ее объединения с Air Georgia была создана компания Airzena Georgian Airlines. В том же году авиакомпания стала национальным перевозчиком Грузии. В 2004 г. она была переименована в Georgian Airways. В настоящая время, согласно aerotransport.org, эта частная компания эксплуатирует 6 самолетов Boeing и CRJ. Среди международных рейсов имеется также Ереван.
Бывшие сотрудники “Армавиа” хорошо знают председателя совета директоров Georgian Airways Тамаза Гаиашвили.
В 2012-ом журнал The Georgian Times составил рейтинг самых богатых грузин, в котором Гаиашвили с 40 млн долларов разделил 62-64-ю горизонтали с предпринимателем Элгуджой Бубутеишвили и бывшим футболистом, ныне министром энергетики Грузии Кахабером Каладзе.
В период, когда компанией “Армавиа” руководил Багдасаров (2005-2013 гг.), армянский и грузинский национальные авиаперевозчики тесно сотрудничали. Так, в 2007-2009 гг. “Армавиа” эксплуатировала свой первый Boeing 737-300 (4L-TGL), который был зафрахтован у Georgian Airways. Экипаж и бортпроводницы тоже были из Грузии.
Грузинский Boeing “Армавиа” во Франкфурте-на-Майне (23.06.2007)
В 2009 г. армянский перевозчик зафрахтовал у своего грузинского коллеги еще один самолет - Canadair CRJ 200LR (EK-20073). Поскольку “Армавиа” вскоре приобрела аналогичный самолет, то грузинский был возвращен Georgian Airways.
EK-20073 в Цюрихе (06.08.2009)
В свою очередь грузинская сторона дважды пыталась зафрахтовать самолеты “Армавиа”, однако эти сделки не состоялись.
При этом в обоих случаях компания Georgian Airways останавливала свой выбор на тех самолетах, которые после упадка “Армавиа” по сей день стоят в Ереване и давно не эксплуатировались. Один из них – Airbus 320-211 под номером EK-32008, собственником которого в настоящее время является “Юнибанк”, а де-юре эксплуататором – местная компания Atlantis European Airways, которая, однако, не выполняет собственные полеты. Второй самолет - Canadair CRJ 200LR (EK-20014), получивший название “Сергей Мергелян”.
Примечательно, что в прошлом году уже бывший гендиректор Georgian Airways Иасе Зауташвили пожаловался на действия грузинских властей, которые в 2014 г. в рамках политики “открытого неба” разрешили 13 российским компаниям совершать регулярные рейсы между Москвой и Тбилиси. (После российско-грузинской войны 2008 г. регулярные воздушные рейсы между двумя странами были прекращены. С 2011 г. российская “Сибирь” и Georgian Airways начали осуществлять чартерные рейсы, которые, однако, сопровождались трудностями.)
В конце 2014 г. грузинский перевозчик в знак протеста временно прекратил рейсы на Москву, пригрозив приостановить выполнение полетов и в других направлениях. Вскоре, однако, компания возобновила полеты, поскольку авиакомпании страны пришли к согласию в вопросе выполнения паритетного количества полетов грузинским и российским перевозчиками. Georgian Airways также заявила о намерении восстановить статус национального перевозчика, однако власти не пошли ей навстречу в этом вопросе.
Получается, что в Грузии, как и в Армении, провозглашенной Западом политикой “открытого неба” в первую очередь пользуются росийские компании, которые благодаря большим ресурсам сразу захватывают рынок, постепенно вытесняя перевозчиков данной страны.