2015-ի ժողովրդավարության ցուցանիշների սպասումները
Նոր 2016 թ. սկզբում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հարկ է համարում անդրադառնալ 2015 թ. ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարության ոլորտում տեղի ունեցած որոշ իրադարձությունների: Թեև դեռևս չեն հրապարակվել միջազգային մի շարք հետազոտական կենտրոնների 2015 թ. աշխարհում ժողովրդավարության մակարդակի ուսումնասիրության տվյալները, կարելի է կանխատեսել, որ անցած տարվա ցուցանիշները 2014-ից ցածր են լինելու, քանի որ Հայաստանն այս ոլորտում հետադիմել է:
Նախքան նմանօրինակ եզրակացութան պատճառներին անդրադառնալը, նշենք, որ Հայաստանի ժողովրդավարության ցուցանիշը այնպիսի միջազգային կազմակերպությունների հետազոտություններում, ինչպիսին, օրինակ, «Ֆրիդոմ Հաուսն» է, բաղկացած է մի քանի ենթացուցանիշից, ինչպես օրինակ «Ազգային ժողովրդավարության կառավարում», «Ընտրական գործընթաց», «Քաղաքացիական հասարակություն», «Լրատվամիջոցների անկախություն» և այլն: Այս ենթացուցանիշների համախառն արդյունքն էլ տալիս է վերջնական գնահատականը, որը նշվում է 1-7 սանդղակով, ընդ որում 7-ը բացասական ցուցանիշն է:
Անցած տասը տարիների ընթացքում ՀՀ քաղ. հասարակության ցուցանիշը միշտ զգալիորեն ավելի դրական է, քան մյուս բոլոր ոլորտներինը: Այսպես օրինակ 2009-2014թթ. այն եղել է3.75 միավոր, մինչդեռ մնացած բոլոր ենթացուցանիշները 2 բալով ավելի բացասական են(5.50-ից բարձր): Ընդհանուր առմամբ ենթացուցանիշները 7-ն են, ինչը նշանակում է, որ դրանցից մեկի ավելի դրական լինելը զգալիորեն ազդում է ընդհանուր միավորի վրա: Բնականաբար, քաղաքացիական հասարակությունը ակտիվ աշխատանքի համար ՀՀ կառավարության կողմից շնորհակալության փոխարեն 2015 թ. արժացել է միայն ճնշման և բռնության: Այս մասին է վկայում այն, որ անցած տարվա ընթացքում 11 անգամ ավելի շատ քաղաքացի է բերման ենթարկվել խաղաղ ցույցերից, քան 2014-ին: 2014-ի 52 հոգուփոխարեն 2015-ինայսթիվըեղելէ 380-իցավել: Բացի այդ, ինչպես հայտնի է, 2015-ի հունիսին ջրանետի ու բիրտ ուժի կիրառմամբ Երևանում խաղաղ ցույց է ցրվել: Բնականաբար, նմանօրինակ ճնշումները քաղաքացիական հասարակության դեմ հստակ ցույց են տալիս, որ ՀՀ կառավարությունը շեղվել է ժողովրդավարության կառուցման ուղղուց և գնալով ավելի ու ավելի է նմանվում Բելառուսի, Ռուսաստանի և Ղազախստանի ավտորիտար ռեժիմներին:
Անցած տարվա ընթացքում ժողովրդավարության ոլորտում բացասական փոփոխությունների մասին են վկայում նաև2015 թ. ապրիլինՀիմնադիրխորհրդարանիանդամներիձերբակալության դեպքերը, երբիրավապահների կողմից որպես ձերբակալվածների մոտ առգրավված զենքեր էին ներկայացվում անգամ գրենական պիտույքները: Ընդդիմության դեմ նմանօրինակ քաղաքականությունը վկայում է «Ազգային ժողովրդավարական կառավարման» ենթացուցանիշի անկման մասին, քանի որ ընդդիմության ներկայացուցիչների դեմ հալածանքները կազմում են այս ենթացուցանիշի հիմնական բաղկացուցիչ տարրերից մեկը:
Անկասկած է, որ «Ընտրական գործընթացներ» ցուցանիշը ևս խիստ բացասական աճ կգրանցի, քանի որ 2015 թ. Սահմանդրական փոփոխությունների քվեարկությունը արձանագրեց աննախադեպ ընտրախախտումներ: Այս քվեարկությունը միանշանակ անցած 7 տարիներին ամենաշատ խախտումներ գրանցած ընտրական գործընթացն էր, որն ընթանում էր «ԵՏՄ ստանդարտներին» համապատասխան: Անգամ միջազգային դիտորդները, որոնք սովորաբար շատ զգույշ են ընտրախախտումների մասին բարձրաձայնելիս, այս անգամ բացահայտորեն քննադատում էին քվեարկության գործընթացը՝ նշելով, որ եղել են ընտրակաշառքների, ընտրողների վրա ճնշում գործադրելու դեպքեր, տարբեր խախտումներ ընտրատեղամասերում և անգամ բռնություններ դիտորդների նկատմամբ:
Ավելին՝ տարին բարեհաջող չէր նաև ժողովրդավարության այլ ոլորտների համար: Այսպես, օրինակ, կարելի է ակնկալել նաև «Լրատվամիջոցների անկախության» ցուցանիշի անկում, քանի որ 2015 թ. նշանավորվեց հունիսին «Էլեկտրիկ Երևան» ցույցերի ընթացքում լրագրողների դեմ բռնի ուժի կիրառմամբ, տեսախցիկների բռնագրավմամբ և ձերբակալություններով:
Ի՞նչով է պայմանավորված նմանօրինակ հետընթացը: Այս հարցին պատասխանելն այնքան էլ հեշտ չէ, սակայն մի բան պարզ է՝ 2015 թվականին ՀՀ ժողովրդավարական հետընթացը Եվրասիական տնտեսական միության մյուս անդամ-երկրների ոճով էր: Եթե մինչ այս անդամակցությունը ՀՀ կառավարությունը գոնե փորձում էր առերես ժողովրդավարական համակարգ ձևանալ, ապա այժմ դրա կարիքը, կարծես թե, էլ չկա: Նախանցած՝ 2014 թ. Հայաստանը սոցալիստական ճամբարի 29 երկրների ցանկում 21րդ տեղում էր իր ժողովրդավարությամբ՝ առաջ լինելով միայն այնպիսի ավտորիտար ռեժիմներից, ինչպիսիք են Ուզբեկստանը, Ղազախստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և այլն: Այժմ, կարծես թե, ՀՀ կառավարությունը որոշել է ջնջել Հայաստանի ուավտորիտար երկրների միջև եղած տարբերությունները:
Բնականաբար, մոտիվացիայի այսօրինակ փոփոխությունները պայմանավորված են նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության շրջադարձով: Եթե 2010-ից 2013 թվականներին Հայաստանը վարում եմ պրո-Եվրոպական ուղղություն ու ձգտում էր բարելավել ժողովրդավարության մակարդակը, ապա այժմ 2014-ից մենք սկսեցինք ինտեգրվել ԵԱՏՄ, ուր, ժողովրդավարությունը, մեղմ ասած, տեղին չի:

Ожидания по показателям демократии на 2015 год
В начале нового, 2016-го года «Союз информированных граждан» считает необходимым рассмотреть некоторые события в сфере демократии, имевшие место в Республике Армения в 2015 году. Хотя пока не опубликованы данные исследований уровня демократии в мире в 2015 году, можем предсказать, что показатели предыдущего года будут ниже показателей 2014-го, тат как Армения в этой сфере регрессировала.
Прежде чем осветить причины подобного вывода, отметим, что показатель демократии в Армении в исследованиях таких международных организаций, как, например, «Фридом хаус», состоит из нескольких субпоказателей, как, например, «управление нациоанльной демократией», «избирательный процесс», «гражданское общество», «независимость СМИ» и т.д. Суммарный результат указанных субпоказателей выливается в конечную оценку, которая выставляется по семибальной шкале, где отрицательной оценкой является семерка.
За прошедшие 10 лет показатель гражданского общества РА всегда был значительно более положительным, чем в других сферах. Так, например, в 2009-2014 годах он составлял 3.75 балла, между тем во всех остальных сферах субпоказатель был на 2 балла в отрицательную сторону (выше 5.50). Всего таких субпоказателей 7, из чего явствует, что если один из них положительнее других, это существенно влияет на общий балл. Естественно, гражданское общество за свою активную работу от Правительства РА вместо благодарности получило лишь давление и насилие. Об этом свидетельствует то, что за прошлый год с мирных митингов было подвергнуто приводам в 11 раз больше граждан, чем в 2014-ом. Вместо 52 человек в 2014 году в 2015-ом эта цифра составила более 380-и. Более того, как известно, в июне 2015-го в Ереване был разогнан мирный митинг с применением водомета и грубой силы. Естественно, подбные оказания давления на гражданское общество четко демонстрируют, что Правительство РА свернуло с пути построения демократии и все более и более становится похожим на авторитарные режимы России, Беларуси и Казахстана.
Об изменениях в отрицательную сторону в течение прошлого года свидетельствуют также факты ареста членов Учредительного парламента, когда правоохранительные органы в качестве конфоскованного у арестованных оружия предъявлялись даже канцелярские принадлежности. Применяемая против оппозиции подобная политика свидетельствует о спаде субпоказателя «Национальное демократическое управление», так как гонения на предтавителей оппозиции являются одними из основных составляющих этого субпоказателя.
Несомненно, отрицательный рост будет зафиксирован также и в показателе «избирательные процессы», так как референдум по конституционным изменениям 2015 года прошел с беспрецедентными нарушениями. Это голосование, проходившее согласно «стандартам ЕАЭС» однозначно было самым богатым на нарушения в течение последних 7-и лет. Даже обычно очень осторожные в плане заявлениий о нарушениях международные наблюдатели в этот раз открыто критиковали процесс голосования, отмечая, что имели место случаи избирательных взяток, оказания давления на избирателей, различные нарушения на избирательных участках и даже случаи применения насилия к наблюдателям.
Более того, год не был удачным и в других сферах демократии. Так, например, можно ожидать спад и по показателю «независимость СМИ», так как июнь 2015 года ознаменовался применением силы по отношению к журналистам, конфискацией видеокамер и арестами в ходе митингов «электрический Ереван».
Чем обусловлен подобный регресс? Ответить на этот вопрос не так просто, но ясно одно – регресс демократии в РА был в стиле других стран-членов Евразийского Экономического Союза. Если до вступления в него Правительство РА хотя бы пыталовсь внешне притвориться демократическим, то, видимо, сейчас нужды в этом больше нет. В позапрошлом, 2014 году Армения среди 29-и странсоциалистического лагеряв сфере демократии была на 21-ом месте, опережая лишь страны с авторитарным режимом, как Узбекистан, Казахстан, Беларусь, Россия, Азербайджн и т.д. Ныне, видимо, Правительство РА решило стереть разницу между Арменией и авторитарными странами.
Естественно, подобные изменения мотивации обусловлены также поворотом внешней политики Армении. Если в 2010-2013 годах Армения проводила проевропейскую политику и стремиласьц улучшить уровень демократии, то с 2014-го мы начали интегрироваться в ЕАЭС, где демократия, мягко говоря, не к месту.