«Մեր քաղաքը». պատասխան՝ քանդարարներին. «Հիվանդ մտքի արգասիքներն անկանխատեսելի են»
ԶԼՄ-ների միջոցով ստացանք ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության արձագանքը․ «Ն. Սարգսյանը տվյալ շենքի քանդման թույլտվության հետ որևէ առնչություն չունի, ավելին՝ այդ մասին տեղեկացել է ԶԼՄ-ներից: Ինչ վերաբերում է ազգային պատկերասրահի քանդման վերաբերյալ պարբերաբար հնչող «ահազանգերին», բազմիցս ասվել է՝ նման հարց օրակարգում չկա և չի եղել: Դա այդ թեման բարձրացնողների հիվանդ երևակայության արդյունքն է»:
Ենթադրենք՝ Ն․ Սարգսյանը մեր մայրաքաղաքում որևէ շենքի քանդման հետ առնչություն չունի և իր գործին վերաբերող իրադարձությունների մասին տեղեկանում է ԶԼՄ-ներից։ Այնուամենայնիվ, դեռևս 2012 թվականին տված հարցազրույցներից մեկում նա հստակ նշել էր, որ Արամի 30 հասցեում գտնվող շենքի տարածքի հաշվին նախատեսվում էր լայնացնել Աբովյան և Արամի փողոցները, սակայն այդ պահին շենքը չէր խանգարում շինարարությանը։ Գիտակցելով, որ հստակության բացակայությունը անօրենների ձեռագրի կարևոր յուրահատկությունն է՝ նշենք, որ եթե նույնիսկ այսօրվա օրակարգում չկա այլ շենքերի քանդման ծրագիր և դրանց վտանգ չի սպառնում, ապա Արամի 30-ի դառը ճակատագրից դատելով՝ դա չի նշանակում, որ վտանգ առհասարակ չկա և չի լինելու։ Հիվանդ մտքի արգասիքներն անկանխատեսելի են, և եթե մեկն ասի, թե մնացյալ հուշարձանների պահպանությունը երաշխավորված է, ապա կարող ենք պատասխանել մեջբերելով նույն Ն․ Սարգսյանի խոսքերը. «Տպավորությունն է այդպիսին, բայց իրականությունը այդպիսին չէ»։
Իսկ Աշոտ Ալեքսանյանի ձևակերպած «բարի նպատակով քանդել» հասկացություն մեզ համար գոյություն չունի։ Բարի նպատակով կարելի է ոչնչացնել միայն արատը կամ թերությունը, օրնակ՝ քաղաքի պատմական շենքերի հաշվին փողոց լայնացնելու արատավոր գործելակերպը, որը, ցավոք, նաև իր նմաններն են որդեգրել։
Դիմում ենք քաղաքային իշխանություններին, վերոհիշյալ նախարարության անձնակազմին և տխրահռչակ կառուցապատողին․ կարծում եք պատահակա՞ն զուգադիպություն է այն, որ «Իսլամական պետության» խմբավորումները ավերում են Սիրիայի Պալմիրա քաղաքի հուշարձանները, իսկ դուք այստեղ՝ Հայաստանում, ջնջում եք դարավոր Երևանի պատմական շերտերը։ Եվ արդյո՞ք «հուշարձան» կարգավիճակը ինչ-ինչ անփառունակ հանձնաժողովների փաստաթղթերով է որոշվում։
2800-ամյակին ընդառաջ Երևանի հնությունները ոչնչացնելու մոլուցքը նույնիսկ ձեր գործակատարներն են փորձում բացատրել՝ հարցնելով․ «իսկ Երևանդ քանի՞ տարեկանա.․․ ըստեղ գյուղ ա եղել»։ Գյուղը, եթե ոչ գոմը, գուցե այն վայրն է, որտեղից շատերը եկել են Երևան ու հիմա ջնջում են հին երևանցու հիշողությունները։ Եվ միանգամայն բնական  է, որ մայրաքաղաքի անցյալը զրոյացնելու այդ դիրքորոշումը պաշտպանում են ներկայիս ոչ երևանցի ղեկավարները, որպեսզի հոգեբանորեն ճնշեն իրենց թերարժեքության զգացումը և ոմանց էլ համոզեն, թե իրենց՝ պազիկներով Երևան հասնելուց առաջ այստեղ քաղաքակրթություն չի եղել։
Իսկ Արամի 30-ի հանդեպ իրականացված հանցագործության ականատես քաղաքացի Լևոն Վխկրյանին իր «հոգատար լինելու համար շնորհակալություն» հայտնելու փոխարեն, քաղաքապետարանի աշխատակիցները պարտավոր էին, մեր՝ հարկատուներիս ստեղծած բյուջեից իրենց տրվող աշխատավարձի դիմաց կատարել իրենց պարտավորությունները՝ ներառյալ քաղաքի պատմական շենքերի պահպանությունը և դրանց վերականգնումը գալիք սերունդների համար։ Սակայն ինչպես ասում են՝ գայլի գլխին ավետարան կարդալն անիմաստ է։
Երևանի պատմական դիմագծի աղճատման պատասխանատուների համար քաղաքի անեծքից ազատվելու միակ ճանապարհը իրենց իսկ քանդած շենքերը նույն տեղում բեկոր առ բեկոր վերակառուցելն է, սակայն նրանք, իհարկե, կծիծաղեն այդ մտքի վրա՝ այնպես, ինչպես մենք ենք դառը ծիծաղում նրանց տգիտության, սնափառության և քաղաքաշինական համանման հանցագործություններից առաջ Թամանյանի անունը հիշատակելու սովորության վրա։
Կոլաժը՝ նախաձեռնության

“Наш город”: “Плоды больного мышления непредсказуемы” – ответ разрушителям
Общественно-гражданская инициатива “Наш город” распространила заявление в связи со сносом дома по улице Арама. В заявлении, в частности, говорится:
“СМИ опубликовали следующее объяснения Министерства градостроительства РА: “Нарек Саркисян не имеет отношения к выдаче разрешения на снос этого дома. Более того, об этом он узнал из СМИ. Что касается периодически звучащих “сигналов” о сносе Национальной картинной галереи, то неоднократно говорилось о том, что такого вопроса на повестке нет и не было. Это плод больного воображения тех, кто поднимает данную тему”.
Предположим, Н.Саркисян не имеет отношение к сносу какого-либо здания в нашей столице и о событиях, касающихся его деятельности, узнал из СМИ. Тем не менее, в одном из интервью, которое он дал еще в 2012 г., было четко сказано, что за счет территории дома по адресу Арама, 30 предусмотрено расширить улицы Абовяна и Арама. Но тогда дом не мешал строительству. Понимая, что отсутствие конкретики – важнейшая особенность тех, кто не соблюдает закон, отметим, что если сегодня на повестке нет плана сноса других зданий и опасность им не угрожает, то, судя по горькой участи дома по улице Арама, не факт, что опасности вообще нет и не будет. Плоды больного мышления непредсказуемы, и если кто-то скажет, что сохранение остальных памятников гарантировано, то мы можем привести слова того же Нарека Саркисяна: “Впечатление такое, реальность не такая”.
Что касается фразы Ашота Алексаняна “сносить из добрых побуждений”, то она для нас не существует.
…Мы обращаемся к городским властям, сотрудникам вышеупомянутого министерства и печально известному застройщику: вы думаете это случайно, что группировка “Исламское государство” уничтожает памятники в сирийском городе Пальмира, а вы здесь, в Армении, стираете исторические слои Еревана? И разве статус памятника определяется документами той или иной бесславной комиссии?
Страсть к уничтожению старины в Ереване в преддверии 2800-летия основания города ваши приспешники пытаются объяснить следующим вопросом: “А сколько лет Еревану…? Зесь же была деревня…”
Деревня, если не хлев, были тем местом, откуда многие приехали в Ереван и сейчас стирают память старых ереванцев. И вполне естественно, что действия по уничтожению прошлого столицы защищают те сегодняшние руководители, которые не являются ереванцами. Они хотят подавить в себе комплекс неполноценности и убедить некоторых в том, что до их приезда в Ереван на ПАЗиках здесь не было цивилизации.
А сотрудники мэрии, вместо того, чтобы выражать «благодарность» гражданину Левону Вхкряну, ставшему свидетелем преступления против дома по улице Арама, обязаны против зарплаты, получаемой ими за наш, налогоплательщиков, счет, выполнять свои обязанности, в которые входят в том числе сохранение и восстановление для будущих поколений исторических зданий города.
Для тех же, кто искажает исторический облик Еревана, единственной возможностью избежать проклятия города является восстановление камень за камнем на том же месте снесенных ими зданий. Но они, конечно, посмеются над этим требованием, как мы горько смеемся над их невежеством, тщеславием и привычкой перед совершением градостроительных преступлений упоминать имя Таманяна.