ԱՄՀ-ի նոր զեկույցն ազդակ է Հայաստանի համար
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) երեկ հերթական զեկույցը հրապարակեց 2016-2017 թթ. համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի վերաբերյալ։ Թեև դրանում Հայաստանի մասին առանձին կանխատեսումներ չկան, բայց որոշ եզրահանգումներ կարելի է անել։ ԱՄՀ-ի գնահատականներով՝ 2016-ին Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն կնվազի ոչ թե 0,6%-ով, այլ՝ 1%-ով: Միևնույն ժամանակ, համաշխարհային տնտեսության աճի վերաբերյալ այս կառույցի գնահատականը դրական է: Ըստ կանխատեսումների՝ այն 2016-ին կաճի 3,4 %-ով, իսկ 2017-ին` 3,6 %-ով։
Այն, որ գոնե ներկայում, Ռուսաստանի տնտեսության վերաբերյալ լավատեսական կանխատեսումներ գրեթե չեն հնչում ոչ միջազգային կազմակերպությունների, ոչ փորձագետների և ոչ էլ անգամ ռուս պաշտոնյաների շուրթերից, որոնք մինչև վերջերս պնդում էին, թե վիճակը դեպի դրականն է գնալու, ակնհայտ է։ Այդ ամենը կատարվում է ԱՄՆ-ի և Արևմուտքի կողմից՝ ատոմային ծրագրերի հետ կապված Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման ֆոնին, որը որակավորվում է որպես պատմական իրադարձություն։ Իրանն արդեն կարող է անարգել նավթ վաճառել։ Սպասվում է, որ այս երկիրը կտրուկ կավելացնի առաջարկը նավթի համաշխարհային շուկայում, ինչի հետևանքով «սև ոսկու» զգալի գնանկումը չի ուշանա, եթե դրա արդյունահանող հսկաները որևէ ելքի շուրջ համաձայնության չգան։
Ռուսական տնտեսության համար այս պատմական իրադարձությունը առայժմ բացասական հետևանքներ է խոստանում։ Այս երկիրը հսկայական ծավալներով նավթ է արտահանում, ուստի՝ դրա տնտեսությունը մեծ կախում ունի նավթի գնից։
Չինաստանում նավթի պահանջարկի բարձրացման ֆոնին նախորդ օրը գնի որոշ բարձրացում նկատվեց, բայց ԱՄՀ-ի զեկույցից հետո այսօր նորից նվազում է արձանագրվել։ Աշխարհի խոշորագույն հումքային բորսաներում երեկ երեկոյան և այսօր գիշեր ավարտված առևտրային շրջանների արդյունքներով՝ WTI տեսակի նավթի գինը հասել է 28,88 դոլարի, իսկ Brent տեսակինը՝ 28,27 դոլարի։ Տվյալները պարբերաբար փոփոխվում են, սակայն չեն գերազանցում 30 դոլարի հոգեբանական շեմը։ Դա հակառեկորդ է վերջին 12 տարվա համար։ Նավթի գինն այդքան ցածր չի եղել 2004-ից սկսած։ Այդ ցուցանիշները, մեղմ ասած, չեն համընկնում Ռուսաստանի կանխատեսումների հետ, քանի որ Ռուսաստանի 2016 թվականի պետական բյուջեում նավթի գինը ամրագրվել էր 50 դոլարի մակարդակում: Այդ երկրի բյուջետային մուտքերի կեսից ավելին ապահովում են նավթագազային եկամուտները։ Ռուսաստանում նավթի արտահանման միջին ինքնարժեքը մոտ 37 դոլար է։
Նավթի գնանկման հետևանքով դոլարի փոխարժեքն, ըստ «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության, հասել է 79,9 ռուբլու։
Նավթի շուկայի վերաբերյալ միջազգային փորձագետներն ու տնտեսագետները որոշ ելքեր են առաջարկում, սակայն դրանք միայն առաջարկներ են, որոնց դեռևս արձագանքներ չկան։ Օրինակ՝ նշվում է, որ եթե Ռուսաստանն առաջին քայլն անի ու նվազեցնի նավթի արդյունահանման ու արտահանման ծավալները, նրան կհետևեն նաև մյուս երկրները, մասնավորապես՝ Սաուդյան Արաբիան և ՕՊԵԿ-ի մյուս ներկայացուցիչները։
ԱՄՀ-ի այս զեկույցում, ինչպես նշեցինք, Հայաստանը չի առանձնացվում։ Ընդհանուր նշվում է, որ Ռուսաստանից մեծ կախվածություն ունեցող ԱՊՀ շատ երկրներում տնտեսական անկումը կշարունակվի։ Հայաստանի մասով անկում կգրանցվի, թե ոչ, դժվար է ասել, բայց, որ հայաստանյան տնտեսությունը ռուսական տնտեսությունից մեծ կախում ունեցող երկրներից, փաստ է։ Փաստ է՝ կոնկրետ թվերով։ Առաջինը, որի մասին շատ է խոսվում այս օրերին, այս երկրից եկող տրանսֆերտներն են։ Առհասարակ, Հայաստան եկող տրանսֆերտների առյուծի բաժինն այս երկրից է գալիս։ 2015-ին դրանց ծավալը կտրուկ նվազեց։ Օրինակ, միայն 2015-ի նոյեմբերի արդյունքներով, ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի, մասնավոր տրանսֆերտների զուտ ներհոսքի ծավալը կազմել է 68,4 միլիոն դոլար՝ 2014-ի նոյեմբերի ավելի քան 90 միլիոն դոլարի դիմաց։ Նվազումը կազմել է 24%:
Մյուսը՝ Ռուսաստանը Հայաստանի առևտրային խոշորագույն գործընկերն է։ Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության վերջին տվյալների՝ այս երկրին է բաժին ընկնում Հայաստանի արտահանման 15,1%-ը և ներմուծման՝ 30,6% (ըստ ապրանքի ծագման երկրի)։ 2015-ի հունվար- նոյեմբերին, 2014-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, Հայաստան-Ռուսաստան առևտրաշրջանառությունը նվազել է 13,8%-ով։ Դրան էլ հավելած այն, որ Հայաստանից արտահանվող ապրանքների մի մասի գնորդը հիմնականում Ռուսաստանն է։ Եվ երբ այս երկրում տնտեսությունն ու ռուբլին թուլանում են, առաջին տուժողները հայ արտադրողներն են լինում։ Վառ օրինակ են կոնյակ, գինի ու ձուկ արտադրողները։ Ու այսպես, բացասական հետևանքները տարածվում են տնտեսության ամբողջ շղթայով։
Ու այս կախվածության պատճառով է, որ Հայաստանը չի կարողանում օգտվել նավթի գնանկումից։ Թեև առաջին հայացքից թվում է, թե լինելով էներգետիկ ռեսուրսներ ներմուծող երկիր, պետք է օգուտներ քաղեր նավթի գնանկումից։ Իրանի հետ կապված զարգացումներից, գուցե, Հայաստանը որոշ օգուտներ քաղի, բայց դրանք չեն կարող լրացնել այն վնասները, որոնք առաջանում են Ռուսաստանի տնտեսության վատթարացման հետևանքով։ Այսինքն՝ եթե Ռուսաստանի վերաբերյալ ԱՄՀ-ի կանխատեսումներն իրականանան, Հայաստանը դրանից միայն կտուժի։

Новый доклад МВФ является сигналом для Армении
Международный валютный фонд опубликовал доклад о росте мирового ВВП в 2016-2017 гг. И хотя в докладе нет отдельного прогноза по Армении, однако некоторые выводы все же можно сделать. По оценкам МВФ, в 2016 г. ВВП России снизится не на 0,6%, а на 1%. Вместе с тем в докладе дается положительная оценка росту мировой экономики. Согласно прогнозам, в 2016 г. этот показатель составит 3,4%, а 2017-ом – 3,6%.
В настоящее время ни междунраодные организации, ни эксперты, ни даже российские должностные лица, которые до недавнего времени утверждали, что положение меняется в лучшую сторону, не делают оптимистических прогнозов относительно экономики РФ. После отмены санкций США и Запада против Ирана, что расценивается как историческое событие, эта страна уже может беспрепятственно продавать нефть. Ожидается, что Иран резко увеличит предложение нефти на мировом рынке, вследствие чего значительное падение цен на “черное золото” не заставит себя долго ждать.
Для российской экономики это историческое событие пока сулит лишь отрицательные последствия. Россия экспортирует нефть в огромных объемах, поэтому экономики страны сильно зависит от ее стоимости.
На фоне увеличения спроса в Китае накануне цена на нефть немного поднялась. Однако сегодня, после доклада МВФ, вновь зафиксировано снижение стоимости нефти. На крупнейших сырьевых биржах мира вчера вечером и сегодня ночью стоимость нефти марки WTI достигла 28,88, а марки Brent – 28,27 доллара. Эти показатели, мягко говоря, не совпадают с прогнозами России, поскольку в госбюджете РФ 2016 г. цена на нефть зафиксирована на уровне 50 долларов. В этой стране более половины бюджетных поступлений обеспечивают доходы от нефти и газа.
Международные эксперты и экономисты предлагают определенные выходы, но это всего лишь предложения, на которые пока никто не отреагировал. Например, говорится о том, что если Россия сократит объемы добычи и экспорта нефти, то за ней последуют остальные страны, в частности Саудовская Аравия и другие представители ОПЕК.
В докладе МВФ, как мы уже отметили, Армения не упоминается. Отмечается, что во многих странах СНГ, имеющих большую зависимость от России, спад экономики продолжится. Факт, что Армения относится к числу стран, экономика которых в значительной степени зависит от экономики РФ. Во-первых, в последнее время много говорится о поступающих из этой страны трансфертах. Вообще львиная доля денежных средств, присылаемых в Армению, приходится на Россию. Между тем уже наблюдается сокращение трансфертов на 24%.
Во-вторых, Россия являет ся крупнейшим торговым партнером Армении. В январе-ноябре 2015 г. по сравнению с тем же периодом 2014 г. торговый оборот между Арменией и РФ сократился на 13,8%. Кроме того, покупателем части экспортируемых из Армении товаров является в основном Россия. И когда экономика и валюта этой страны ослабевают, то это в первую очередь чувствуют на себе армянские производители. Яркий пример – производство коньяка, вина и рыбы. Таким образом, негативные последствия распространяются на всю экономику страны.
Причиной такой зависимости является то, что Армения не может воспользоваться падением цен на нефть, хотя на первый взгляд может показаться, что, будучи страной, импортирующей энергоресурсы, Армения должна воспользоваться сложившейся ситуацией. В контексте событий, связанных с Ираном, Армении, возможно, удастся извлечь выгоду, но она не сможет возместить тот ущерб, который наносится вследствие ухудшения состояния российской экономики. Так что если прогнозы МВФ в отношении России сбудутся, то Армения только пострадает.