Բարձրավոլտը՝ Մոսկվայի թույլտվությամբ և Մոսկվայի համար
2016թ. հունվարի 15-ին ԵԱՏՄ մաքսային տարիֆային և ոչ տարիֆային կարգավորումների դեպարտամենտ Հայաստանի Հանրապետության կողմից նախաձեռնողական առաջարկ է ստացվել` Մաքսային միության միշարքորոշումների մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին:
ՀՀ-ի կողմից առաջարկվում է ներմուծման մաքսային դրույքաչափերից ազատել ՀՀ ներմուծվող այն նյութերը և սարքավորումները, որոնք նախատեսված են Իրան Հայաստան 3-րդ Էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման համար: Հիշեցնենք, որ «Իրան-Հայաստան» Էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման պայմանագիրը կնքվել է դեռ 2006թ.-ի հունիսի 5-ին, երբ ԵԱՏՄ-ն, որպես այդպիսին, դեռևս գոյություն չուներ:
Առաջարկության մեջ ասվում է, որ հայկական կողմի կարծիքով, առաջարկվող միջոցը կապահովի ՀՀ-ի կողմից իր միջազգային պարտականություների կատարումը, վերը նշված միջազգային պայամանգրով:
Ստեղծված իրավիճակում, ստացվում, որ ՀՀ-ին անհարաժեշտ է արտաքին կառույցի թույլտվություն իր տարածքում կառուցվող Էլեկտրահաղորդման գծի համար անհրաժեշտ նյութերն ու սարքավորումները առանց մաքսազերծման ներկրելու համար:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նախկինում արդեն անդրադերձել է կառուցվող Իրան-Հայաստան և Վրաստան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերով դեպի Իրան ու Վրաստան էլեկտրաէներգիա արտահանելու «ԳազպրոմԱրմենիային» տրված նախապատվությանը:
Մասնավորապես, 2015թ. ամռանը հաստատված համաձայնագրով «ԳազպրոմԱրմենիային» է տրվում Հայաստանից դեպի Իրան և Վրաստան 400կՎ լարմամբ էլեկտրաէներգիայի արտահանման մենաշնորհը:
Այսպիսով՝ ԵԱՏՄ-ն, որի հիմական հիմադիրն է Ռուսաստանի Դաշնությունը որևէ պատճառ չունի մերժելու ՀՀ առաջարկը, քանի որ կառուցվող էլեկտրահաղորդմանգծերից առաջնահերթը շահ է ունենալու հենց ռուսական պետական ըներությունը, որի 73,1%-ը պատկանում է այդ պետությանը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի առաջարկը դժվար թե մերժվի ԵԱՏՄ-ի կողմից, սակայն հարկ է փաստել, որ Երևանը Մոսկվայից թույլտվություն է խնդրում, որ վերջինիս չվճարի մաքսատուրք՝ Հայաստանի հարկատուների հաշվին, բայց այդ նույն Մոսկվային պատկանող կազմակերպությանը եկամուտ բերելու համար կառուցվող օբյեկտի շինանյութերից:

Строительство ЛЭП – с разрешения Москвы и для Москвы
15 января 2016 г. Департамент таможенно-тарифного и нетарифного регулирования Евразийского экономического союза получил от Республики Армения инициативное предложение о внесении изменений в ряд решений Таможенного союза.
Армения предлагает освободить от таможенных налогов на импорт те стройматериалы и оборудование, которые необходимы для строительства 3-й линии электропередач Иран-Армения. Напомним, что договор о строительстве ЛЭП Иран-Армения был заключен еще 5 июня 2006 г., когда ЕАЭС как таковой еще не существовал.
Согласно армянской стороне, предложение обеспечит выполнение Арменией своих международных обязательств по вышеуказанному международному договору.
Получается, что в сложившейся ситуации Армении необходимо разрешение внешней структуры на поставку без растаможки материалов и оборудования, необходимых для строящейся на ее территории ЛЭП.
Ранее “Объединение информированных граждан” уже сообщало о том, что в вопросе строительства высоковольтных линий электропередач, предназначенных для импорта электроэнергии из Армении в Иран и Грузию ,предпочтение отдано компании “Газпром-Армения”.
Так, по утвержденному летом 2015 г. соглашению компании “Газпром-Армения” была предоставлена монополия на экспорт электроэнергии из Армении в Иран и Грузию.
Таким образом, ЕАЭС, основным учредителем которого является Российская Федерация, не имеет никаких причин для отклонения предложения РА, поскольку от строительства ЛЭП выиграет в первую очередь российская компания, 73,1% акций которой принадлежат государству.
Несмотря на то, что ЕАЭС вряд ли отклонит предложение армянской стороны, следует констатировать, что Ереван просит Москву разрешить не платить таможенную пошлину на импортируемые стройматериалы для объекта, который строится с целью обеспечения прибыли для российской же организации.