Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող Կոնդոլիզա Ռայսը արժանի չէ Ստենֆորդում դասավանդելու
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Կոնդլոլիզա Ռայսը վերջերս հրապարակած «Վաշինգտոնում անցկացրած իմ տարիների հուշագիրը. չկա ավելի մեծ պատիվ» խորագրով իր 750 էջանոց գրքում հպարտությամբ պատմում է Հայոց ցեղասպանության բանաձևերի տապալման ուղղությամբ իր մղած պայքարի մասին երկու տարբեր առիթներով։ Նա մեծ հաճույքով գլուխ է գովում, որ իրեն հաջողվել է խոչընդոտել ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1991 և 2007 թվականներին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Այս հուշերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը բացահայտում է նրա տհաս դատողությունը և էթիկայի նորմերի բացակայությունը։ Նա պատմում է, որ «այս խնդրի» հետ իր առաջին փորձը 1991 թվականին էր, երբ աշխատում էր Սպիտակ Տանը որպես Նախագահ Ջորջ Հ.Վ. Բուշի հատուկ օգնական։ Նրա հանձարարությունն էր «ջանք չխնայել Ներկայացուցիչների պալատում այս բանաձևը տապալելու համար»։
Պարծենալով իր իրագործումով` նա ինքն իրեն նկարագրում է որպես մի անձ, ով պայքարել է «հզոր ամերիկահայ լոբբի» դեմ, որը «տարիներ շարունակ ճնշում է գործադրել Կոնգրեսի վրա բանաձևն ընդունելու հարցում, որակելու համար 1915 թվականից ի վեր Օսմանյան Կայսրության կողմից հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն»։ Իրականում, նա կարիք չուներ հակառակվել մի բանի, որ արդեն իսկ ընդունվել էր Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1975 և 1984 թվականներին, ինչպես նաև նախագահ Ռոնալդ Ռեգանի կողմից՝ 1981 թվականին։
Ռայսը շարունակում է՝ ասելով, որ «գոյություն ունեն կատարվածի բազմաթիվ պատմական մեկնաբանություններ», ինչը բնավ չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ոչ մի պատմական վեճ չկա Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, որը համընդհանուր ընդունված իրողություն է։ Ավելին, պրոֆեսոր Ռայսը կարծես թե չի հասկանում, որ նկարագրելով հայերի «սպանությունները» որպես «միանգամայն դաժան, էթնիկական շարժառիթներով ջարդեր»` նա իրականում որակում է դրանք որպես ցեղասպանություն, ինչպես սահմանված է ՄԱԿ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի 2–րդ հոդվածում:
Իր հուշերում, Ռայսը փորձում է արդարացնել իր խափանարար խուսանավումները` բացատրելով, որ թուրքերը «կատաղած էին, որ պիտակվում են մի դեպքի համար, որը տեղի է ունեցել գրեթե մեկ դար առաջ` Օսմանյան ժամանակներում»: Բանանային հանրապետության անողնաշար պաշտոնյա հանդես գալու փոխարեն, Ռայսը պետք է խստորեն հորդորեր թուրքերին, որ Միացյալ Նահանջները չի խեղաթյուրի պատմական փաստերը պարզապես բռնապետական մի պետության խելացնոր ղեկավարներին գոհացնելու համար:
Գլուխ գովալով, թե ինչքան լավ է նրան «հաջողվել» «իրականացնել իր հանձարարությունը»` Ռայսը քարասրտորեն նկարագրում է «Հայոց ցեղասպանության քստմնելի բանաձևի դեմ պայքարելուն» ուղղված իր սոսկալի ջանքերը: Նա կիսատ-պռատ փորձ է անում նվազեցնելու համար իր մեղքի բաժինը` նշելով, որ ոչ ոք չի ժխտում «այդ ահավոր իրադարձությունները կամ ողբերգական մահը հարյուր հազարավոր անմեղ հայերի», մի բան, որ նույնիսկ թուրք պաշտոնատարներն են ընդունում:
Եթե Ռայսը տեղյակ էր, որ ոչ ոք չի ժխտում հայերի զանգվածային սպանությունը, ինչու՞ է ինքն այդպես բուռն պայքարում բանաձևը տապալելու համար: Ապա նա թութակի պես կրկնում է թուրքական անիմաստ քարոզչությունը, թե այս հարցը պետք է թողնել «պատմաբաններին, և ոչ թե քաղաքական գործիչներին, հենց վերջիններս էլ պետք է որակումներ տան»: Ռայսը պետք է իմանար, որ աշխարհի հեղինակավոր պատմաբաններն արդեն իսկ հայտարարել էին, որ հայկական ջարդերը որակվում են որպես ցեղասպանություն:
2007 թվականին, որպես պետքարտուղար, Ռայսը ևս մեկ անգամ պայքարեց Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման դեմ: Նա հայտնում է, որ ինքը «աղաչել էր» Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նանսի Փելոսիին, որպեսզի այդ բանաձևը քվեարկության չդնի, սակայն խոսնակը մերժել է նրա խնդրանքը։ Դրանից հետո Ռայսը և պաշտպանության քարտուղար Բոբ Գեյթսը Սպիտակ Տան առջև հանդես են գալիս բանաձևին հակառակ մամլո հայտարարությամբ։ Ռայսը նաև կազմում է բանաձևի դեմ ուղղված համատեղ մի նամակ` ստորագրված նախկին ութ պետքարտուղարների կողմից:
Ռայսը հպարտությամբ նշում է իր հուշերում, որ իրեն հաջողվել է արգելափակել բանաձևի քվեարկումը, ինչպես որ նա խոստացել էր թուրքերին: Այսպիսով, ևս մեկ անգամ, Ամերիկայի հիմնական բարձր արժեքներն ու վեհ սկզբունքները պաշտպանելու փոխարեն, աշխարհի ամենահզոր ազգի պետքարտուղարը ենթարկվում է երրորդ աշխարհի մի լկտի երկրի պարտադրանքին:
Ավարտելով այս պատմությունը` Ռայսը կեղծ մեղադրանք է հնչեցնում Հայաստանի ղեկավարների դեմ` հայտարարելով, որ «ժողովրդավարական սկզբունքներով ընտրված Հայաստանի կառավարությունը շատ քիչ հետաքրքրություն ունի բանաձևի հարցում։ Իրականում, նա փորձում է բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ և նրան դա անհրաժեշտ չէ»։ Ռայսը հակասում է ԱՄՆ կառավարության կողմից արված հրապարակային հայտարարությանը, որ 2003 թվականի նախագահական ընտրությունները չէին համապատասխանում միջազգային չափանիշներին։
Ավելին, այն ժամանակվա նախագահ Քոչարյանը չէր ընդդիմանում ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը և չէր փորձում բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայ հետ։ Իրականում, պետական դեպարտամենտի մի պաշտոնատար հայտարարել է, որ Երևանում Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ, ՀՀ նախագահը «վատ տրամադրությունում» էր, քանի որ Սպիտակ Տունը արգելափակել է ցեղասպանության բանաձևը։
Ռայսը այժմ դասավանդում է Ստենֆորդ համալսարանում։ Զարմանալիորեն, ցեղասպանությունը ժխտող մեկ այլ նախկին պետքարտուղար Ջորջ Շուլցը նույնպես Ստենֆորդում է։ Դասախոսները, ուսանողները, շրջանավարտները և դոնորները պետք է հորդորեն Ստենֆորդի համալսարանի ղեկավարներին, որ ցեղասպանությունը ժխտողները գործ չունեն Ամերիկայի լավագույն բարձրագույն կրթության հաստատություններից մեկում։
Ընթերցողներին կոչ է արվում իրենց դժգոհությունը հայտնել պրոֆեսոր Ռայսին` 1-650-721-3390 ֆաքսով` ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման դեմ ուղղված իր քստմնելի գործունեության համար:

Genocide Denier Condoleezza Rice Unworthy to Teach at Stanford
In her newly published 750-page book, "A Memoir of My Years in Washington: No Higher Honor," former Secretary of State Condoleezza Rice proudly describes her efforts to defeat Armenian Genocide resolutions on two separate occasions. With great relish, she brags about her success in undermining the acknowledgment of the Armenian Genocide by the U.S. Congress in 1991 and 2007.
A close scrutiny of Rice’s arguments exposes her flawed judgment and ethical lapses. In her memoir, she relates that her first experience "with this problem" was in 1991, when she worked in the White House as acting special assistant to Pres. George H. W. Bush. Her task was "to mobilize an effort to defeat the resolution in the House of Representatives." Gloating over her triumph, she depicts herself as battling "the powerful Armenian American lobby" that "has for years pressured Congress to pass a resolution branding the Ottoman Empire’s mass killings of Armenians starting in 1915 as genocide." In reality, she had no need to counter what had already been acknowledged by the House of Representatives in 1975 and 1984, and by Pres. Ronald Reagan in 1981.
Rice proceeds to maintain that "there are many historical interpretations of what happened," which is totally untrue, as there are no historical disputes on the Armenian Genocide -- a universally acknowledged fact. Furthermore, Prof. Rice does not seem to realize that when she describes the Armenian "killings" as "clearly a brutal, ethnically motivated massacre," she in fact is recognizing them as genocide, as defined under Article 2 of the UN Genocide Convention.
In her memoir, Rice attempts to justify her obstructionist maneuvers by explaining that the Turks "were outraged at the prospect of being branded for an event that had taken place almost a century before -- under the Ottomans!" Instead of behaving as the spineless official of a banana republic, Rice should have sternly admonished the Turks that the United States would not distort historical facts to appease the paranoid leaders of an autocratic state!
Boasting about how well she "had succeeded" in her "assigned task," Rice callously describes her appalling efforts in "fighting off the dreaded Armenian genocide resolution." She makes a half-hearted attempt to minimize her ethical transgression by stating that no one denies "the awful events or the tragic deaths of hundreds of thousands of innocent Armenians," which even Turkish officials acknowledge. If she was aware that no one was denying the mass murder of Armenians, why was Rice so fervently determined to kill the resolution? She then parrots the nonsensical Turkish propaganda that this issue should be left to "historians -- not politicians -- to decide how best to label what had occurred." Rice should have known that reputable historians the world over have already declared that the Armenian killings constituted genocide.
As Secretary of State in 2007, Rice once again battled against the adoption of an Armenian Genocide resolution. She reports that she "begged" House Speaker Nancy Pelosi to prevent the House from voting on the resolution, but the Speaker rejected her request. Rice and Defense Secretary Bob Gates then delivered a press statement against the resolution, standing in front of the White House. She also got eight former secretaries of state to sign a joint letter opposing the resolution.
Rice proudly states in her memoir that she managed to block the vote on the resolution, in keeping with her promise to the Turks. Once again, instead of defending the noble values and high principles on which America was founded, the secretary of state of the most powerful nation on earth caved in to the diktats of a third world bully!
Concluding her narrative, Rice makes false accusation against Armenia’s leaders, claiming that "the democratically elected Armenian government had little interest in the resolution. In fact, it was engaged in an effort to improve relations with Turkey, and it didn’t need it either." Rice is contradicting the U.S. government’s public announcement that the 2003 Armenian presidential elections did not meet international standards. Furthermore, the then Pres. Kocharian did not oppose the genocide resolution and was not seeking to improve Armenia’s relations with Turkey. In fact, a State Dept. official reported that during his meeting with Kocharian in Yerevan, the Armenian President was "in a foul mood" because the White House had just blocked the genocide resolution.
Rice is now a professor at Stanford University. Ironically, another Armenian Genocide denier, former Secretary of State George Shultz, is also at Stanford. Faculty members, students, alumni and donors should advise Stanford University officials that genocide deniers are not welcome at one of America’s most distinguished institutions of higher learning.
Readers are urged to fax Prof. Rice at 1-650-721-3390, expressing displeasure at her appalling efforts against U.S. acknowledgment of the Armenian Genocide.