Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող Կոնդոլիզա Ռայսը արժանի չէ Ստենֆորդում դասավանդելու
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Կոնդլոլիզա Ռայսը վերջերս հրապարակած «Վաշինգտոնում անցկացրած իմ տարիների հուշագիրը. չկա ավելի մեծ պատիվ» խորագրով իր 750 էջանոց գրքում հպարտությամբ պատմում է Հայոց ցեղասպանության բանաձևերի տապալման ուղղությամբ իր մղած պայքարի մասին երկու տարբեր առիթներով։ Նա մեծ հաճույքով գլուխ է գովում, որ իրեն հաջողվել է խոչընդոտել ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1991 և 2007 թվականներին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Այս հուշերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը բացահայտում է նրա տհաս դատողությունը և էթիկայի նորմերի բացակայությունը։ Նա պատմում է, որ «այս խնդրի» հետ իր առաջին փորձը 1991 թվականին էր, երբ աշխատում էր Սպիտակ Տանը որպես Նախագահ Ջորջ Հ.Վ. Բուշի հատուկ օգնական։ Նրա հանձարարությունն էր «ջանք չխնայել Ներկայացուցիչների պալատում այս բանաձևը տապալելու համար»։
Պարծենալով իր իրագործումով` նա ինքն իրեն նկարագրում է որպես մի անձ, ով պայքարել է «հզոր ամերիկահայ լոբբի» դեմ, որը «տարիներ շարունակ ճնշում է գործադրել Կոնգրեսի վրա բանաձևն ընդունելու հարցում, որակելու համար 1915 թվականից ի վեր Օսմանյան Կայսրության կողմից հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն»։ Իրականում, նա կարիք չուներ հակառակվել մի բանի, որ արդեն իսկ ընդունվել էր Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1975 և 1984 թվականներին, ինչպես նաև նախագահ Ռոնալդ Ռեգանի կողմից՝ 1981 թվականին։
Ռայսը շարունակում է՝ ասելով, որ «գոյություն ունեն կատարվածի բազմաթիվ պատմական մեկնաբանություններ», ինչը բնավ չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ոչ մի պատմական վեճ չկա Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, որը համընդհանուր ընդունված իրողություն է։ Ավելին, պրոֆեսոր Ռայսը կարծես թե չի հասկանում, որ նկարագրելով հայերի «սպանությունները» որպես «միանգամայն դաժան, էթնիկական շարժառիթներով ջարդեր»` նա իրականում որակում է դրանք որպես ցեղասպանություն, ինչպես սահմանված է ՄԱԿ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի 2–րդ հոդվածում:
Իր հուշերում, Ռայսը փորձում է արդարացնել իր խափանարար խուսանավումները` բացատրելով, որ թուրքերը «կատաղած էին, որ պիտակվում են մի դեպքի համար, որը տեղի է ունեցել գրեթե մեկ դար առաջ` Օսմանյան ժամանակներում»: Բանանային հանրապետության անողնաշար պաշտոնյա հանդես գալու փոխարեն, Ռայսը պետք է խստորեն հորդորեր թուրքերին, որ Միացյալ Նահանջները չի խեղաթյուրի պատմական փաստերը պարզապես բռնապետական մի պետության խելացնոր ղեկավարներին գոհացնելու համար:
Գլուխ գովալով, թե ինչքան լավ է նրան «հաջողվել» «իրականացնել իր հանձարարությունը»` Ռայսը քարասրտորեն նկարագրում է «Հայոց ցեղասպանության քստմնելի բանաձևի դեմ պայքարելուն» ուղղված իր սոսկալի ջանքերը: Նա կիսատ-պռատ փորձ է անում նվազեցնելու համար իր մեղքի բաժինը` նշելով, որ ոչ ոք չի ժխտում «այդ ահավոր իրադարձությունները կամ ողբերգական մահը հարյուր հազարավոր անմեղ հայերի», մի բան, որ նույնիսկ թուրք պաշտոնատարներն են ընդունում:
Եթե Ռայսը տեղյակ էր, որ ոչ ոք չի ժխտում հայերի զանգվածային սպանությունը, ինչու՞ է ինքն այդպես բուռն պայքարում բանաձևը տապալելու համար: Ապա նա թութակի պես կրկնում է թուրքական անիմաստ քարոզչությունը, թե այս հարցը պետք է թողնել «պատմաբաններին, և ոչ թե քաղաքական գործիչներին, հենց վերջիններս էլ պետք է որակումներ տան»: Ռայսը պետք է իմանար, որ աշխարհի հեղինակավոր պատմաբաններն արդեն իսկ հայտարարել էին, որ հայկական ջարդերը որակվում են որպես ցեղասպանություն:
2007 թվականին, որպես պետքարտուղար, Ռայսը ևս մեկ անգամ պայքարեց Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման դեմ: Նա հայտնում է, որ ինքը «աղաչել էր» Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նանսի Փելոսիին, որպեսզի այդ բանաձևը քվեարկության չդնի, սակայն խոսնակը մերժել է նրա խնդրանքը։ Դրանից հետո Ռայսը և պաշտպանության քարտուղար Բոբ Գեյթսը Սպիտակ Տան առջև հանդես են գալիս բանաձևին հակառակ մամլո հայտարարությամբ։ Ռայսը նաև կազմում է բանաձևի դեմ ուղղված համատեղ մի նամակ` ստորագրված նախկին ութ պետքարտուղարների կողմից:
Ռայսը հպարտությամբ նշում է իր հուշերում, որ իրեն հաջողվել է արգելափակել բանաձևի քվեարկումը, ինչպես որ նա խոստացել էր թուրքերին: Այսպիսով, ևս մեկ անգամ, Ամերիկայի հիմնական բարձր արժեքներն ու վեհ սկզբունքները պաշտպանելու փոխարեն, աշխարհի ամենահզոր ազգի պետքարտուղարը ենթարկվում է երրորդ աշխարհի մի լկտի երկրի պարտադրանքին:
Ավարտելով այս պատմությունը` Ռայսը կեղծ մեղադրանք է հնչեցնում Հայաստանի ղեկավարների դեմ` հայտարարելով, որ «ժողովրդավարական սկզբունքներով ընտրված Հայաստանի կառավարությունը շատ քիչ հետաքրքրություն ունի բանաձևի հարցում։ Իրականում, նա փորձում է բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ և նրան դա անհրաժեշտ չէ»։ Ռայսը հակասում է ԱՄՆ կառավարության կողմից արված հրապարակային հայտարարությանը, որ 2003 թվականի նախագահական ընտրությունները չէին համապատասխանում միջազգային չափանիշներին։
Ավելին, այն ժամանակվա նախագահ Քոչարյանը չէր ընդդիմանում ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը և չէր փորձում բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայ հետ։ Իրականում, պետական դեպարտամենտի մի պաշտոնատար հայտարարել է, որ Երևանում Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ, ՀՀ նախագահը «վատ տրամադրությունում» էր, քանի որ Սպիտակ Տունը արգելափակել է ցեղասպանության բանաձևը։
Ռայսը այժմ դասավանդում է Ստենֆորդ համալսարանում։ Զարմանալիորեն, ցեղասպանությունը ժխտող մեկ այլ նախկին պետքարտուղար Ջորջ Շուլցը նույնպես Ստենֆորդում է։ Դասախոսները, ուսանողները, շրջանավարտները և դոնորները պետք է հորդորեն Ստենֆորդի համալսարանի ղեկավարներին, որ ցեղասպանությունը ժխտողները գործ չունեն Ամերիկայի լավագույն բարձրագույն կրթության հաստատություններից մեկում։
Ընթերցողներին կոչ է արվում իրենց դժգոհությունը հայտնել պրոֆեսոր Ռայսին` 1-650-721-3390 ֆաքսով` ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման դեմ ուղղված իր քստմնելի գործունեության համար:

Отрицающая Геноцид армян Кондолиза Райс недостойна того, чтобы преподавать в Стэнфорде
Бывший госсекретарь США Кондолиза Райс в своей недавно опубликованной 750-страничной книге под названием «Мемуары о моих годах, проведенных в Вашингтоне: нет более высокой чести» по разным поводам с гордостью рассказывает о своей борьбе, направленной на провал резолюций о Геноциде армян. Она с большим удовольствием хвастается, что в 1991-ом и 2007-ом годах ей удалось воспрепятствовать признанию в Конгрессе США Геноцида армян.
Скрупулезное изучение этих мемуаров выявляет незрелость ее суждений и отсутствие этических норм. Она рассказывает, что ее первый опыт, связанный с «этой проблемой», относится к 1991-му году, когда в Белом Доме она работала специальным помощником президента Джорджа Буша. У нее было задание «не пощадить усилий для того, чтобы провалить эту резолюцию в Палате представителей».
Гордясь выполнением задания, она описывает себя как человека, боровшегося против «мощного лобби американских армян», которое «на протяжении лет оказывало давление на Конгресс в вопросе принятия резолюции, для квалификации массовых убийств армян в Османской империи с 1915 года в качестве геноцида». На самом деле, ей не нужно было противиться тому, что уже было принято в 1975-ом и 1984-ом годах Палатой представителей, а также в 1981 году президентом Рональдом Рейганом.
Райс продолжает, говоря, что «существуют множество исторических толкований произошедшего», но это совершенно не соответствует действительности, поскольку нет ни одного исторического диспута по поводу Геноцида армян, который является общепринятым фактом. Более того, профессор Райс, кажется, не понимает, что описывая «убийства» армян как «однозначно жестокие погромы, совершенные по этническим мотивам», она на самом деле квалифицирует их как геноцид, как это определено во 2-ой статье конвенции ООН о геноциде.
В своих мемуарах, Райс пытается оправдать свои маневры разрушительного характера, объясняя, что турки «были разгневаны тем, что их клеймят за событие, которое произошло почти век назад, во времена Османской империи». Вместо того чтобы выступать в качестве бесхребетного чиновника «банановой республики», Райс должна была четко разъяснить туркам, что Соединенные Штаты не будут искажать исторических фактов лишь для того, чтобы угодить сумасшедшим руководителям диктаторского государства.
Хвастаясь тем, как ей «удалось» хорошо «выполнить задание», Райс хладнокровно описывает свои ужасные усилия, направленные на «борьбу против страшной резолюции о Геноциде армян». Она с грехом пополам пытается уменьшить свою долю вины, отмечая, что никто не отрицает «эти ужасные события или трагическую гибель сотен тысяч безвинных армян»: то, что признают даже турецкие должностные лица. Если Райс была в курсе того, что никто не отрицает массовых убийств армян, то почему она так яро боролась за провал резолюции? Затем она, как попугай, повторяет бессмысленную турецкую пропаганду о том, что этот вопрос нужно оставить «не политикам, а историкам, именно они должны давать характеристики». Райс должна была бы знать, что авторитетные историки мира уже заявили, что армянские погромы квалифицируются как геноцид.
В 2007 году Райс, будучи госсекретарем, вновь боролась против принятия резолюции о Геноциде армян. Она сообщает, что «умоляла» спикера Палаты представителей Нэнси Пелоси не выносить эту резолюцию на голосование, однако спикер отклонила ее просьбу. После этого Райс и министр обороны Боб Гейтс выступили в Белом Доме с заявлением, направленным против резолюции. Райс также составила совместное письмо против резолюции, подписанное 8 бывшими госсекретарями.
Райс с гордостью отмечает в своих мемуарах, что ей удалось блокировать голосование по резолюции, как она и обещала туркам. Таким образом, еще раз вместо защиты основополагающих ценностей и высших принципов Америки, госсекретарь самой могущественной нации мира подчинилась требованию наглой страны третьего мира.
Завершая эту историю, Райс выступает с ложным обвинением в адрес руководителей Армении, заявляя, что «правительство Армении, избранное по демократическим принципам, проявляет очень незначительный интерес к вопросу резолюции. На самом деле, оно пытается улучшить отношения с Турцией, и это ему не нужно». Райс противоречит публичному заявлению правительства США о том, что президентские выборы 2003 года не соответствовали международным стандартам. Более того, тогдашний президент Армении Кочарян не противился принятию резолюции по Геноциду и не пытался улучшить отношения с Турцией. На самом деле, один из чиновников Госдепартамента заявил, что во время встречи с Кочаряном в Ереване президент РА «был в плохом настроении», поскольку Белый Дом блокировал резолюцию по Геноциду.
Теперь Райс преподает в Университете Стэнфорда. Удивительно, но другой бывший госсекретарь, отрицающий Геноцид, Джордж Шульц также преподает в Стэнфорде. Преподаватели, студенты, выпускники и доноры должны объяснить руководителям Университета Стэнфорда, что отрицателям Геноцида нечего делать в одном из лучших высших учебных заведений США.
Мы призываем читателей выразить свое недовольство профессору Райс по факсу 1-650-721-3390 за ее ужасную деятельность, направленную против признания Соединенными Штатами Геноцида армян.