ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության մամուլի հաղորդագրություն
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ս.թ. հունվարի 26-ի լիագումար նիստում տեղի է ունեցել խնդրահարույց բանաձեւերի քվեարկությունը:
Հարցի առնչությամբ հայկական կողմը նախապես իրականացրել էր համապատասխան աշխատանք, այդ թվում՝ հանդիպումներ էր ունեցել ԵԽԽՎ պատվիրակների հետ ու ներկայացրել իր դիրքորոշումներն ու մտահոգությունները բանաձեւերում տեղ գտած ձեւակերպումների առնչությամբ, որոնք համահունչ չէին միջազգային հանրության ու, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ Ֆրանսիայի, ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի կողմից արտահայտած դիրքորոշումներին ու հայտարարություններին:
Բանաձեւերը մեծապես խեղաթյուրում էին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի պատմությունն ու էությունը եւ անթույլատրելիորեն միջամտում խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ինչի մասին են վկայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ս.թ. հունվարի 22-ի ու ավելի վաղ արված մյուս հայտարարությունները, ինչպես նաեւ լիագումար նիստում բազմաթիվ պատվիրակների ելույթները:
Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամները, ըմբռնելով պահի պատասխանատվությունը, քվեարկության արդյունքում մերժեցին Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» տխրահռչակ բանաձեւը:
Ինչ վերաբերում է Սարսանգի վերաբերյալ բանաձեւին, ապա ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորներ, անտեսելով միջազգային հանրության կարծիքը, դրսեւորելով միակողմանի մոտեցում, քվեարկեցին դրա ընդունման օգտին՝ այդպիսով հումանիտար-տեխնիկական բնույթի զեկույցին տալով քաղաքական բովանդակություն:
Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում ԵԽԽՎ այն պատվիրակներին, ովքեր ցուցաբերեցին սկզբունքային դիրքորոշում ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի քաղաքական կարգավորման գործընթացի լիակատար ըմբռնում երկու բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ եւ իրենց վճռական դիրքորոշմամբ մերժեցին Ռոբերտ Ուոլթերի՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման համար վտանգավոր զեկույցը:

Сообщение для прессы армянской делегации в ПАСЕ
Армянская сторона по вопросу заблаговременно провела соответствующую работу, в том числе встречи с делегатами ПАСЕ, на которых представила свои позиции и озабоченности в связи с нашедшими место в резолюциях формулировками, которые не были созвучны позициям и заявлениям, выраженным международным сообществом и, в первую очередь, странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ Францией, РФ и США.
Резолюции существенно искажали историю и суть Нагорно-Карабахской проблемы и недопустимо вмешивались в процесс мирного урегулирования, о чем свидетельствуют заявления сопредседателей МГ ОБСЕ от 22 января с.г. и другие более ранние заявления, а также выступления многих делегатов на пленарном заседании.
Члены ПА, понимая ответственность момента, в итоге голосования отклонили пресловутую резолюцию Роберта Уолтера “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана”.
Что касается резолюции о Сарсанге, то ряд депутатов ПАСЕ, игнорируя мнение международного сообщества, проявив односторонний подход, голосовали в пользу его принятия, тем самым придав докладу гуманитарно-технического характера политическое содержание.
Мы выражаем признательность тем делегатам ПАСЕ, которые в ходе голосования по двум резолюциям проявили принципиальную позицию и полное понимание процесса политического урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и своей решительной позицией отклонили опасный для Нагорно-Карабахского урегулирования доклад Роберта Уолтера.