ԵՄ-Հայաստան առեւտրային հարաբերություններ. հրապարակվել է Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ պլյուսի (GSP+) վերաբերյալ զեկույցը
Այսօր Եվրամիությունը հրապարակել է Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ պլյուսի (GSP+) վերաբերյալ համապարփակ զեկույց 2014 – 2015թթ․ ժամանակահատվածի համար։ Սույն զեկույցը կարևորագույն օրինակ է առ այն, թե ինչպես է Եվրոպական միությունը ամրապնդում առևտրային հարաբերությունները գործընկեր երկրների հետ ինչպիսին Հայաստան է՝ միևնույն ժամանակ պահանջելով կայուն զարգացում և կառավարման ոլորտի բարեփոխումների իրականացում։
ԵՄ-ի Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգը (GSP) մշակված է՝ միջազգային առևտրի միջոցով աջակցելու գործընկեր պետությունների տնտեսական զարգացմանը։ Այն սահմանում է նվազեցված կամ զրոյական սակագներ ԵՄ կատարվող ներկրումների համար՝ ԵՄ շուկաներ ավելի հեշտ հասանելիություն տրամադրելով։ Ռեժիմն օգնում է գտնել նոր գործարար հնարավորություններ և առևտրային եկամուտ ունենալ, ինչը նպաստում է նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, աղքատության կրճատմանը և կայուն զարգացմանը շահառու երկրներում:
Մասնավորապես, Կայուն զարգացման և Կառավարման ոլորտի բարեփոխումների իրականացման Առանձնահատուկ Ռեժիմը՝ GSP+ տրամադրում է լրացուցիչ աջակցություն [տարիֆների բացարձակ վերացման միջոցով] այն երկրներին, որոնք վավերացնում և արդյունավետ իրականացնում են մարդու իրավունքների, աշխատանքային իրավունքների, պատշաճ կառավարման և բնապահպանության վերաբերյալ 27 առանցքային միջազգային կոնվենցիաները։ Բարեփոխված GSP+ համակարգի 2014 թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնելուց ի վեր ԵՄ-ն իրականացնում է ընդլայնված մշտադիտարկում պարտադիր հանձնառություններին շահառու երկրների համապատասխանության ուղղությամբ՝ սատարելով երկրների ջանքերին նշյալ կոնվենցիաների իրականացման գործում։
Հայաստանն օգտվում է բարեփոխված GSP+ համակարգից դրա ուժի մեջ մտնելուց ի վեր:
Բարեփոխված GSP+ համակարգի գործարկման վերաբերյալ այս առաջին կիսամյակային զեկույցը ներկայացնում է, թե ինչպես է Հայաստանը իրականացրել պարտադիր հանձնառությունները, որոնք որոնք ստանձնել է որպես GSP+-ին անդամակցելու պայման։ Այն հստակ անդրադառնում է Հայաստանի կողմից համապատասխան միջազգային կոնվենցիաների վավերացմանը և դրանց արդյունավետ իրականացմանը, դրանց վերաբերյալ հաշվետվողականությանը մշտադիտարկման միջազգային մարմիններին և ԵՄ-ն հետ համագործակցությանը մշտադիտարկման ընթացքում:
Սույն զեկույցը եզրակացնում է, որ GSP+ մշտադիտարկման առաջին փուլի ընթացքում Հայաստանը ուղղակի ջանքեր է ցուցաբերել՝ համապատասխանելու պարտադիր հանձնառություններին: Միաժամանակ Հայաստանը պետք է շարունակի և որոշ դեպքերում ավելացնի իր ջանքերը կոնվենցիաների իրականացման բարելավման ուղղությամբ, (ոչ պակաս կարևորությամբ ձգտելով ապահովել Հայաստանի քաղաքացիների համար մարդու իրավունքների ոլորտում բարելավումների ընկալումն առօրյա կյանքում) որպեսզի կարողանա շարունակել օգտվել GSP+ համակարգից։
Մասնավորապես՝ 2014-2015 թթ․ Հայաստանը համակողմանի ջանքեր է գործադրել՝ GSP+ ցուցանիշների համակարգում հատկորոշված այն թերություններին անդրադառնալու, որոնք առաջնայնորեն վերաբերում են օրենսդրական բացերին կամ անհամապատասխան օրենսդրությանը և իրազեկության բարձրացմանը։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանի կառավարությունը պետք է շարունակի ակտիվացնել իր ջանքերը՝ լուծելու մարդու իրավունքների մի շարք դժվար հաղթահարելի խնդիրներ. մասնավորապես կապված դատական համակարգի և ընդհանրապես քաղաքական համակարգի անկախության և բարեվարքության, խոշտանգումներից և դաժան վերաբերմունքից պաշտպանող անբավարար օրենսդրական և իրավապահ շրջանակների հետ, ինչպես նաև կոռուպցիայի, փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության, կանանց նկատմամբ խտրականության և բռնության, ինչպես նաև մանկական աղքատության վերաբերյալ անբավարար օրենսդրական հենքերի հետ։ Ինչ վերաբերում է աշխատանքային իրավունքներին, Հայաստանի օրենսդրությունը և պաշտոնական աշխատաշուկայի աշխատակարգերը լայն իմաստով համապատասխանում են Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հիմնարար կոնվենցիաներին։ Այնուամենայնիվ, երկուսն էլ պետք է բարելավվեն մի շարք առումներով, մասնավորապես գործատուների և աշխատողների համար միավորման ազատության, աշխատանքային պայմանների ավելի կանոնավոր և արդյունավետ ստուգման և աշխատավայրում խտրականության կանխման կետերով, զուգահեռ Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված չկարգավորվող զբաղվածությունը նվազեցնելուն։ Հայաստանը շարունակում էր ջանքեր գործադրել՝ պաշտպանելու շրջակա միջավայրը իրավական շրջանակի ներդրման և մի քանի ոլորտներում (օրինակ՝ օդի, ջրի, բնության պահպանություն) կոնկրետ օրենդրության ներմուծման միջոցով։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը մեծապես օգտվում է բնապահպանությանը և կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարին ուղղված ԵՄ զգալի աջակցությունից և մտադիր է շարունակել այդպիսի գործելաոճը՝ նաև ի նպաստ այս ոլորտներում իր հետագա առաջնահերությունների և նպատակների։
Զեկույցում բերված փաստերի հիման վրա 2016 թվականին՝ մշտադիտարկման հաջորդ, երկամյա ժամանակահատվածի սկզբում կհատկորոշվեն առաջնային գործողությունները։ Թեև դրանք կարող են արտացոլել խորն արմատացած և երկարաժամկետ խնդիրներ, այս թերությունների հաղթահարման ուղղությամբ կոնկրետ առաջընթացի մասին հստակ ապացույցները կակնկալվեն մշտադիտարկման հաջորդ ժամանակահատվածում։
Հայաստանի ստանձնած հանձնառությունների համապատասխանեցման ուղղությամբ կարողությունները զարգացնելու նպատակով՝ հնարավոր է սկսել մի շարք ծրագրեր:
Տարբեր գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունն էական է GSP+-ի հաջողության համար: Բացի Հայաստանի իշխանություններից, ԵՄ-ն աշխատում է նաև մարդու իրավունքների և զբաղվածության տեղական և միջազգային փորձագետների հետ և ակտիվ երկխոսության մեջ է գտնվում Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ։ Շատ դեպքերում քաղաքացիական հասարակությունը ողջունել է GSP+ ռեժիմը՝ որպես փոփոխությունները խթանող միջոց։
Հայաստանի կողմից GSP+ պարտավորությունների բավարարման վերաբերյալ հաջորդ զեկույցը կհրապարակվի մինչև 2017թ. նոյեմբերը:
Կոնվենցիաները, որոնք մշտադիտարկվում են GSP+ ռեժիմի ներքո, դասվում են հետևյալ չորս թեմատիկ խմբերի․
1) մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ յոթ կոնվենցիա (ընդդեմ խոշտանգումների, ընդդեմ խտրականության, կանանց, երեխաների և փոքրամասնությունների իրավունքների մասին, քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների, ներառյալ արտահայտվելու և միավորման ազատության մասին, արդար դատական քննության իրավունքի և դատական համակարգի անկախության մասին),
2) Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ութ կոնվենցիա աշխատանքային իրավունքների վերաբերյալ (ընդդեմ հարկադիր աշխատանքի և մանկական աշխատանքի, աշխատողների՝ հավաքականորեն կազմակերպվելու և բանակցելու մասին, ընդդեմ աշխատավայրում խտրականության և տղամարդկանց և կանանց համար հավասարաչափ վճարման մասին);
3) ութ կոնվենցիա բնապահպանության և կլիմայի փոփոխությունների վերաբերյալ (մշտադիտարկելու վտանգավոր թափոնները և վնասակար աղտոտիչները, ապահովելու կենսաբազմազանությունը և պաշտպանելու վտանգված տեսակները և պայքարելու կլիմայական փոփոխությունների դեմ); և
4) չորս կոնվենցիա պատշաճ կառավարման վերաբերյալ (աջակցելու երկրներին ամրապնդել իրենց կառավարման համակարգն ու հաստատությունները՝ ՄԱԿ-ի կոնվենցիան ընդդեմ կոռուպցիայի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի երեք կոնվենցիա, որոնք ձգտում են վերահսկել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը)։
GSP+ ռեժիմը զգալի առևտրային և տնտեսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: 2014 թ մոտավորապես 60 միլիոն եվրո (համարժեք 32 միլիարդ ՀՀ դրամին) արժողությամբ արտահանումների համար, որը կազմում է Հայաստանից ԵՄ արտահանումների ողջ ծավալի 26%-ը (228 միլիոն եվրո կամ 120 միլիարդ ՀՀ դրամ), Հայաստանն օգտվել է GSP+ ռեժիմից։ Հետևաբար այս արտահանումներն իրականացվել են զրոյական սակագներով։ Իրավիճակը բարելավվեց 2015թ առաջին կեսին, երբ 58 միլիոն եվրո (31 միլիարդ ՀՀ դրամ) արժողությամբ արտահանումները Հայաստանից դեպի ԵՄ օգտվեցին GSP+ ռեժիմից։ Սա արդեն կազմում է Հայաստանից ԵՄ արտահանման ողջ ծավալի 41 %-ը (144 միլիոն եվրո կամ 76 միլիարդ ՀՀ դրամ)։
Բացի այդ, Հայաստանից ԵՄ արտահանողների զգալի մեծամասնությունը, որոնք կարող էին դիմել, դիմել են, և նրանց շնորհվել է շուկայի հասանելիություն առանց մաքսատուրքի վճարման։ Հայաստանն օգտվում է GSP+ ռեժիմից հետևյալ ոլորտների արտահանումների համար՝ հագուստ, ալյումին, խեցգետին, հյութեր, ջեմեր և նպարեղեն, ընկուզեղեն և այլ ընդեղեն։

Report on the Generalised Scheme of Preferences Plus (GSP+)
Today, the European Union has published a comprehensive report on the Generalised Scheme of Preferences Plus (GSP+) for the period 2014-2015. The report is a prime example of how the European Union strengthens trade relations with partner countries, such as Armenia while insisting on sustainable development and governance reforms.
The EU's Generalised Scheme of Preferences (GSP) is designed to help partner countries develop their economies through benefitting from international trade. It grants reduced or zero tariffs on imports to the EU, making access to EU markets easier. Thus the GSP helps generate new business opportunities and trade revenues, which contribute to boosting economic growth, creating new employment opportunities and reducing poverty in beneficiary countries.
In particular, the GSP+ Special Arrangement for Sustainable Development and Good Governance provides additional support (full tariff removals) to countries which ratify and effectively implement 27 core international conventions on human rights, labour rights, good governance and environmental protection. Since the GSP reform applied as from 1 January 2014, the EU undertakes enhanced monitoring of the GSP+ beneficiaries' compliance with these obligations with a view to support their efforts to improve the implementation of the conventions. Armenia benefits from the reformed GSP+ as from the start of its application.
The present first bi-annual report on the reformed GSP+ functioning examines how Armenia implemented its binding commitments made when entering the GSP+, in particular ratification and effective implementation of the relevant international conventions, reporting to the international monitoring bodies and cooperation with the EU side in its monitoring process. The report concludes that during the first GSP+ monitoring cycle, Armenia demonstrated genuine efforts to comply with its commitments. At the same time, Armenia has to continue and in some cases step up its work to further improve its implementation of the conventions - not least striving to ensure that Armenian citizens experience human rights protection improvements in their everyday life - in order to keep the GSP+ benefits.
In particular, in 2014-2015, Armenia made an overall effort to address the shortcomings identified in its implementation of the conventions, primarily related to missing or inadequate legislation and awareness rising. At the same time, Armenia needs to further step up its efforts to effectively address several persisting human rights problems, in particular regarding the independence and integrity of the judiciary and of the political system as a whole, the insufficient legislative and enforcement framework against torture and ill treatment, widespread corruption, discrimination against minorities, discrimination and violence against women and child poverty. Regarding labour rights, Armenia's legislation and practice on the official labour market are broadly in line with the ILO fundamental conventions. However, both should be improved on a number of points, in particular the freedom of association for employers and workers, more regular and effective labour inspection and prevention of discrimination at workplace. Armenia should also make more efforts to curtail unregulated employment. Armenia continued to make efforts to protect the environment through implementation of the legal framework and introduction of new specific legislation in several sectors (e.g. air, water, nature protection). Overall, Armenia takes good advantage of the EU substantial assistance on environmental protection and tackling of climate change and intends to continue doing so also to support its future priorities and objectives in these areas.
Based on the report´s findings, priority actions will be identified at the beginning of the next two-year monitoring cycle in 2016. While these may reflect deep-rooted and long-term issues, clear evidence of concrete progress to tackle these shortcomings will be expected over the next monitoring period. A number of projects can be launched to build Armenia's capacity in meeting its GSP+ obligations.
Close cooperation with a wide range of partners is crucial to the success of the GSP+,. Apart from the Armenian authorities, the EU works with local and international human and labour rights experts and engages in an active dialogue with the civil society organizations in Armenia. In many cases, the civil society has welcomed the GSP+ arrangement as an incentive for change.
The next report on Armenia's compliance with its GSP+ commitments will be published by November 2017.
The conventions covered by the GSP+ are grouped in the following four themes:
1) seven conventions on human rights protection (against torture, anti-discrimination, rights of women, children, and minorities, civil and political rights including freedom of expression and association, right to a fair trial and judicial independence);
2) eight International Labour Organisation's conventions on labour rights (against forced labour and child labour, workers' rights to collectively organise and bargain, against discrimination at work and equal pay for men and women);
3) eight conventions on environmental protection and climate change (to monitor hazardous waste and harmful pollutants, to safeguard biodiversity and endangered species and to tackle climate change); and
4) four conventions on good governance (to support countries to strengthen their governance and institutions - the UN convention against Corruption, as well as three UN conventions seeking to control illegal drugs).
GSP+ has a significant trade and economic importance for Armenia. In 2014, approximately 60 million EUR (equivalent of 32 billion AMD) worth export, which constituted 26% of the total Armenian export to the EU (228 million EUR or 120 billion AMD), benefitted from the GSP+ preferences and so were exported with zero tariffs. The picture further improved in the first half of 2015 when 58 million EUR (31 billion AMD) worth Armenian export to the EU benefitted from the GSP+ arrangement. This represents already 41 % of the total Armenian export to the EU (144 million EUR or 76 billion AMD).
Moreover, a large majority of the Armenian businesses exporting to the EU that can make use of the GSP+ actually used that opportunity and were granted duty free market access in 2014-2015. Armenia uses the GSP+ in particular in these export sectors: clothing, aluminium, crayfish, juices, jams and other processed food, nuts and other seeds.