ՀՀ տնտեսությունը 2015թ. և ԵՏՄ ազդեցությունը դրա վրա
ՀՀ-ը վերջին տարիների ընթացքում միջազգային քաղաքական և տնտեսական վարիվերումների համատեքստում ձգտում է պահպանել որոշակի հավասարակշռված կարգավիճակ, որը հնարավորություն է տալիս ապահովել ինտեգրման հնարավորությունները և համագործակցությունը տնտեսական տարբեր միավորումների հետ: Այդ առումով լրացուցիչ քաղաքական և տնտեսական ազդեցությունները բացառելու նպատակով ՀՀ-ը 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին հայտարարեց «Մաքսային միությանը» միանալու պատրաստակամության մասին` միաժամանակ հայտնելով ԵՄ-ի հետ տնտեսական համագործակցության և դեռևս տարիներ առաջ մեկնարկած գործընթացները շարունակելու ցանկություն:
ՀՀ-ի տնտեսական վիճակի մասին
2015թ. տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) հունվար-նոյեմբեր ամիսների հատվածում կազմել է 102.9%: ՏԱՑ-ի աճին նպաստել են ՀՀ-ի բոլոր հիմնական ոլորտները, բացառությամբ՝ շինարարության և առևտրի շրջանառության, որոնց ցուցանիշները նվազել են` համապատասխանաբար 3.1% և 7.1%-ով: Բնականաբար, ճիշտ է եզրակացնել, որ առևտրի ցուցանիշի նվազումը պայմանավորված է 4 հիմնական գործոններով՝
- Բնակչության թվաքանակի նվազումը միգրացիայի պատճառով:
- Բնակչության գնողունակության անկումը՝ պայմանավորված արտաքին մասնավոր տրանսֆերտների ծավալի կրճատմամբ, որը 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ նվազել է 37.2%-ով: Ընդ որում, ՌԴ-ից ստացված տրանսֆերտների ծավալը նույն ժամանակահատվածում նվազել է 43.4%-ով:
- Բնակչության աղքատության՝ դեռևս պահպանվող բարձր մակարդակով, որը պաշտոնական տվյալներով կազմում է 30%, իսկ որոշ վերլուծաբանների տվյալներով` այն համայնքային քաղաքներում գտնվում է մոտ 60% մակարդակի վրա:
- ՓՄՁ և Միկրո ձեռնարկությունների համար անհավասար մրցակցության պայմաններով, որի արդյունքում դադարում են գործել հիմնական տնտեսական ոլորտները:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ՏԱՑ-ի աճին մասնակցել են հետևյալ հիմնական տնտեսական ուղղությունները.
1. Արդյունաբերություն
Արդյունաբերության աճը կազմել է 4.6%: Այն տեղի է ունեցել հանքագործական արդյունաբերության և բացահանքերի շահագործման շնորհիվ (շուրջ 47%), որի տեսակարար կշիռն արդյունաբերության մեջ բավականին բարձր է և կազմում է մոտ 21%: Այնուհետև աճ է գրանցվել էլեկտրաէներգիայի, գազի մատակարարման և ջրամատակարարման, կոյուղի և թափոնների կառավարում և վերամշակում ճյուղերում` համապատասխանաբար շուրջ 4.5% և 10.4%-ով: Այս 3 ոլորտների աճը հանգեցրել է նշված 4.6% աճին` չնայած զգալի նվազում է գրանցվել մշակող արդյունաբերությունում (մոտ 5.3%), որն առավել զգալի է հատկապես խմիչքի արտադրության մեջ՝ կազմելով մոտ 20%:
2. Արտահանում
Արտահանումը կրճատվել է 4.7%-ով, ընդ որում, դեպի ԱՊՀ երկրներ նվազել է մոտ 27%-ով, ԵՄ՝ 5.8%-ով: ԱՊՀ երկրների ցանկում արտահանումը հատկապես նվազել է դեպի ՌԴ` 28.1%-ով և Եվրասիական տնտեսական միության մյուս երկրներ՝ Բելառուս՝ 41.9%-ով, Ղազախստան՝ 30.1%-ով, բացի այդ Ուկրաինա` մոտ 50%-ով: ՌԴ-ի դեպքում ցուցանիշը շատ որոշիչ է, քանի որ ՌԴ-ը ՀՀ արտաքին առևտրում իր ծավալներով երկրորդ տեղում է գտնվում: ՌԴ-ի դեպքում հատկապես կրճատվել են ալկոհոլային խմիչքների, պահածոների և հյութերի արտահանման ծավալները:
3. Ներմուծում
Ներմուծումը 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ժամանակահատվածում նվազել է 26.2%-ով, որից միայն ԱՊՀ երկրներից նվազել է մոտ 13% (ավելի փոքր, քան այլ երկրների դեպքում), ԵՄ-ից՝ 32.5% և այլ երկրներից՝ շուրջ 32%: Ծավալներըն ըստ երկրների նվազել են մոտավորապես հետևյալ բաշխվածությամբ ՝
- Ռուսաստան՝ 9.8%, Ուկրաինա՝ 35.7%
- ԵՄ երկրների նկատմամբ, Գերմանիա՝ 29.5%:
- Իտալիա՝ 21.2% , Ֆրանսիա՝ 14.8%, Բելգիա՝ 45% :
Այլ երկրների ցանկում ներմուծման նվազումն առավել նկատելի է Չինաստանից՝ 25.8%, Իրանից՝ 4.0%, Թուրքիայից 42%, ԱՄՆ-ից՝ 23.7%: Ապրանքային տեսանկյունից կրճատումը տեղի է ունեցել բոլոր ապրանքային խմբերի համար` բացառությամբ «Սարքեր և ապարատներ» խմբի:
ՀՀ-ի մակրոտնտեսական ցուցանիշները 2015Թ. համար
ՀՀ-ի տնտեսական աճն արտաքին զարգացումների և ՌԴ-ի տնտեսության առկա խնդիրների պատճառով եղել է ավելի փոքր:
Համեմատության համար ներկայացնենք, որ 2014թ. ՀՀ ՀՆԱ-ն իրական արտահայտությամբ կազմել է 11.644 մլրդ դոլար` աճելով 3.5%-ով, իսկ մեկ քաղաքացուն բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 3.864 դոլար: Եվ, եթե 2014թ. ՀՆԱ-ի աճում հիմնականը բաժին էր ընկնում ծառայությունների և գյուղատնտեսության ոլորտներին, իսկ արդյունաբերության և շինարարարության ճյուղերը բացասաբար են ազդել տնտեսական աճի վրա, ապա 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ կազմել է 2.9%, հիմնականում, ինչպես նշեցինք, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության շնորհիվ:
ՌԴ-ի հետ տնտեսական համագործակցությունը կարող է ընդլայնվել դեպի այդ երկիր գյուղատնտեսական թարմ և մշակված արտադրանքների, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) և ինժեներական արտադրանքների, էլեկտրատեխնիկական արտադրանքի, հումքի, շինարարական նյութերի արտահանման շնորհիվ: ՌԴ-ից դեպի ՀՀ կմեծանան ձեթի, կարագի, ալյուրի, ցորենի, շոկոլադի և կոնֆետների, ինչպես նաև` ավտոտրանսպորտային միջոցների, էլեկտրոնային սարքերի և դեղորայքի ծավալները: Փոխհամագործակցության զարգացման պոտենցիալ պարունակող որոշ ոլորտներ կարող են դառնալ կրթությունը, առողջապահությունը, գյուղատնտեսության համար թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի արտադրությունը, էլեկտրատեխնիկական արտադրանքների համատեղ նախագծումը և արտադրությունը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործոնը արածաշրջանում
Իրանի նկատմամբ աստիճանաբար մեղմացվող սանկցիաների կիրառությունը, անշուշտ, կբարձրացնի վերջինիս քաղաքական և տնտեսական կշիռը տարածաշրջանում՝ ստեղծելով հավասարակշռություն հատկապես թուրք-ադրբեջանական առկա տանդեմի և Թուրքիա-ՌԴ կոնֆլիկտի տեսանկյունից:
ՀՀ տնտեսության վրա ՌԴ տնտեսության վատթարացման հետեւանքները
Հիմնական խնդիրները, որոնք նկատելի են արդեն 2014թ. սկսած, և որոնք ավելի ընդգծվեցին ԵՏՄ-ի շրջանակում 2015թ. ընթացքում, հետևյալն են՝
- ՀՀ արտաքին առևտրի ծավալների նվազումը ՌԴ-ի և ԵՏՄ անդամ երկրների հետ (Բելառուս և Ղազախստան):
- Արտաքին գործոնների և ՌԴ-ի տնտեսական թուլացման արդյունքում Բելառուսում և Ղազախստանում նույնպես վատացել է տնտեսական վիճակը:
- Դեպի ՌԴ Հայաստանի աշխատանքային միգրանտների քանակի նվազման միտումը:
- Աշխատանքային միգրանտների կողմից մասնավոր տրանսֆերտների նվազումը ՌԴ-ից դեպի ՀՀ. 2015թ. այն նվազել է շուրջ 43%-ով:
- Սոցիալական ազդեցություն. ՌԴ-ի տնտեսական վատացման արդյունքում կա վտանգ, որ գործազրկությունը կաճի և աղքատների թվաքանակը կավելանա ՀՀ-ում:
Այսպիսով, չնայած այն հանգամանքին, որ 2015թ. բազմաբնույթ քաղաքական և տնտեսական փոփոխությունների տարի էր հատկապես տարածաշրջանային երկրների համար, այնուամենայնիվ, Հայաստանի տնտեսությունը կարողացավ ապահովել 2.9% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ: 2015թ. ՀՀ-ի համար հատկանշական է նաև նրանով, որ մշակվեցին մի քանի ռազմավարական փաստաթղթեր` ՀՀ-ում ինովացիոն տնտեսության զարգացման, ՓՄՁ զարգացման, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարեփոխումների տեսանկյունից (մասնավորապես` հարկային օրենսգրքի նախագիծը, ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունը և այլ օրենքներ):
Իրականացվեցին որոշակի բարեփոխումներ, որոնք թույլ կտան 2016թ. ընթացքում պահպանել ձեռքբերված արդյունքները և ապահովել որոշակի տնտեսական աճ: Միաժամանակ, Միջազգային արժութային հիմնադրամի գնահատականներով` Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունը 2016թ. ընթացքում կունենա առողջացման միտումներ, և ՀՆԱ-ի բացասական ցուցանիշը կնվազի` մոտենալով 0.6% - 0.7%-ի, իսկ 2017թ. այն կարող է դառնալ դրական` 1%: Այս ամենն էականորեն դրական ազդեցություն կունենա ՀՀ-ի տնտեսության վրա. հատկապես կաճեն արտահանման ծավալները ՀՀ-ից դեպի Ռուսաստան, կմեծանա աշխատանքային միգրանտների մասնավոր տրանսֆերտների ընդհանուր գումարը:
Այսպիսով, ըստ մեր կանխատեսման` ՀՀ-ի տնտեսության տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կարող է հասնել մինչև 4%-ի` ներկայումս 2016թ. համար պլանավորված 2.2%-ի փոխարեն:

Экономика Армении в 2015г и влияние ЕАЭС на нее
В течение последних лет в контексте международных политических и экономических перипетий Республика Армения стремится сохранить определенный сбалансированный статус, который обеспечивает гарантии возможности интегрирования и сотрудничества с различными экономическими союзами. В этой связи, во избежание дополнительных политических и экономических последствий, Республика Армения 3 сентября 2013-го года объявила о готовности вступления в "Таможенный Союз", одновременно выразив желание продолжить экономическое сотрудничество и процессы с ЕС, которые начались еще годы назад.
ОБ ЭКОНОМИЧЕСКОМ ПОЛОЖЕНИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
В 2015-ом году показатель экономической активности (ПЭА) в январе-ноябре месяцах составил 102,9%. Росту ПЭА способствовали все основные отрасли Республики Армения, за исключением показателей строительства и товарооборота, которые упали соответственно на 3,1% и 7,1%. Естественно, правильно полагать, что спад показателя торговли обусловлен 4 основными факторами:
- Уменьшение численности населения из-за миграции.
- Снижение покупательной способности населения, обусловленное сокращением объема внешних частных трансфертов, который за январь-ноябрь 2015-го года, по сравнению в тем же промежутком времени предыдущего года, снизился на 37,2%. В том числе, объем полученных трансфертов из Российской Федерации за тот же период снизился на 43,4%.
- Пока еще сохраняющимся высоким уровнем бедности населения, который по официальным данным составляет 30%, а по данным некоторых аналитиков, он в некоторых муниципальных городах находится на уровне почти 60%.
- Условиями неравной конкуренции для малых, средних и микропредприятий, в результате которых прекращают действовать следующие основные экономические отрасли.
Следует отметить, что в росте ПЭА Армении участвовали следующие ключевые экономические направления.
1. Промышленность
Рост промышленности составил 4,6%, что произошло благодаря отрасли добычи и эксплуатации открытых рудников, около 47%, очевидный перевес которого в промышленности достаточно высок и составляет около 21%. Дальше рост зафиксирован в сферах электроэнергии, газоснабжения и водоснабжения, канализации и управления отходами и их переработки, около 4,5% и 10,4% соответственно. Рост этих трех отраслей привел к отмеченному росту на 4,6%, несмотря на то, что было зафиксировано значительное снижение в перерабатывающей промышленности (около 5,3%) и это особенно более ощутимо в производстве напитков, составив около 20%.
2. Экспорт
Экспорт Сократился на 4,7%, в том числе в страны СНГ снизился почти на 27%, в ЕС – на 5,8%. В списке стран СНГ особенно снизился экспорт в Российскую Федерацию – 28,1% и в другие страны Евразийского экономического союза: в Беларусь – на 41,9%, в Казахстан – на 30,1%. Кроме этого, в Украину – почти на 50%. В случае с Российской Федерацией показатель является решающим, поскольку по объемам экспорта из Республики Армения Российская Федерация находится на 2-ом месте. Особенно сократились объемы экспорта в Россию алкогольных напитков, консервированных заготовок и соков.
3. Импорт
Импорт за период январь-ноябрь 2015-го года уменьшился на 26,2%, из которых только из стран СНГ уменьшился почти на 13% (меньше, чем в случае с другими странами), из стран ЕС – на 32,5% и из других стран – ровно на 32%. Объемы уменьшились примерно следующим образом, распределив соответственно по странам:
- Россия – 9,8%, Украина – 35,7%
- По отношению к странам ЕС, Германия – 29,5%.
- Италия – 21,2%, Франция – 14,8%, Бельгия – 45%.
В списке других стран особенно заметно уменьшение объема импорта из Китая – 25,8%, Ирана – 4,0%, Турции – 42%, США – 23,7%. В плане товаров сокращение произошло для всех групп товаров, за исключением группы "Техника и аппараты".
МАКРОЭКОНОМИЧЕСКИЕ ПОКАЗАТЕЛИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ДЛЯ 2015-ГО ГОДА
Экономический рост республики Армения был меньше из-за развития внешних событий и проблем в экономике Российской Федерации.
Для сравнения представим, что в 2014-ом году реальный объем ВВП Республики Армения составил 11,644 млрд. долларов США, вырос на 3,5%. На долю одного гражданина ВВП составил 3864 доллара США. И, если в 2014-ом году основная доля роста ВВП падала на сферы обслуживания и сельского хозяйства, а отрасли промышленности и строительства влияли отрицательно на рост экономики, то показатель экономической активности за январь-ноябрь 2015-го года, по отношению к тому же периоду предыдущего года, составил 2,9%-ов, в основном, как отмечалось, благодаря сельскому хозяйству и промышленности.
Экономическое сотрудничество с Российской Федерацией может расшириться благодаря экспорту в Россию свежих и переработанных сельхозпродуктов, а также благодаря экспорту инженерной продукции и ИТ, электротехнической продукции, сырья, стройматериалов. Увеличится объем импорта из Российской Федерации в Республику Армения растительного масла, сливочного масла, муки, зерна, шоколада и конфет, а также автотранспортных средств, электронного оборудования и медикаментов. Некоторыми отраслями с потенциалом для развития взаимного сотрудничества могут стать образование, здравоохранение, производство удобрений и ядохимикатов для сельского хозяйства, совместная разработка и производство электротехнической продукции.
ФАКТОР ИСЛАМСКОЙ РЕСПУБЛИКИ ИРАН В РЕГИОНЕ
Применение к Ирану постепенно смягчающихся санкций, несомненно, поднимет политический и экономический вес Ирана в регионе, создавая баланс, особенно с позиции наличия турецко-азербайджанского тандема и конфликта Турция-Российская Федерация.
ПОСЛЕДСТВИЯ УХУДШЕНИЯ ЭКОНОМИКИ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ НА ЭКОНОМИКУ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Основные проблемы, которые стали заметны уже начиная с 2014-го года, и которые подчеркнулись в 2015-ом году в рамках ЕАЭС, следующие:
- Снижение объема внешней торговли Республика Армения с Российской Федерацией и странами-членами ЕАЭС (Беларусь и Республика Казахстан).
- В результате внешних факторов и ослабления экономики Российской Федерации ухудшилось экономическое положение в Республиках Беларусь и Казахстан также.
- Тенденция снижения количества трудовых мигрантов Армении в Россию.
- Снижение частных трансфертов из России в Армению со стороны трудовых мигрантов. В 2015-ом году он уменьшился ровно на 43%.
- Социальное воздействие: в результате экономического ухудшения Российской Федерации есть риск, что возрастет безработица и увеличится число бедных в Республике Армения.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Таким образом, несмотря на то, что 2015-ый год был годом различных политических и экономических перемен, особенно для стран региона, тем не менее, экономика Армения смогла обеспечить показатель экономической активности в 2,9%. 2015-ый год для Армении был знаменательным еще тем, что были разработаны несколько стратегических документов по развитию инноваций в экономике Армении, развитии МСП, а также с точки зрения реформ бизнес среды (в частности, законопроект Налогового кодекса, изменения в Трудовом кодексе и другие законы).
Осуществились некоторые реформы, которые позволят в течение 2016-го года сохранить достигнутые результаты и обеспечить определенный экономический рост. Между тем, по оценкам Международного валютного фонда, экономика Российской Федерации в течение 2016-го года будет проявлять тенденции к выздоровлению и отрицательный показатель ВВП снизится и приблизится к 0,6%-0,7%, а в 2017-ом году может стать положительным в 1%. Все это будет иметь существенное положительное влияние на экономику Республики Армения, в частности, увеличатся объемы экспорта из Армении в Россию, увеличится общая сумма частных трансфертов трудовых мигрантов.
Таким образом, по нашим прогнозам, показатель экономической активности экономики Армении может дойти до 4%, вместо запланированных для 2016-го года 2,2%.