Հայարփին անչափահաս երեխաների հետ 4 ամսից կհայտնվի փողոցում, եթե աջակցողներ չգտնվեն
Երտասարդ կինը արագ քայլքից շնչակտուր լինելով՝ ներողություն է խնդրում սպասեցնելու համար եւ անմիջապես նետվում բացելու կողպած դուռը: «Երեխեքիս տունն եմ թողել, վրեքը փակել խանութ էի գնացել՝ վերասյա հաց ու որոշ բաներ բերելու, էն էլ չտվեցին՝ պարտքս շատ էր»,- տեղեկացնում է Հայարփին: Ներս մտնելուց մայրը ձայն է տալիս փոքրիկներին, որ չվախենան: Սենյակում կիսախավար է, Հայարփին հետ է քաշում լուսամուտը փակող վարագույրը: Երեխաներից ավագը փոքրիկին գրկած տեղավորվել է փայտե վառարանի մոտ: Մեր մուտքը ուրախացնում է հատկապես կրտսերին, որ ձեռքերն անմիջապես մեկնում է մոր կողմը:
Հունվարի 26-ից Հայարփին (Հայարփի Հովհաննիսյան) ու երկու անչափահաս երեխաները զրկված են էլեկտրաէներգիայից: Երեկոներն ընտանիքն անցկացնում է մոմի լույսի տակ: Հայարփին ասում է, որ էլցանցի աշխատակիցը՝ Արթուրը, անջատել է հոսանքը՝ պատճառաբանելով, թե դեկտեմբեր ամսվա համար 34 հազար դրամի պարտք ունի, եւս 20 հազար դրամ էլ հունվար ամսվա պարտքն է կազմում:
«Բայց դա անհնար է, որովհետեւ էս տանը պլիտա (էլեկտրական վառարան) չկա, որ վառեի՝ լույսն էդքան գրեր: Ոչ լվացքի մեքենա ունեմ, ոչ սառնարան, հեռուստացույցն էլ էնքան վատ է ցույց տալիս, որ հազարից մեկ ենք միացնում,- հուսահատված բացատրում է Հայարփին,- ես չեմ հասկնա, թե էդ գումարն ուրդեղից են հանել, ում են իմ գծով հոսանք տվել, որ էսօրվա օրը պարտքը թողել են վրես: Էս տան մեջ ընդամենը մի հատ լամպոչկա է վառել»:
Կնոջ պատմելով՝ նոյեմբեր ամսին ինքը էլեկտրական վառարանով է տաքացրել եւ հոսանքի դիմաց վճարել ընդամենը 16 հազար դրամ: Դեկտեմբերից սկսած փայտե վառարանն են վառել: Վառելիք տրամադրել է «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ն եւ հարեւանությամբ գործող պլաստիկե իրերի արտադրությամբ զբաղվող ձեռնարկության տնօրենը:
«Վահան Թումասյանը մի երկու անգամ փայտ է տվել, պլաստիկի ցեխից էլ իրանց մնացորդներն եմ բերել, հենց հըմի էդ կվառենք: Էդ պլիտեն քրոջս էր, որ վառելիք ունեի արդեն, պլիտեն հետ եմ տվել, ինչի՞ս էր պետք, ավելորդ ծախս էր, մանավանդ, որ մենակ էս մի փոքր տեղը կտաքցնենք, էստեղ կուտենք, էստեղ էլ կքնինք»,- խոսելիս Հայարփին ընդհատ-ընդհատ է շնչում, ասում է՝ մի թոքի հաշվին եմ ապրում, աջ թոքս շարքից դուրս է եկել:
«Ձախ ձեռս էլ ուժ չի տա, կոտրվել է, անցած ձմեռ ընկա սառած բիդոնի վրա, թեւս մնաց տակս: Ես մի որոշ ժամանակ չէի էլ հասկացել, որ կոտրել եմ, հետո մի ամիս էլ անցավ մինչեւ դիմեցի սոցիալական ծառայություն, թուղթ են տվել, որ որպես անապահով անվճար վիրահատվեմ, հիմի էլ հեչ ուժ չի տա: Անցած երեք տարին դաշտերը գնացել գործ եմ արել, բայց հիմի էդ էլ չեմ կարող, ծանր գործ դժվար եմ անում»:
29-ամյա Հայարփին երկու ամուսնությունից երկու զավակ ունի՝ 10-ամյա Արտյոմը եւ երկամյա Էմիլին: Ամուսիններից առաջինը հեռացել է, երբ տղան եղել է մեկ տարեկան, իսկ երկրորդ ամուսինը սեփական աղջնակին ընդհանրապես չի տեսել: Երեխաները ոչ մի աջակցություն սեփական հայրերից չեն ստանում: Կրթություն եւ մշտական աշխատանք չունեցող միայնակ մայրը ընտանիքը պահում է երեխաների համար տրվող 29 հազար դրամ նպաստով: Միակ աջակիցը Հայարփիի քույրն է, ով ամուսնացած է, ունի իր սեփական ընտանիքը:
Տնակը, որտեղ ապրում են Հովհաննիսյանները, իրենց չի պատկանում: Հայարփին ժամանակին ունեցել է սեփական տնակ, սակայն երեխաներին հանապազօրյա հացով ապահովելու նպատակով, որպես շինանյութ վաճառել է: Ներկայիս կացարանը պատկանում է հեռավոր մի ազգականուհու, ով պատիժն է կրում Աբովյան քրեակատարողական հիմնարկում եւ շուտով հայտնվելու է ազատության մեջ: Ազգականուհին լուր է ուղարկել, որպեսզի Հայարփին 4 ամսից ազատի տնակը:
«Երեխեքիս հետ դուրսն եմ մնալու, ոչ փող ունեմ, որ գնամ վարձով ապրեմ, ոչ էլ հայրական տուն: Մի մայր ունեի, իմ հետ էր ապրում, էն էլ մահացել է: Չգիտեմ, գոնե մի դոմիկ տային գնայի մնայի, մանավանդ որ տուն ստանալու հույս էլ չկա, ոչ հերթացուցակներում կամ, ոչ էլ ինչ-որ արտոնություն ունեմ»,- զրուցակցիս աչքերն արցունքոտվում են:
Փոքրիկ Էմիլիան մանկապարտեզ չի հաճախում, Արտյոմը սովորում է գիշերօթիկ դպրոցում: Մայրն ասում է, որ սոցիալական վատ վիճակի պատճառով է երեխային ուղարկել գիշերօթիկ դպրոց: Արտյոմն այս տարվանից սկսել է հաճախել նաեւ «Դեպի առաջ» բարեգործական կրթական կենտրոն: Ընտանիքին նման թշվառ վիճակում առաջինը հայտնաբերել է «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Վահան Թումասյանը:
«Ես դպրոցից տուն գուկայի, ընձի մոտեցավ մի տղամարդ, հարցրեց, դու ում տղեն ես, ըսի Հայարփիի, հարցրեց, թե ուրդեղ կապրիմ, ես բերեցի մեր տուն, ցույց տվեցի, ըդորից հետո մեզի գրանցեցին իրանց մոտ,- պատմում է Արտյոմը,- ես էլ արդեն կենտրոն կերթամ, շատ լավ է, տաք է, ուտելիք կուդան: Բայց հմի օր հիվանդ եմ, չեմ էրթա, օր մյուսներին չվարակեմ: Հենց լավցա անպայման էլի կերթամ»:
Փետրվարի 1-ին Հայարփին Արտյոմին դպրոց չի ուղարկել, ասում է՝ հիվանդ է, հազում է: Ջերմություն չունեն, սակայն հազում են նաեւ մայրն ու փոքրիկ Էմիլիան: Հայարփին ցույց է տալիս տնակի երկրորդ սենյակը, որն հիմնականում փակ են պահում առնետների պատճառով: «Օր է եղել երեխուս գրկած սաղ գիշեր նստել եմ էս կռեսլոյին, որ հանկարծ վրան չբարձրանան: Քանի օր առաջ էլ տունն ուտելու բան չէր գտել՝ մի հատ օճառ ունեի, էդ է կրծել: Մի խոսքով ահավոր վիճակ է»,- Հայարփին հոգոց է հանում:
Տունը, որը լքելու պահանջ է դրվել տանտիրոջ կողմից, չունի զուգարան, բաղնիք, խոհանոց եւ այլ հարմարություններ: Ջուրը Հայարփին դույլերով բերում է հարեւանի բակից: Առկա կահույքը նույնպես չի պատկանում Հայարփիին: «Ես էստեղ ընդամենն ունեմ մի հատ փոքր մահճակալ, մեկ էլ մի հատ փոքր պահարան, անգամ ամանեղենն իմս չէ: Բայց իմ հոգսն էս պահին ոչ թե դա է, այլ կացարանի հարցը, որ լուծվի, մեկ էլ լույսս միացնեն, կզարմանամ, թե ինչ խղճով են էդ փողն իմ վրա գրել, ես 29 հազար դրամ նպաստ կստանամ, 54 հազար էլցանցին ուրդեղի՞ց տամ, 30 հազար դրամ էլ խանութին եմ պարտք»:
Հրաժեշտ տալիս Հայարփին բակում գտնվող մոտավորապես 6 քմ տարածքով երկաթյա մի շինություն է ցույց տալիս, որտեղ երեխաների հետ որոշ ժամանակ ապրել է մինչեւ ազգականուհու տուն տեղափոխվելը: «Էս պզտիկ դոմիկը կտեսնի՞ք, վրեն էլ իմ հասցեն է, վախտմ առաջ երեխեքիս հետ ըստեղ եմ ապրել, հանկարծ որ մի քանի ամսից տան հարց չլուծվավ, էլի ստիպված պիտի էղնիմ տեղափոխվել ըստեղ: Ես գնալու տեղ չունիմ»:

Матери и несовершеннолетним детям требуется помощь, в противном случае они окажутся на улице
Молодая женщина, запыхавшись от быстрой ходьбы, извинилась и быстро открыла дверь. “Детей оставила дома, сама пошла в магазин, чтобы взять в кредит хлеб и другие продукты. Но мне отказали, долг слишком большой”,- рассказала Айарпи. В комнате, куда мы вошли, было полутемно. Айарпи отодвинула на окне занавеску. Старший сын, обняв младшую сестренку, устроился перед печкой. Наш приход обрадовал малышку, котоаяй сразу же потянулась ручками к маме.
С 26 января Айарпи Ованнисян и двое ее несовершеннолетних детей лишены электричества. Вечера семья проводит при свете свечи. По словам молодой женщины, работник электросети по имени Артур отключил свет, заявив, что у них долг за декабрь – 34 тысячи драмов, еще 20 тысяч составляет январская плата за электроэнергию.
“Это невозможно,- расстроенно сказала Айарпи . - В доме нет ни электрической плиты, ни стиральной машины, ни холодильника, а телевизор показывает так плохо, что мы его почти не включаем. Я не понимаю, откуда взялась эта сумма, кто получает электроэнергию за мой счет. В доме горела всего одна лампочка”.
По словам моей собеседницы, в ноябре она включала электроплитку и заплатила за свет 16 тысяч драмов. С декабря начала топить печку. Дрова выделила общественная организация “Ширак Кентрон” и директор работающего по соседству цеха по производству пластиковых изделий.
Рассказывая об этом, Айарпи тяжело дышит: правое легкое у нее повреждено, она фактически живет с одним легким.
“У меня и левая рука слабая. Прошлой зимой получила перелом – упала на бидон, а рука осталась под ним. Первое время я не понимала, что у меня сломана рука. Только через месяц обратилась в социальную службу, там мне дали бумагу о том, что я неплатежеспособна, чтобы операцию сделали бесплатно. Сейчас не чувствую в руке силу, тяжелую работу выполняю с трудом”.
У 29-летней Айарпи двое детей – 10-летний Артем и 2-летняя Эмилия. Дети от разных отцов. Первый муж ушел, когда мальчику был год, а второй даже не видел дочку. Никакой помощи от отцов дети не получают. Не имеющая образования и постоянной работы молодая женщина содержит семью на детские пособия – 29 тысяч драмов. Айарпи помогает только ее сестра, у которой собственная семья.
Дом, в котором живут Ованнисяны, имеет хозяина. В свое время у Айарпи был свой дом, но чтобы прокормить детей, она продала его на стройматериалы. Нынешнее жилье принадлежит дальней родственницей, которая сейчас отбывает срок, но скоро выйдет на свободу. Родственница предупредила Айарпи, чтобы она через четыре месяца освободила дом.
“Мы с детьми останемся на улице. У меня нет ни денег, чтобы снять жилье, ни отцовского дома. Моя мать жила со мной, но она уже умерла. Хоть бы нам дали какой-нибудь домик…” – со слезами на глазах говорит моя собеседница.
Маленькая Эмилия не ходит в детский сад, Артем учится в школе-интернате. Мать отправила ребенка в интернат из-за тяжелых социальных условий. С этого года Артем начал посещать благотворительный образовательный центр “Вперед!”
Эту семью обнаружил руководитель организации “Ширак Кентрон” Ваан Тумасян.
“Когда я возвращался из школы домой, ко мне подошел мужчина и спросил, чей я сын. Я ответил: Айарпи. Он спросил, где мы живем, и я привел его к нам домой. После этого они зарегистрировали нас. Я уже хожу в этот центр. Там очень хорошо, тепло, кормят”,- рассказал Артем.
1 февраля Айарпи не отправила сына в школу – он заболел, кашлял. Неважно себя чувствуют и мать с дочкой. Айарпи показывает вторую комнату, которую они практически не открывают из-за крыс. “Бывало, что я всю ночь проводила в кресле с ребенком на руках, чтобы, не дай Бог, крысы не забрались на нее. Несколько дней назад в доме ничего не было, так крыса отгрызла кусок мыла. Одним словом, ситуация ужасная”,- обреченно сказала Айарпи.
В доме, где живет эта семья, нет ни туалета, ни ванной, ни кухни. Воду Айарпи приносит с соседского двора. Мебель тоже хозяйская. “Мне принадлежит лишь небольшая кровать и маленький шкаф. Даже посуда чужая. Но сейчас я думаю не об этом, а о жилье, да еще о том, чтобы включили свет. Удивляюсь, как они могли записать на меня такую сумму, неужели совесть их не мучает. Я же получаю всего 29 тысяч драмов, как я могу заплатить электросети 54 тысячи? Еще 30 тысяч я должна магазину”.
Когда мы прощались, Айарпи показала на железное строение во дворе площадью 6 кв.метров, где она жила с детьми до того, как перебраться в дом родственницы. “Видите этот малюсенький домик? На нем написан мой адрес. Одно время мы там жили с детьми. Если через несколько месяцев вопрос дома не решится, нам придется опять перебраться туда. Идти мне некуда...”