Զբոսաշրջիկներին դիմավորում ենք ևս մեկ աղբանոցով
Զարուհի Մուրադյանն առաջին անգամ երեք տարի առաջ է ահազանգել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հարակից հողամաս-աղբանոցի մասին: 2015-ին Զարուհին նորից լուսանկարներ է հրապարակել, որտեղ պատկերված է, թե ինչպես են կովերը սնվում այդ աղբանոցում:
Երևանի ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանը ավագանու նիստում ներկայացրել է այդ վիճակը։
«Մի քանի օր անց տկն Բախշյանը զանգահարում է և հայտնում, որ ավագանու նիստին հայտարարվել է՝ տարածքը մաքրվել է: «Զվարթնոցում» ազգականինս դիմավորելիս նկատեցի, որ ընդամենը շորով փակվել է ցանկապատի այն հատվածը, որտեղից երևում էր աղբանոցը»,- նշում է Զարուհի Մուրադյանը:
Այս միջոցով կարծես որոշել էին «թաքցնել» աղբանոցը: Սակայն հետագայում քամին պատռել է շորը և կրկին տեսանելի դարձրել աղտոտվածությունը:
Տարածքն այսօր էլ աղբանոցի է վերածված: Փոփոխությունը միայն մեկն է՝ ցրտի պատճառով կովեր չեն արածում:
Մայրուղին մաքրող աշխատակիցը, որը չցանկացավ իր անունը նշել, պատմում է, որ արդեն վեց տարի տարածքը չի մաքրվում։ «Մի երկու անգամ եկել, առուն մաքրել են, որ ջուրը հոսի, բայց դրան կից հողերի աղբին ձեռք չեն տվել: Միայն որոշ հատվածի աղբ կուտակել են, որը մինչ օրս չեն տարել: Էս տարածքը մաքրելը դժվար չի: Գյուղապետարանը աղբի մեքենա ունի, թող գա, մեկ-երկու օրում հավաքի աղբը, դուրս բերի: Մեկ-մեկ գալիս, տեսնում եմ տորպակով աղբը դրել են մայրուղու մոտ, ծառերի տակ կամ էլ գցել են էս տարածք: Էս աղբի մեջ հողաթափեր կան, դրանք էլ մոտակա հյուրանոցից են»,- նշում է աշխատակիցը:
Հյուրանոցի կից տարածքը ևս աղբաշատ է: Տարածքը լուսանկարելիս մեզ մոտեցավ երթուղայինի մի վարորդ: Հարցրեց. «Ի՞նչ խնդիր կա: Իմ տարածքն ա»: Ասում եմ՝ գիտե՞ք, այն աղբանոցի է վերածված։ Վարորոդը, ոչինչ չպատասխանելով, նստեց մեքենան և հեռացավ:
Փարաքարի գյուղապետ Սամվել Վարդանյանը տեղյակ է այդ տարածքի կարգավիճակից: «Էն որ ջրի հետ շշեր-մշեր են եկել»,- այսպես է նկարագրում աղբանոցը:
Նշում է, որ մինչև եղանակները չկայունանան, ոչինչ անել չեն կարող: Դեկտեմբերին որոշ հատվածներ մաքրել, աղբը կուտակել են: Հետագայում տեխնիկայով պետք է դրանք բեռնեին, տեղափոխեին, բայց չեն կարողացել: Ասում է՝ մարտին նոր կանդրադառնանք այդ հարցին: Թեև արդեն դիմել են հողամասերի սեփականատերերին՝ իրենց տարածքները մաքրելու համար:
Վարդանյանը չի հիշում, որ այս խնդրով իրեն դեռևս ապրիլ ամսին են դիմել, բայց պարզվում է՝ հոկտեմբերին օդանավակայանից, վերջերս էլ մարզպետարանից են գրել:
Հարցին՝ տեղյա՞կ եք, որ տարածքում կովեր են արածում, գյուղապետը պատասխանում է. «Դրանք սեփական հողեր են, մարդիկ իրենց կովերը որտե՞ղ արածացնեն, արոտավայրեր չունեն: Որտեղ կովերն արածում են, էնտեղ միայն շշեր են: Կովերն էլ շշեր չեն ուտում: Ցանկապատի մոտ երկու-երեք տեղ է կուտակված աղբը»:

Туристов встречаем еще одной мусорной свалкой
Впервые о мусорной свалке недалеко от аэропорта “Звартноц” Заруи Мурадян сообщила три года назад. В 2015 г. она вновь опубликовала снимки, на которых были изображены пасущиеся на свалке коровы.
Член совета старейшин Еревана Анаит Бахшян рассказала об этой ситуации на заседании совета.
“Через несколько дней она позвонила и сообщила: на заседании было объявлено, что территория расчищена. Когда я встречала в аэропорту “Звартноц” своего родственника, то заметила, что ту часть ограды, откуда видна мусорная свалка, всего лишь закрыли куском материи”,- сообщила Заруи Мурадян.
Так, по всей видимости, решили “скрыть” свалку. В дальнейшем ветер сорвал материю, и мусор вновь стало видно.
Подметавший автомагистраль работник, который не пожелал назвать себя, рассказал, что территория уже шесть лет не расчищается. “Раза два пришли почистили канаву, чтобы вода потекла, но выброшенный на соседнем участке мусор не тронули. Его лишь собрали в кучу и так и оставили. Почистить эту территорию нетрудно. У администрации села есть машина, которая может за один-два дня вывезти мусор”,- отметил наш собеседник.
Много мусора и рядом с гостиницей. Когда я фотографировала территорию, ко мне подошел водитель маршрутного такси и спросил: “В чем проблема? Это моя территория”. “Вам известно, что она превратилась в мусорную свалку?” – спросила я. Мужчина ничего не ответил, сел в машину и уехал.
Староста села Паракар Самвел Варданян знает о сложившейся ситуации. Но пока погода не улучшится, ничего сделать не сможем, говорит он. В декабре какие-то участки расчистили, а мусор собрали, чтобы в дальнейшем вывезти на машине, говорит С.Варданян, добавив, что вопрос будет решен в марте.
Староста не помнит, чтобы в связи с проблемой мусора к нему обращались еще в апреле, но оказалось, что в октябре администрация получила соответствующие письмо из аэропорта, а недавно – из областной администрации.
На вопрос, знает ли он, что на этой территории пасутся коровы, Самвел Варданян ответил: “Это частная земля. А где еще людям пасти своих коров, пастбищ ведь нет. Там, где коровы пасутся, только бутылки, которые они не едят. Скопления мусора имеются в двух-трех местах рядом с оградой”.