«ԱրմենՏել»-ի 6 մլն դոլարի գործով նիստը նորից հետաձգվեց
Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր նշանակված էր «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գործով ձերբակալված ընկերության տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովի մասով դատական նիստը: Այն, սակայն, կրկին չկայացավ: Նիստերի քարտուղարը հայտնեց, որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը խորհրդակցական սենյակում է: Այդ պատճառով դատական նիստը հետաձգվում է մինչև փետրվարի 19-ը:
Այս գործով նիստ չլինելու հանգամանքը, ըստ ամենայնի, արդեն հայտնի էր, քանզի datalex.am համակարգի նիստերի ժամանակացույցում այն այսօր ընդգրկված էլ չէր: Մինչդեռ Արմեն Բեկթաշյանն այսօր երկու այլ դատական գործեր ուներ:
Նախորդ նիստին հայտարարվել էր, որ այսօրվա նիստը նշանակված է 12:30-ին: Վկաները և Վլադիմիր Սաչկովի պաշտպան Արմեն Բաղդասարյանը ներկայացել էին, սակայն դատախազ Ա. Փանոսյանը նույնպես չէր ներկայացել: Հավանաբար նա էլ էր տեղյակ, որ նիստը տեղի չի ունենալու: Դատարան չէր բերվել նաև մեղադրյալ Վ.Սաչկովը:
Հիշեցնենք՝ Վ.Սաչկովի կինը իր ամուսնու գործը ձգձգելու կապակցությամբ դիմել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և խնդրել վերահսկել այս գործի օրինականությունը: Եկատերինա Ազյոման դժգոհություն էր արտահայտել, որ անընդհատ ինչ-ինչ պատճառներով հետաձգվում են դատական նիստերը, ինչի հետևանքով իր ամուսինը մնում է անազատության մեջ:
«Ստացվում է, որ օրինականությանը պահպանելու իմ խնդրանքն անտեսվել է: Դատարանում գիտեն, որ Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանը պատրաստ է երաշխավորել Սաչկովի համար, բայց չգիտեն՝ այս դեպքում ինչպես վարվեն»,-ասում է Եկատերինա Ազյոման:
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 27-ին գործն ընդունվել էր դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի վարույթ: Սակայն դեռևս ոչ մի նիստ չի կայացել:

Судебное заседание по делу о 6 млн долларов “АрменТела” вновь перенесено
Сегодня в суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш должно было состояться судебное заседание по эпизоду находящегося под арестом бывшего директора технического блока ЗАО “АрменТел” Владимира Сачкова. Заседание, однако, опять не состоялось. Секретарь сообщила, что судья Армен Бекташян находится в совещательной комнате, поэтому судебное заседание переносится на 19 февраля.
Судя по всему, о том, что заседание по данному делу не состоится, было известно заранее – его не включили в сегодняшниий график в системе datalex.am. Кроме того, сегодня судье Бекташяну предстояло провести заседания еще по двум делам.
Сегодняшнее заседание было назначено на 12.30. Свидетели и защитник Владимира Сачкова Армен Багдасарян явились в суд, а вот прокурор А.Паносян отсутствовал. Он, по всей видимости, знал, что заседание не состоится. В суд не был доставлен и обвиняемый.
Напомним, что в связи с затягиванием судебного процесса супруга В.Сачкова обратилась с открытым письмом к Сержу Саргсяну, которого просила взять под контроль законность данного дела. Екатерина Азёма выразила недовольство тем, что судебные заседания по каким-то причинам постоянно переносятся, вследствие чего ее муж остается под арестом.
“Получается, что моя просьба соблюдать законность в Армении была проигнорирована.
В суде знают о том, что Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в РА готов поручиться за Сачкова, но не знают как поступить в этом случае: как предписывает сложившаяся система правосудия (подозреваемый уже виновен, поэтому тюрьмы переполнены) или все же согласно УПК РА”,- написала Екатерина Азёма в Фейсбуке.
Напомним, что дело было принято в производство судьи Армена Бекташяна 27 ноября, однако пока ни одно судебное заседание не состоялось.