Անվճար կարտոֆիլ՝ թոշակառուների համար
Սկզբում Մկրտիչը չի ցանկանում խոսել. «Չեմ ուզում սա ինքնագովազդի վերածվի: Գովազդելու համար չեմ անում»: Իսկ որոշ ժամանակ զրուցելուց հետո ծիծաղելով ասում է՝ էնքան բացվեցի, որ արդեն ինչ հարց ուզում եք տվեք:
Ամիսներ առաջ Սուրբ Զորավոր եկեղեցու մերձակայքում բանջարեղենի կրպակ է բացել: Հունվարի 30-ից էլ թոշակառուներին օրը քսան կիլոգրամ անվճար կարտոֆիլ է առաջարկում: Առանձնացնում է մեկական կիլոգրամ և դրանք հատուկ սեղանին դնում: Ասում է՝ այսքան կարող եմ անել: Հնարավորություններս այսքան են:
Ինքը տեղյակ չի եղել, որ երևանյան խանութներից մեկում թոշակառուների համար անվճար հացեր են առանձնացվում: Դրա մասին քրոջից է տեղեկացել, ով էլ եղբորը հորդորել է նման ակցիայով ևս հանդես գալ:
«Կապ չունի՝ տարածքի թոշակառու է, թե ոչ: Առանց կաշկանդվելու՝ մեկ կիոլգրամ կարտոֆիլը կարող է վերցնել»,- ասում է Մկրտիչը:
Սոցցանցում մի օգտատեր գրել էր՝ երևի ցուրտը տարած է: Այդ մեկնաբանությունից վիրավորվել էր:
«Թոշակառուներին կարտոֆիլը անվճար» պաստառի արձագանքերին չի հետևում: Դրա կողմ չի նայում, գլուխը կախ իր աշխատանքն է կատարում: Նկատել է՝ կան մարդիկ, որ ամաչում են վերցնել, կանգնում, նայում են: Այս ամենը հասկանալով՝ Մկրտիչը անձամբ է մոտենում և հորդորում՝ առանց կաշկանդվելու վերցնել:
Սոցիալապես անապահովները ևս կարող են օգտվել: Ակցիան ուղղել է հատուկ թոշակառուներին, քանի որ կարծում է՝ նրանցից շատերը կարող է միայնակ ապրեն, եկամուտը միայն իրենց թոշակը լինի: Այս միջոցով կարտոֆիլի համար առանձնացված գումարը կարող են տնտեսել: «Այնպես որ հիմա կարտոֆիլի համար կարող են հաշվարկ չանել»,- ասում է Մկրտիչը:
Ասում է՝ եթե հետագայում դրությունը առավել լավ լինի, ավելի շատ մթերքներ կառաջարկի: Այժմ կարող է միայն այդքանը անել:
Իր այս ակցիայով ցանկանում է «կոչ անել» այլ մարդկանց, խանութներին և ընկերություններին: Ասում է՝ եթե օրինակ մի խանութ օրը երկու ձու բաժանի, հատատ բան չի կորցնի:
«Մարդիկ շնորհակալությամբ են ընդունում այդ օգնությունը: Դրանից ինձ առավել լավ եմ զգում: Յուրաքանչյուր թոշակառուի օրհնանք գումարից առավել է»,- ասում է Մկրտիչը:

Бесплатный картофель для пенсионеров
Мкртич сперва отказывался говорить – “я это делаю не ради саморекламы”, но после небольшой беседы пошутил: “Я так разошелся, что отвечу на любой вопрос”.
Несколько месяцев назад он открыл недалеко от церкви Сурб Зоравор небольшой овощной ларек. А с 30 января начал бесплатно предлагать пенсионерам картофель. В день выделял для этого 20 килограммов. В каждый пакет Мкртич кладет по килограмму клубней, а пакеты раскладывает на отдельный стол. Говорит, что возможности пока такие.
Мкртич не знал, что в одном из ереванских магазинов пенсионерам бесплатно выдают хлеб. Об этом ему рассказала сестра, которая и посоветовала брату организовать аналогичную акцию.
“Не имеет значения, пенсионер из этого двора или нет, он может спокойно взять килограмм картошки”,- отметил мой собеседник.
В соцсети один из пользователей написал, что картофель, наверное, промерзший. Эта запись обидела Мкртича.
За комментариями под надписью “Для пенсионеров картофель бесплатно” не следит, молча выполняет свою работу. Мкртич заметил, что некоторые пожилые люди стесняются брать бесплатный товар. В таким случаях он лично подходит к ним и предлагает смело взять пакет.
Акцией могут пользоваться и социально необеспеченные граждане. И все же упор на пенсионеров сделан по той причине, что многие из них, по словам Мкртича, могут быть одиноки и жить на одну пенсию. А благодаря его благотворительности расходы на картофель эти люди могут могут исключить из своего скромного бюджета.
В дальнейшем Мкртич собирается распространить эту акцию и на другие продукты. Пока же ограничивается картошкой.
Своим шагом мой собеседник хочет призвать владельцев других магазинов последовать его примеру.
“Люди принимают помощь с благодарностью, и это доставляет мне удовольствие. Благословение пожилого человека ценнее, чем деньги”,- сказал в заключение Мкртич.