Իրադարձությունների ընթացքը
05.05.2007 - ԱԱԾ-ն խուզարկել է «Քաղաքացիական անհնազանդություն» շարժման հիմնադիր անդամ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի գրասենյակը եւ բնակարանը՝ առգրավելով բոլոր համակարգիչները, բնակարանում եղած մի շարք փաստաթղթեր, 55.400 ԱՄՆ դոլար: ԱԱԾ-ում Արզումանյանը հրաժարվել է բացատրություններ տալ:
ԱԱԾ-ի աշխատակիցները խուզարկել են նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, տարածքային ենթակառուցվածքները համակարգող նախկին նախարար Վահան Շիրխանյանի բնակարանը՝ առգրավելով համակարգիչը, փաստաթղթեր, 28.000 ԱՄՆ դոլար:
Խուզարկվել է գրող Արտյոմ Խաչատրյանի (գրական կեղծանունը՝ Գագիկ Սարգսյան, «Ձոն Պազոլինիի» գրքի հեղինակը) տունը, առգրավվել է նրա համակարգիչը:
07.05.2007 - ԱԱԾ-ն տարածել է հետեւյալ հաղորդագրությունը.
«ԱԱԾ-ի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2007 թ. ապրիլի 24-26-ն ընկած ժամանակահատվածում, գտնվելով ՌԴ Մոսկվա քաղաքում, այսպես կոչված «Քաղաքացիական անհնազանդություն» շարժման նախաձեռնողներ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը համաձայնության են եկել 2005-ից ՀՀ դատախազության թիվ 62205103 քրեական գործով (ֆինանսական զեղծարարությունների համար) հետախուզման մեջ գտնվող, ՀՀ նախընտրական շրջանում որոշակի նպատակներ հետապնդող եւ դրանց իրագործման ակնկալիքներ ունեցող ՌԴ քաղաքացի Լեւոն Գրիգորի Մարկոսի հետ` իրենց միջոցով կազմակերպելու կասկածելի ծագում ունեցող գումարների ՀՀ տեղափոխումն ու օրինականացումը : Մասնավորապես ֆիքսվել է, որ ս.թ. ապրիլի 27-ին Երեւանի «Կոնվերս» բանկ դրածո 9 անձանց անվամբ, բայց փաստացի իրենց համար նախատեսված, Մոսկվայից մաս-մաս փոխանցվել է 180 հազար ԱՄՆ դոլար։ Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով։ Գործը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը»։
Հոդված 190. Ապօրինի ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (լեգալացնելը)
1. Ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված դրամական միջոցների կամ այլ գույքի հետ ֆինանսական կամ այլ գործարքներ կատարելը, տվյալ նյութական արժեքները ձեռնարկատիրական կամ այլ տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար օգտագործելը, որը նպատակ է ունեցել թաքցնել կամ խեղաթյուրել նշված նյութական արժեքների կամ դրանց առնչվող իրավունքների բնույթը, ծագման աղբյուրները, գտնվելու վայրը, տեղաբաշխումը, շարժը կամ իրական պատկանելությունը՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հիսնապատիկի չափով կամ առանց դրա:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է՝
1) խոշոր չափերով,
2) մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ`
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝
1) առանձնապես խոշոր չափերով,
2) կազմակերպված խմբի կողմից,
3) պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ վեցից տասներկու տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
4. Սույն հոդվածում խոշոր չափ է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը), իսկ առանձնապես խոշոր չափ՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը):
ԱԱԾ-ում հարցաքննվել են «Քաղաքացիական անհնազանդության» խորհրդի անդամ Արարատ Ասրյանը, ակտիվիստ Արկադի Կարապետյանը (Ագո):
Կեսգիշերից քիչ առաջ բնակարան մտնելիս ԱԱԾ-ի աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել է Ալեքսանդր Արզումանյանը:
08.05.2007 - ԱԱԾ-ում որպես վկա բացատրություն է տվել Վահան Շիրխանյանը:
10.05.2007 - Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը (դատ.՝ Վազգեն Լալայան) բավարարել է ԱԱԾ-ի՝ Ա. Արզումանյանին երկու ամսով կալանելու վերաբերյալ միջնորդությունը:
Ալեքսանդր Ռոբերտի Արզումանյան
Ծնվել է 1959 թ. դեկտեմբերի 24-ին Երեւանում:
Ավարտել է ԵՊՀ մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը:
Մինչեւ 1990 թ. աշխատել է Քաղաքի կառավարման ավտոմատացված համակարգերի Երեւանի ԳՀԻ-ում (ՔԿԱՀԵԳՀԻ)՝ որպես ինժեներ-ծրագրավորող:
1988-1990 թթ. եղել է ՀՀՇ-ի լրատվական կենտրոնի տնօրեն, հրատարակել է շարժման լրատվական բյուլետենները (հայերեն եւ ռուսերեն) եւ մոսկովյան «Էքսպրես խրոնիկա» շաբաթաթերթը:
1990-1991 թթ.՝ ՀՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի օգնական:
1991 թ. ՀՀ ԳԽ նախագահության եւ Նախարարների խորհրդի որոշմամբ գործուղվել է ԱՄՆ՝ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ հիմնելու համար:
1992-1993 թթ.՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան:
1992-1996 թթ.՝ ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:
1996-1998 թթ.՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար:
1998 թ.-ից առ այսօր զբաղվում է քաղաքական-հասարակական գործունեությամբ:
2000-2002 թթ.՝ ՀՀՇ վարչության նախագահ:
2001 թ.-ից Հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի հիմնադիր անդամ է:
2002 թ.-ից աշխատում է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, տարածաշրջանային համագործակցության հարցերով զբաղվող ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ:

05.05.2007 – The National Security Service (NSS) searched the home and office of Alexander Arzoumanian, founding member of Civil Disobedience Movement and former Foreign Minister of Armenia, confiscating all computers, some documents and US $55,400 from his apartment. Arzoumanian refused to offer any explanations during questioning by the NSS.
NSS agents also searched the home of former Deputy Defense Minister and Minister for Coordination of Local Structures Vahan Shirkhanyan, confiscating a computer, documents and US $28,000.
The home of writer Artyom Khachatryan (author of the book Dedication to Pasolini under the pseudonym Gagik Sargsyan) was also searched and his computer confiscated.
07.05.07 – The NSS released the following statement:
“NSS operative investigations have revealed that in the period between April 24 and 26, 2007, the founders of the so-called Civil Disobedience Movement, former Foreign Minister Alexander Arzoumanian and former Deputy Defense Minister Vahan Shirkhanyan, came to an agreement with Russian citizen Levon Grigor Markos, under investigation since 2005 under case 62205103 (financial fraud), who had certain plans for activities in the election period in Armenia. Through this agreement, they were to arrange the transfer to Armenia and legalization of money of suspicious origin. It has been specifically noted that US $180,000 was transferred part by part to nine bank accounts in Converse Bank, registered in different names but all in reality leading to these two people. A criminal case has been filed, based on point 1 of in Article 190, Part 3, Point 1 of the Criminal Code. The case is being led by the NSS investigation department.
Article 190. Legitimizing (legalizing) illegally obtained income.
1. Financial or other transactions with obviously illegally obtained financial resources or other property for the purpose of using such funds or property for entrepreneurial or other economic activity, to conceal or distort the essence, origin and whereabouts of these assets or rights pertaining to them, their placement, movement or actual identity, is punished with a fine in the amount of 300 to 500 minimal salaries, or with imprisonment for the term of up to 4 years with or without a fine in the amount of 50 minimal salaries.
2. The same action committed:
1) in large amount
2) by a group with prior agreement, is punished with imprisonment for the term of 4 to 8 years, with or without property confiscation.
3. The action envisaged in part 1 or 2 of this Article which was committed:
1) in particularly large amount
2) by an organized group,
3) abuse of official position, is punished with imprisonment for the term of 6 to 12 years, with or without property confiscation.
4. For the purposes of this Article, by large amount we mean an amount (value) exceeding 1000 minimal salaries, while particularly large amount exceeds 3000 minimal salaries..
Civil Disobedience council member Ararat Asryan and activist Arkady Karapetyan (Ago) were questioned by the NSS.
Alexander Arzoumanian was arrested as he returned home a little before midnight.
08.05.2007 – Vahan Shirkhanyan testified as a witness before the NSS.
10.05.2007 – The Court of First Instance of the Kentron and Nork-Marash Municipalities sustained the NSS request to detain Arzoumanian for two months.
Alexander Robert Arzoumanian
•  Born December 24, 1959 in Yerevan
•  Graduated from the Department of Mathematics and Mechanics at Yerevan State University
•  Worked as an engineer and programmer in the city automated systems department of the Yerevan Scientific Research Institute until 1990
•  Worked as the director of the ANM news center, publishing mobile news bulletins (in Armenian and Russian) as well as the Moscow newspapers Express Chronicle .
•  1990-1991 – assistant to the President of the Armenian Supreme Soviet
•  1991 – sent to the United States based on a decision by the Armenian Supreme Soviet Presidium and ministers, in order to establish Armenian diplomatic missions there
•  1992-1993 – Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to the United States of a merica
•  1992-1996 – permanent representative to the United Nations
•  1996-1998 – Foreign Minister of Armenia
•  1998–current – political and social activist
•  2000-2002 – ANM administrative president
•  Since 2001 – founding member of the Turkish-Armenian Reconciliation Commission
•  Since 2002 – has been working with NGOs in the fields of human rights, democracy and regional collaboration