Մեկ տարվա ընթացքում ի՞նչ արդյունքի է հասել կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդը
Արդեն մեկ տարի է Հայաստանում ստեղծվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ, որի նախագահ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ղեկավարությամբ գումարվել է ընդամենը երկու նիստ: Խորհուրդը հրապարակել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի 2015թ. և 2015-2016թթ. հակակոռուպցիոն միջոցառումների կատարողականի վերաբերյալ իր տարեկան հաշվետվությունը, որտեղ չկան կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող էական արդյունքներ:
Ասենք՝ պետական միջոցները փոշիացնելու մեղադրանքով քանի՞ պաշտոնյա է ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, քանի՞սն են պաշտոնանկ արվել, կոռուպցիոն սկանդալներում հայտնված քանի՞ պաշտոնյա է այս ընթացքում ավելի բարձր պաշտոն ստացել, նրանցից քանի՞սն են «չոր» պետական աշխատավարձով միլիոնատեր դարձել, քանի՞սն են դղյակներ ու ամառանոցներ կառուցել Հայաստանում ու երկրի սահմաններից դուրս, քանի՞սն են պետական գնումներով մրցույթներում հաղթել ու անորակ աշխատանքի դիմաց կլորիկ գումարներ ստացել, քանի՞սն են «հողագործությամբ» տարեկան 30-40 մլն դրամի եկամուտ ստացել, ինչպես ամեն տարի լինում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ու նրա կնոջ դեպքում, որքա՞ն գումար է վերադարձվել պետական բյուջե և այլն: Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանը հաշվետվությունը չի տալիս:
ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը մտահոգված էր, որ հաշվետվության մեջ չի գտել կոնկրետ տվյալներ, փաստեր, ինչը տեսնելու միտումով է ընթերցել 19 էջից բաղկացած հաշվետվությունը:
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավորը հարց ուղղեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին, թե ինչու չկան կոնկրետ արդյունքներ:
Հարցին պատասխանեց խորհրդի անդամ, արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: Նա ընդամենը հորդորեց վատատես չլինել և սպասել արդյունքներին, քանի որ ծրագրերը նոր են կյանքի կոչվում: Իսկ որպես աշխատանքի «փայլուն օրինակ» նշեց, որ օրենսդրական փոփոխության արդյունքում վարչական պատասխանատվության կենթարկվեն այն բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ովքեր սխալ կամ կեղծ տվյալներ կհայտարարագրեն իրենց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերում:
Ըստ նախարար Ա. Հովհաննիսյանի՝ քննարկվում է նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը:
Անշուշտ, այս «սպառնալիքը» ամենևին էլ պաշտոնյաներին չի մտահոգելու, քանի որ լուրջ բացահայտումների սպասում չկա: Պարզապես նրանք իրենց գործարքները կիրականացնեն ընտանիքի այն անդամների անուններով, ովքեր հայտարարագիր չեն ներկայացնում: Այսօր էլ այդ պրակտիկան տարածված է:
Թվեր, դեպքեր…
Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ, սակայն դրանց մեջ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները չնչին տոկոս են կազմում:
2015թ. 17,043 գրանցված հանցագործությունների մեջ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների թիվը կազմել է 616 դեպք՝ 2014թ. 599-ի փոխարեն:
Մեկ տարվա կտրվածքով աճը կազմել է 17 միավոր: Տպավորություն կարող է ստեղծվել, թե կոռուպցիոն երևույթները քիչ են, այդ իսկ պատճառով գրանցված հանցագործությունների թիվն էլ է պակաս, սակայն իրականում հակառակն է: Հայաստանում չկա քաղաքական կամք` կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, կամ կոռուպցիայի դեմ «պայքարում» են այն պաշտոնյաները, ովքեր ևս թաթախված են կոռուպցիայի մեջ: Այդ մասին իր տարեկան զեկույցներում նշել է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանը, այլ իրավապաշտպան կազմակերպություններ ևս բարձրաձայնել են այդ մասին:
Էլեկտրոնային կառավարում
Հաշվետվության մեջ զգալի տեղ է հատկացվել էլեկտրոնային կառավարմանը, որով պետք է բարելավվի հանրային ծառայությունների մատուցումը: Այն պետք է հասանելի ու հարմարավետ լինի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, ապահովվելու է էլեկտրոնային ծառայությունների հասանելիությունը յուրաքանչյուրի համար և թույլ է տրվելու մուտք գործել համակարգ շուրջօրյա` 24/7, այլ քաղաքներից, գյուղերից կամ նույնիսկ երկրից դուրս:
«Էլեկտրոնային կառավարման համակարգի հետագա ընդլայնումը և կատարելագործումը նպաստելու է հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի կրճատմանը, ընձեռելու է որոշումների կայացման գործընթացներին հետևելու հնարավորություն»,- նշված է հաշվետվության մեջ:
Խորհուրդը նշել է, որ 2014թ. իրականացված համազգային հարցման համաձայն Հայաստանում էլեկտրոնային պատրաստությունը գնահատվում է բարձր: Հայաստանի տնային տնտեսությունների 82% ունի ինտերնետ հասանելիություն, իսկ անհատների 62% դրանից օգտվում է ամեն օր:
Բնակչության կեսից ավելիի համար ինտերնետը կարևոր է դարձել ամենօրյա կյանքի, կրթության, աշխատանքի և հասարակական կյանքի համար: «Ուստի կարող ենք ենթադրել, որ մոտակա տարիներին կառաջանա կատարելագործված էլեկտրոնային ծառայությունների ավելի մեծ պահանջարկ, և կառավարությունը պետք է ջանքեր գործադրի համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացման համար»,- ասված է հաշվետվության մեջ:
Հակակոռուպցիոն պատասխանատուներ
Հաջորդ «գերական» հանրապետական գործադիր մարմիններում հակակոռուպցիոն ծրագրերի իրականացման պատասխանատուների նշանակումն է և գործառույթների ամրագրումը համապատասխան փաստաթղթերում, հակակոռուպցիոն ծրագրերի իրականացումը համակարգող պաշտոնատար անձի նշանակումը:
2015 թվականի նոյեմբերի 20-ին բոլոր հանրապետական գործադիր մարմիններին տրվել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանձնարարական՝ հանրապետական գործադիր բոլոր մարմիններում նշանակել հակակոռուպցիոն ծրագրերի իրականացման պատասխանատու ստորաբաժանումներ, իսկ պատասխանատու պաշտոնատար անձանց պաշտոնի անձնագրերում կատարել համապատասխան փոփոխություններ և ամրագրել հակակոռուպցիոն ծրագրերի իրականացումից բխող գործառույթներ:
2015թ. դեկտեմբերի 1-ին կառավարության աշխատակազմի հակակոռուպցիոն ծրագրերի մոնիթորինգի բաժնում տեղի է ունեցել քննարկում, որի արդյունքում ձեռք են բերվել փոխհամաձայնեցված լուծումներ: Գործադիր բոլոր մարմիններում նշանակվել են հակակոռուպցիոն ծրագրերի իրականացումն համակարգող պաշտոնատար անձինք՝ աշխատակազմի ղեկավարի կամ մարմնի ղեկավարի տեղակալի մակարդակով, իսկ համապատասխան պաշտոնատար անձանց պաշտոնների անձնագրերում կատարվել են սահմանված փոփոխություններ:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջորդ «անզիջում» պայքարը կառավարությունը մղում է բրիտանական «Ինթեգրիթի Էքշըն» կազմակերպության հետ: Մասնավորապես՝ կառավարության աշխատակազմի և «Ինթեգրիթի Էքշըն» կազմակերպության միջև կնքվել է 46 հանրակրթական դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացման և մշտադիտարկման իրականացման մասին համաձայնագիր:
Բարեխղճության դասեր աշակերտների, ուսուցիչների ու ծնողների համար
Ասիական զարգացման բանկի կողմից ֆինանսավորվող այս ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել ՀՀ-ում կոռուպցիայի նվազեցմանը և կարևոր նշանակություն ունեցող հանրային ծառայությունների ոլորտում ինտեգրացման գործընթացի բարձրացմանը: Ծրագրի տևողությունը 3 տարի է, որի ընթացքում 46 հանրակրթական դպրոցներում «Ինթեգրիթի Էքշըն» կազմակերպությունը կանցկացնի բարեխղճության վերաբերյալ դասընթացներ աշակերտների, ուսուցիչների, աշակերտների ծնողների, տեղական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար: Նպատակն այն է, որպեսզի նրանք հետագայում հետադարձ կապով կարողանան գնահատել համայնքի բավարարվածությունը և շինարարական աշխատանքների համապատասխանությունը շինարարական պահանջներին՝ իրականացնելով հակակոռուպցիոն մոնիթորինգ:
750.000 դոլար՝ մեկ տարվա համար
Նշենք, որ 2015թ. հուլիսի 28-ին տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի առաջին նիստը, որտեղ հավանություն է տրվել ԱՄՆ-ի Միջազգային Զարգացման Գրասենյակի հետ կնքվելիք համաձայնագրի և դրան կից փաստաթղթերի նախնական տարբերակներին: Համաձայնագրով նախատեսվում է մեկ տարվա համար ՀՀ կառավարության աշխատակազմին տրամադրել 750.000 դոլարի ֆինանսական օժանդակություն, որը հնարավորություն կտա ձևավորելու փորձագիտական հանձնախումբ:
2015թ. փետրվար 19-ին ՀՀ կառավարության կողմից արդեն ընդունվել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ և փորձագիտական հանձնախումբ ստեղծելու, խորհրդի կազմը, խորհրդի, փորձագիտական հանձնախմբի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի հակակոռուպցիոն ծրագրերի մոնիթորինգի բաժնի գործունեության կարգը հաստատելու մասին» որոշումը, որը վերաբերում է նաև փորձագիտական հանձնախմբի ձևավորման սկզբունքներին և գործառույթներին:

Каких результатов добился Совет по борьбе с коррупцией за год
Год назад в Армении был создан Совет по борьбе с коррупцией, который возглавил премьер-министр РА Овик Абрамян. За это время было проведено всего два заседания. Совет опубликовал годовой отчет о выполнении аппаратом правительства РА антикоррупционных мероприятий в 2015-ом и 2015-2016-ом годах, в котором, однако, не представлены существенные результаты борьбы с коррупцией.
В отчете, например, ничего не говорится о том, сколько чиновников было привлечено к уголовной ответственности за распыление государственных средств, сколько отправлено в отставку, сколько чиновников за этот период оказалось замешано в коррупционных скандалах, получив потом повышение, сколько стали миллионерами, получая государственную зарплату, сколько построили в Армении и за границей шикарные особняки и виллы, сколько выиграли тендеры на госзакупки и получили кругленькие суммы за некачественную работу, сколько чиновников, занимаясь “земледелием”, получили годовой доход в размере 30-40 млн драмов, как это бывает каждый год с председателем Совета по борьбе с коррупцией Овиком Абрамяном и его женой, какая сумма была возвращена в госбюджет и т.д. Это те вопросы, ответы на которые в отчете не даны.
Депутат Национального Собрания Эдмон Марукян озабочен тем, что в отчете не представлены конкретные данные и факты. Во время Правительственного часа в НС депутат спросил председателя Совета по борьбе с коррупцией Овика Абрамяна, почему в документе не представлены конкретные результаты.
На вопрос ответила член Совета, министр юстиции Арпинэ Ованнисян. Она всего лишь призвала не проявлять пессимизм и дождаться результатов, поскольку программы только начали претворяться в жизнь. В качестве “блестящего примера” работы Совета по борьбе с коррупцией министр отметила, что в результате законодательного изменения к административной ответственности будут привлечены те высокопоставленные чиновники, которые в своих декларациях об имуществе и доходах задекларируют недостоверные или ложные данные.
По словам А.Ованнисян, обсуждается также вопрос привлечения к уголовной ответственности.
Эта “угроза”, естественно, не испугает чиновников, поскольку серьезных разоблачений ожидать не следует. Сделки просто начнут заключаться через тех членов семей чиновников, которые не представляют декларации. Сегодня эта практика получила довольно широкое распространение.
Цифры, случаи…
Национальная статистическая служба РА опубликовала данные о преступлениях, среди которых, однако, преступления коррупционного характера составляют ничтожный процент.
Из зарегистрированных в 2015 г. 17,043 преступлений коррупционный характер носят лишь 616 против 599 в 2014 г. В годовом разрезе такие преступления выросли на 17 единиц. Может показаться, что коррупционных явлений мало, потому и число зарегистрированных преступлений невелико. Между тем все наоборот. В Армении нет политической воли к борьбе с коррупцией или же с этим злом борются те чиновники, которые сами погрязли в коррупции. В своем годовом отчете это обстоятельство отметил также Защитник прав человека, об этом говорили и представители других правозащитных организаций.
Электронное управление
Значительное место в отчете уделено электронному управлению, с помощью которого предстоит усовершенствовать оказание общественных услуг. Последние должны быть доступны и удобны для каждого гражданина, они должны обеспечивать доступ в систему 24/7 круглосуточно из любого города, села и даже из-за рубежа. “Дальнейшее расширение и совершенствование системы электронного управления будет способствовать сокращению коррупционных рисков”,- говорится в отчете.
Совет отметил, что по данным проведенного в 2014 г. общенационального опроса электронная подготовленность в Армении оценивается высоко. 82% домохозяйств в стране имеет Интернет, а 62% граждан пользуются им каждый день.
Для половины населения Интернет приобрел важное значение в повседневности, сфере образования, работе, общественной жизни. “Поэтому можно предположить, что в ближайшие годы спрос на усовершенствованные электронные услуги повысится, следовательно, правительство должно приложить усилия для развития соответствующих инфраструктур”,- говорится в отчете.
Ответственные за антикоррупционные программы
Следующим “приоритетом” является назначение ответственных за реализацию программ в исполнительных органах, прописывание функций в соответствующих документах, назначение должностного лица, который будет координировать осуществление антикоррупционных программ.
20 ноября 2015 г. всем республиканским исполнительным органам было спущено распоряжение премьер-министра Овика Абрамяна о создании подразделений, ответственных за осуществление антикоррупционных программ, внесение соответствующих изменений в паспорта должностей соответствующих должностных лиц, а также о прописывании функций, вытекающих из реализации антикоррупционных программ.
1 декабря 2015 г. в отделе мониторинга антикоррупционных программ аппарата правительства состоялось обсуждение, в результате которого были приняты взаимосогласованные решения. Во всех исполнительных органах были назначены должностные лица на уровне руководителя аппарата или руководителя органа, координирующие осуществление антикоррупционных программ, а в паспортах должностей соответствующих должностных лиц были внесены установленные изменения.
Следующую “бескомпромиссную” борьбу в рамках борьбы с коррупцией правительство ведет совместно с британской организацией “Интегрити экшн”. В частности, между аппаратом правительства и данной организацией были заключены соглашения о повышении уровня сейсмической безопасности и проведении мониторинга в 46 общеобразовательных школах.
Уроки добросовестности для учеников, учителей и родителей
Цель этой программы, финансируемой Азиатским банком развития, содействие сокращению коррупции и в РА и улучшению интеграционного процесса в сфере представляющих важность общественных услуг. Продолжительность программы 3 года. За этот период организация “Интегрити экшн” проведет в 46 общеобразовательных школах уроки добросовестности для учеников, учителей, родителей и представителей местных общественных организаций. Цель программы заключается в том, чтобы в дальнейшем они посредством проведения антикоррупционного мониторинга смогли ретроспективно дать оценку удовлетворенности общины и соответствию строительных работ строительным требованиям.
750.000 долларов на один год
28 июля 2015 г. состоялось первое заседание Совета по борьбе с коррупцией, на котором были одобрены первоначальный вариант соглашения, которое должно быть подписано с Агентством международного развития США, и приложенные к нему документы. Соглашением предусматривается выделить аппарату правительства РА финансовую помощь на один год в размере 750.000 долларов для формирования экспертной комиссии.
19 февраля 2015 г. правительство РА приняло решение “О создании Совета по борьбе с коррупцией и экспертной комиссии, утверждении порядка деятельности Совета, экспертной комиссии Совета и отдела мониторинга антикоррупционных программ аппарата правительства Республики Армения”. В решении были также изложены принципы формирования экспертной комиссии и ее функции.