«Եթե Ֆիրդուսը չքանդեն էլ, ինքն իրեն կքանդվի»
40-ամյա Ալեքսան Վանյանը դերձակ է, սակայն վաղուց է հրաժեշտ տվել մասնագիտությանը: Արդեն 19 տարի է, ինչ տնտեսական իրեր է վաճառում Երեւանի «Ֆիրդուսի» շուկայում:
Ասում է, որ տարիներ առաջ գործն ավելի լավ էր, ավելի շատ մարդիկ էին գնումներ անում.
«Կիսով չափ նվազելա գործը, եթե, օրինակ, էն ժամանակ 10 000 էի աշխատում, հիմա՝ 5000»:
«Եթե Ֆիրդուսը չքանդեն էլ, ինքն իրեն կքանդվի. գործ չկա»,- ասում է Ալեքսանը: Նա եւ մնացած առեւտրականներն անորոշ վիճակում են, հստակ չգիտեն, թե երբ են քանդելու շուկան, ու ինչ են անելու իրենք:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը 2015 թվականին ներկայացրել է շուկայի տարածքում ժամանակակից ճարտարապետական շինությունների՝ հյուրանոցներից, ժամանցի վայրերից և բնակելի շենքերից բաղկացած ծրագիրը:

“Если ярмарку “Фирдуси” не снесут, она сама придет в упадок”
40-летний Алексан Ванян по профессии портной, но с этой специальностью распрощался давно. Уже 19 лет он продает на ереванской вещевой ярмарке “Фирдуси” хозяйственные товары.
По словам Алексана, несколько лет назад дела шли лучше, покупателей было намного больше.
“Торговля наполовину сократилась. Если раньше я зарабатывал в день 10 000 драмов, то теперь – 5000”.
“Если “Фирдуси” не снесут, он сам придет в упадок. Торговли нет”,- говорит Алексан. Он и другие торговцы оказались в неопределенной ситуации. Они не знают, когда снесут рынок и что с ними будет.
Напомним, что в 2015 г. министр градостроительства РА Нарек Саркисян представил программу строительства на территории ярмарки современного архитектурного комплекса, состоящего из гостиниц, развлекательных центров и жилых зданий.