Հայկական սննդարդյունաբերությունը կներկայացվի ռուսական շուկայում
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ փետրվարի 8-12-ը հայկական 21 ընկերություններ մեկ միասնական տաղավարով հայաստանյան սննդարդյունաբերության ոլորտը կներկայացնեն Մոսկվայում տեղի ունեցող «Պրոդ Էքսպո-2016» միջազգային ցուցահանդեսին: Այն սննդի, խմիչքների և սննդային հումքի 23-րդ միջազգային ամենամյա ցուցահանդեսն է, որը ճանաչված և ընդունված է արտադրողների, հատկապես խոշոր գնորդների ու ներմուծողների շրջանում: «Պրոդ Էքսպո»-ին տարեկան մասնակցում է շուրջ 2000 կազմակերպություն՝ ավելի քան 65 երկրից, այցելում ավելի քան 30 000 մարդ: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը:
Հայկական ընկերությունները միասնական տաղավարում ներկայացնում են արտադրանքի հարուստ տեսականի. մրգային և բանջարեղենային պահածոներ, հյութեր, կոմպոտներ, ըմպելիքներ, մուրաբաներ, ջեմեր, թթու, մարինացված բանջարեղեն, թարմ և մարինացված սունկ, գարեջուր, խմելու աղբյուրի շշալցված ջուր, խաղողի կորիզի, նռան հատիկի և կտավատի յուղ, մսամթերք, մսի ու ձկան պահածոներ, թեյի տեսակներ, մեղր, ընդեղեն, չրեղեն, ալկոհոլային խմիչքներ՝ մրգային բրենդիներ և օղիներ, կոնյակ, գինի, վիսկի:
«Այսօր Հայաստանը ռուսական մեծ շուկային կարող է առաջարկել սննդարդյունաբերության ընդգրկուն տեսականի, իսկ այսպիսի միջոցառումները ամենակարճ ճանապարհն են մեծածախ գնորդներին հայկական արտադրանքը լավագույնս ներկայացնելու, գործարար կապեր ստեղծելու համար: Նման ցուցահանդեսների ժամանակ մեր ընկերությունները հնարավորություն են ունենում նաև ծանոթանալու ոլորտի նորություններին և զարգացման միտումներին»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը:

Пищевая промышленность Армении будет представлена на российском рынке
На предстоящей 8-12 февраля в Москве международной выставке “ПродЭкспо-2016” 21 армянская компания при содействии Фонда развития Армении представят свою продукцию в одном павильоне. Это 23-ая ежегодная международная выставка пищевых продуктов, напитков и пищевого сырья, которая пользуется популярностью и признанием среди производителей, крупных покупателей и импортеров. Каждый год в “ПродЭкспо” участвуют около 2000 организаций из более чем 65 стран, а число посетителей превышает 30 тысяч человек. Об этом сообщает Фонд развития Армении.
Армянские компании представят на выставке богатый ассортимент: фруктвые и овощные консервы, соки, компоты, напитки, варенья, джемы, соленья, маринады, свежие и маринованные грибы, пиво, бутилизированную питьевую воду, масло виноградных,гранатовых косточек, льняное, мясопродукты, рыбные и мясные консервы, виды чая, мед, орехи, сухофрукты, алкогольные напитки – фруктовые бренди и водку, коньяк, вино, виски.
“Сегодня Армения может предложить большому российскому рынку широкий ассортимент пищевой промышленности, а подобные мероприятия – самый короткий путь к тому, чтобы наилучшим образом представить армянскую продукцию и наладить деловые связи. Эти выставки дают возможность нашим компаниям ознакомиться с новинками и тенденциями развития отрасли”,- отметил исполнительный директор ФРА Арман Хачатрян.