Սպասվում են թանկացումներ. տնտեսական ճգնաժամի հնարավոր ազդեցություններից մեկը
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի երկրորդ ալիքի հնարավոր հետևանքների մասին «Հետքի» հետ զրուցել է «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի նախագահ, տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը
Ինչպիսի՞ որակում կարելի է տալ տնտեսական ճգնաժամի երկրորդ ալիքին, և արդյոք հնարավոր չէ՞ր խուսափել դրանից:
Տնտեսական ճգնաժամը ես համարում եմ երկրաշարժի պես մի երևույթ, որը ցնցեց աշխարհը: Երկրորդ ալիքը հետցնցում է, որն անխուսափելի է: Ես կարծում եմ, որ այն բուն ճգնաժամից անհրաժեշտ դասեր չքաղելու արդյունք է, այդ պատճառով էլ շարունակվում է:
Երկրոդ ալիք ասելով՝ տվյալ դեպքում մենք պետք է հասկանանք արտաքին պարտքի ճգնաժամ, որովհետև նախորդ փուլում զարգացած երկրներին չհաջողվեց ակումուլյացնել և արդյունավետ օգտագործել ֆինանսական ռեսուրսները, որպեսզի անցնեին առողջացման փուլ:
Ինչո՞ւ այդ զարգացած երկրները միջոցներ ձեռք չեն առնում:
Պետությունը զարգացած երկրներում չափից շատ է միջամտում տնտեսության գործերին` միաժամանակ համարելով, որ դա լիբերալ տնտեսություն է, և զարգացող երկրներին էլ հորդորում է ազատականացնել տնտեսությունը: Բայց զարգացած երկրները վերջին տարիներին հատկապես պետական հովանավորչության մասով բավական ակտիվ են եղել:
Հունաստանի արտաքին պետական պարտքն անցել է 100 տոկոս սահմանագիծը: Նման իրավիճակում են գտնվում Եվրամիության տարբեր երկրներ, այդ թվում Իսպանիան, Պորտուգալիան, Իտալիան: Այնպես որ, եթե համաշխարհային տնտեսության ֆինանսական համակարգը չառողջանա, ապա այդ երկրների ցանկը կարող է ավելանալ:
Ամենակարևոր պատճառներից մեկն այն է, որ առանձին երկրներ փորձում են իրենց տնտեսությունների աշխուժացման ծրագրեր ձևավորել և իրականացնել: Սակայն դրանք մեկուսացված են համաշխարհային տնտեսությունից, և համատեղ միասնական ջանքեր չեն գործադրվում իրավիճակի համար ունիվերսալ լուծում գտնելու համար. սա է խնդիրը:
Ինչպե՞ս կարող է ճգնաժամի այս ալիքն ազդել Հայաստանի վրա:
Հայաստանը 3.7 անգամ շատ ներմուծման ուղղվածության երկիր է, քան արտահանման: Ուստի, ցանկացած տեղաշարժ, փոփոխություն կամ ցնցում համաշխարհային տնտեսությունում իր անդրադարձը կունենա հատկապես ներմուծվող ապրանքների գների մասով, որովհետև մենք ոչ թե գներ ձևավորող երկիր ենք, այլ գներ ընդունող: Ուստի այս իմաստով ազդեցություն կլինի:
Կարելի՞ է արդյոք մեղմել այդ ազդեցությունը:
Կարելի է: Կան ներքին ռեսուրսներ, որոնք անհրաժեշտ է ճիշտ օգտագործել, համախմբել և նպատակային օգտագործել: Նաև կարծում եմ, որ նոր սարքավորումներ և տեխնիկա ներկրելու դեպքում, քանի որ կառավարության որոշմամբ դրանք ազատվում են մաքսատուրքերից, հայ գործարարները հնարավորություն կունենան վերազինել արտադրությունը, դարձնել այն ավելի մրցունակ: Եվ սա վերաբերվում է տնտեսության բոլոր ճյուղերին: Սա շատ կարևոր հանգամանք է, և եթե մենք առիթը ճիշտ օգտագործենք, ապա կարծում եմ, որ արդյունքերն իրենց սպասել չեն տա:
Որտեղի՞ց ֆինանսական ռեսուրսներ ճգնաժամի պայմաններում`սարքավորումներ գնելու համար. դրանք շատ թանկ են:
Ֆինանսական ռեսուրսները քիչ չեն: Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում առնվազն 9,5-11 մլրդ դոլարին համարժեք ժամանակավորապես ազատ դրամական ռեսուրսներ կան, որոնք ժամանակ առ ժամանակ, իրենց տեղը չգտնելով, կապիտալի արտահոսքի ձևով դուրս են գալիս Հայաստանից, և դրանք էլ այն միջոցներն են, որոնք կարելի է ներդնել այդ ուղղությամբ: Ինչպե՞ս են այդ դրամական ռեսուրսները դուրս գնում Ռուսաստան, Վրաստան և այլ երկրներ, եթե չկան:
Ո՞րն է Հայաստանի տնտեսության առջև ծառացած ամենալուրջ մարտահրավերը:
Իմ կարծիքով, այստեղ անհրաժեշտ են կազմակերպչական լուրջ աշխատանքեր: Այսինքն՝ Հայաստանի կառավարությունը պետք է լուրջ վերազինի տնտեսությունն ու օգտագործի ներիքն ռեսուրսները: Միաժամանակ կարծում եմ, որ պետք է դիվերսիֆիկացվի համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքը, այսինքն՝ տեղական արտադրությունները պետք է զարգացում ստանան նաև պետության աջակցությամբ:
Եթե մենք տեղական արտադրությանը զարկ տանք ու զարգացնենք, ապա այդ դեպքում կկարողանանք փոխհատուցել վնասները, այլապես ազդեցությունը կարող է մեծ լինել: Որքանով մեծ կլինի ճգնաժամի ազդեցությունը` կախված է նրանից, թե որքանով արդյունավետ կաշխատի Հայաստանի կառավարությունը: Կան հնարավորություններ. ինչքանով դրանք կօգտագործվեն` ցույց կտա ապագան:

Ожидающий рост цен – одно из возможных проявлений экономического кризиса
О возможных последствиях второй волны мирового экономического кризиса “Hetq” побеседовал с председателем исследовательского центра “Айлэнтранк” (“Альтернатива”), доктором экономических наук Татулом Манасеряном
Как можно охарактерзиовать вторую волну экономического кризиса и нельзя ли было ее избежать?
Экономический кризис я считаю чем-то вроде землетрясения, которое потрясло мир. Вторая волна – это афтершок, который неизбежен. Я думаю, что это результат того, что не были извлечены уроки из самого кризиса, и поэтому он продолжается. В данном случае под второй волной мы должны понимать кризис внешнего долга, поскольку на предыдущем этапе развитым странам не удалось аккумулировать и эффективно использовать финансовые ресурсы с тем, чтобы перейти к этапу оздоровлнеия.
Почему развитые страны не принимают меры?
В развитых странах государство чересчур активно вмешивается в экономику, в то же время считает, что это либеральная экономика, и призывает развивающиеся страны либерализовать ее. Но в последние годы развивающиеся страны проявляли достаточную активность, особенно по части покровительства государства.
Внешний долг Армении превысил 100-процентную отметку. В подобной ситуации находятся многие страны Евросоюза, в том числе Испания, Португалия, Италия. Так что если финансовая система мировой экономики не оздоровится, то список этих стран может увеличиться.
Самая важная причина в том, что отдельные страны пытаются разработать и реализовать программы по активизации своих экономик. Однако они изолированы от мировой экономики и не прилагают совместных усилий для поиска универсального решения по преодолению создавшейся ситуации. Проблема в этом.
Как эта волна кризиса может повлиять на Армению?
Армения – страна, в которой импорт в 3,7 раз превышает экспорт. Поэтому любое изменение или потрясение в мировой экономике окажет воздействие в частности на цены импортируемых товаров, что обусловлено тем, что наша страна не формирует, а принимает цены.
Можно ли смягчить это влияние?
Можно. Есть внутренние ресурсы, которые необходимо объединить и использовать целенаправленно. Я также считаю, что в случае импорта нового оборудования и техники, которые решением правительства освобождены от таможенных пошлин, армянские предприниматели получат возможность модернизировать производство, сделать его более конкурентоспособным.
Это касается всех отраслей экономики. Это очень важное обстоятельство, и если мы правильно используем указанную возможность, то результаты, как мне кажется, не заставят себя долго ждать.
Где в условиях кризиса взять финансовые ресурсы для приобретения дорогостоящего оборудования?
Финансовых ресурсов немало. Наши подсчеты показывают, что сумма имеющихся в Армении свободных денежных ресурсов составляет как минимум 9,5-11 млрд долларов, которые время от времени, не находя места, покидают Армению в виде оттока капитала. Это те средства, которые можно внедрить в этом направлении. Если нет этих ресурсов, как они вывозятся в Россию, Грузию, другие страны?
Какой самый серьезный вызов, стоящий перед экономикой Армении?
На мой взгляд, необходима серьезная организационная работа. Правительство Армении должно серьезно переоснастить экономику и использовать внутренние ресурсы. В то же время я считаю, что необходимо диверсифицировать структуру ВВП, то есть местные производства должны развиваться, получать серьезную помощь со стороны государства.
Если мы начнем развивать местное производство, то в этом случае сможем возместить убытки, в противном случае влияние может быть большим. Степень влияния кризиса будет зависеть от эффективности работы правительства. Возможности есть, и время покажет, как они будут использованы.