Հրատարակվել է Հայաստանում զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության վերաբերյալ ժողովածու
Այսօր Երևանում հանրությանը ներկայացվեց անվտանգության ռազմաքաղաքական ասպեկտների վերաբերյալ ԵԱՀԿ վարքագծի կանոնագրքին նվիրված հոդվածների ժողովածուն, որում նաև ամփոփված են կանոնագրքի պատմությունն ու քաղաքական համատեքստը, կանոնագրքի իրականացման փորձը Հայաստանում և այլ երկրներում:
Ժողովածուն ներկայացնում է անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության ամբողջական պատկերը ՀՀ պաշտպանության նախարարության Դրաստամատ Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, Երևանի պետական համալսարանի և այլ հաստատությունների փորձագետների տեսանկյունից: Ժողովածուն լույս է տեսել ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Անվտանգության ռազմաքաղաքական ասպեկտների վերաբերյալ ԵԱՀԿ վարքագծի կանոնագիրքը անվտանգության համաշխարհային մարտահրավերները լուծելու ԵԱՀԿ հիմնական մեխանիզմներից մեկն է: Այն ընդունվել է 1994թ. և շարունակում է մնալ եզակի փաստաթուղթ, որի նպատակն է կարգավորել զինված ուժերի դերը ժողովրդավարական հասարակություններում:
ԵԱՀԿ վարքագծի կանոնագիրքը ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին նաև պարտավորեցնում է մշակել իրենց զինված ուժերի քաղաքացիական վերահսկողության համապարփակ մեխանիզմ' ներառյալ ռազմական, ռազմականացված և անվտանգության ուժերը, հետախուզական ծառայությունները և ոստիկանության համակարգերը:
«Առանց արդյունավետ ժողովրդավարական քաղաքացիական վերահսկողության և անվտանգության ոլորտի ինստիտուտների կառավարման՝ չի կարող լինել անվտանգության բնագավառում էական առաջընթաց»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական ծրագրերի ղեկավար Լիլիան Շալառուն:
ՀՀ ՊՆ Դրաստամատ Կանայանի անվան ԱՌՀԻ-ի «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Վարուժան Ավետիսյանը նշեց, որ ժողովածուն մշակելու գաղափարը ծագել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և Դ. Կանայանի անվան ԱՌՀԻ-ի գործնական շփումների ընթացքում:
«Ժողովածուի մեջ ներառված մշակումներում ժողովրդավարական արժեհամակարգի և ժամանակակից իրավական պարամետրերի տեսակետից վերլուծության և վերաիմաստավորման են ենթարկվում ՀՀ զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության, պաշտպանական ոլորտի կառավարման, ֆինանսական, տեղեկատվական և այլ համակարգերը, ներկայացվում են դրանց հայեցակարգային, օրենսդրական և կազմակերպական կատարելագործման վերաբերյալ համալիր առաջարկություններ»,- հավելեց Վարուժան Ավետիսյանը:

Publication on Democratic Control of the Armed Forces in Armenia Presented
A compilation of articles on the OSCE Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security, its history and political context, and the experience of Armenia and other countries in implementing the Code was presented in Yerevan today.
The volume provides a comprehensive overview of democratic control over the security sector from the point of view of experts from Drastamat Kanayan Institute for National Strategic Studies under the Armenian Ministry of Defence, as well as other institutions, including the Human Rights Defender’s Office and Yerevan State University. The compilation was supported by the OSCE Office in Yerevan.
The OSCE Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security is one of the main OSCE mechanisms to address global security challenges. Adopted in 1994, it remains a unique document aimed at regulating the role of armed forces in democratic societies.
The OSCE Code of Conduct also commits the OSCE participating States to developing a comprehensive mechanism of civilian control over their armed forces, including the military, paramilitary and security forces, intelligence services and the police.
“Without effective democratic civilian control and governance of security sector institutions, there can be no substantial progress in terms of overall security,” said Lilian Salaru, the Politico-Military Programme Officer at the OSCE Office in Yerevan.
Varuzhan Avetisyan, the Deputy Chief Editor of “Haikakan Banak” Defence Academic Journal, Drastamat Kanayan Institute for National Strategic Studies under the Armenian Ministry of Defence, said that the idea for this compilation is a result of the close co-operation between the OSCE Office and our Institute.
“Democratic control of the armed forces, defence sector management, and financial, information and other frameworks are reviewed and analysed here in the context of democratic values and contemporary legal standards, and the publication offers recommendations for improvement,” said Varuzhan Avetisyan.