Վաղը մեկնարկում է Բագրատունյաց Անիի 1050-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունում կմեկնարկի «Անին միջնադարյան Հայաստանի քաղաքական և քաղաքակրթական կենտրոն» միջազգային գիտաժողովը, որին կմասնակցեն Հայաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ավստրիայի առաջատար գիտնականներ:
Գիտաժողովը կազմակերպվում է Անին Բագրատունյաց թագավորության մայրաքաղաք հռչակելու 1050-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում և կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 17-ը:
ԳԱԱ տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի հաղորդմամբ՝ Անիի 1050-ամյակի առթիվ արդեն իսկ հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն լեզուներով ստեղծվել է www.ani1050.sci.am կայքը, որում տեղադրված են Անիի մասին արժանահիշատակ տեղեկություններ, պատմական ակնարկ, լուսանկարներ:

Завтра стартует международная конференция, посвященная 1050-летию Ани
15 ноября в президиуме Национальной Академии наук Армении откроется международная конференция на тему “Ани – политический и цивилизационный центр средневековой Арменгии”. В конференции примут участие ведущие ученые из Армении, Франции, Италии, США, России, Австрии.
Конференция организуется в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 1050-летию провозглашения Ани столицей царства Багратидов.
По сообщению информационно-аналитического центра НАН РА, в связи с юбилейной датой запущен сайт на армянском, английском и русском языках, на котором представлены интересные сведения и исторический очерк об Ани, снимки архитектурных памятников средневековой армянской столицы.