Ի՞նչ է տվել Ռուսաստանը Հայաստանին ԵՏՄ անդամակցության շրջանակներում
«Հետքը» ֆինանսների նախարարությունից հետաքրքրվել է, թե Ռուսաստանի Դաշնությունը որքա՞ն դրամաշնորհ է տրամադրել Հայաստանին Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո: Խոսքը վերաբերում է այն դրամաշնորհներին, որոնք տրամադրվել են ԵՏՄ-ին անդամակցելու շրջանակներում իրականացված կամ իրականացվելիք ծրագրերին: Հարցրել էինք նաև, թե ի՞նչ նպատակներով է այն օգտագործվել կամ օգտագործվելու:
Հիշեցնենք՝ 2015թ. մայիսի 21-ին Մոսկվայում ստորագրել է «ՀՀ և ՌԴ կառավարության միջև Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամկցության շրջանակներում ՀՀ-ին տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու մասին» համաձայնագիրը: Համաձայն ֆինանսների նախարարության պատասխանի՝ դրանով սահմանված է, որ ռուսական կողմը անհատույց կերպով կիրականացնի աշխատանքների կատարման, սարքավորումների մատակարարման, ծառայությունների մատուցման և ԵՏՄ-ին ՀՀ անդամակցության «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների իրականացման ֆինանսավորումը մինչև 42 մլն դոլարի և 130 մլն ռուբլու (այժմ՝ 1,7 մլն դոլար) չափով: Այս գումարներն ուղղվելու են հետևյալ ոլորտներին՝
- մաքսային վարչարարությանը,
- սանիտարական, բուսասանիտարական և անասնաբուժական միջոցառումներին,
- ապրանքների փոխադարձ և արտաքին առևտրի վիճակագրությանը
- արդյունաբերության ոլորտի միջոցառումներին,
- ընդհանուր տեղեկատվական տարածքի կառուցման և ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ստեղծմանը
42 մլն դոլար գումարից 14,1 մլն դոլարն անմիջականորեն հատկացվել է ՀՀ-ին և ուղղվել պետական բյուջե, մնացած 27,9 մլն դոլարը և 130 մլն ռուբլու օգնությունը տրամադրվելու է ՌԴ կողմից ապրանքների, աշխատանքների, մեքենաների, սարքավորումների և ծառայությունների ձեռքբերման և ՀՀ-ին տրամադրման տեսքով:
Նշվածից բացի, պարզվում է, նախատեսված են նաև Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության շրջանակներում հայկական կողմի ներկայացուցիչների ուսուցման և որակավորման բարձրացման միջոցառումներ, որոնք կազմակերպվելու են ռուսաստանյան համապատասխան գերատեսչությունների կողմից:
Ֆինանսների նախարարությունից հարցրել էինք նաև, թե ո՞ր կազմակերպությունները կամ կառույցներն են ներգրավված ԵՏՄ-ին անդամակցելու շրջանակներում իրականացված կամ իրականացվելիք ծրագրերում և որքան դրամական միջոց են այդ կազմակերպությունները ստացել կամ ստանալու ծրագրի իրականացման համար:
42 մլն դոլարի և 130 մլն դուբլու չափով օժանդակության շահառուները ՀՀ գերատեսչություններն են՝ ֆինանսների, աողջապահության, գյուղատնտեսության (ի դեմս սննդամթերի անվտանգության պետական ծառայության), էկոնոմիկայի նախարարությունները, ազգային վիճակագրական ծառայությունը և պետական էլեկտրոնային կառավարման ոնթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակը («Էկենգ» ՓԲԸ):
«ՌԴ կողմից օժանդակության միջոցների հաշվին ֆինանսավորվող միջոցառումների գծով թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում հայտարարված են համապատասխան մրցույթներ, այդ միջոցները ծախսվելու են մինչև 2018թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում, ուստի ծախսված գումարների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն տրամադրումը վաղաժամ է»,- պատասխանել է ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը:

Что дала Россия Армении в рамках членства в ЕАЭС
Hetq.am обратился в Министерство финансов РА с вопросом о том, какие гранты предоставила Российская Федерация Армении после членства нашей страны в Евразийском Экономическом Союзе (ЕАЭС). Речь идет о тех грантах, которые предоставляются на программы, которые уже осуществлены или должны быть осуществлены в рамках членства в ЕАЭС. Мы также поинтересовались, на какие цели использованы или будут использованы эти средства.
Напомним, что 21 мая 2015 г. в Москве было подписано Соглашение между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Армения об оказании технического и финансового содействия Республике Армения в рамках членства в Евразийском Экономическом Союзе.
Согласно ответу Минфина РА, этим установлено, что российская сторона безвозмездно осуществляет финансирование мероприятий, предумотренных «дорожной картой» членства РА в ЕАЭС, на сумму до 42 млн долларов и 130 млн рублей (на данный момент 1,7 млн долларов). Эти средства будут направлены в следующие сферы:
- таможенное администрирование
- санитарные, фитосанитарные и зооветеринарные мероприятия,
- взаимная статистика товаров и статистика внешней торговли,
- мероприятия в промышленной сфере,
- построение общего информационного пространства и создание интегрированной информационной системы.
Из 42 млн долларов 14,1 выделены непосредственно РА и направлены в госбюджет, остальные 27,9 млн долларов и 130 млн рублей будут предоставлены на приобретение и предоставление Армении товаров, работ, машин, оборудования и услуг.
Кроме того, оказалось, что в рамках членства в ЕАЭС предусмотрены также мероприятия по обучению и повышению квалификации представителей армянской стороны, которые будут организованы соответствующими российскими ведомствами.
Мы попросили Минфин ответить и на вопрос о том, какие организации или структуры охвачены программами, которые уже осуществлены или будут осуществлены в рамках членства в ЕАЭС, и какие суммы получили или получат эти организации для реализации программ.
Оказалось, что 42 млн долларов и 130 млн рублей получат в качестве финансовой помощи следующие ведомства РА: министерства финансов, здравоохранения, сельского хозяйства (в лице Госслужбы безопасности пищевых продуктов), экономики, Национальная статистическая служба и офис внедрения инфраструктур государственного электронного управления (ЗАО “Экенег”).
“В отношении мероприятий, финансируемых РФ, и в Армении, и в России объявлены соответствующие тендеры. Эти средства будут израсходованы до июня 2018 г., поэтому предоставлять конкретную информацию по использованным суммам пока рано”,- сказал заместитель министра финансов РА Вахтанг Мирумян.