Դիրքերում վիրավորված Նարեկի բուժումը կախված է պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաների քմահաճույքից
20-ամյա նախկին զինվոր Նարեկ Դարբինյանը նախապատրաստվում է իր հետագա նստակյաց կյանքին. նա ծրագրավորում է սովորում, որ կարողանա աշխատել, իր կարիքները հոգալ: Նարեկն ասում է, որ բոլորի նման ինքն էլ կուզենար երեխաներ, ընտանիք ունենալ, բայց համակերպվում է այն մտքի հետ, որ իր այդ հնարավորությունը 2014թ.-ին անվերադարձ տվել է հայկական բանակին:
Երկու տարի առաջ սեպտեմբերի 29-ին Նարեկը 10 ամսվա ծառայող էր, երբ դիրքերում ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հակառակորդի կրակոցից վիրավորվեց: Մամուլում տարածվեց հերթական հաղորդագրությունը զինվորի վիրավորվելու մասին, բայց նշվեց, որ նրա վիճակը լավ է: Հակառակ դրան՝ Նարեկ Դարբինյանն ամեն օր չափում է, թե մի ոտքը որքան է բարակել մյուսից՝ օրեցօր կորցնելով հույսը, որ իրեն կօգնեն բուժվել ու վերականգնվել:
Ողնաշար-ողնուղեղային հրազենային գնդակային վիրավորում ստանալու հետևանքով Նարեկի մոտ ախտահարվել են աջակողմյան L5-S1 նյարդարմատները, խանգարվել է կոնքի օրգանների ֆունկցիան և ոլոքային, փոքր ոլոքային նյարդերի հաղորդականությունը: Նյարդերի վերականգնման նուրբ վիրահատություն Նարեկին ասել են, որ Հայաստանում չեն անում:
Նարեկ Դարբինյանը Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղից է: Նրա հայրը նույնպես պայմանագրային զինծառայող է. տան միակ աշխատողը: Ապրում են կիսախարխուլ, վթարային, 1970-ականներին կառուցված տանը: Նարեկի վիրավորվելուց հետո վաճառել են ամեն ինչ և ձեռք են բերել բազմաթիվ պարտքեր ու վարկեր՝ բանկերին: Նարեկը պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցել է Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու շրջանի զորամասերից մեկում:
Նարեկը չի զղջում, որ մեկնել է ծառայության՝ ասելով, որ իր պարտքն է կատարել իր ընտանիքի, մոր ու համագյուղացիների համար. «Քանի որ հայրս զինվորական է, ես դեռ փոքր տարիքից իմացել եմ զինվորական գործի մասին, իմացել եմ, որ ես էլ պիտի ծառայեմ: Հիմա ինչ եղել է, արդեն եղել է, չգիտեմ, միգուցե լավ լինի»,- ասում է նախկին զինվորը:
Նարեկը մի քանի անգամներ դիմել է պաշտպանության նախարարությանը: Նա կապվել է գերմանական հոսպիտալների հետ, որտեղից պատասխան են ուղարկել, որ կարող են սկսել իր բուժումը, որը, սակայն, կարժենա մոտ 49 հազար եվրո՝ առանց ուղեկցողի, 57 հազար եվրո՝ ուղեկցողի հետ մեկնելու դեպքում: Այդ փաստաթղթերը նա ներկայացրել է նախարարություն, որտեղից պատասխանել են, թե պետք է ճշտեն՝ արդյոք հիվանդանոցը չի խաբում և այդ գումարի դիմաց կբուժեն իրեն, թե ոչ: Պաշտպանության նախարարությունը մինչ օրս ճշտում է փաստաթղթերի իսկությունը:
«Հետքը» հարցումով դիմել է Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությանը, որի պատասխանը կհրապարակենք՝ ստանալուն պես:
Քանի դեռ պաշտպանության նախարարությունը ճշտումներ է իրականացնում, Նարեկ Դարբինյանի ոտքն օրեցօր բարակում է, իսկ իրավիճակը բարդանում: Դա է պատճառը, որ Նարեկը կրկին դիմում է բարերարներին և քաղաքացիներին՝ խնդրելով օգնել իրեն բուժում ստանալու արտերկրում՝ երեխաներ ունենալու իր երազանքն իրականություն դարձնելու համար:

Лечение раненного на позициях Нарека зависит от прихоти чиновников минобороны
20-летний бывший солдат Нарек Дарбинян готовит себя к дальнейшему сидячему образу жизни. Он планирует учиться, чтобы найти работу и содержать себя. Нарек, как и все, очень хочет иметь семью и детей, но он уже смирился с мыслью о том, что в 2014-ом навсегда лишился этой возможности в армянской армии.
Два года назад 29 сентября Нарек, который к тому моменту отслужил в армии 10 месяцев, выполняя инженерные работы на позициях, получил ранение в результате выстрела противника. В прессе появилось очередное сообщении о ранении армянского солдата, но было отмечено, что он находится в хорошем состоянии. Вопреки этому Нарек Дарбинян каждый день внимательно изучал, насколько одна нога становится тоньше другой. С каждым днем он все больше терял надежду на то, что сможет вылечиться и встать на ноги.
В результате огнестрельного ранения в позвоночник у Нарека были поражены правосторонние нервные корешки L5-S1, нарушены функции органов таза. Нареку сказали, что в Армении не делают операции по восстановлению нервов.
Бывший солдат родом из села Сотк Гегаркуникской области. Его отец контрактный военнослужащий и единственным кормилец в семье. Живет семья в полуразвалившемся аварийном доме, который был построен в 1970-х годах.
После ранения Нарека родители продали все, что можно было продать, накопили многочисленные долги, взяли в банках кредиты. Обязательную военную службу Нарек проходил в одной из воинских частей Мартунинского района Нагорного Карабаха. Он не сожалеет о том, что пошел в армию, говорит, что выполнял свой долг перед семьей, матерью, односельчанами. “Поскольку мой отец военный и я с детства знал о военном деле, то я тоже должен был отслужить. Что случилось, то случилось, не знаю, может, все будет хорошо”,- говорит бывший солдат.
Нарек несколько раз обращался в министерство обороны. Он также связался с немецкими госпиталями, откуда ему ответили, что могут начать его лечение, но оно будет стоить около 49 тысяч евро без сопровождающего и 57 тысяч в случае приезда сопровождающего. Эти документы Нарек представил в министерство. Там ему сказали, чтобы должны уточнить, не обманывает ли больница и действительно ли немецкие врачи возьмутся лечить его за такую сумму. Подлинность документов минобороны уточняет по сей день.
Hetq.am направил запрос в пресс-службу оборонного ведомства, ответ которого мы опубликуем сразу после его получения.
Пока МО уточняет, нога Нарека Дарбиняна с каждым днем все больше атрофируется, а ситуация усложняется. Именно поэтому Нарек решил еще раз обратиться к благотворителям и гражданам с просьбой помочь ему пройти лечение за рубежом, чтобы осуществить свою мечту о семье и детях.