Արման Թաթոյանը օմբուդսմեն ընտրվելու դեպքում վայր կդնի Եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի տեղակալի լիազորությունները
Ազգային ժողովում պատգամավորները հարցեր են ուղղում մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու Արման Թաթոյանին: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը, կարդալով թեկնածոի կենսագրությունը, նկատել էր, որ վերջինս Եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի տեղակալ է: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ ընտրվելու դեպքում արդյոք Ա. Թաթոյանը մնալու է նույն պաշտոնում: Բացի այդ, հետաքրքրվեց՝ արդյոք որևէ կաշկանդվածություն կարող է ունենալ դատախազության հետ աշխատանքային հարաբերություններում, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ի պաշտոնե Եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանի տեղակալն է մինչ այս պահը: Նշենք, որ Գևորգ Կոստանյանը նաև ՀՀ գլխավոր դատախազն է:
Արման Թաթոյանն ասաց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում վայր է դնելու Եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի տեղակալի լիազորությունները, «որովհետև դրանք անհամատեղելի են»:

В случае избрания Омбудменом Арман Татоян сложит с себя полномочия заместителя председателя РА в ЕСПЧ
Кандидат на пост Защитника прав человека РА Арман Татоян в Национальном Собрании отвечает на вопросы депутатов. Член фракции Республиканской партии Наира Карапетян, отметив, что Татоян является заместителем представителя Республики Армения в Европейском суде по правам человека, поинтересовалась, останется ли он на этой должности в случае избрания Омбудсменом. Н.Карапетян также спросила, может ли проявиться скованность в рабочих отношениях с прокуратурой, учитывая то обстоятельство, что Татоян до сих пор является заместителем представителя РА в ЕСПЧ Геворка Костаняна. Отметим, что последний занимает также пост генпрокурора РА.
Кандидат сказал, что в случае избрания Защитником прав человека он сложит с себя полномочия заместителя представителя РА в Евросуде.
Касаясь скованности в отношениях с прокуратурой, Арман Татоян заверил, что “никакой скованности нет”.