Բողոքի ակցիա ի պաշտպանություն լրագրողների (լուսանկարներ)
Այսօր Ազգային ժողովի դիմաց ցուցարարները լրագրողներն էին։ Ակցիայի նպատակը՝ պատասխանատվության ենթարկել լրագրողների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերած պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանին։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 19-ին Ազգային ժողովում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը, տեսնելով իրեն մոտեցող լրագրողներին, ասել էր՝ «Էս ի՞նչ նախիր ա»: Լրագրողները հորդորել էին չվիրավորել իրենց, սակայն պատգամավորը զայրացել էր և հայհոյել լրագրողներին:
Լրագրողները ակցիային զուգահեռ նաև կազմակերպել էին ստորագրահավաք, որը պետք է փոխանցեին ԱԺ պատգամավորներին՝ կոչ անելով միանալ և դատապարտել պատգամավորի նման պահվածքը։ Ստորագրահավաքին մասնակցում էին ոչ միայն լրագրողներ, այլև հասարակական կազմակերպություն անդամներ և 8 պատգամավոր՝ Նիկոլ Փաշինյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը, Լյուդմիլա Սարգսյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Արամ Մանուկյանը, Թևան Պողոսյանը և Նաիրա Զոհրաբյանը։ Ստորագրահավաքին մասնակցել է 168 հոգի։
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանն իր ելույթում ասաց. «Էն երկրի վիճակը երկիր չի, որտեղ լրագրողն աջակցության կարիք ունի։ Պինդ եղեք, և երբեք ուրիշի վրա հույս մի դրեք։ Դարձեք համայնք, եղեք համերաշխ ձեր մասնագիտական առումով, այդ ժամանակ որևէ մեկի մտքով չի անցնի լրագրողին նեղացնել»։
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյան․ «Լրագրողների իրավունքների հանդեպ մենք ավելի ուշադիր պետք է լինենք։ Լրագրողների հարցերը ոչ միշտ են հաճելի քաղաքական գործիչներին, բայց մենք պետք է հասկանանք, որ մեծ հաշվով լրագրողները մեզ տալիս են հարցեր, որոնք հետաքրրքում են հանրությանը, իսկ այդ հարցերին պատասխանելը մեր պարտականությունն է»։
Ակցիայի մասնակից, լրագրող Լիլիթ Լալայանի խոսքերով՝ նրանք պատրաստվում են ուրբաթ օրը դիմել ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով, ինչպես նաև նախատեսում են դիմել դատարան՝ պաշտպանելու լրագրողների ոտնահարված իրավունքները։

Акция в защиту журналистов (фото)
Сегодня перед зданием Национального Собрания состоялась акция журналистов. Ее участники требовали привлечь к ответственности депутата НС Мгера Седракяна, проявившего неуважительное отношение к представителям СМИ. Напомним, что 19 февраля в парламенте депутат фракции Республиканской партии Армении Мгер Седракян при виде журналистов заявил: “Это что за стадо”. В ответ на требование журналистов не оскорблять их депутат выругался матом.
Одновременно с проведением акции журналисты организовали сбор подписей, которые будут переданы депутатам с требованием присоединиться к ним и осудить поведение своего коллеги. В сборе подписей участвовали не только представители СМИ, но также члены общественных организаций и 8 депутатов: Никол Пашинян, Тигран Уриханян, Людмила Саркисян, Эдмон Марукян, Ваге Энфиаджян, Арам Манукян, Теван Погосян и Наира Зограбян. К настоящему моменту собрано 168 подписей.
В своем выступлении депутат фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян сказал: “Страну, где журналист нуждается в поддержке, нельзя назвать страной. Держитесь и никогда не надейтесь на других. Будьте солидарны в профессиональном отношении , и тогда никому в голову не придет оскорблять журналистов”.
Депутат НС Никол Пашинян отметил: “Мы должны быть более внимательны к правам журналистов. Вопросы журналистов не всегда могут быть приятны для политических деятелей, но необходимо понимать, что журналисты по большому счету задают нам вопросы, которые интересуют общественность, а наша обязанность отвечать на эти вопросы”.
Участница акции Лилит Лалаян сообщила, что с целью защиты своих прав журналисты намерены обратиться не только в комиссию по этике Национального Собрания, но и в суд.