Ինտելեկտուալ Ռենեսանս հիմնադրամը գնել է Վիլյամ Սարոյանի առանձնատունը
20-րդ դարի ամերիկյան գրականության հսկաներից մեկը՝ Վիլյամ Սարոյանն ապրում և ստեղծագործում էր Ֆրեզնոյի Գուպեր միջնակարգ դպրոցից (Gooper Middle School) արևմուտք ընկած 2729 Գրիֆիֆ Վեյ (W Griffith Way) փողոցում գտնվող առանձնատանը: Այսօր մեծանուն գրողի տունը գտնվում է ամայացած ու դատարկված վիճակում՝ փայտե պատուհաններով, խնամքի բացակայության արդյունքում առաջացած լուրջ վերանորոգում պահանջող պատերով, հատակով և այլն:
Խորապես գիտակցելով Սարոյանի թողած ժառանգության համամարդկային կարևորությունը, հաշվի առնելով առանձնատան անմխիթար վիճակը և նպատակ ունենալով փրկել այն ոչնչացումից՝ 2015 թվականին այն գնեց Արթուր Ջանիբեկյանի կողմից հիմնադրված Ինտելեկտուալ Ռենեսանս հիմնադրամը, որը վերջին երկու տարիների ընթացքում մեծ զարկ է տվել հայերեն վիքիպեդիայի զարգացմանը և նպաստել հայկական ինտելեկտուալ ներուժը միջազգային մակարդակի բարձրացնելուն: Առանձնատունը վերակառուցվելու է որպես տուն-թանգարան, որն ապրելու է ստեղծագործական բուռն կյանքով՝ հանդիսանալով մշակութային օջախ ոչ միայն համայն հայության, այլև ամբողջ աշխարհի համար: Տուն-թանգարանում կազմակերպվելու են գրական երեկոներ, փառատոններ և այլ մշակութային միջոցառումներ:
Ինտելեկտուալ Ռենենսանս հիմնադրամը մշակում է, և շուտով հանրության դատին կհանձնի տուն-թանգարանի վերակառուցման նախագիծն ու գործունեության պլանը: Ի դեպ, առիթից օգտվելով առաջարկում ենք բոլոր ցանկացողներին ներկայացնել իրենց գաղափարներն՝ ուղարկելով նամակ [email protected] էլ. հասցեին: Մենք մեծ ուրախությամբ կքննարկենք բոլոր առաջարկները:

Фонд “Интеллектуальный Ренессанс” купил особняк Уильяма Сарояна
Один из гигантов американской литературы 20-го века Уильям Сароян жил и творил в особняке на улице Грифит Вей (W Griffith Way) во Фрезно. Сегодня дом выдающегося писателя находится в заброшенном состоянии и нуждается в капитальном ремонте.
Осознавая общечеловеческую важность наследия Сарояна и желая спасти его дом от уничтожения, особняк купил основанный в 2015 г. Артуром Джанибекяном фонд “Интеллектуальный Ренессанс”, который последние два года прилагает большие усилия по повышению армянского интеллектуального потенциала на международный уровень.
Предусматривается перестроить особняк в дом-музей, который будет жить бурной творческой жизнью, став очагом культуры не только для всего армянства, но и для всего мира. В доме-музее будут проводиться литературные вечера, фестивали и другие культурные мероприятия.
Фонд “Интеллектуальный Ренессанс” разрабатывает и очень скоро представит на суд общественности проект реконструкции и план деятельности дома-музея. Фонд также предлагает всем желающим представить свои идеи, отправив письмо на электронный адрес [email protected].