Սահմանի երեք եղբայրները
Տավուշի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղում, որը գրեթե ամբողջությամբ տեսանելի է ադրբեջանական դիրքերից, կրակահերթերի մասին երեխաների հարցերին պատասխանելու համար տարբեր պատմություններ են հորինում: 42-ամյա Սամվելը իր տղաներին ասում է, որ կրակոցները ուսումնական են, և այդ ձայները հրաձգարանից են գալիս: Իսկ 37-ամյա Արայիկն աղջիկներին սովորեցրել է, որ երեկոյան ոչ թե կրակոցի, այլ հրավառության ձայներ են լսվում:
Արայիկն ասում է՝ պետք չէ խուճապի ենթարկել երեխաներին: Սամվելն էլ չի ուզում վախեցնել նրանց, բայց երբ բացատրել է, որ դրսում խաղալիս պետք է զգույշ լինել, երեխաները սկսել են անհանգստանալ ու արթնանալ այդ ձայներից: «Մենք տեսել ենք, մեզանից մեծերը տեսել են, էս հոգեբանական վիճակները ազդում ա անընդհատ էս էրեխեքի վրա»,- ասում է Սամվելը:
Սամվելը եղբայրներից ավագն է, Արայիկը՝ կրտսերը: Նրանց մյուս եղբայրը՝ Մանվելը, նույն գյուղում է ապրում: Մինչև վերջերս երեքն էլ աշխատում էին որպես պայմանագրային զինծառայողներ: Այս տարի Սամվելը դուրս է եկել ծառայությունից: «Ընտանիքը մեծացել ա, էլ չէի հասցնում»,- բացատրում է նա:
Մինչև 2009թ-ը, երբ անցել է պայմանագրային ծառայության, Սամվելը զբաղվելիս է եղել գյուղատնտեսությամբ, հետո մեկնել է Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքի: Զինվորական ծառայության անցնելիս մտածել է, որ «համ անունը տեղը կլնի, համ էրեխեքս չեն սովի»: Ի տարբերություն գյուղատնտեսության՝ պետք չի եղել ամիսներ շարունակ սպասել արդյունքին, որը գուցե ավելի շատ լիներ, բայց ամեն ամիս չէ, որ թույլ էր տալիս ժամանակին կատարել կոմունալ վճարումները: «Էդ կանխիկ գումարը մոտս ըլնում ա, գլուխս չեմ կախում»,- ասում է նա:
Սամվելն այժմ ընտանի կենդանիներ ունի և պատրաստվում է անասնապահությամբ զբաղվել: Չգիտի՝ ավելի շատ կշահի, թե կտուժի, բայց որոշել է փորձել: Մեր այցելության օրը նա Բերդ՝ վաճառելու էր տարել իր խոզերից մեկին: Ասում է՝ խոզերից մեկը շուտով ձագեր կունենա:
Ներքին Կարմիրաղբյուրը ադրբեջանական դիրքերից հեռու է 700-800 մետր: Այստեղ հողերի հազիվ 20%-ն են մշակում: Սամվելն ասում է, որ մի պարզ բանջարանոց ունենալու համար պետք է պարիսպ կառուցել, «որովհետև ցանկացած տեղ խոցելի ա»:
Կարմիրաղբյուրի հարևանությամբ Այգեպարն է, իսկ երկու գյուղերի դիմաց՝ ադրբեջանական դիրքերի մոտ, ադրբեջանական Ալիբեյլի, Հաջալու, Օքյուզլու գյուղերն են: Հրադադարի կնքումից ի վեր Ներքին Կարմիրաղբյուրում ադրբեջանական դիրքերի կրակոցներին զոհվել են 5 խաղաղ բնակիչներ և երկու զինծառայողներ: Այս տարիներին մի շարք կազմակերպություններ ու անհատներ ցուցաբերել են տարբեր բնույթի օգնություններ. վերանորոգել են դպրոցի շենքը, բազմացնելու պայմանով նվիրաբերել են անասուններ, տվել են արտոնյալ վարկեր: Սամվելը նշում է, որ եթե չլիներ մարդասիրական օգնությունը, գյուղից շատերը կգնային, բայց հավելում է նաև, որ ամաչում են այդ օգնությունից, երբ կարող էին սեփական աշխատանքով բավարարել իրենց կարիքը. «Ամերիկայից էստեղ մի ծով անցնում են, էստեղ բերում մեզ օգնություն են ցույց տալիս, էստեղ, որ կարամ, ասենք, մի 50 մետր էն կողմ պամիդորն անեմ»:
Սամվելը տունը նոր է նորոգել, բայց ցույց է տալիս փամփուշտների թողած անցքերը պատերի ու տանիքի վրա: Նախկին զինծառայողն ասում է, որ ավելի լավ է հասնել խաղաղության՝ փոխադարձ հարվածները խստացնելու փոխարեն. «Թող իմ պատուհանը մնա տեղը, ես չգնամ 2000-3000 դրամ տամ, շուշեն առնեմ գցեմ, իրան տունը ինձ վառելը պետքը չի: Չկրակի իմ պատուհանը փչացնի, մեր էս հոգեկան վիճակը, էս երեխանց ճչոցը չլսեմ»:
Ներքին Կարմիրաղբյուրում, ըստ գյուղապետ Մանվել Կամենդատյանի, 1350 մարդ է ապրում: «Գյուղում 380 տուն կա: Էդ մարդիկ մի քանի անգամ կառուցել են իրենց տները, ո՞ւր գնան»,- հարցնում է գյուղապետը:
Սամվելի եղբայրները, 40-ից ավելի համագյուղացիների հետ, շարունակում են պայմանագրային ծառայությունը: Սամվելն ասում է՝ նրանք ադրբեջանական դիրքերից հեռու են մինչև 170 մետր: Թեև եղբայրներն այդ մասին ոչինչ չեն ասում, ինքը տարբերում է՝ հնչող կրակոցները նրանց դիրքերի ուղղությա՞մբ էին, թե ոչ: «Նույնն էլ ինձ են հարցրել, ասել են կրակոց կա՞, ասել եմ՝ չէ, լավ ա: Դե տնեցիք են, կին ա, էրեխա ա, աշխատում ենք շատ խուճապ չստեղծվի: Դե կարող ա մի արանք մի ինչ-որ հոգեկան խանգարում ստացած մի հատ կրակեց, դրա համար հո խուճապ չենք գցի»,- ասում է նա:
Մանվելը նույն դիրքի ավագն է, որտեղ ծառայում է Արայիկը: Նրանք հավատացնում են, որ դիրքերում ծառայակիցներ են, ոչ ավելին: Ասում են, որ ծառայությունից հազիվ վերադարձած՝ իրենց նորից կարող են կանչել դիրքեր, եթե լարվածություն սկսվի: Բայց ամսվա մի կեսին, երբ ծառայության մեջ չեն, տան մյուս գործերն են անում՝ փայտի, խոտի, կենդանիների, եւ այլն: Նաև շատ ժամանակ են տրամադրում երեխաներին, որոնց հետ ամսվա մյուս մասը հեռախոսով են խոսելու:
«Էն օրը հետը խոսում եմ, ձյուն էր եկել. հայրի՛կ ջան, բա ձյունը եկել ա, ասում ա, բա ձմեռ պապը խի՞ չի գալիս: Գիտի ամեն ձյուն գալով ձմեռ պապը պետք ա գա: Ասում եմ՝ ինչ եմ իմանում խի չի գալիս»,- աղջիկներից փոքրին՝ երկու տարեկան Մանուշակին գրկած՝ պատմում է դիրքերից նոր վերադարձած Արայիկը: Մանուշակի համար սա ընտանիքի սովորական մոդելն է, որտեղ հայրը մե՛կ տանն է, մե՛կ՝ հեռու: «Էրեխուն բացատրելու կարիք չի եղել: Երկու տարեկան էրեխուն ինչ բացատրես, ինչ կհասկանա, որ ես 15 օր գնում եմ, 15 օր չլացես, 15 օր չկարոտես… Չես կարա բացատրես, որովհետև էդ էրեխեն չի հասկանա դա»,- ասում է Արայիկը:
Արայիկի աղջիկները |
Աղջիկներին նա պատմում է դիրքերի իրենց առօրյայից, պատասխանում նրանց հարցերին: Անիին, որ վեցերորդ դասարանում է սովորում, հետաքրքրում է, թե արդյոք չեն հոգնում հայրն ու ծառայակիցները՝ սահմանին կանգնելիս: Դպրոցում՝ մինչ հոր գալը, Անին նրա մասին ասում է՝ «Առանց իրա լավ չի տանը մենակ, վախենում ենք»:
Արայիկը նշում է, որ թեև աշխատավարձը ժամանակին է ստանում, բայց դրանով չի կարողանում հոգալ մեծացող ընտանիքի պահանջները: Տունը նոր են ապահովել գազամատակարարումով, բայց խնայելով են վառում՝ վստահ չլինելով, թե կկարողանան կատարել վճարումը: Արայիկը մյուս համագյուղացիների նման նշում է, որ ամենաշատն ուզում է լարվածությունը լուծված տեսնել, որ գյուղացիները կարողանան իրենց գործերին անցնել և ստիպված չլինեն «բերքահավաքին գողությամբ զբաղվել»:
Ներքին Կարմիրաղբյուրում պատմում են, որ ադրբեջանական այն գյուղերում, որոնք տեսանելի են Ներքին Կարմիրաղբյուրից, հասարակ գյուղացիները երբեմն դուրս են գալիս իրենց սահմանապահների դեմ, երբ նրանք սկսում են կրակել վարուցանք անող հայ գյուղացիների ուղղությամբ: Իշխանությունները երկու կողմում էլ վստահեցնում են, որ պատասխանը երբեք չի ուշանում. այդ մասին առաջինն այս գյուղերում են իմանում:
Սամվելը ծիծաղում է, երբ համեմատում է գյուղն ու դիրքերը, որտեղ ծառայել է: «Պոստը պրինցիպի ավելի ապահով ա, քան թե գյուղի մեջը: Պոստում հողին տեն խփիլ, կամ էլ փոքրիկ էսքան ծակով պիտի խփի, եթե կարա, էդ էլ հազարից մեկ: Իսկ գյուղում ցանկացած շարժ էլ տենում ա ինքը, ժիվոյ կանգնած: Գյուղի մեջ ավելի վտանգավոր ա»:

Soldiers and Fathers: Three Brothers on the Armenia-Azerbaijan Border
Parents in Nerkin Karmiraghbyur, a village in Armenia’s Tavoush Province right along the border with Azerbaijan, have come up with various ‘white lies’ to explain to their children what the periodic gunfire is all about.
Three brothers live in the village – Samvel, Arayik, and Manvel. Until recently, all three were contract soldiers in the army. Manvel stopped serving this year in order to take care of the family.
42 year-old Samvel tells his sons that the shooting is from an adjacent firing range. 37 year-old Arayik, the tells his daughters that someone is shooting of fireworks.
Arayik doesn’t want to alarm his children. Nor does Samvel. Nevertheless, the father has told his kids to be careful when playing outside. That simple warning alone has put the kids on edge.
“We and those older than us have seen how such psychological stress really affects the children,” Samvel says.
Prior to 2009, when he became a contract soldier, Samvel was engaged in agricultural and then left to work in Russia. He figured that becoming a soldier would afford him a regular salary to take care of the family. Farming was a question of time; planting the crop and waiting to harvest the crop for eventual sale.
Samvel is starting to raise animals. The day we visited, he had taken one of his pigs to the town of Berd to sell.
Nerkin Karmiraghbyur is located 750 meters from an Azerbaijani military outpost on the other side of the border. Only 20% of the village’s arable land is cultivated. Samvel says that you have to build a defensive wall just to plant a vegetable garden. Everywhere is vulnerable to Azerbaijani fire, he says.
Aygepar is the closest Armenian village to Nerkin Karmiraghbyur. After that it’s the border with Azerbaijan and the villages of Alibeyli, Hajalou and Okyouzlou. Five residents and two soldiers have died in Nerkin Karmiraghbyur ever since the ceasefire was signed two decades ago.
Over the years, various organizations and individuals have provided diverse assistance to the village. While Samvel confesses that many more residents would have left the village were it not for this assistance, he adds that such aid is an embarrassment given that they might have improved conditions in the village with their own efforts.
“There’s an ocean between us and America. They come and help us. If I could, I’d plant 50 meters of tomatoes over there,” Samvel says.
Samvel has just renovated his house but shows us the bullet holes in the walls and roof. He says that peace is preferable to the constant firing on both sides.
“I just want my windows to remain as they are. I don’t want to spend 2,000-3,000 drams to replace each one. And I have no need to shoot at their houses. Just so long that they don’t break my windows. This psychological stress and the children crying is too much.”
Nerkin Karmiraghbyur Mayor Manvel Kamendatyan says that 1,350 people live in the village. “There are 350 homes in the village. Many have rebuilt their homes several times. Where can they go?”
Samvel’s two brothers and more than forty other village residents continue to serve as contract soldiers. Samvel says they are less than 170 meters from the Azerbaijani outpost. Samvel says that every time he hears gunfire he thinks of his brothers – did they come under fire?
Manvel is the senior soldier in the outpost where he and his brother Arayik serve. They are also on call and have to report back to the frontline in case of emergency. They are on leave for half the month and use the time to do all the household chores and other work that needs to be done. They also spend some quality time with their children.
“One day, it had snowed, and she was asking me why Santa Claus hadn’t come. She knows that every time it snows Santa Claus visits,” Arayik says about a conversation with Manoushak, his two year-old.
The girls have gotten used to the fact that their father is home for part of the month and away the rest.
“There’s no need to explain why I’m home for two weeks and then away for two weeks. She’s only two. What will she understand?” Arayik says.
Arayik’s daughters |
Arayik tells his daughters about daily life on the frontline and answers whatever questions they might have.
Ani, in the sixth grade, asks her father if he and his fellow soldiers get tired serving at the outpost. The girl says that she and her sisters don’t like it when their father is away. They get scared, Ani confesses.
Arayik says that it’s nice to get a regular paycheck from the army but that it’s not enough to provide for a growing family.
Like his fellow villagers, Arayik wants some settlement of the conflict so that they can get about their work in peace and not be forced to scurry about at harvest what they have planted.
Nerkin Karmiraghbyur residents say that people in the Azerbaijani villages visible across the border sometimes have been seen reprimanding their border guards for opening fire on Armenian villagers working in the fields. They know that counter fire will soon come and that they will suffer as well.
Both governments have said that they will immediately respond to gunfire from the other side. These villages are the first to come under attack.
Laughing while comparing conditions in the village to that at the military outpost, Samvel says that, on principle, it’s safer at the outpost.
“They have to fire through a small hole at the outpost. It’s a longshot at best. In the village, the sniper sees any movement at all,” says Samvel.