Անբարեխիղճ արտադրողներ.ի՞նչ ենք ուտում՝ շոկոլա՞դ, թե քաղցր սալիկ
Այսօր շուկայում վաճառվում են տարբեր տեսակի քաղցրավենիքներ, որոնք պիտակավորված են «շոկոլադ» անունով, այնինչ որևէ առնչություն չունեն դրա հետ:
Մենք ուսումնասիրել ենք շոկոլադի հայկական շուկան և պարզել, որ որոշ արտադրողներ պահանջվող կակաոյի յուղի փոխարեն օգտագործում են էժան արմավենու յուղ ու երբեմն, պիտակի վրա «մոռանում են» նշել այդ մասին:
Ավելին, ներկրողները հայերեն մակնշման մեջ արտադրողի «արմավենու յուղը» «դարձնում են» կակաոյի կամ բուսական յուղ ու այն գրում վերջում՝ փոփոխելով բաղադրատարրերի հերթականությունը, ինչը «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի խախտում է:
Արմավենու յուղ պարունակող շոկոլադներ.ուտե՞լ, թե չուտել
Շոկոլադի՝ միջպետական ԳՕՍՏ 31721-2012 ստանդարտներով պատրաստելու ընդհանուր տեխնիկական պահանջներն ընդունված են նաև Հայաստանում:
Ըստ դրա՝ շոկոլադը կակաո-ապրանքների և շաքարի հիմքով ստացվող հրուշակեղեն է։
Այդ չափորոշիչները նաև սահմանում են տարբեր տեսակի շոկոլադներում (կաթնային, մուգ, դառը, սպիտակ և այլն) կակաոյի, կակաոյի յուղի ու շաքարի անհրաժեշտ և թույլատրելի չափաքանակը։
Օրինակ՝ դառը շոկոլադը, որը խորհուրդ է տրվում նաև շաքարային դիաբետ ունեցողներին, պետք է պարունակի կակաոյի ընհանուր չոր մնացորդի ոչ պակաս, քան 55%, և կակաո յուղ՝ ոչ պակաս, քան 33 %:
Չփոփոխելով կակաո ճյուղի պահանջնվող նվազագույն քանակը՝ շոկոլադում, ըստ ստանդարտների, թույլատրվում է օգտագործել կակաո յուղին համարժեք մինչև 5% բուսական յուղ։ Ընդ որում, ըստ վերոնշյալ չափորոշիչների (ինչպես նաև եվրոպական չափորոշիչներով), գրությունը որ, շոկոլադը պարունակում է «մինչև 5% բուսական յուղեր», պետք է հստակորեն տարբերակված և մակնշված լինի։
Շոկոլադի բաղադրատարրերը փաթեթի վրա նշվում են քանակական նվազման սկզբունքով : Ըստ այդմ՝ բուսական յուղը պետք է գրված լինի բաղադրատարրերի նախավերջերում:
Արմավենու յուղը, բուսական է և էժան: Այն լայնորեն կիրառվում է շոկոլադային արտադրության մեջ:
Թեև արմավենու յուղը սննդի մեջ օգտագործելը չի արգելվում, այնուամենայնիվ, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը խորհուրդ է տալիս նվազեցենել դրա կիրառումը, քանի որ այն մեծացնում է սրտային հիվանդություններ ձեռք բերելու հավանականությունը:
Պատճառն է այն է, որ արմավենու յուղը միակն է բոլոր բուսական յուղերի մեջ, որի բաղադրությունը գրեթե նույնն է, ինչ կենդանական յուղինը։
Այն բաղկացած է հագեցած ճարպաթթուներով, որոնց շնորհիվ, առանց հատկությունները փոփոխելու, կարող է երկար պահվել, հետևաբար հաճախ է օգտագործվում երկարաժամկետ պահպանման ապրանքների արտադրությունում։
«Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթին տված հարցազրույցներից մեկում ռուսական «Ռոսպետրեբնադզոր»-ի սանիտարական հսկողության բաժնի աշխատակիցներից Լյուդմիլա Ուսկովան նշել է՝ ինչպես կարելի է տարբերել արմավենու յուղ պարունակող շոկոլադը բնականից․«Նախ և առաջ, արժեքից․դրանք էժան են։ Երկրորդ՝ արմավենու յուղով պատրաստված շոկոլադը դժվարահալ է»,-եզրափակել է նա։
Երբեմն, սակայն, արտադրողը դիմում է խորամանկության՝ այն «թաքցնելով» բուսական յուղեր բառակապակցության մեջ և այդ մասին պիտակի վրա չնշելով:
Տեղական շուկայում կատարած մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ
արտադրողներից և ոչ մեկը «արմավենու յուղ» կամ «բուսական յուղ» պարունակելու վերաբերյալ որևէ մակնշումը չուներ:
Սա Հայաստանում, ՌԴ-ում և մի շարք երկրներում ընդունված արտադրման տեխնիկական նորմերի խախտում է, որը սակայն, օրենքում դեռևս հստակորեն չի ամրագրված:
Քաղցր սալիկը դեռևս շոկոլադ չէ
Հայկական «Սոնագրո» ՓԲԸ-ն արտադրում է «Armchoc» անունով մի քանի տեսակի քաղցր սալիկ, որոնց փաթեթի վրա մակնշված է՝ «շոկոլադ» (տարբեր տեսակի):
Ըստ պիտակի ՝ այն արտադրվում է ԳՕՍՏ 6534-89 ստանդարտներով, որոնք այժմ կորցրել են իրենց ուժը, քանի որ, ինչպես հուշում են վերջին 2 թվերը, այն ընդունված է եղել դեռևս 1989թ.՝ ԽՍՀՄ տաիներին , և վաղուց փոխարինվել է այլ ստանդարտներով (դրանց մասին հոդվածի սկզբում արդեն նշել ենք):
Բայց եթե նույնիսկ ընկերությունը 2016թ. որոշել է արտադրել 1989թ. ստանդարտներով, ապա դարձյալ կա տեխնիկական նորմերի խախտում:
Օրինակ՝ 1.3.2. կետը սահմանում է , որ «շոկոլադ արտադրելիս չի թույլատրվում կակաո – յուղի փոխարինիչով շոկոլադային մասսայի օգտագործում»:
Այնինչ «Armchoc» կաթնային սալիկի երկրորդ բաղադրատարրը հենց կակաո յուղի փոխարինիչն է:
Բացի այդ, հայերեն և ռուսերեն մակնշումներն իրարից տարբերվում են. ռուսերեն «молоко сухое цельное» (չոր կաթի փոշի անարատ) բաղադրատարրը հայերենում բացակայում է, և էներգետիկ արժեքը, ինչպես նաև սպիտակուցները, ճարպերն ու ածխաջրերը տարբեր են:
Սրանք «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի խախտումներ են:
Կակաոն և կակաոյի յուղը թանկ են, և նույնիսկ փոխարինիչներով ու բուսական յուղերով պատրաստված կաթնային շոկոլադներն այնքան էժան չեն, որքան այս ընկերության սալիկը. 90գրամն ընդամենը 135 դրամ:
«Schogetten». գերմանական շոկոլադ հայկական մեկնաբանությամբ
Այս շոկոլադը, ինչպես և նախորդները, ևս լայնորեն տարածված է հայկական շուկայում: Թեև նրա որոշ տեսակներ ևս պարունակում են արմավենու և այլ բուսական յուղեր, սակայն արտադրող գերմանական ընկերությունը բաղադրության մեջ բարեխղճորեն նշում է այդ մասին (այն արտասահմանյան ապրանք է և չի ենթարկվում ԳՕՍՏ 31721-2012 պահանջներին): Շոկոլադը ներկրող «Կոնվեկտ» ՓԲԸ-ն, խախտելով «Սննդամթերքի անվտանգության մասին » օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ կետը, հայերեն մակնշման մեջ իր «ուղղումներն» է կատարում.փոփոխվում է ոչ միայն բաղադրատարերի հերթականությունը, այլ հենց բաղադրատարրերը:
Ստացվում է, որ հայերեն մակնշումը հավաստի չէ, կեղծ է:
Օրինակ՝ «Schogetten» Caramel Brownie շոկոլադում արտադրողը բաղադրության մեջ 3-րդը նշում է արմավենու յուղը։ Հայ ներկրողը մակնշման մեջ այն տեղափոխում է 5-րդ տեղ և դարձնում «բուսական յուղ», իսկ արտադրողի կողմից 5-րդ բաղադրատարր ներկայացրած «անարատ կաթի փոշին»՝ դարձնում 2-րդ:
Նույնը տեսնում ենք «Schogetten» Black and White շոկոլադի օրինակում:
Բացի վերոնշված խախտումներից, հայերեն մակնշումը տարբերվում է նաև էներգետիկ արժեքով, սպիտակուցների, ճարպերի և ածխաջրերի քանակով:
«Schogetten»-ի՝ մեր ուսումնասիրած տեսակներում չի եղել հայերեն մակնշման որևէ օրինակ, որտեղ վերը նշված կետերը համապատասխանեն արտադրողի ներկայացրածին:
Նկարում ներկայացված են «Schogetten» ՝ Պրալինե, Կաթնային, Ստրացիատելլա, Կաթնային ընկույզով շոկոլադների պիտակները։
Նմանատիպ պատկեր տեսնում ենք նաև հայկական «Մարսերալ» ՍՊԸ-ի կողմից ներկրվող «Alpen Gold» շոկոլադներում:
Օրինակ ՝ «Alpen Gold» աղի գետնանուշով և կրեկեռով տեսակի մեջ ռուսական արտադրողը նշել է «բուսական յուղ» ( փաթեթի վրա առանձին չի նշել այդ մասին): Իսկ ներմուծող կողմը հայերեն մակնշման մեջ առհասարակ չի նշել, որ շոկոլադը պարունակում է բուսական յուղ:
Որակյալ շոկոլադ․ինչպե՞ս գտնել այն
Բնական շոկոլադն ունի մի շարք օգտակար հատկություններ: Այն նաև հակաօքսիդանտ է, որը նպաստում է բջիջների կյանքի երկարացմանը, հետևաբար՝ ուշ ծերանալուն:
Իսկ ինչպե՞ս գտնել այն:
Ինչպես արդեն նշել էինք, շոկոլադի փաթեթի վրա բաղադրատարերրը նշվում են քանակական նվազման սկզբունքով.սկզբում նշված տարրերն ամենաշատն են:
Լավ շոկոլադի առաջին 3 բաղադրրիչների իդեալական տարբերակն է ՝ «կակաո, կակաո-փոշի, կակաո յուղ»:
Եթե կա արմավենու յուղ կամ որևէ այլ բուսական յուղ, պետք է ստուգել՝ որ հատվածում է այն գրված:
Փոխարինիչների առկայությունը վկայում է , որ շոկոլադը պատրաստված է ոչ բարձրորակ հումքից:
Կարևոր է հաշվի առնել նաև՝
- Շոկոլադի գինը (կակաոն թանկ է, լավ շոկոլադը չի կարող էժան լինել):
- Գույնը (շագանակագույն և մուգ շագանակագույն, ոչ սև):
- Փայլուն մակերեսը (յուղերի շնորհիվ)։
- Հալվելը (իսկական շոկոլադը հալվում է 32 աստիճանում, այսինքն՝ բերանում այն պետք է հալվի, իսկ սենյակային պայմաններում՝ ոչ ):
- Ջարդելիս զրնգուն ձայնը (դա վկայում է կակաոյի և կակաո յուղի առկայության մասին):
Հ.Գ. Հոդվածում հիշատակված շոկոլադներն ընտրված են պատահականության սկզբունքով՝ որպես շուկայում լայն տարածում ունեցող և սպառվող ապրանքներ:
Եթե դուք բողոքներ ունեք սննդամթերքի որակի և անվտանգության վերաբերյալ կամ նկատել եք սննդամթերքի արտադրման, պահման պայմանների և այլ նորմերի խախտում, խնդրում ենք գրել մեզ։

Недобросовестные производители: что мы едим – шоколад или кондитерскую плитку?
Сегодня на рынке продается множество конфет, которые представлены как шоколадные, однако никакого отношения к шоколаду не имеют.
Мы изучили армянский рынок шоколада и выяснили, что некоторые производители вместе какао-масла используют дешевое пальмовое масло, о чем иногда «забывают» сообщить на этикетке товара.
Более того, в маркировке на армянском языке указанное производителем пальмовое масло либо превращается в растительное, либо перемещается в конец состава, меняя очередность ингредиентов, что является нарушением закона РА «О безопасности пищевых продуктов».
Есть или не есть шоколад, содержащий пальмовое масло?
Общетехнические требования к производству шоколада по межгосударственным стандартам ГОСТ 31721-2012 существуют и в Армении. Согласно этим требованиям, шоколад – это кондитерское изделие, получаемое на основе продуктов переработки какао-бобов и сахара.
Различают несколько видов шоколада – молочный, темный, горький, белый и т.д.
Горький шоколад содержит какао-продукты в пересчёте на сухие вещества не менее 55% и масло какао не менее 33%. Его рекомендуют даже больным сахарным диабетом. Не меняя минимальное количество требуемого масла какао, в шоколаде, согласно стандартам, можно использовать до 5% растительного жира. При этом маркировка должна содержать информацию о наличии в шоколаде «до 5% растительного жира».
На обертке ингредиенты указывают по принципу убывания количества. В соответствии с этим растительный жир в составе шоколада должен быть указан предпоследним. Пальмовое масло имеет растительное происхождение, оно дешевое и широко применяется в производстве шоколада.
И хотя использование этого масла в продуктах питания не запрещено, тем не менее Всемирная организация здравоохранения рекомендует сократить применение данного продукта, поскольку он увеличивает риск развития сердечных заболеваний.
Шоколадные плитки «Муравьиная сказка» компании «Россия» содержат пальмовое масло, которое указано до какао.
Причина в том, что пальмовое масло единственное среди всех растительных жиров, состав которго почти идентичен животному жиру
Шоколадные плитки «Крем-брюле» компании «Россия» содержат пальмовое масло, которое указано до какао.
В интервью газете «Московский комсомолец» заместитель начальника отдела санитарного надзора управления Роспотребнадзора по Владимирской области Людмила Ускова рассказала, как отличить шоколад, в котором избыток пальмового масла, от натурального: во-первых, по цене, во-вторых, шоколад с добавлением пальмового масла более тугоплавкий, чем натуральный.
Но иногда производитель прибегает к уловкам, «скрывая» пальмовое масло под словосочетанием «растительные жиры».
«Kinder» содержит растительные жиры, но какие именно, на этикетке не указано.
Изучения, проведенные нами на местном рынке, показали, что ни один производитель не указал в составе шоколада пальмовое масло или растительный жир.
Это нарушение технических норм производства, принятых в Армении, РФ и ряде других странах. Однако в законе это нарушение пока четко не прописано.
“Nesquik” компании Nestle содержит пальмовое масло.
Сладкая плитка еще не шоколад
Армянское ЗАО «Сонагро» производит несколько видов сладких плиток под названием «Armchoc», на этикетках которых написано «Шоколад». Согласно этикетке, этот товар производится по стандартам ГОСТ 6534-89, которые в настоящее время утратили силу, поскольку были приняты еще в 1989 г., в период СССР, и давно заменены другими стандартами (о них написано в начале статье).
Но даже если бы компания решила в 2016 г. производить свою продукцию по стандартам 1989 г., то она опять-таки допутисла нарушения технических норм.
Так, пункт 1.3.2. устанавливает, что «при производстве шоколада не разрешено использование шоколадной массы с заменителем какао-масла». Между тем ингредиентом плитки молочного шоколада «Armchoc» является именно заменитель какао-масла.
Кроме того, маркировка на армянском языке отличается от маркировки на русском. Указанный в русском варианте ингредиент «молоко сухое цельное» в армянском варианте отсутствует, а данные об энергетической ценности, белках, жирах и углеводах отличаются друг от друга. Это тоже является нарушением закона РА “О безопасности пищевых продуктов”.
Какао и масло какао стоят дорого, но даже изготовленный с использованием заменителей и растительных жиров молочный шоколад стоит не настолько дешево, как плитка этой компании: 90 г – всего 135 драмов.
«Schogetten»: немецкий шоколад с армянским акцентом
Этот шоколад, как и продукция предыдущих компаний, тоже широко распространен на армянском рынке. Хотя некоторые его виды также содержат пальмовое масло и растительные жиры, однако немецкая компания-производитель добросовестно сообщает об этом на обертке своей продукции.
Импортирующее шоколад «Schogetten»ЗАО “Конвект” в нарушение п.5 ст.8 закона РА “О безопасности пищевых продуктов” внесло “коррективы”в маркировку на армянском языке, изменив не только последовательность ингредиентов, но и сами ингредиенты.Получается, что маркировка на армянском языке недостоверна.
Так, в шоколаде Caramel Brownie «Schogetten» производитель указал третьим пунктом состава пальмовое масло. Армянский импортер переместил этот ингредиент на 5-е место, представив его как “растительный жир”, а помещенный производителем на 5-ом месте ингредиент “порошок натурального молока” оказался на 2-ом месте.
Та же картина на обертке шоколада Black and White компании «Schogetten».
Помимо вышеупомянутых нарушений маркировка на армянском отличается данными об энергетической ценности, количестве белков, жиров и углеводов.
В изученных нами видах продукции «Schogetten» не было ни одного образца армянской маркировки, в которой вышеприведенные пункты соответствовали бы информации производителя.
На снимке представлены этикетки плиток “Пралине”, “Молочный”, “Страциателла”, “Молочный с орехами” фирмы «Schogetten»
То же самое можно сказать о шоколадных плитках фирмы «Alpen Gold», импортируемых ООО «Марсерал».
Так, на плитке «Alpen Gold» с соленым арахисом и крекером российский производитель указал «растительный жир» (на обертке это не отмечено специально). А в маркировке на армянском языке импортер вообще не указал наличие в шоколаде растительного жира.
Качественный шоколад: как его выбрать?
Натуральный шоколад имеет ряд полезных свойств. Он, в частности, является антиоксидантом, который задерживает старение.
А как распознать настоящий шоколад?
Мы уже отметили, что на обертке шоколадной плитки ингредиенты указаны по принципу убывания количества: ингредиенты, представленные вначале, использованы в большем количестве. Идеальным вариантом первых трех ингредиентов хорошего шоколада является следующий: какао, какао-порошок, какао-масло.
Если в составе имеется пальмовое масло или другой растительный жир, то следует проверить, в какой части он указан.
Наличие заменителей свидетельствует о том, что шоколад изготовлен не из высококачественного сырья.
Важно также учитывать:
стоимость шоколада (какао стоит дорого, следовательно, хороший шоколад не может быть дешевым)
цвет (коричневый и темно-коричневый, но не черный)
блестящая поверхность (благодаря наличию жиров)
плавкость (настоящий шоколад плавится при температуре 32 градуса, то есть во рту он должен таять, а в комнатных условиях - нет)
звонкий звук при разломе (это свидетельствует о наличии в шоколаде какао и какао-масла).
P.S. Представленные в статье виды шоколада выбраны по принципу случайности.
Если у вас есть жалобы на качество и безопасность продуктов питания или вы заметили нарушения норм производства, хранения и других условий, пожалуйста, напишите нам.