Բջջային հեռախոսների «մեսիջը»
Վերջերս Հայաստանում Ինտերնետի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) արդյունաբերության զարգացման մասին գրեթե չի խոսվում։
Ի՞նչն է փոխվել ` այս ոլորտում Հայաստանի ունեցած «մեծ ներո՞ւժն» է պակասել, զարգացման տեմպե՞րն են նվազել, թե, ընդհակառակը, աչքի առաջ են այնպիսի ակնառու նվաճումներ, որ խոսքերն այլեւս ավելորդ են։ Իսկ գուցե այսօր մեկնաբանության կարիք ունի այդ լռությո՞ւնը։
Ինչեւէ, կարելի է առանց լուրջ վերապահումների պնդել, որ վերջին տարիներին Հայաստանում Ինտերնետի մատչելիության աստիճանի եւ գործածության ձեւերի մեջ շոշափելի փոփոխություններ չեն կատարվել։ Սրա համար չկան տնտեսական, տեխնոլոգիական, սոցիալական կամ այլ հիմքեր։ Տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) միջոցով տնտեսության ինչ-որ ճյուղերի արդիականացման կամ բիզնեսի տարբեր ձեւերում Ինտերնետի արդյունավետ օգտագործման ցայտուն օրինակներ չկան, հաղորդակցության ենթակառույցի արդիականացումը ընթանում է դանդաղ, ցանցում հայերեն լեզվով բովանդակության տեխնոլոգիական աջակցությունը մնում է խիստ ցածր մակարդակի վրա, խոսք չկա նաեւ ինչ-ինչ ծառայությունների առաջարկի եւ պահանջարկի շոշափելի մեծացման մասին։ Ցավոք, եւ այս փաստը իր էական ազդեցությունը կունենա Հայաստանի հասարակության եւ տնտեսության ձեւավորման հետագա ընթացքի վրա, խիստ ձեւական եւ մակերեսային մակարդակի վրա մնաց ՏՀՏ-ի ներդրումը կրթության համակարգ. համակարգիչը եւ Ինտերնետը այդպես էլ կրթական գործընթացների մաս չդարձան։ Թվում է` Ինտերնետը աստիճանաբար դուրս է մղվում տնտեսական, կրթական եւ այլ առաջնահերթությունների ցանկից։
Մյուս կողմից ` իմ անձնական տպավորությունն այն է, որ ինտերնետ-սրճարանների այցելուների մեջ մեծ թիվ են կազ մ ում անչափահասները եւ պատանիները, որոնք շատ ժամանակ են անցկացնում հատկապես համակարգչային խաղերի միջավայրում։ Չեմ փորձում ապացուցել, որ համակարգչային խաղերով տարվելը վատ է, իսկ որոշակի միտումների մասին խոսելու համար պետք է ունենալ վիճակագրական տվյալներ։ Իհարկե, իշխանությունների կողմից էլեկտրոնային մեդիայի վերահսկողության խստացումը որոշ աշխուժություն մտցրեց Ինտերնետում . հայտնվեցին բազմաթիվ նոր տեղեկատվամիջոցներ, այդ թվում ` բլոգեր։ Բայց ՏՀՏ-ի ոլորտի վերջին տարիների հիմնական փոփոխությունը բջջային հեռախոսների տարածման բուռն ընթացքն է։ Բջջային հեռախոսային կապի ազատականացումը եւ «ՎիվաՍել»-ի գործունեությունը զգալիորեն փոխեցին Հայաստանի հաղորդակցական դաշտի պատկերը։ Երկու օպերատորների` «ԱրմենՏել»-ի եւ «ՎիվաՍել»-ի գովազդային մրցակցությունը մղվում է եւ՛ տեղեկատվամիջոցներում, եւ՛ փողոցներում (արտաքին գովազդ)։ Գուցե պետք է ուրախանալ. բջջային հեռախոսը դարձել է համեմատաբար մատչելի եւ տարածված։ Թեեւ չեմ կարող ասել` անհրաժեշտ։ Կարծում եմ, որ դեռ երկար ժամանակ այն կմնա արտաքին հարդարանքի տարր, ավելի հաճախ` պրեստիժային, քան գործնական մի բան։ Թերեւս, այն ավելի շատ մարմնացնում է այնպիսի բնութագրական սոցիալական հատկություններ, ինչպիսիք են ոչ գործնականությունը եւ անպարտաճանաչությունը, զրույցի ոչ պարտադիր բնույթը` դրանց տալով հաղորդակցական նոր եղանակ, հաղորդելով տեխնոլոգիական հմայք եւ փայլ։
Հայաստանում նոր տեխնոլոգիաների գաղափարաբանությունն այսօր առավելապես կապվում է հենց բջջայինների հետ։ Միջին հայաստանցին, որին ավելի շքեղ բաներ մատչելի չեն, հենց բջջայինի հետ է կապում ժամանակակիցը եւ մոդայիկը, հասարակայնորեն ցուցադրելի սպառողական ինչ-ինչ կարողությունների առկայությունը, ինքնության որոշակի պատկեր եւ սոցիալական կարգավիճակի հավաստման հնարավորությունը։
Տարիներ շարունակ խոսվում է համակարգչային տեխնոլոգիաների եւ ինտերնետային ծառայությունների ներքին շուկայի զարգացման անհրաժեշտության մասին։ Հատկանշական է, որ Հայաստանի պաշտոնյաներն այդ բանը «հասկացան» միայն վերջերս, երբ հայտարարվեց «Microsoft»-ի Հայաստան մտնելու մասին։ Ստացվում է, որ միայն անդրազգային այս հսկա՞ն կարող էր զարգացնել Հայաստանի ներքին շուկան։ Հարց է առաջանում` ինչո՞ւ հիմա եւ ինչո՞ւ այս ձեւով։
Նախ` Հայաստանի ներքին շուկայի զարգացման մասին պետք էր մտածել տարիներ առաջ, եւ այդ աշխատանքը պետք էր անել տեղական ձեռնարկությունների միջոցով` միաժամանակ զարգացնելով հետազոտական եւ տեխնոլոգիական մշակումների տեղական ուժերը։ Տարօրինակ չէ՞, որ ներքին կարողությունները գրեթե ամբողջովին ծառայեցվում են ծրագրային ապահովման արտահանման արդյունաբերությանը, իսկ ներքին շուկայի զարգացումը վստահվում է «Microsoft»-ին։
Երկրորդ` ՏՏ-ի ներքին շուկայի զարգացման մասին բարձրաձայն խոսվում է միայն այն ժամանակ, երբ բջջայինները հասցրել են գրավել սպառողների մի ստվար բանակ, արմատավորվել հասարակության մեջ։ Իսկ տեղական շուկայի` նոր տեխնոլոգիաներ յուրացնելու ունակությունները սահմանափակ են նյութական, կրթական, մշակութային, հոգեբանական եւ այլ առումներով։ Առավել եւս` երբ կան մրցակից տեխնոլոգիաներ։ Այս դեպքում այդպիսի մրցակիցներ են Ինտերնետը եւ բջջայինները։
Իրականում Ինտերնետի եւ բջջային հեռախոսների ոլորտները եւ դրանցում կատարվող փոփոխությունները սերտորեն կապված են։ Կարո՞ղ են բջջային հեռախոսները եւ Ինտերնետը խաղաղ գոյակցել կամ նույնիսկ նպաստել մեկը մյուսի տարածմանը։ Իհարկե, կարող են։ Իսկ կարո՞ղ է, ասենք, բջջայինների տարածումը խոչընդոտել Ինտերնետի տարածմանը։ Այո, սա նույնպես հնարավոր է։ Ամեն բան կախված է ընթացիկ հանգամանքներից։ Հայաստանում ստեղծված ներկա իրադրության մեջ ավելի հավանական է թվում երկրորդ տարբերակը, եւ դա լիովին տեղավորվում է Հայաստանում վերջին տարիների տեխնոլոգիական զարգացումների ընդհանուր տրամաբանության շրջանակում։ Ակներեւ է, որ ի թիվս այլ գործոնների, այս հարցում վճռական դեր է խաղում մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնյաների անձնական շահը, որ «ՎիվաՍել»-ի ստեղծումը կապված է որոշակի մարդկանց անձնական բիզնեսի հետ։
Իմ տպավորությունն այն է, որ «ՎիվաՍել»-ի ստեղծման եւ բջջայինների տարածման հետ միասին պակասել է ընդհանուր հետաքրքրությունը Ինտերնետի նկատմամբ եւ հատկապես այն ծառայությունների, որոնք պահանջում են գրագիտություն եւ իրենց հերթին նպաստում օգտագործողի գրագիտության աճին։ Հայաստանում նոր մեդիայի երկու տեխնոլոգիաների ճակատագիրը հաստատում եւ շարունակում է երկրում առկա միտումը ` գրագիտության եւ գրական հայերենի օրինավիճակի անկումը, ժամանակակից կրթական համակարգի ստեղծման հավանականության նվազումը, սպառողականության տարածումը, հասարակության գավառականացումը եւ այլն։ Ակնհայտ է, օրինակ, որ բջջայինների տարածումը ծառայում է բարբառային եւ ժարգոնային լեզուների սոցիալական կարգավիճակի ամրապնդման առկա միտումներին։
Նոր տեխնոլոգիաների տարածման քաղաքականությունների մշակումը, նախապատվությունների հաստատումը, բնակչության շրջանում պահանջարկի ձեւավորումը, հատկապես կարեւոր ասպարեզներում դրանց գործածության խթանումը երկրի կառավարության պարտականություններն են, եւ այստեղ է, որ պետության կողմից հասարակական շահի գիտակցումը կարող է բախվել եւ հակադրվել մասնավոր ընկերությունների, մասնավոր անձանց շահերին։ Ցավոք, առայժմ Հայաստանում ավելի հաճախ հակառակն է պատահում։

The “Message” of Mobile Phones
Lately there has been almost no talk of the development of the Internet and the Information Technology (IT) sector in Armenia.
What has changed? Has Armenia's “great potential” in this field decreased, has the rate of progress slowed down or – on the contrary – is the proof of development so obvious that no commentary is required? Does this silence itself not require any commentary at all?
Whatever the case, it would be safe to say that there have been no tangible changes in the level, and different kinds, of Internet access in Armenia over these last years. There is no economic, technological or social basis to claim otherwise. There are no good examples for the modernization of any sectors in the economy based on Information and Communication Technology (ICT) or for the efficient use of the Internet in any businesses. The development of the communication infrastructure is progressing very slowly, technical support in the Armenian language online is of very low quality and there has been no talk of any tangible increase in the demand and supply of any related services. Unfortunately – and this will have a significant effect on the future of Armenian society and the economy – the input of ICT in the education sector has remained very low and is mostly superficial; computers and the Internet have failed to become an integral part of the education process. It seems that the Internet is gradually being left off the list of economic, educational and other priorities.
On the other hand, it is my personal impression that the clientele of Internet cafes consists mainly of children and young people, who especially spend a lot of time playing computer games. I am not trying to claim that it is bad to preoccupy oneself with computer games and I cannot speak of any trends without statistical data. Naturally, heightened supervision of the electronic media by the authorities did cause certain enthusiasm about the online world – a range of new information sources appeared on the Internet, including blogs. But the main change in the ICT sector over the past few years is the rapid spread of mobile phone use. The liberation of mobile phone services and the presence of VivaCell changed the communications scene in Armenia significantly. The two mobile phone operators – ArmenTel and VivaCell – are waging an advertising war that has spanned both electronic media as well as other forms of publicity like street billboards. One should probably be happy – mobile phones have become relatively affordable and widespread. But I cannot say that they are necessary. I believe that for a long time they shall remain an accessory – an item of prestige more than one of practical use. They are perhaps an embodiment of certain social character traits, such as impracticality and irresponsibility, unnecessary chatter glamorized only by technological charm.
The ideology of new technology in Armenia is closely linked to mobile phones today. The average Armenian, who cannot afford more luxurious items, associates mobile phones with being modern, fashionable, displaying one's power as a consumer as well as gaining social status and establishing one's identity.
For years, there has been talk of the necessity of development in the domestic market for computer technology and Internet services. It is noteworthy that the Armenian authorities finally understood this only recently, when Microsoft announced their intention to enter Armenia. Does that mean that only this transnational giant can develop Armenia's domestic market? This begs the question – why now and why this way?
First of all, one should have thought of developing Armenia's domestic market years ago, and that task should have been undertaken with the help of local enterprises, at the same time encouraging Armenian potential in research and development. Is it not strange that local potential has been used up almost completely in order to satisfy the programming demands of foreign markets, while the development of the domestic market has been entrusted to Microsoft?
Secondly, there has been open discussion of the development of the IT sector only after mobile phones have won over a large army of consumers and managed to take root within society. However, the ability of the domestic market to adopt new technology is limited in every aspect – material, educational, cultural, psychological and so on. This is especially true when there is competing technology existing alongside. In this case, the Internet and mobile phones are in competition.
In reality, the spheres of Internet technology and mobile phones, along with the changes occurring within them, are closely interrelated. Can the Internet and mobile phones coexist peacefully or even help each other gain popularity? Of course they can. But can, for example, the spread of mobile phone use damage the popularization of the Internet? Yes, this is possible as well. Everything depends on the prevailing circumstances. The current situation in Armenia suggests that the second outcome is more likely, and this fits in with the logic behind Armenia's technological development over the past few years. It is obvious that, among other things, an important role is played by the personal gains of a few well-placed officials; the creation of VivaCell was also due to the personal business interests of certain people.
My impression is that, with the creation of VivaCell and the spread of mobile phone use, there has been a decrease in general interest towards the Internet – especially in case of those services which require some degree of computer literacy and in turn further develop the user's technical knowledge. The fate of these two new media in Armenia has manifested as the decline in literary Armenian, a lower probability for the establishment of a modern education system, the spread of consumerism, the regression of society and so on. It is obvious, for example, that the spread of mobile phones has contributed to the strengthening social position of crude Armenian and slang.
It is the government's responsibility to develop favorable policies for the spread of new technology, to set priorities, to form public demand and to encourage the consumption of important services. This is where the realization of social good can clash with the interest of private companies and individuals, and overcome it. Unfortunately, it seems that in Armenia so far, the opposite has been taking place.