100 LIVES -ը և ICFJ լրագրողական միջազգային կազմակերպությունը հայտարարում են լրագրողական նոր մրցանակի մասին
100 LIVES նախաձեռնությունը եւ«Լրագրողների միջազգային կենտրոն» (International Center forJournalism, ICFJ) կազմակերպությունը հիմնել են լրագրողական նոր մրցանակ: Այս մասին տեղեկացնում է IDEA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը.
«Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը տրվելու է այն խիզախ լրագրողներին, որոնք տեղեկատվություն են ապահովում աշխարհի ամենավտանգավոր կետերից՝ կարեւորելով մարդասիրության հիմնախնդիրները:
«Ավրորա» մրցանակի հետ համագործակցությամբ, «Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը կշնորհի 2016թ. ապրիլի 24-ին, Երեւանում՝ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության ընթացքում։ 100 LIVES նախաձեռնությունն իր երախտագիտությունն է հայտնում ցեղասպանության տարիներին հայերին փրկության ձեռք մեկնած խիզախներինեւ աջակցում է այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք նույն ոգով բարեփոխում են աշխարհն այսօր։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհելով՝ 100 LIVES նախաձեռնությունը ճանաչման է արժանացնում մերօրյա հերոսներին, ովքերանձնվիրաբար օգնում են մարդկանց։ Միանալով 100 LIVES նախաձեռնության «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունիին՝ ICFJ կազմակերպությունը Երեւանում կհայտարարի լրագրողական այս նոր մրցանակի հաղթողին։
«Չափազանց մեծ է այն դերը, որ ժուռնալիստիկան ունի մարդկանց խնդիրները լուսաբանելու եւ մեղմելու գործում: Միջազգային լրագրողների՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին տեղի ունեցածը լուսաբանելու պատրաստակամության եւ ջանքերի շնորհիվ՝ շատ- շատերը ոտքի ելան եւ միջամտեցին։ Նույն նվիրումը մենք այսօր տեսնում ենք Սիրիայում, Սուդանումեւ աշխարհի բազմաթիվ այլ վայրերում, ուր պատերազմ ու ավերածություններ են»,– ասել է 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
ICFJ կազմակերպությունը «Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը շնորհելու է այն լրագրողին, որը դժվարին պայմաններում բարձրացնում է մարդասիրության կարեւորհիմնախնդիրները՝ ներկայացնելով վատագույն իրադրության մեջ գտնվողներինեւիր ազնիվ ու անաչառ լրատվությամբ ոգեշնչում է գործել հանուն մարդկանց փրկության։
«ICFJ կազմակերպությունը պատիվ ունի համագործակցելու100 LIVES նախաձեռնության հետ՝ նպատակ ունենալով կարեւորել այն լրագրողների գործունեությունը, որոնք աշխատում են աշխարհի ամենաթեժ կետերում: Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք այսպիսի նշանակալի ճանաչման արժանացնել լրագրողներին»,- նշել է ICFJ նախագահ Ջոյս Բարնաթանը։
100 LIVES նախաձեռնության մասին
100 LIVES համաշխարհային նոր նախաձեռնության հիմքում Հայոց ցեղասպանությունն է, որին զոհ է գնացել 1.5 միլիոն հայ։ Սակավաթիվ հաջողակներ փրկվել են խիզախ մարդկանց եւ հումանիտար հաստատությունների օգնության շնորհիվ։ Մեկ դար անց 100 LIVES նախաձեռնությունը երախտագիտությամբ ներկայացնում է փրկվածների ու նրանց փրկողների պատմությունները՝ մեծարելով մարդկային ոգու տոկունությունը եւ փառաբանելով մարդասիրությունը։
«Ավրորա» մրցանակի մասին
Դափնեկիրները ճանաչման են արժանանալու իրենց արարքների բացառիկ ազդեցության եւ նշանակության համար։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից եւ ի երախտագիտություն նրանց, որոնք փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Մրցանակին արժանանալու է այն հերոսը, որն օգնում է մարդկանց՝ անձնվիրաբար եւ բացառիկ ջանքերով:
Դափնեկիրն ստանալու է 100․000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւեւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն՝ 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակիընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Էլի Ուիզելը, Օսկար Արյասը, ՇիրինԷբադինեւԼեյմաԳբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն ԳարեթԷվանսը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը եւօսկարակիր դերասան ու բարերար Ջորջ Քլունին։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվելու է ամեն տարի՝ ապրիլի 24-ին, Երեւանում։
Ավելին
Լրագրողների միջազգային կենտրոնի մասին (ICFJ)
Լրագրողների միջազգային կենտրոնը (International Center forJournalism) լրատվության ոլորտի հեղափոխության առաջամարտիկներից է՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների, նոր հնարավորություններիեւ քաղաքացիներին ներգրավող բազմաթիվ ծրագրերով։ ICFJ-ի լրագրողների ու մեդիանախաձեռնությունների ցանցն արմատական վերափոխման է ենթարկում միջազգային լրատվության ասպարեզը։ Մենք հավատում ենք, որ ավելի լավ լրագրությունը հանգեցնելու է ավելի լավ կյանքի։
Հավելյալ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.icfj.org կայքը կամ կապ հաստատել Հանրության հետ կապերի գծով տնօրեն ՄայտեՖերնանդեսի հետ 202-349-7636 հեռախոսահամարով կամ [email protected] էլեկտրոնային փոստով»։

100 LIVES Partners with Leading Journalism Non-Profit to Launch Reporting Award
The "Award for Integrity in Journalism" honors those who expose crimes against humanityThe ICFJ Award for Integrity in Journalism, in partnership with the Aurora Prize, will be presented at a 100 LIVES ceremony on April 24 in Yerevan, Armenia.100 LIVES is an organization that celebrates those who helped Armenians during the genocide one hundred years ago and supports people and organizations that keep the legacy of gratitude alive.
100 LIVES will also give its inaugural Aurora Prize for "Awakening Humanity" to honor heroes who continue the spirit of responsibility and compassion today. ICFJ will join 100 LIVES and Aurora Prize Co-Chair George Clooney to announce the recipient of the journalism award in Yerevan.
“I cannot overstate the impact that journalism can have on illuminating and alleviating human suffering,” says100 LIVES co-founder Ruben Vardanyan. “At the time of the Armenian Genocide, sustained commitment and coverage by international journalists helped spur others to act and intervene. Today, we see that commitment continue in places like Syria, Sudan and other war zones around the world.”
In that same spirit, the ICFJ Award for Integrity in Journalism will be given to a journalist who sheds light on important humanitarian issues in difficult environments. The recipient demonstrates unparalleled courage in covering the plight of imperiled communities and unwavering commitment to integrity, freedom and justice. The coverage inspires others to take action to save lives.
“ICFJ is honored to work with 100 LIVES to emphasize the crucial role journalists play in telling the stories of persecution in hot spots around the world,” says ICFJ President Joyce Barnathan. “We’re delighted to recognize journalists in this meaningful way.”
About 100 LIVES
100 LIVES is a new global initiative rooted in the events of the Armenian Genocide where 1.5 million Armenians perished. The fortunate few were saved by the courageous and heroic acts of individuals and institutions. A century later, 100 LIVES seeks to express gratitude, to share remarkable stories of survivors and their saviors, and to celebrate the strength of the human spirit.
Further information is available at www.100LIVES.com.
Recipients will be recognized for the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate will be honored each year with a US$100,000 grant as well as the unique opportunity to continue the cycle of giving by nominating an organization which inspired their work for a US$1,000,000 award.
The Aurora Prize Selection Committee includes Nobel Laureates Elie Wiesel, Oscar Arias, Shirin Ebadi and LeymahGbowee; former President of Ireland Mary Robinson; human rights activist HinaJilani; former Australian Foreign Minister and President and CEO of the International Crisis Group Gareth Evans; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
The Aurora Prize will be awarded annually on April 24 of each year in Yerevan, Armenia.
Further information is available at www.100LIVES.com/Prize.
About the International Center for Journalists
The International Center for Journalists (ICFJ) is at the forefront of the news revolution with programs that empower journalists and engage citizens with new technologies and best practices. ICFJ's networks of reporters and media entrepreneurs are transforming the field. We believe that better journalism leads to better lives. For more information, go to www.icfj.org or contact Maite Fernandez, Communications Director, at 202-349-7636 or [email protected]".