100 LIVES -ը և ICFJ լրագրողական միջազգային կազմակերպությունը հայտարարում են լրագրողական նոր մրցանակի մասին
100 LIVES նախաձեռնությունը եւ«Լրագրողների միջազգային կենտրոն» (International Center forJournalism, ICFJ) կազմակերպությունը հիմնել են լրագրողական նոր մրցանակ: Այս մասին տեղեկացնում է IDEA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը.
«Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը տրվելու է այն խիզախ լրագրողներին, որոնք տեղեկատվություն են ապահովում աշխարհի ամենավտանգավոր կետերից՝ կարեւորելով մարդասիրության հիմնախնդիրները:
«Ավրորա» մրցանակի հետ համագործակցությամբ, «Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը կշնորհի 2016թ. ապրիլի 24-ին, Երեւանում՝ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության ընթացքում։ 100 LIVES նախաձեռնությունն իր երախտագիտությունն է հայտնում ցեղասպանության տարիներին հայերին փրկության ձեռք մեկնած խիզախներինեւ աջակցում է այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք նույն ոգով բարեփոխում են աշխարհն այսօր։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհելով՝ 100 LIVES նախաձեռնությունը ճանաչման է արժանացնում մերօրյա հերոսներին, ովքերանձնվիրաբար օգնում են մարդկանց։ Միանալով 100 LIVES նախաձեռնության «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունիին՝ ICFJ կազմակերպությունը Երեւանում կհայտարարի լրագրողական այս նոր մրցանակի հաղթողին։
«Չափազանց մեծ է այն դերը, որ ժուռնալիստիկան ունի մարդկանց խնդիրները լուսաբանելու եւ մեղմելու գործում: Միջազգային լրագրողների՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին տեղի ունեցածը լուսաբանելու պատրաստակամության եւ ջանքերի շնորհիվ՝ շատ- շատերը ոտքի ելան եւ միջամտեցին։ Նույն նվիրումը մենք այսօր տեսնում ենք Սիրիայում, Սուդանումեւ աշխարհի բազմաթիվ այլ վայրերում, ուր պատերազմ ու ավերածություններ են»,– ասել է 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
ICFJ կազմակերպությունը «Սկզբունքային լուսաբանում» մրցանակը շնորհելու է այն լրագրողին, որը դժվարին պայմաններում բարձրացնում է մարդասիրության կարեւորհիմնախնդիրները՝ ներկայացնելով վատագույն իրադրության մեջ գտնվողներինեւիր ազնիվ ու անաչառ լրատվությամբ ոգեշնչում է գործել հանուն մարդկանց փրկության։
«ICFJ կազմակերպությունը պատիվ ունի համագործակցելու100 LIVES նախաձեռնության հետ՝ նպատակ ունենալով կարեւորել այն լրագրողների գործունեությունը, որոնք աշխատում են աշխարհի ամենաթեժ կետերում: Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք այսպիսի նշանակալի ճանաչման արժանացնել լրագրողներին»,- նշել է ICFJ նախագահ Ջոյս Բարնաթանը։
100 LIVES նախաձեռնության մասին
100 LIVES համաշխարհային նոր նախաձեռնության հիմքում Հայոց ցեղասպանությունն է, որին զոհ է գնացել 1.5 միլիոն հայ։ Սակավաթիվ հաջողակներ փրկվել են խիզախ մարդկանց եւ հումանիտար հաստատությունների օգնության շնորհիվ։ Մեկ դար անց 100 LIVES նախաձեռնությունը երախտագիտությամբ ներկայացնում է փրկվածների ու նրանց փրկողների պատմությունները՝ մեծարելով մարդկային ոգու տոկունությունը եւ փառաբանելով մարդասիրությունը։
«Ավրորա» մրցանակի մասին
Դափնեկիրները ճանաչման են արժանանալու իրենց արարքների բացառիկ ազդեցության եւ նշանակության համար։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից եւ ի երախտագիտություն նրանց, որոնք փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Մրցանակին արժանանալու է այն հերոսը, որն օգնում է մարդկանց՝ անձնվիրաբար եւ բացառիկ ջանքերով:
Դափնեկիրն ստանալու է 100․000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւեւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն՝ 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակիընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Էլի Ուիզելը, Օսկար Արյասը, ՇիրինԷբադինեւԼեյմաԳբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն ԳարեթԷվանսը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը եւօսկարակիր դերասան ու բարերար Ջորջ Քլունին։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվելու է ամեն տարի՝ ապրիլի 24-ին, Երեւանում։
Ավելին
Լրագրողների միջազգային կենտրոնի մասին (ICFJ)
Լրագրողների միջազգային կենտրոնը (International Center forJournalism) լրատվության ոլորտի հեղափոխության առաջամարտիկներից է՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների, նոր հնարավորություններիեւ քաղաքացիներին ներգրավող բազմաթիվ ծրագրերով։ ICFJ-ի լրագրողների ու մեդիանախաձեռնությունների ցանցն արմատական վերափոխման է ենթարկում միջազգային լրատվության ասպարեզը։ Մենք հավատում ենք, որ ավելի լավ լրագրությունը հանգեցնելու է ավելի լավ կյանքի։
Հավելյալ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.icfj.org կայքը կամ կապ հաստատել Հանրության հետ կապերի գծով տնօրեն ՄայտեՖերնանդեսի հետ 202-349-7636 հեռախոսահամարով կամ [email protected] էլեկտրոնային փոստով»։

Инициатива 100 LIVES вместе ведущей журмалистской НКО учреждают премию для журналистов
''Премия «За верность принципам в журналистике» вручается тем, кто обличает преступления против человечности
Награждение Премией ICFJ«За верность принципам в журналистике», созданной в партнерстве с премией AuroraPrize, пройдет 24 апреля в столице Армении Ереване в рамках церемонии 100 LIVES. Инициатива 100 LIVES— это организация, чествующая тех, кто помогал армянам во время Геноцида столетие назад, и поддерживающая людей и организации, которые не дают прерваться этой эстафете благодарности.
Инициатива 100 LIVESтакже вручит первую премию AuroraPrizeforAwakeningHumanity, чествуя героев, для которых понятия ответственности и сострадания явлются ключевыми. В Ереване Международный центр для журналистов присоединится к инициативе 100 LIVESи сопредседателю Отборочной комиссии премии AuroraPrizeДжорджу Клуни для объявления имени лауреата журналистской премии.
«Трудно переоценить влияние, которое журналистика может оказать на облегчение человеческих страданий и информирование о них мира, — говорит со-основатель инициативы 100 LIVESРубен Варданян. — В годы Геноцида армян преданность зарубежных журналистов своей профессии и их публикации о разворачивающейся трагедии сподвигли людей вмешаться в происходящее. Сегодня мы наблюдаем похожую приверженность идеалам своего дела у тех, кто освещает события в Сирии и Судане, а также в других зонах военных действий по всему миру».
Премия ICFJ«За верность принципам в журналистике» будет вручаться проливающему свет на важные гуманитарные проблемы журналисту, работающему в неблагоприятных условиях. При освещении бедственного положения находящихся в тяжелой ситуации людей лауреат премии должен продемонстрировать исключительное мужество и абсолютную преданность своим принципам, а также идеалам свободы и справедливости. Журналистские работы лауреата должны вдохновлять других спасать жизни.
«Международный центр для журналистов гордится партнерством с инициативой 100 LIVES, которое позволит намподчеркнуть невероятно важную роль журналистов, рассказывающих о гонениях в горячих точках по всему миру, — говорит президент ICFJДжойс Барнатан. — Мы рады выразить журналистам свое признание столь значимым способом».
Об инициативе 100 LIVES
100 LIVES — новая международная инициатива. У ее истоков стоят трагические события Геноцида 1915 года, во время которого погибли полтора миллиона армян. Лишь немногим посчастливилось спастись, и они сумели выжить благодаря отваге и героизму неравнодушных людей и организаций. Спустя сто лет проект 100 LIVES стремится выразить им благодарность, поделиться с миром удивительными историями выживших и их спасителей, а также воздать должное силе человеческого духа.
Дополнительную информацию вы можете найти на сайтеwww.100LIVES.com.
О премии Aurora Prize for Awakening Humanity
Лауреатами премии станут люди, которые внесли исключительный вклад в дело сохранения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма. От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, каждый год лауреат AuroraPrize будет получать грант в размере 100 тысяч долларов, а также уникальную возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав вдохновившую его самого организацию на денежную премию в размере 1 млн долларов.
В Отборочную комиссию AuroraPrize входят лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель, Оскар Ариас, Ширин Эбади и ЛеймаГбови; экс-президент Ирландии Мэри Робинсон; правозащитница Хина Джилани; бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс; президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке ВартанГрегорян; и знаменитый актер и филантроп Джордж Клуни.
Премия AuroraPrize будет ежегодно вручаться 24 апреля в столице Армении Ереване.
Дополнительную информацию вы можете найти по адресуwww.100LIVES.com/Prize.
О Международном центре для журналистов
Международный центр для журналистов (ICFJ) находится на передовой новостной революции, предлагая программы, расширяющие возможности журналистов и привлекающие аудиторию с помощью новых технологий и передового опыта. Международный центр для журналистов объединяет репортеров и предпринимателей в области медиа, которые преображают отрасль. Мы верим, что лучшая журналистика ведет к лучшей жизни. Дополнительную информацию вы можете найти по адресу www.icfj.org,или связавшись с Директором по коммуникациям Майте Фернандесом по телефону +1 202-349-7636 или по электронной почте [email protected]''.