Հրդեհի հետևանքով անօթևան մնացած 6 ընտանիքների ապագան անորոշ է
Նախորդ տարեվերջին Լոռու մարզի Գուգարք համայնքի քոթեջներում բռնկված հրդեհի հետևանքով անօթևան մնացած 6 ընտանիքները մինչ օրս չգիտեն ո'չ հրդեհի բռնկման պատճառները, ո'չ այն, թե ինչ է սպասվում իրենց ապագայում:
Հրդեհից անմիջապես հետո Գուգարքի համայնքապետարանն այս ընտանիքներին հատկացրեց առաջին օգնությունը. բնակարանների վարձակալության համար նրանցից յուրաքանչյուրին տրամադրվեց 160.000-ական դրամ: Գուգարաց թեմի առաջնորդ, տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանն էլ ընտանիքներից յուրաքանչյուրին տրամադրեց 100.000-ական դրամ: Բնակիչների կողմից ՀՀ կառավարությանն ուղղված դիմումների արձագանքն էլ եղավ այն, որ վերջերս անօթևան մնացած ընտանիքներից երեքին հատկացվեց 100.000-ական, երեքին՝ 50.000-ական դրամ:
Ընտանիքներին հատկացված աջակցության տարբերակված մոտեցումը բնակիչների շրջանում բողոքի պատճառ է դարձել:
Մարտի 10-ին այրված քոթեջի բնակիչները եկել էին Լոռու մարզպետարան՝ մարզպետ Արթուր Նալբանդյանից տեղեկանալու, թե ինչո՞ւ է կառավարության աջակցության չափը տարբեր:
«Բնակիչների մեջ ինչի՞ եք տարբերություն դնում: Այստեղից ի՞նչ տվյալ եք տվել կառավարությանը: Ես գյուղապետին դիմեցի, ասաց, որ մարզպետարանից են տվյալը տվել, ըստ որի էլ կառավարությունը օգնություն ա տվել: Մի մասին 100.000 են տվել, մի մասին՝ 50.000: Ի՞նչ տվյալների հիման վրա»,- մարզպետին հարցրեց բնակչուհիներից մեկը, ում բաժին հասած աջակցությունը 50.000 դրամի չափով էր:
Այդ աջակցությունից մարզպետը տեղյակ չէր:
«Ես առաջին անգամ եմ լսում այդ աջակցության մասին,- զարմացավ մարզպետը,- ուղիղ ձեզ օգնել են, մենք չենք իմացել»:
Բնակիչները պատմեցին, որ գյուղապետի մոտ դիմումներ են գրել ՀՀ կառավարություն՝ խնդրելով աջակցել, որից որոշ ժամանակ անց ստացել են դրամական օգնությունը:
«Հարցադրումներ կան, որ պետք է ոչ թե մարզպետին դիմեք, այլ համայնքապետին»,- նշեց մարզպետը՝ առաջարկելով աջակցության տարբերակված չափի պատճառները պարզել Գուգարքի համայնքապետից:
Ի պատասխան՝ բնակչուհիներից մեկը կրկին հիշեցրեց գյուղապետի խոսքը՝ ինքը տեղյակ չէ, տվյալները մարզպետարանն է ներկայացրել:
Սա առաջացրեց մարզպետի զայրույթը: «Ախր, գյուղապետը ինչ ուզում ա ասի, ժողովուրդ, բա դուք դիմումը գյուղապետի մոտ գրում եք, հետո գյուղապետը եթե հեքիաթ պատմի, ասի մարզպետարանից… դուք պիտի էդ հեքաթներին հավատա՞ք: Մարզպետարանում ես ի՞նչ գիտեմ՝ էդ տանը ովքեր են ապրում, էդ ինֆորմացիան մենք ստացել ենք գյուղապետից: Ես գիտեի՞, որ փաստացի երեք ընտանիք ապրում է, երեքը՝ փաստացի այդ պահին ներկա չի եղել: Որտեղի՞ց եմ իմացել:
Մենք մարզում 113 համայնք ունենք, մենք այդ 113 համայնքի ընդհանուր բնակչությունից ինչի՞ պիտի ինֆորմացիա ունենանք: Բա էլ գյուղապետերն ինչի՞ համար են, եթե այդ ինֆորմացիան մեզ չպետք է տրամադրեն»,- վրդովվեց Ա. Նալբանդյանը:
Բնակիչների մյուս հարցին, թե ի՞նչ աջակցություն ակնկալեն ապագայում, մարզպետն առայժմ պատասխան չուներ: Նա նշեց, որ մինչև պարզ չլինեն հրդեհի պատճառների փորձաքննության արդյունքները, որևէ բան ասել չի կարող:
Մարզպետը նաև չթաքցրեց իր մտավախությունը. «Մտածում ենք, որ նախորդ դեպքը նախադեպ է դարձել»,- նշեց նա՝ նկատի ունենալով, որ տարիներ առաջ կից քոջեթում բռնկված հրդեհի հետևանքով անօթևան մնացածներին բնակարանների գնման համար ՀՀ կառավարության կողմից գումար էր հատկացվել:
«Թող պարզեն, հիմա մենք ինչո՞վ ենք մեղավոր, որ դրսում մնացինք»,- բողոքեց բնակչուհի Օֆելյա Եգանյանը:
«Մեղավոր եք այնքանով, որ այդ բնակարանները վառվել են: Այնպիսի տպավորություն է, որ կողքից մեկը եկել վառել է, դուք էլ մեղքի բաժին չունեք: Կողքից որևէ մեկը չի եկել, չէ՞, վառել այդ փայտե տնակները: Փառք տվեք աստծուն, որ ամեն ինչ նորմալ ավարտվել է»,- նկատեց մարզպետը:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ անկախ ամեն ինչից՝ մարզպետարանը տուժած ընտանիքների մասին ամփոփ տվյալներն արդեն իսկ ուղարկել է կառավարություն:
«Համբերեք մի հատ պարզենք, տեսնենք ինչ է եղել: Երբ որ կպարզենք կամ չենք կարող պարզել, նոր կմտածենք: Երբ դրական կամ բացասական պատասխան կունենանք, մենք լրացուցիչ կտեղեկացնենք»,- հորդորեց Ա. Նալբանդյանը՝ խոստանալով վարչապետի մոտ կրկին բարձրաձայնել նրանց խնդրի մասին մարտի 11-ին կայանալիք հանդիպման ընթացքում:
Մարզպետի մոտ ընդունելության եկած քաղաքացիները սենյակից դուրս եկան մոլորված, ինչպես որ եկել էին:
«Մնացել ենք անորոշ վիճակում, ինչքա՞ն կարանք մենք բարեկամի տանը մնանք: Ոչ մի հագուստ չեմ կարողացել էդ հրդեհից հանեմ, որ գոնե հագնեմ: Ինչ հագուստով եղել եմ, դրանով էլ դրսում եմ մնացել: Առավոտ շուտ գնացել եմ աշխատանքի, զանգահարեցին, ասացին, որ շենքը վառվում է: Մինչև եկա, հասա, չկարողացա մի բան փրկեմ, գոնե մի հագուստ հանեմ, որ հագուստս փոխեմ»,- արդեն միջանցքում արցունքներին ազատություն տվեց տիկին Օֆելյան:
Ապա կինը հիշեց իր դեռ չմարված վարկով ձեռք բերված գույքի մասին ու ավելի հուզվեց. «Ես կուզեի՞, որ իմ եղածը հողին հավասարվի, վարկով խոլ էի վերցրել, վարկով գազի պլիտա էի վերցրել, էսօր մղկտալով, լաց էղնելով տանում եմ, ամսական մոխրի գումար եմ վճարում»:
Մեկ ուրիշ բնակչուհի՝ Գոհար Այվազյանը նշեց, որ կքել են ծախսերի ու պատքերի տակ:
«Մենակ 60.000 տալիս ենք տան վարձ ու կումունալները: Տված գումարներն էլ տվել եմ դրանց: Թոռնիկս էսա երկու ամսից գնում ա բանակ, ոչ տուն ունենք, ոչ գրանցում ունի, որտեղի՞ց եմ ուղարկելու բանակ»,- նշեց նա:
Անհուսալի վիճակում հայտնված բնակիչները մտածում են «Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդաշարին դիմելու մասին:
«Որ ասում եմ «Կիսաբաց լուսամուտ», ամաչում էլ եմ, բայց ջուրն ընկնողը ձեռքը փրփուրին էլ ա գցում»,- ասաց տիկին Օֆելյան ու հեռացավ:

Six families were left homeless last December when a fire ripped through their wood cottages in Gougark, a community in Armenia’s northern Lori Province.
The fact that three of the families have received 100,000 AMD ($204) each in compensation from the government and the remaining three just 50,000 AMD each, has prompted the families to demand answers from the government.
Yesterday, they traveled to the Lori Provincial Government to ask Governor Artour Nalbandyan why the discrepancy.
One of those left homeless, whose family received 50,000 AMD, asked Nalbandyan what was the basis for such discrimination.
Governor Nalbandyan replied that he wasn’t even aware that the families had even received any compensation.
“Thais is the first I’m hearing about any assistance,” a surprised Nalbandyan replied.
The families told Nalbandyan they had filled out applications requesting government aid at the Gougark village municipality and had later received the assistance.
“These are questions better asked of the community mayor rather than the provincial governor,” noted Nalbandyan.
One of the Gougark residents again quoted the Gougark mayor who had told them that he knew nothing about the matter and that he had forwarded all pertinent information to the provincial governor.
Upon hearing this, Nalbandyan let off some steam.
“People, I don’t care what the community mayor says. You wrote your petitions with him and now he’s telling you some fairytales about getting answers from me. Are you going to believe that? How should the provincial government know how many people lived in one of those cottages? We get such data from the village mayor. Did I know that at the time of the fire only three families were actually living in those homes?”
An irate Nalbandyan went on to say that there are 113 communities in Lori Province and why should the provincial government know the total population of those communities.
“So, what’s the role of the village mayor if he isn’t going to provide us with such information?” bellowed Nalbandyan.
When the families asked what assistance they could expect in the future, Nalbandyan replied that nothing was clear until the source of fire was officially ascertained.
Nalbandyan did make an indirect reference to an incident that happened years ago when some cottages in the same area went up in flames and the government allocated funds for the families to buy apartments.
“Let them find out exactly what happened. How are we to blame for being left homeless?” complained Ofelya Yeganyan.
“You’re culpable to the extent that those cottages burned down. The impression is that somebody came by and set fire to those huts and that you people aren’t to blame. No one came and set fire to those wood huts. Isn’t that right? You should thank your lucky stars that no one was injured,” Nalbandyan said.
Nalbandyan told the families that he had forwarded their data to the government and advised them to be patient. He promised to raise the issue when he meets with the prime minister on March 11.
Ofelya Yeganyan said the families were in limbo and that they couldn’t stay with relatives forever.
Another homeless Gougark resident, Gohar Ayvazyan, told Hetq that her family is suffocating under various debts and expenses.
“We’re paying 60,000 drams just for rent and utilities. The money given us has gone to pay it all. My grandson is going to the army in two months. He has no home or residency. How will I see him off?”
(The six families did receive 160,000 AMD each from the Gougark municipality to pay for temporary rental housing and 100,000 AMD each from Archbishop Sebouh Chouldjian, Primate of the Gougark Diocese of the Armenian Apostolic Church)