ՌԴ-ում գտնվող նախագահ Ս. Սարգսյանն այցելել է «Հայաստան. լինելիության առասպելը» խորագրով ցուցահանդես
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Պատմության պետական թանգարանում բացված «Հայաստան. լինելիության առասպելը» խորագրով ցուցահանդես, որը կազմակերպվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի մշակույթի նախարարությունների միջև համագործակցության ծրագրի շրջանակներում: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված է ավելի քան 160 ցուցանմուշ՝ Հայաստանի պատմության թանգարանից, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարաններից և Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի «Մատենադարան» ինստիտուտ-թանգարանից: Կազմակերպիչները հրատարակել են նաև ցուցահանդեսի պատկերագիրքը, որտեղ ներկայացված է հայ ժողովրդի պատմությունն ու մշակույթը` վաղնջական ժամանակներից մինչև մեր օրերը, իսկ առանձին բաժնով` Հայոց ցեղասպանության թեման:
Ըստ տարածված մամուլի հաղորդագրության՝ շրջայցի ավարտին թանգարանի հյուրերի մատյանում նախագահ Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել. «Որպես Հայաստանի նախագահ՝ ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր գտնվել Ռուսաստանի հնագույն շենքերից մեկում՝ Պատմության պետական թանգարանում, որտեղ անցկացվում է «Հայաստան. լինելիության առասպելը» խորագրով ցուցահանդեսը՝ նվիրված հայ ժողովրդի բազմահազարամյա պատմությանը, որում քիչ չեն մեր եղբայրական ժողովուրդների պատմութան և մշակույթի միահյուսման մասին փառավոր էջերը: Համոզված եմ, որ այստեղ պահվող յուրահատուկ փաստաթղթերի և ցուցադրանմուշների շարքը այսուհետ ևս կհամալրվի հայ-ռուսական հարատև եղբայրության նոր արժեքավոր վկայություններով»:
Նույն օրը Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունում ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն: Հայ-ռուսական բարեկամական կապերի ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում բազմամյա և արդյունավետ համագործակցության համար, Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Դմիտրիի Զորկինին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարգևատրել է Բարեկամության շքանշանով: ՀՀ նախագահի կողմից նույն բարձր պարգևին են արժանացել նաև Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Յակովի Չայկան և Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Իվանի Բաստրիկինը` Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների համագործակցության խորացման, հայ-ռուսական բարեկամական կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
ՀՀ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 11–ին ՌԴ մայրաքաղաքում մասնակցել է Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի պաշտոնական բացման արարողությանը: Նախագահը ողջունել է մրցաշարին մասնակցող աշխարհի մի շարք ուժեղագույն գրոսմայստերներին և նրանց խաղին հետևող բազմաթիվ երկրպագուներին, մրցաշարին մաղթել հաջողություններ և կատարել առաջին քայլը միջազգային գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի մասնակցությամբ շախմատային խաղում: Հայաստանի և ՖԻԴԵ-ի նախագահները մրցաշարին զուգահեռ կայծակնային խաղի չնախատեսված պարիտա են անցկացրել, որն ավարտվել է ՀՀ Նախագահի հաղթանակով:
Ավարտելով աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Ռաշնություն` նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը այսօր երեկոյան կվերադառնա Երևան:

Рабочий визит Президента Сержа Саргсяна в Российскую Федерацию
Находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации Президент Серж Саргсян сегодня в Москве посетил открывшуюся в Государственном историческом музее России выставку под названием «Армения. Легенда бытия», которая организована в рамках программы сотрудничества между министерствами культуры Армении и России.
На выставке представлено более 160 экспонатов из Музея истории Армении, музеев Первопрестольного Святого Эчмиадзина и института-музея древних рукописей «Матенадаран» имени Месропа Маштоца. Организаторы издали также альбом выставки, в котором представлены история и культура армянского народа со стародавних времен до наших дней, а отдельным отделом – тема Геноцида армян.
В конце посещения в книге гостей музея Президент Серж Саргсян сделал запись: «Для меня, как Президента Армении, большая честь сегодня находиться в одном из древнейших зданий России – в Государственном историческом музее, где проходит выставка под названием «Армения. Легенда бытия», посвященная многотысячелетней истории армянского народа, в которой немало славных страниц о переплетении истории и культуры наших братских народов. Убежден, что ряды хранящихся здесь уникальных документов и экспонатов будут и впредь пополняться новыми ценными доказательствами армяно-российской долговечной дружбы».
В тот же день в посольстве Республики Армения с участием Президента РА состоялась церемония награждения. За значимый вклад в дело укрепления и развития армяно-российских дружественных связей, а также за многолетнее и результативное сотрудничество в сфере конституционной юстиции Председателя Конституционного суда Российской Федерации Валерия Дмитриевича Зорькина Президент Серж Саргсян наградил Орденом Дружбы. Этой же высокой награды от Президента РА удостоились также Генеральный прокурор Российской Федерации Юрий Яковлевич Чайка и Председатель Следственного комитета Российской Федерации Александр Иванович Бастрыкин за значимый вклад в дело углубления сотрудничества правоохранительных органов Республики Армения и Российской Федерации, укрепления и развития армяно-российских дружественных связей.
Президент РА, президент Шахматной федерации Армении Серж Саргсян 11 марта в столице РФ принял участие также в церемонии официального открытия турнира претендентов на звание чемпиона мира по шахматам. Президент поприветствовал ряд участвующих в турнире сильнейших гроссмейстеров и наблюдающих за их игрой многочисленных поклонников, пожелал турниру успехов и сделал первый ход в шахматной игре с участием международного гроссмейстера Левона Ароняна. Президенты Армении и ФИДЕ параллельно с турниром сыграли незапланированную партию в быстрые шахматы, которая завершилась победой Президента РА.
Завершив рабочий визит в Российскую Федерацию, возглавляемая Президентом Сержем Саргсяном делегация сегодня вечером вернется в Ереван.