Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ԵԺԿ արտգործնախարարների հանդիպմանը
Մարտի 13-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի նախաձեռնությամբ Վիեննայում կայացած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության արտգործնախարարների հանդիպմանը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին տասներկու երկրների արտգործնախարարներ, ԵԺԿ նախագահ Ջոզեֆ Դոլը, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոկը, Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵԺԿ բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչներ։
Նախարարական հանդիպման օրակարգում էին ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի, միգրացիայի հետ կապված խնդիրները։ Քննարկումներ ծավալվեցին Արևմտյան Բալկաններում, Հարավային Կովկասում առկա հարցերի և դրանց լուծման ուղիների, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության շուրջ։
Մասնակցելով քննարկումներին՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ միգրացիոն հոսքերին և նշեց. «Հայաստանն ապաստան է տվել Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականների` այդպիսով հանդիսանալով բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում»։
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտեց, որ միգրացիայի հետ կապված խնդիրների լուծումները փնտրելիս առաջին հերթին հարկավոր է անդրադառնալ դրանց պատճառներին։ Այդ առումով նախարար Նալբանդյանը կարևորեց ահաբեկչության դեմ միասնական պայքարը, սիրիական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերություններին, կարևորեց նոր իրավական փաստաթղթի մշակման շուրջ մեկնարկած բանակցությունները՝ ընգծելով, որ նոր համաձայնագիրը կարտացոլի առկա համագործակցության խորությունը և արձանագրված արդյունքները։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԺԿ գործընկերներին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը՝ շեշտելով, որ հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա։

Эдвард Налбандян принял участие на встрече министров иностранных дел Европейской народной партии
13-го марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие на состоявшейся в Вене по инициативе министра иностранных дел Австрии Себастьяна Курца встрече министров иностранных дел Европейской народной партии (ЕНП).
На встрече принимали участие министры иностранных дел двенадцати государств, председатель ЕНП Йозеф Доль, председатель комитета по иностранным делам Европейского парламента Эльмар Брок, комиссар Европейской комиссии Йоханнес Хан и другие высокопоставленные представители ЕНП.
На повестке дня встречи министров были проблемы миграции, борьбы против терроризма и экстремизма. Участники встречи провели обсуждения вокруг существующих на Балканах, Южном Кавказе вопросов и путей их урегулирования, сотрудничества в рамках Восточного партнерства.
Участвуя в обсуждениях министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян коснулся миграционных потоков, отметив: «Армения предоставила убежище прибывшим из Сирии около двадцати тысячам беженцев, став, таким образом, по соотношению к численности населения, третьим государством в Европе, принявшим сирийских беженцев».
Министр иностранных дел подчеркнул, что при поиске решений проблем, связанных с миграцией, в первую очередь, следует разобраться с их причинами. В этой связи, министр Налбандян подчеркнул важность совместной борьбы против терроризма, процесса по политическому урегулированию сирийского кризиса.
Эдвард Налбандян коснулся отношений между Арменией и Европейским союзом, отметил важность начавшихся переговоров вокруг разработки нового правового документа, подчеркнув, что новое соглашение будет отражать глубину существующего сотрудничества и зарегистрированные результаты.
Глава Министерства иностранных дел Армении представил коллегам из ЕНП прилагаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия по урегулированию карабахской проблемы, подчеркнув, что мирному урегулированию проблемы нет альтернативы.