Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ԵԺԿ արտգործնախարարների հանդիպմանը
Մարտի 13-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի նախաձեռնությամբ Վիեննայում կայացած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության արտգործնախարարների հանդիպմանը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին տասներկու երկրների արտգործնախարարներ, ԵԺԿ նախագահ Ջոզեֆ Դոլը, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոկը, Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵԺԿ բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչներ։
Նախարարական հանդիպման օրակարգում էին ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի, միգրացիայի հետ կապված խնդիրները։ Քննարկումներ ծավալվեցին Արևմտյան Բալկաններում, Հարավային Կովկասում առկա հարցերի և դրանց լուծման ուղիների, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության շուրջ։
Մասնակցելով քննարկումներին՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ միգրացիոն հոսքերին և նշեց. «Հայաստանն ապաստան է տվել Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականների` այդպիսով հանդիսանալով բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում»։
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտեց, որ միգրացիայի հետ կապված խնդիրների լուծումները փնտրելիս առաջին հերթին հարկավոր է անդրադառնալ դրանց պատճառներին։ Այդ առումով նախարար Նալբանդյանը կարևորեց ահաբեկչության դեմ միասնական պայքարը, սիրիական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերություններին, կարևորեց նոր իրավական փաստաթղթի մշակման շուրջ մեկնարկած բանակցությունները՝ ընգծելով, որ նոր համաձայնագիրը կարտացոլի առկա համագործակցության խորությունը և արձանագրված արդյունքները։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԺԿ գործընկերներին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը՝ շեշտելով, որ հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա։

Edward Nalbandian participated in the EPP Foreign Ministers' Meeting
On March 13, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian participated in the Foreign Ministers' Meeting of the European People's Party in Vienna, initiated by Foreign Minister of Austria Sebastian Kurz.
Foreign Ministers of twelve states, the President of the European People's Party Joseph Daul, Chairman of the European Parliament Committee on Foreign Affairs Elmar Brok, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn, high ranking officials of the EPP took part in the meeting.
Issues of the fight against terrorism and extremism, migration were on the agenda of the Ministerial Meeting. Discussions covered the current issues in Western Balkans, South Caucasus and ways to resolve them, cooperation within the Eastern Partnership.
Attending the discussions, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian reflected on migration flows and mentioned, "Armenia has sheltered nearly 20 thousand refugees from Syria, thus making our country the third largest recipient of Syrian refugees in Europe on per capita basis."
The Foreign Minister of Armenia stressed that in order to find solutions to the issues on migration, first of all it is necessary to track reasons behind it. In this context Minister Nalbandian attached importance to united fight against terrorism, process of political resolution of the crisis in Syria.
Edward Nalbandian touched upon Armenia-European Union relations, placed significance to the negotiations launched on the formation of new legal framework, highlighting that the Agreement would reflect the depth of cooperation and the results achieved.
Minister of Foreign Affairs of Armenia presented to the EPP colleagues the efforts exerted by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs for the Nagorno-Karabakh settlement, emphasizing that there is no alternative to the peaceful settlement of the issue.