Միքայել Արամյանցի Ախթալայի դղյակը գրավադրված է բանկում
Նևիս կղզիների Չարլսթոն քաղաքում գրանցված «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի» կորպորացիան Միքայել Արամյանցի դղյակը գնել է Հայաստանում տուրիզմի զարգացման հիմնադրամից 2005թ. սեպտեմբերի 27-ի անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով: «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի» կորպորացիայի սեփականատերը հանդիսացել է Սերոբ Տեր-Պողոսյանը (վերջինս 2011 թվականին մանկապղծության մեղադրանքով դատապարվել է 15 տարվա ազատազրկման, իսկ 2014թ. մահացել է):
Հայաստանում տուրիզմի զարգացման հիմնադրամը դղյակի հաշվեկշռային արժեքը գնահատել է 57 հազար դրամ, այն ժամանակ՝ գրեթե 100 դոլար: Այս մոտեցումներով էլ «Դեբեդ» տուրիստական հանգրվանի (Արամյանցի դղյակ) 3682,3 քմ շենքերը, 27,1 հա հողամասը, 25քմ պոմպակայանը և վերջինիս հարող 2,9 հա հողամասը, 287,5 հա զբաղեցնող անասնագոմերը և վերջինիս հարող 0,3512 հա հողամասը «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի» կորպորացիային ուղիղ վաճառքով օտարվել է 1,2 մլն դրամով, ներառյալ՝ 200 000 դրամ ավելացված արժեքի հարկը: Պայմանագրի կողմերի իրավունքներով և պարտականություններով «Մեթըլ Փրինսը» պարտավորվել է օբյեկտի վրա կատարել ներդրումներ և 15 տարի չփոխել հանգրվանի պրոֆիլը, այսինքն` այն օգտագործել բացառապես զբոսաշրջության նպատակով: Դրա փոխարեն «Մեթըլ-Փրինսի» սեփականատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանը Արամյանցի տունը օգտագործել է մանկապղծության նպատակով: Այն այսօր էլ անմատչելի է հանրությանը: Սերոբ Տեր-Պողոսյանի ազատազրկումից հետո նրա կինը՝ Մադլեն Թաշճյանը, Միքայել Արամյանցի տունը գրավ է դրել «Առէկսիմբանկում»: Դեռ 1 տարի առաջ Մադլեն Թաշճյանը Արամյանցի դղյակի տարածքից հանել է իրեն պատկանող արժեքավոր գույքը, որից էլ կարելի է ենթադրել, որ նա որոշել է չվճարել վարկը, իսկ դրա դիմաց Մ. Արամյանցի դղյակն իր ամբողջ տարածքով թողնել բանկին:
«Միքայել Արամյանցի տան գրավով Մադլեն Թաշճյանին վարկավորման նպատակով «Առէկսիմբանկից» որևէ մեկը չի եղել Արամյանցի տանը, այդ դեպքում տարածքի պահակները դա կիմանային»,-ասում է Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը: Քաղաքապետը կարծում է, որ Միքայել Արամյանցի տունը հանրությանը ծառայեցնելու խնդիրը պետք է լուծվի պետական մակարդակով:
Միքայել Արամյանցի տան հետագա ճակատագրի վերաբերյալ «Հետքի» հարցերին պատասխանում է Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը:
-Ի՞նչ է սպասվում Միքայել Արամյանցի տանը:
- Միքայել Արամյանցի տունը պատմական կառույց է: Ցավոք սրտի, տարիներ առաջ մի մեծ սխալ է կատարվել՝այն սեփականաշնորհել են Ախթալայի ԼՀԿ-ի հետ միասին: Արամյանցի տան սեփականատերը հայտնի Սերոբն էր՝ իր կնոջ հետ: Հետագայում,ինչպես գիտեք, Սերոբը և իր կինը ստեղծել էին «ԼՕԶԷ» ՍՊԸ-ն, որն էլ դարձել է Արամյանցի տան սեփականատերը: Սերոբի ձերբակալվելուց հետո ՍՊԸ-ի և Մ. Արամյանցի տան սեփականատերը դարձել է Մադլեն Թաշճյանը: Երբ մենք փորձեցինք հասկանալ, թե ՍՊԸ-ն այս պահին գործո՞ւմ է, թե՞ չի գործում, տեղեկացանք, որ ՍՊԸ-ն վարկ է վերցրել Հայաստանի բանկերից մեկից, և Արամյանցի տունը որպես գրավ դրված է բանկում: Որոշ բանկային գաղտնիքներ կան, մենք չկարողացանք մեզ համար պարզել: Համենայնդեպս, Արամյանցի տունը սեփականատիրոջից հետ վերցնելու գործընթացն ուժի մեջ է: Դրա համար մենք բազմիցս դիմել ենք կառավարություն: Մշակույթի նախարարությունը նախարարի գլխավորությամբ անձամբ շահագրգռված են, որ Արամյանցի տունը վերադարձվի համայնքին կամ պետությանը: Հիմա մնում է ընդհանուր հայտարարի գանք: Ուղղակի կանգնել ենք որոշ բարդությունների առաջ: Քանի որ Արամյանցի տունը բանկում գրավադրված գույք է, արդեն մեզ համար խնդիրներ են առաջանում հետագա աշխատանքներում:
Համենայնդեպս, ամեն ինչ անելու ենք, որ Արամյանցի տունը ճանաչվի պետական սեփականություն: Հավանական է, որ պետական սեփականություն դառնալուց հետո այն հանձնվի հուշարձանների պահպանության գործակալությանը: Քանի որ Մ. Արամյանցի տան տարածքը փակ է, ես մուտք չեմ գործել: Այնտեղ եղել եմ շատ շուտ, բայց իմացել եմ, որ ամբողջ դղյակը անմխիթար վիճակում է, և դղյակի պատի մի զգալի հատվածը արդեն փլվում է: Ըստ մասնագետների, իհարկե, հնարավոր է դղյակը վերականգնել, ուղղակի պետք է այնտեղ ժամանակին վերանորոգման աշխատանքներ սկսվեն, այլապես շենքը կկանգնի փլուզման եզրին:
- Հնարավոր չէ՞ Արամյանցի տունը դարձնել զբոսաշրջության կենտրոն:
-Մինչև մտածելը, թե Արամյանցի տունը ինչ պետք է դառնա, պետք է կարողանանք այն սեփականատիրոջից վերցնել: Դա իրականում լուրջ գործընթաց է: Այն ավարտին հասցնելուց հետո կարելի է մտածել, թե Արամյանցի տունը ինչ կարող է դառնալ: Բայց որ Մ. Արամյանցի տունը պատմական լուրջ արժեք է ներկայացնում ՀՀ-ի համար, դա արդեն բոլորս ենք հասկանում: Այս առումով, ինձ թվում է, ջանքերը երբ միատեղենք,հնարավոր կլինի հասնել այդ հաջողությանը:
- Հնարավո՞ր է Ձեր կողմից հանձնարարություն լինի այնտեղ հսկողություն սահմանելու համար: Սեփականատերը արդեն 15 ամիս է՝ Արամյանցի տան պահակներին աշխատավարձ չի վճարել: Տարածքը լքելու դեպքում դղյակը կարող է թալանվել:
-Եթե շենքի ներսից ինչ-որ բան էլ տանեն, դա իրենից արժեք չի ներկայացնում:
-Բայց այնտեղ նորակառույց շինություններ ու գեղեցիկ ծառեր կան, որը կարող են կտրել:
-Դե, բնականաբար, այդ աստիճանի որևէ մեկը թույլ չի տա: Ինչ վերաբերում է շենքին, տանիքին ու ծառերին, իհարկե, չենք թողնի:
- Կառավարությունը տեղյա՞կ է Արամյանցի տան շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
-Այո, այո: Կառավարությունը տեղյակ է: Մտածում էինք, որ միակ ճանապարհը Արամյանցի տունը գերակա շահ ճանաչելն է: Բայց կանգնեցինք փաստի առաջ՝ Արամյանցի տունը բանկում գրավ դրված լինելու պատճառով: Դա մի փոքր դժվարացնում է մեր աշխատանքը: Հիմա կտեսնենք՝ իրավական ինչ մոտեցումներ կլինեն, միգուցե արդեն իրավաբանները մեզ կհուշեն: Միանշանակ, Միքայել Արամյանցի տունը սեփականատիրոջից հետ վերցնելու խնդիրը մեր հսկողության տակ է:

Дом Микаэла Арамянца в Ахтале заложен в банке
Корпорация “Метал Принс Эл Ти Ди”, зарегистрированная в городе Чарльстон на острове Невис, купила дом Микаэла Арамянца у Фонда развития туризма в Армении 27 сентября 2005 г. по договору купли-продажи.
Собственником корпорации “Метал Принс Эл Ти Ди” был Сероб Тер-Погосян, который в 2011 г. был осужден к 15 годам лишения свободы за педофилию, но умер в 2014 г.
Фонд развития туризма в Армении оценил балансовую стоимость дома в 57 тыс. драмов (в то время это составляло почти 100 долларов). Туристический пансионат “Дебед” (дом Арамянца) площадью 3682,3 кв.м, включающий строения, земельный участок площадью 27,1 га, насосную станцию площадью 25 кв.м и прилегающую к ней территорию площадью 2,9 га, хлевы, занимающие 287,5 га, а также прилегающий к ним участок земли 0,3512 га, был продан корпорации “Метал Принс Эл Ти Ди” путем прямой продажи за 1,2 млн драмов, включая НДС в размере 200.000 драмов.
Компания “Метал Принс” обязалась осуществить инвестиции в содержание объекта и в течение 15 лет не менять профиль пансионата, то есть ипользовать его исключительно в целях туризма. Но вместо этого владелец компании Сероб Тер-Погосян использовал дом Микаэла Арамянца для занятия педофилией. Сегодня это сооружение недоступно для общественности. После того, как Тер-Погосян оказался в тюрьме, его жена Мадлен Ташчян заложила дом Арамянца в “Арэксимбанке”. Год назад она вывезла с территории дома принадлежащее ей ценное имущество. Можно предположить, что г-жа Ташчян решила не выплачить кредит, а оставить дом со всеми его территориями банку.
По мнению мэра города Ахталы Айказа Хачикяна, вопрос использования дома Арамянца в общественных целях должен быть решен на государственном уровне.
На вопросы Hetq.am о дальнейшей судьбе дома Микаэла Арамянца ответил губернатор Лорийской области Артур Налбандян
Что будет с домом Микаэла Арамянца?
Дом Микаэла Арамянца – историческое сооружение. К сожалению, много лет назад была допущена большая ошибка – дом приватизировали вместе с Ахталинским горнообогатительным комбинатом. Собственником дома Арамянца был известный Сероб со своей женой. В дальнейшем, как вы знаете, Сероб и его жена создали ООО “ЛОЗЭ”, которое и стало владельцем этого дома. После ареста Сероба новым собственником ООО и дома Арамянца стала Мадлен Ташчян. Когда мы попытались выяснить, действует ли в настоящее время эта компания, оказалось, что она оформила в одном из банков кредит, заложив с этой целью дом Арамянца. Но сейчас уже идет процесс отъема дома у собственника. С этой целью мы неоднократно обращались в правительство. Минстерство культуры во главе с министром заинтересованы в возвращении дома Арамянца общине или государству. Остается придти к общему согласию.
В то же время мы столкнулись с определенными трудностями. Поскольку дом Арамянца заложен в банке, в нашей дальнейшей работе могут возникнуть проблемы.
Тем не менее, мы сделаем все, чтобы дом Микаэла Арамянца был признан государственной собственностью. Вполне возможно, что после этого дом будет переда Агентству охраны памятников. Покольку территория дома Арамянца закрыта, я не предпринимал попыток побывать там. В этом доме я был очень давно, но знаю, что он находится в плачевном состоянии, значительная часть стены уже обваливается. По мнению специалистов, дом можно восстановить, необходимо только вовремя начать ремонтные работы, в противном случае сооружение может оказаться на грани разрушения.
Нельзя ли превратить дом Арамянца в центр туризма?
До того, как решить, как использовать дом Арамянца, необходимо отобрать его у владельца, а это серьезный процесс. Но то, что дом Арамянца представляет для Республики Армения серьезную историческую ценность, понимают все. В этом плане мне кажется, что если мы объединим наши усилия, то добьемся успеха.
Правительство в курсе, какая ситуация сложилась вокруг дома Арамянца?
Да, да, правительство об этом знает. Мы думали, что единственный путь – признать дом Арамянца как превалирующим интересом. Однако мы встали перед фактом, что дом заложен в банке. Это несколько затрудняет нашу работу. Посмотрим, какие правовые подходы возможны, может, юристы нам что-то подскажут. Но вопрос возвращения дома Микаэла Арамянца однозначно находится под нашим контролем.