Մարդու իրավունքների շուրջ ԵՄ-Հայաստան երկխոսություն
Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության յոթերորդ փուլը տեղի ունեցավ ս.թ. մարտի 17 –ին, Երևանում:
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը: Նիստին մասնակցում էին նաև ՀՀ նախարարությունների և պետական գերատեսչությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և այլ ներկայացուցիչներ:
ԵՄ պատվիրակությունը գլխավորում էր Եվրոպական Արտաքին Գործողությունների Ծառայության մարդու իրավունքների ռազմավարության և քաղաքականության իրականացման ստորաբաժանման ղեկավար Էլիզաբեթ Թիզոնը:
Երկխոսությունը կայացավ բաց և կառուցողական մթնոլորտում. Կողմերը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրության և մտահոգության մի շարք հարցեր և հնարավորություն ունեցան անդրադառնալ Հայաստանում և Եվրոպական միությունում մարդու իրավունքների իրավիճակին:
Արձանագրվեց Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ու խթանման ուղղությամբ բարեփոխումների գործընթացում ձեռք բերված առաջընթացը:
Բանակցություննեին անդրադարձ արվեց մարդու իրավունքների պաշտպանության նպատակով պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերին և Հայաստանի կողմից այս ուղղությամբ հետագա առաջընթացն ապահովելու հանձնառությանը:
Քննարկվեցին նաև դատաիրավական, մասնավորապես քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումները, ընտրական գործընթացներն ու ընտրական օրենսդրությունը, քաղաքական ազատության, քաղաքացիական ազատություններին և քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր, հակախտրական քաղաքականությունն ու խոցելի խմբերի պաշտպանությունը, ինչպես նաև երեխաների իրավունքների և գենդերային հավասարության իրավիճակը:
Գործընկերներներն անդրադարձան նաև միջազգային կազմակերպությունների՝ մասնավորապես ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ և Եվրոպայի Խորհրդի հետ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առավել առարկայական համագործակցության հնարավորություններին:
Կողմերը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը վերոնշյալ ուղղություններով համագործակցությունը շարունակելու և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքն ու ժողովրդավարությունը պետական, կրոնական և միջազգային մակարդակներում խթանելու ուղղությամբ: Հիմք ընդունելով ընդհանուր արժեքները` կողմերն ընդգծեցին Հայաստանում բարեփոխումների հետագա խթանման համար ԵՄ աջակցության կարևոր նշանակությունը:
Մարդու իրավունքների շուրջ ԵՄ - Հայաստան երկխոսությունը հաստատվել է 2009 թվականի դեկտեմբերին: Հանդիպումները հաջորդաբար տեղի են ունենում տարեկան մեկ անգամ՝ Երևանում և Բրյուսելում:

EU-Armenia Human Rights Dialogue
On 17 March 2015, the European Union and Armenia held the seventh round of human rights dialogue in Yerevan.
The Armenian delegation was headed by Mr Garen Nazarian, Deputy Minister of Foreign Affairs, and included officials and executives from different ministries and state agencies.
The EU Delegation was headed by Ms Elisabeth Tison, Head of Division, Human Rights Strategy and Policy Implementation, European External Action Service.
The dialogue was held in an open and constructive atmosphere, with discussions on a wide range of issues of mutual interest and concern, and allowed for an exchange of views on the human rights situation both in Armenia and in the EU.
Both sides acknowledged the progress in the reform process regarding the protection and promotion of human rights in Armenia.
The talks, in particular, were focused on: the national framework for the protection of human rights and the country's commitment to achieving further progress in this area. Discussions also covered the judicial reform with a focus on penitentiary system; elections and electoral code; issues related to political freedoms and civil liberties and participation of civil society; anti-discrimination policy and protection of vulnerable groups; the situation with the rights of the child, and gender equality.
The partners also touched upon possibilities for concrete cooperation in the field of human rights within international organisations, in particular at the UN, the OSCE and the Council of Europe.
Both partners committed to continue their cooperation on these issues, and to promote the respect of human rights and democracy on national, regional and international level. Based on their shared values, they underlined the importance of the EU support in promoting reforms in Armenia.
The Armenia-EU human rights dialogue was established in December 2009. Since then, the meetings are convened once a year, alternately in Yerevan and Brussels.