ԵԱՀԿ-ն կազմակերպում է քննարկում նոր քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ
Այսօր Երևանում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ կազմակերպված փորձագիտական քննարկումը նվիրված էր ՀՀ նոր Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի տեսական և գործնական խնդիրներին:
Միջոցառումը կազմակերպել էին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, արդարադատության նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ:
«Այսօրվա քննարկումը առաջինն է մի շարք միջոցառումներից, որոնց նպատակն է մանրակրկիտ ուսումնասիրել նախագիծը և քննարկել բոլոր շահագրգիռ կողմերի առաջարկցությունները, այդ թվում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, իրավաբանների, դատավորների և գիտնականների,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քարել Հոֆսթրան:- Մենք աջակցել ենք Հայաստանի իշխանություններին և աշխատանքային խմբին նախագծի մշակման գործընթացում ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի /ԺՀՄԻԳ/ հետ սերտ համագործակցությամբ»:
Օրենսգրքի հիմնական մասը պատրաստվել է աշխատանքային խմբի կողմից, որ ստեղծվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության նախաձեռնությամբ: Խմբին հանձնարարված էր հաշվի առնել 2008 թ. հետընտրական բռնության հետ առնչվող դատավարությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ներկայացված առաջարկությունները: 2010 թ. նոյեմբերին ԺՀՄԻԳ-ը ներկայացրել էր իր փորձագիտական կարծիքը նոր Քրեական դատավարության օրենսգրքի հայեցակարգի վերաբերյալ: ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետը աջակցել է աշխատանքային խմբին նախագծի մշակման գործում:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի դասախոս Հրայր Ղուկասյանը, հավելեց. «Մեր խմբի գործունեության հիմնական սկզբունքներից է թափանցիկությունը: Դա նշանակում է շարունակական քննարկում բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, լսել նրանց կարծիքները և ընդունել քննադատությունը: Մենք հաշվի կառնենք բոլոր այն առաջարկությունները, որոնք կհնչեն այսօրվա և գալիք քննարկումների ժամանակ: Այն արժեքավոր ներդրում կլինի օրենսգրքի մշակման գործում»:

The OSCE Office inYerevansupported an expert workshop today to review and discuss the theoretical and practical issues ofArmenia’s new draft criminal procedure code.
The event is organized by the OSCE Office inYerevanand the U.S. Department of Justice in co-operation with theArmenian Constitutional Court, Justice Ministry andYerevanStateUniversity.
“Today’s workshop is the first in a series of events meant to thoroughly review the draft and discuss recommendations of all interested parties, such as civil society organizations, lawyers, judges and academics,” said Carel Hofstra, Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. “We have been assisting the Armenian authorities and the working group in the drafting process in co-operation with the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights.”
The general part of the draft Code was prepared by a working group initiated by the Armenian Justice Ministry, which was tasked to follow up on the recommendations included in the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) report on the trials that took place in the aftermath of the March 2008 post-election violence in Yerevan. ODIHR provided expert opinion on the concept of the new Criminal Procedure Code in November 2010. An OSCE expert joined the working group in the elaboration of the draft.
Hrayr Ghukasyan, Law Professor leading the working group, added: “One of the main principles of our working group’s operation is transparency. This means a continuous discussion with all parties involved, listening to their opinions and acknowledging criticism. We will take into consideration the outcome of today’s discussion and upcoming workshops; they will be a valuable contribution for the Code’s drafting process”.